Autor Wątek: Jak liczony jest dystans?  (Przeczytany 7685 razy)

Offline vooy.maciej

  • Wiadomości: 2610
  • Miasto: Pogórze Wielickie
  • Na forum od: 04.07.2008
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 18 Kwi 2023, 16:56 »
Ja myślałem raczej o prowadzeniu roweru po wewnętrznym pasku, ale to z kolei nie uwzględni ugięcia opony.
na biezni bardziej sie ugnie bieznia niz kolo :D

Offline Mężczyzna jedrucha

  • Wiadomości: 119
  • Miasto: Łomianki
  • Na forum od: 02.09.2021
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Maj 2023, 05:56 »
Wczoraj, po założeniu szerszych opon (Continental GP5000 TL 28mm) zrobiłem test bieżni. Oto zestawienie wyników:
- pomiar obwodu centymetrem krawieckim (Made in Germany ;) ): 2158 mm
- pomiar automatyczny wg GPS: 2108 mm
- pomiar na bieżni o długości 200 m (zrobiłem dwadzieścia kilka kółek): 2137 mm
Przy ustawieniu obwodu 2158 dystans okrążenia pokazywał mi praktycznie zawsze 202 m, czyli +1% dokładnie tyle, ile miałem na poprzednich oponach przy ustawieniu obwodu wg pomiaru centymetrem. Garminowski pomiar automatyczny - tak jak pisał Wilk - trochę zaniżył (mimo, iż starałem się jechać w odsłoniętym terenie). Zostawiam wartość 2137 mm.
« Ostatnia zmiana: 17 Maj 2023, 08:25 jedrucha »

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Maj 2023, 12:03 »
Garminowski pomiar automatyczny - tak jak pisał Wilk - trochę zaniżył (mimo, iż starałem się jechać w odsłoniętym terenie). Zostawiam wartość 2137 mm.

W starszej serii xx30 ewidentnie zaniżało i wyglądało to tak, że na początku Edge wyznaczał obwód koła, a następnie go zapisywał i wg niego liczył dalej dystans.. W nowej to wygląda inaczej - pomiar niejako trwa cały czas i lekko się zmienia w trakcie jazdy, do tego nowa seria ma też dokładniejszy pomiar GPS i jeśli go włączymy to te dane będą precyzyjniejsze. Ale w mojej opinii dalej niewłaściwe, ręcznie wpisany dystans jest dokładniejszy, jeśli się przyłożymy do jego wyliczenia. Myślę, ze ileś kółek po bieżni ze znaną długością powinno wystarczyć i to jest dobry punkt odniesienia.

Offline PABLO

  • Wiadomości: 3593
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 25.03.2011
    • http://www.klub-karpacki.org
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Maj 2023, 13:21 »
- pomiar obwodu centymetrem krawieckim

Ja przy pomiarze obwodu koła zakładam gumkę recepturkę w poprzek opony (zahaczam o wentyl). Maluję gumkę flamastrem. Robię pełen obrót po podłodze. Przy niższych ciśnieniach można siedzieć na rowerze, wtedy uwzględni się nacisk. Potem mierzę odległość pomiędzy dwoma paskami odciśniętymi przez gumkę na podłodze. Czasem powtarzam 2-3 razy i uśredniam wynik/biorę tę wartość, która się powtórzyła.

Mierzę tak dla różnych rowerów. Okazuje się, że potem np. jak jadę tą samą trasą do pracy, to wskazania w kluczowych punktach trasy, są niemal idealnie takie same.

Offline Mężczyzna memorek

  • Wiadomości: 2670
  • Miasto: Szczecin
  • Na forum od: 12.05.2007
Odp: Jak liczony jest dystans?
« 17 Maj 2023, 16:19 »
Ja przy pomiarze obwodu koła zakładam gumkę recepturkę w poprzek opony (zahaczam o wentyl). Maluję gumkę flamastrem. Robię pełen obrót po podłodze. Przy niższych ciśnieniach można siedzieć na rowerze, wtedy uwzględni się nacisk. Potem mierzę odległość pomiędzy dwoma paskami odciśniętymi przez gumkę na podłodze. Czasem powtarzam 2-3 razy i uśredniam wynik/biorę tę wartość, która się powtórzyła.
To aż taka precyzja jest potrzebna? Gumka, flamaster? ;) Ja kładę miarę, stawiam koło wentylem na wysokości 0 i toczę wzdłuż miary.
A na zwiększenie precyzji, moim zdaniem, lepsze jest przetoczenie 2-3 obroty (trzeba mieć długą miarę) i podzielenie przez ilość obrotów. Wtedy błąd pomiaru to 1/2 albo 1/3 błędu przy jednym obrocie.

Marek

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum