Autor Wątek: Jak liczony jest dystans?  (Przeczytany 7679 razy)

Offline Mężczyzna zws

  • Wiadomości: 281
  • Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Kwi 2023, 12:21 »
zwłaszcza, że moim zdaniem, to bardziej serwisy mapowe są obciążone błędem uproszczenia trasy.

Jeśli w 2 różnych serwisach różnica długości tej samej trasy wynosi około 0,2 na 10 km, to chyba coś jest na rzeczy.   
W moim mieście jest wyznaczony przez drogowców 1,5 km odcinek wzorcowy. Osobiście bardziej bym szedł w stronę weryfikacji obwodu koła, niż w automatykę kalibracji na podstawie gps.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwi 2023, 12:28 zws »
Pozdrawiam, Zbyszek

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Kwi 2023, 12:26 »
Proponuję zrobić jedno okrążenie rowerem po wewnętrznym pasku bieżni lekkoatletycznej, jeśli masz jakąś w pobliżu.
Taki byłby rzeczywiście najdokładniejszy sposób ustawienia rozmiaru koła. Czyli jazda po odcinku z dokładnie wyznaczoną odległością - bo to jest pewne źródło odniesienia. Więc np. kilkanaście okrążeń po torze kolarskim czy stadionie lekkoatletycznym. Tyle że sposób kłopotliwy, bo znaleźć taki obiekt nie jest łatwo. Nie wiem czy ktoś wpuści człowieka z rowerem na stadion lekkoatletyczny, a np. na torze w Pruszkowie z tego co wiem to wolno jeździć tylko na ich rowerach.

Inna metoda - to znalezienie długiego odcinka prostej (parę km) i zmierzenie jego długości w serwisie do planowania. Jeśli nie ma zakrętów to taki pomiar powinien być dobrym odniesieniem.

Jeśli w 2 różnych serwisach różnica długości tej samej trasy wynosi około 0,2 na 10 km, to chyba coś jest na rzeczy.   
W moim mieście jest wyznaczony przez drogowców 1 km odcinek wzorcowy. Osobiście bardziej bym szedł w stronę weryfikacji obwodu koła, niż w automatykę kalibracji na podstawie gps.

Tylko pytanie czy puściłeś to po dokładnie tej samej trasie? Podjazd na Karkonoską akurat tak wygląda, że jest tam w dolnym odcinku parę możliwych wersji i jeśli puszczałeś bez dokładnego wypunktowania to mogą być różnice w samej trasie. Poza tym kluczowa sprawa - to jakiej mapy używałeś i jej dokładności. Trzeba by to dokładnie porównać, nałożyć jeden ślad na drugi - i wtedy dopiero zobaczyć czy różnica wynika z tego, że ślady są różne, czy też że serwisy inaczej liczą odległość. Jak możesz to wrzuć te ślady i można to porównać.

Offline Mężczyzna Borafu

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 10573
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 02.04.2010
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Kwi 2023, 12:29 »
A jeszcze inna (i IMO najprostsza) metoda to znalezienie dłuższej prostej i oparcie się na słupkach drogowych (tych z oznaczeniami kilometrów).
One nie są stawiane jak popadnie, a przy kilku km ewentualne błędy w ustawieniu słupków będą pomijalne.

Offline Mężczyzna zws

  • Wiadomości: 281
  • Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Kwi 2023, 12:38 »
Trzeba by to dokładnie porównać, nałożyć jeden ślad na drugi - i wtedy dopiero zobaczyć czy różnica wynika z tego, że ślady są różne, czy też że serwisy inaczej liczą odległość. Jak możesz to wrzuć te ślady i można to porównać.

Tak też chciałem zrobić ale nie mam konta na RWGPS i nie mam jak wyeksportować drugiego śladu (chyba, że się da ale nie wiem jak). Starałem się identycznie poprowadzić główną drogą, nawet punkty kształtowania ustawiłem w tych samych miejscach bo serwisy próbowały skracać wg swoich zasad.

W RWGPS gdy zmieniałem podkłady mapowe, długość trasy się nie zmieniała. W mapach.cz nie sprawdzałem.
Pozdrawiam, Zbyszek

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Kwi 2023, 12:56 »
W RWGPS gdy zmieniałem podkłady mapowe, długość trasy się nie zmieniała. W mapach.cz nie sprawdzałem.

Jak zmienisz sam podkład to się oczywiście nie zmieni, bo wtedy widzisz po prostu trasę wyklikaną na jednej mapie, która jest wyświetlona na innej. Ale może się zmienić jeśli od początku wyklikasz na innym podkładzie.
A jeszcze inna (i IMO najprostsza) metoda to znalezienie dłuższej prostej i oparcie się na słupkach drogowych (tych z oznaczeniami kilometrów).
One nie są stawiane jak popadnie, a przy kilku km ewentualne błędy w ustawieniu słupków będą pomijalne.

To IMO sporo za dużym marginesem błędu jest opatrzone. Wątpię by te słupki przy ustawianiu bardzo dokładnie mierzyli, to raczej się ustawia wg licznika samochodowego. Można sobie próbować tak weryfikować dokładność, ale ten punkt odniesienia nie daje pewności.

Offline Mężczyzna Dziadek

  • Wiadomości: 1474
  • Miasto: Szczytno, Pionki
  • Na forum od: 05.01.2017
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Kwi 2023, 13:49 »
A jeszcze inna (i IMO najprostsza) metoda to znalezienie dłuższej prostej i oparcie się na słupkach drogowych (tych z oznaczeniami kilometrów).
One nie są stawiane jak popadnie, a przy kilku km ewentualne błędy w ustawieniu słupków będą pomijalne.
Najprostsze długie odcinki, jakie spotkałem to zapasowe pasy startowe dla samolotów:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Drogowy_odcinek_lotniskowy
W mojej okolicy (niedaleko Wielbarka) liczy on 3 km i został niedawno wyremontowany, kilkanaście lat temu spotkałem taki w pobliżu Piły/Wałcza.

Offline Mężczyzna Borafu

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 10573
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 02.04.2010
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Kwi 2023, 13:50 »
A jeszcze inna (i IMO najprostsza) metoda to znalezienie dłuższej prostej i oparcie się na słupkach drogowych (tych z oznaczeniami kilometrów).
One nie są stawiane jak popadnie, a przy kilku km ewentualne błędy w ustawieniu słupków będą pomijalne.
To IMO sporo za dużym marginesem błędu jest opatrzone. Wątpię by te słupki przy ustawianiu bardzo dokładnie mierzyli, to raczej się ustawia wg licznika samochodowego. Można sobie próbować tak weryfikować dokładność, ale ten punkt odniesienia nie daje pewności.
Ale sprawdzałeś czy tylko wątpisz?
Bo ja to co napisałem sprawdzałem w praktyce i po skalibrowaniu licznika wg tych słupków trzymał idealnie.

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Kwi 2023, 14:08 »
Ale sprawdzałeś czy tylko wątpisz?
Bo ja to co napisałem sprawdzałem w praktyce i po skalibrowaniu licznika wg tych słupków trzymał idealnie.

Nieraz sprawdzałem, bo jak się jedzie długie odcinki to czasem z nudów człowiek się czymś takim zajmuje. Są odcinki, gdzie to działa i jest ustawione poprawnie, a są odcinki, gdzie różnice są zauważalne. Do tego nie zawsze warunki drogowe pozwalają na ustawienie słupka w takim miejscu w jakim by z odległości wynikało, więc z tego powodu potrafi być przesunięty. Więc nie uważam tego na wzorzec odległości z Sevres, to jest jednak obarczone marginesem błędu. Ot - można sobie sprawdzić co jakiś czas w ten sposób, ale licznika to bym wg tego nie kalibrował, odległość w serwisie planowania uważam za dokładniejszą.

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Kwi 2023, 14:46 »
rwgps - 9,5km/796m,
mapy.cz - 9,3km/818m.

Zrobiłem to samo porównanie - i wyszło 9,4km na mapy.cz i 9.5km na RWGPS. Puszczałem w całości ul. Karkonoską. A tyle to już pomijalny błąd, może to być i ledwie 20-30m, bo tyle może brakować do pełnej setki.

A różnica wynika przede wszystkim z niewielkich różnic map. Jak się trasę robioną na mapach Google wrzuci na podkład OSM to widać drobne nieścisłości, a mapy.cz pewnie z jakiejś kompilacji OSM korzystają. Tak więc to porównanie nic nie mówi o jakości pomiaru odległości serwisów do planowania, wpływ na drobniuteńkie różnice ma jedynie inna mapa.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwi 2023, 15:21 Wilk »

Offline Mężczyzna Dziadek

  • Wiadomości: 1474
  • Miasto: Szczytno, Pionki
  • Na forum od: 05.01.2017
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Kwi 2023, 14:59 »
Ja planuję w RwGPS i jako GPXa wczytuję do mapy.cz. W odległości są różnice niewielkie - 82,1 km vs 82,0, ale w profilu wysokościowym już spore - 423 vs 338 m. To na takiej planowanej trasce Zlotowej. Chyba wybiorę opcję 2.  8)

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Kwi 2023, 15:22 »
Wysokość to zupełnie inna kwestia - tu decyduje dokładność danych DEM danej mapy czy serwisu. RWGPS w mojej opinii lekko zawyża te sumy podjazdów.

W E1040 na ekranie wysokości (jeśli używamy nawigacji po śladzie) jest na stałe wrzucony parametr "liczba metrów w pionie do końca" - i to już zawyża bardzo mocno, rzędu 20% co najmniej. I do tego owego pola nie da się usunąć, przez co traci się część wykresu wysokości u góry.

Offline Mężczyzna zws

  • Wiadomości: 281
  • Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Kwi 2023, 19:34 »
Tak więc to porównanie nic nie mówi o jakości pomiaru odległości serwisów do planowania, wpływ na drobniuteńkie różnice ma jedynie inna mapa.
Oczywiście, że może tak być. Przy czym gdy klikam trasę żeby ją zmierzyć to nie wnikam na jakiej jest mapie i czy ta mapa jest dokładna czy nie bo skąd miałbym to wiedzieć. Dla mnie to są dane z serwisu w jakim planuję i oczekuję prawdziwej wartości.
Skoro Tobie pokazało 1% różnicy, mi 2% a mówimy o dokładności 0.5% to jako wzorzec do osiągnięcia jeszcze wyższej dokładności bym tego raczej nie stosował. Co nie zmienia faktu, że dla potrzeb rowerowych takie dane są zupełnie wystarczające.

Chociaż przy większych odległościach trzeba byłoby też sprawdzić, 1 miejsce po przecinku to mało przy 10 km. 
Pozdrawiam, Zbyszek

Offline Mężczyzna marcin_g

  • Wiadomości: 672
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 04.06.2018
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 18 Kwi 2023, 00:21 »
Zazwyczaj ok. 0.5% dystansu

0.5% to są +/- dwa obroty koła na kilometrze.

Proponuję zrobić jedno okrążenie rowerem po wewnętrznym pasku bieżni lekkoatletycznej, jeśli masz jakąś w pobliżu.
na torze w Pruszkowie z tego co wiem to wolno jeździć tylko na ich rowerach.

Nie trzeba na ich - można na swoim, byle był to rower torowy :)

Na torze wbrew pozorom mimo pozornie idealnych warunków naprawdę trudno trzymać się linii (m.in. ze względu na to, że połowa toru to zakręt).

https://youtu.be/QJIX2kMkf9w?t=309

W przypadku toru łądnie widać jak błąd się kumuluje - gdyby tor był po prostu okrągły (dla uproszczenia obliczeń), to jazda 20cm powyżej linii wyznaczającej nominalną długość (powyżej, bo poniżej nie wolno) dawałaby stratę właśnie koło 5m na kilometr.

Offline miki150

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6687
  • Miasto: Jeteborno
  • Na forum od: 05.07.2010
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 18 Kwi 2023, 09:32 »
Ja myślałem raczej o prowadzeniu roweru po wewnętrznym pasku, ale to z kolei nie uwzględni ugięcia opony.

Offline Mężczyzna kouczan

  • Wiadomości: 245
  • Miasto: Częstochowa
  • Na forum od: 14.07.2017
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 18 Kwi 2023, 11:29 »
A jeszcze inna (i IMO najprostsza) metoda to znalezienie dłuższej prostej i oparcie się na słupkach drogowych (tych z oznaczeniami kilometrów).
One nie są stawiane jak popadnie, a przy kilku km ewentualne błędy w ustawieniu słupków będą pomijalne.
Te słupki czasami są stawiane na oko, więc opieranie się na nich to loteria. Piszę to z doświadczenia, bo pracuję przy obsługach dróg i czasami to ja wyznaczam pełny km. drogowcom, a oni tzw. rowerkiem rozmierzają sobie hektometry.

Jak już ktoś chce opierać się na elementach drogowych, to proponuje znaleźć kawałek jeszcze nieotwartej drogi o nawierzchni betonowej. Beton ma dylatacje co 5m i to jest zaznaczane w miarę dokładnie. Tylko trzeba szybko liczyć ile płyt się przejechało :)


Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum