Autor Wątek: Jak liczony jest dystans?  (Przeczytany 7684 razy)

Offline Mężczyzna jedrucha

  • Wiadomości: 119
  • Miasto: Łomianki
  • Na forum od: 02.09.2021
Jak liczony jest dystans?
« 16 Kwi 2023, 11:46 »
Czy wiecie jak liczony dystans w plenerach tras (np. RWGPS)? Czy podawany jest tam dystans rzeczywisty (a więc z uwzględnieniem nachylenia terenu), czy zrzutowany? Pytam, bo używam czujnika prędkości i dość dokładnie zmierzyłem obwód koła, a przejechany dystans wychodzi mi zazwyczaj nieco większy,  niż wynikający z planu i wydaje mi się, że ta różnica zwiększa się wraz z górzystoscią trasy - stąd moje pytanie.

Offline Mężczyzna MaciekK

  • Wiadomości: 1557
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 14.07.2017
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 16 Kwi 2023, 12:00 »
Brana pod uwage jest realna odległość. Najprostszą metodą jest sprawdzenie rzeczywistej długości jakiegoś podjazdu i tu np. podjazd na Przehybę zgadza mi się i na planerze i na liczniku...
Spóbuj przestawić czujnik w autokalibrację, garmin ma na pewno taką funkcję.

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 16 Kwi 2023, 12:12 »
Tylko ta górzystość to ma minimalny wpływ na dystans. 10km podjazdu 10% (więc już ostrego) to 1km w pionie, więc z twierdzenia Pitagorasa przeciwprostokątna to zaledwie ok. 10,05km. Czyli rzut poziomy na 10km ostrego podjazdu różni się ledwie 50m od realnej drogi. To by miało jakieś znaczenie dopiero przy bardzo znaczących nachyleniach, jakich na rowerze wiele się nie spotyka, lub występują jedynie na bardzo krótkich odcinkach. Dla przykładu przy 20% ten realny dystans wynosi 10,19km, dla 30% 10,44km, a dla 40% 10,77km.

Więc na rowerze górzystość trasy ma wpływ pomijalny na realny dystans. Dużo większe znaczenie ma to ile na dłuższej trasie zejdzie powietrza z koła oraz czy pomiar obwodu był dokonany pod obciążeniem kolarza siedzącego na rowerze. A także to czy licznik nie gubi co jakiś czas sygnału z czujnika prędkości, mam takie tylne koło na którym mi ten czujnik lubi przerywać, nie wiem z jakiego powodu. Ostatnio notuję pewne nieścisłości, obwód który dotąd miałem ustawiony na używanym często modelu opon dał zauważalne nieścisłości.

Osobiście ustawiam ten obwód w ten sposób, że na dłuższej trasie jadąc po wgranym śladzie porównuję pole "dystans do celu" z polem "dystans" i koryguję ustawienie obwodu koła tak by te wartości były z grubsza zbieżne.

Spóbuj przestawić czujnik w autokalibrację, garmin ma na pewno taką funkcję.

W moim przypadku to się zupełnie nie sprawdzało, autokalibracja była bardzo niedokładna, zaniżała zauważalnie obwód koła. Choć będę musiał z ciekawości zobaczyć jak to wygląda w E1040, gdzie jest bardzo dokładny GPS.

Offline Mężczyzna jedrucha

  • Wiadomości: 119
  • Miasto: Łomianki
  • Na forum od: 02.09.2021
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 16 Kwi 2023, 12:32 »
Dzięki za odpowiedzi. Czyli jednak obwód koła muszę mieć trefny. Myślę, że dobrym tropem w szukaniu przyczyny nieścisłości jest odkształcenie opony w wyniku nacisku. Potestuję opcję autokalibracji. A wiecie jak to działa? Czy Garmin w jakimś stałym interwale sprawdza i ewentualnie modyfikuje wartość obwodu, czy np. tylko na pierwszych kilometrach każdej aktywności? Ciekawe też jak to wpływa na żywotność baterii Garmina.

Offline Mężczyzna marcin_g

  • Wiadomości: 672
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 04.06.2018
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 16 Kwi 2023, 13:57 »
przejechany dystans wychodzi mi zazwyczaj nieco większy,  niż wynikający z planu

Pytanie - ile to jest "nieco" :) Z moich doświadczeń zwiększenie dystansu mierzonego "z koła" wynika normalnie z tego, że nie jedziesz prosto. Trasa na mapie/w planerze jest idealnie prosta, GPS to nieco "wygładza" - a licznik z koła pokazuje rzeczywistość. Oczywiście na szosie ta różnica powinna być względnie mała - ale już w terenie spokojnie może wynosić ponad 5% (bo ścieżki proste na mapie w rzeczywistości wiją się między drzewami, bo omijasz przeszkody - kamienie, korzenie, kałuże). Widzę to normalnie na rowerze mtb gdzie oprócz wahoo mam "klasyczny" licznik używany do jazdy na orientację.

Offline Mężczyzna jedrucha

  • Wiadomości: 119
  • Miasto: Łomianki
  • Na forum od: 02.09.2021
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 16 Kwi 2023, 14:27 »
Pytanie - ile to jest "nieco" :)

Zazwyczaj ok. 0.5% dystansu, stąd też moje podejrzenie o liczenie dystansu pomnożonego przez cosinusy kątów w planerach. Zaobserwowałem ten efekt na dłuższych dystansach na szosie, więc stawiałbym jednak na trop Wilka z odksztalceniem opony.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwi 2023, 14:45 jedrucha »

Offline Mężczyzna MaciekK

  • Wiadomości: 1557
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 14.07.2017
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 16 Kwi 2023, 14:41 »
Bardzo ciężko jest powiedzieć, czy masz odpowiedni punkt odniesienia. Wyeksportuj GPX jedynie z pozycją i zaimportuj go jako ekstra aktywność do tego samego narzędzia. Bo to mogą być jak najbardziej poprawne dane. Żeby uniknąć potraktowania jako duplikatu, można w edytorze tekstowym zmienić po prostu datę. Na szosie pomiar z GPS i czujnika powinien dawać w miarę to samo.

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3459
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 16 Kwi 2023, 14:46 »
Jak robiłem pomiary do rowerowej bazy podjazdów, to z górki miałem zawsze krótszy dystans jak pod górkę na tej samej trasie. Wynika to z niestabilności jazdy, minimalnego myszkowania przedniego koła. Różnice faktycznie były niewielkie, ale przy robieniu wykresów było je widać, zwłaszcza na dłuższych stromych podjazdach (Przehyba, Odrodzenie, Stóg Izerski itp.).
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna zws

  • Wiadomości: 281
  • Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 16 Kwi 2023, 16:58 »
Wg mnie GPS "ścina" zakręty, stąd różnice. Sumuje proste odcinki między punktami pomiarów. Licznik liczy obwody koła, ale to są krzywe realnie przejechane po podłożu.
Kiedyś czytałem też, że ugięcie opony nie ma wpływu na ilość obrotów koła bo opona się nie kurczy i ma tyle samo do przejechania. To była książka z ciekawostkami fizycznymi dla młodzieży więc nie będę się spierał. Stawiam na ścinanie zakrętów, czym dłuższy czas między pomiarami, tym na zakrętach różnica większa. Kiedyś się to ustawiało od 1 do kilkunastu sekund, obecnie nie wiem.
Pozdrawiam, Zbyszek

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 16 Kwi 2023, 17:51 »
Wg mnie GPS "ścina" zakręty, stąd różnice. Sumuje proste odcinki między punktami pomiarów..

Ty mówisz o pomiarze dystansu z samego GPS, a to zupełnie inna sprawa. Tu jest mowa o porównaniu pomiaru z koła z tym co pokazuje ślad GPS stworzony w serwisie i wgrany do urządzenia. A taki ślad ma bardzo dużą dokładność i to dystans z niego można traktować jako prawidłowy do regulacji.

Offline Mężczyzna zws

  • Wiadomości: 281
  • Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 16 Kwi 2023, 19:26 »
Tu jest mowa o porównaniu pomiaru z koła z tym co pokazuje ślad GPS stworzony w serwisie i wgrany do urządzenia. A taki ślad ma bardzo dużą dokładność i to dystans z niego można traktować jako prawidłowy do regulacji.

Faktycznie. Czyli jeśli chodzi 0.5% różnicy między pomiarem z obwodu koła a odległością podawaną przez z serwisy to:
trasa na przełęcz Karkonoską do schroniska Odrodzenie od tramwaju w Podgórzynie główną drogą ul. Żołnierska, Karkonoska, niebieski szlak na przełęcz i pod schronisko,
rwgps - 9,5km/796m,
mapy.cz - 9,3km/818m.

Pomijając dane z map, czy 0,5% to nie jest bardzo dobra dokładność jak na amatorskie urządzenia ?
Pozdrawiam, Zbyszek

Offline Mężczyzna MaciekK

  • Wiadomości: 1557
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 14.07.2017
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 16 Kwi 2023, 22:54 »
Pomijając dane z map, czy 0,5% to nie jest bardzo dobra dokładność jak na amatorskie urządzenia ?
Zgadzam się, zwłaszcza, że moim zdaniem, to bardziej serwisy mapowe są obciążone błędem uproszczenia trasy. Stąd pisałem o braku punktu odniesienia.

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 16 Kwi 2023, 23:14 »
Potestuję opcję autokalibracji. A wiecie jak to działa? Czy Garmin w jakimś stałym interwale sprawdza i ewentualnie modyfikuje wartość obwodu, czy np. tylko na pierwszych kilometrach każdej aktywności? Ciekawe też jak to wpływa na żywotność baterii Garmina.

To zależy od modelu - albo czujnika prędkosci, albo Garmina
W starszych seriach raz przeprowadza autokalibrację (gdy ją włączymy) i tej wartości używa. Ale w E1040 inaczej to działa, potrafi zmieniać wartość w czasie jazdy. Tylko nie analizowałem czy to efekt E1040, czy nowszego czujnika prędkości (który mam w jednym rowerze, był do niego nawet update firmware). Ja i tak tej opcji nie używam, wolę ustawianie ręczne, które uważam za dużo pewniejsze. Bo ta "lotna" autokalibracja to potrafi te wartości obwodu koła zmieniać w zauważalnym zakresie no i też mnie ten system nie przekonuje, bo co jak np. wjedziemy do lasu czy wąwozu, gdzie jest gorszy zasięg satelitów?

W pierwszym przypadku jednorazowej autokalibracji na miejsce jej przeprowadzenia trzeba wybrać odcinek prostej drogi bez żadnych drzew czy zabudowań, tak by dostępność satelitów była optymalna.

Offline Mężczyzna jedrucha

  • Wiadomości: 119
  • Miasto: Łomianki
  • Na forum od: 02.09.2021
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Kwi 2023, 06:49 »
Pomijając dane z map, czy 0,5% to nie jest bardzo dobra dokładność jak na amatorskie urządzenia ?

Problem jednak w tym, że u mnie różnica w dystansie  występuje zawsze, zawsze o podobną wartość i zawsze w tę samą stronę. Dlatego też zacząłem podejrzewać błąd systemowy, a nie przypadkowy (wynikający z dokładności).

W pierwszym przypadku jednorazowej autokalibracji na miejsce jej przeprowadzenia trzeba wybrać odcinek prostej drogi bez żadnych drzew czy zabudowań, tak by dostępność satelitów była optymalna.

Taki też mam plan. Dodatkowo chcę włączyć wszystkie możliwe systemy satelitarne (w E530 mam chyba do dyspozycji GPS + GLONASS). Standardowo używam bowiem tylko GPS (oszczędzanie energii).
« Ostatnia zmiana: 17 Kwi 2023, 07:04 jedrucha »

Offline miki150

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6687
  • Miasto: Jeteborno
  • Na forum od: 05.07.2010
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Kwi 2023, 10:28 »
Proponuję zrobić jedno okrążenie rowerem po wewnętrznym pasku bieżni lekkoatletycznej, jeśli masz jakąś w pobliżu.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum