Autor Wątek: Mapa nawierzchni  (Przeczytany 89246 razy)

Offline Kobieta wilhelminaslimak

  • Wiadomości: 365
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 25.03.2011
    • foty na flickr.com
Odp: Mapa nawierzchni
« 17 Mar 2016, 10:08 »
Turysto, Super sprawa z tą mapą nawierzchni!
Jakby jeszcze cała Polska tak była omapowana :-)

Offline Mężczyzna tomzoo

  • Wiadomości: 1745
  • Miasto: Poznań / Niepruszewo
  • Na forum od: 19.08.2009
    • Moje zdjęcia
Odp: Mapa nawierzchni
« 17 Mar 2016, 10:26 »
Tak, świetna sprawa. Ciekawi mnie czy gdyby wprowadziś te parametry nawierzchni do osm, to czy jest jakaś aplikacja, która pokaże każdy rodzaj nawierzchni innym symbolem drogi z uwzględnieniem legendy?

Jeżdżę szlakami, gdy mi z nimi po drodze...
Zdjęcia z moich wyjazdów i nie tylko    Trochę słowa pisanego

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5710
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Odp: Mapa nawierzchni
« 17 Mar 2016, 18:24 »
Turysto, Super sprawa z tą mapą nawierzchni!

Dzięki. :)
Zmobilizowałaś mnie do uaktualnienia pierwszego postu, bo ani linki, ani obrazki nie działały. ;)

RDK

  • Gość
Odp: Mapa nawierzchni
« 17 Mar 2016, 21:06 »
Nie żebym się czepiał, ale w kwestii legendy, to przydałoby się ją tak trochę uporządkować barwnie. :D

1. Należałoby się zdecydować się, czy kolor ciemniejszy ma oznaczać opcję "lepszą" czy "gorszą". Droga o jakiej jasności jest bardziej "polecaną" drogą

2. Gruntowe dla rowerów tzn? Czy są to "polecane" drogi gruntowe, drogi "prowadzące przez wieś", "gruntowe ścieżki/szlaki rowerowe"?

3. Barwa żółta, sugeruje jazdę po piachu.

4. W której kategorii znajduje się piach ("szutry" w drogach gruntowych są jednak przejezdne, więc "zachęcają", a "ziemia" to tak ogólne pojęcie, że można zmieścić wiele jakości, i zachęcających, i zniechęcających.)  :D

5. Asfalty (choć czerwony trafnie ma sugerować zakaz) lepiej, aby były w odcieniach jednej barwy

6. "Inna nawierzchnia" powinna być w tej samej grupie barwnej co kocie łby, z adnotacją iż jest "lepsza" (wg pkt 1)

7. Może lepiej dla obu grup pkt 6, dać barwy bliższe czerwieniom, sugerując by tam nie wjeżdżać, gdyż w kategorii "asfalt z dużym ruchem samochodów", jednak zabronioną nie jest (jak sugerować może barwa, kojarząc ze znakami zakazu), pomimo drugiego członu tej kategorii, czyli dróg faktycznie "zakazanych". Drogi z dużym ruchem czasem bywają spokojniejsze, a "duży" ruch samochodów jest jeszcze bardziej subiektywnym i zmieniającym się w czasie, wraz z doświadczeniem odczuciem, niż subiektywna ocena przydatności drogi do jazdy pod względem jej jakości (nie zarzucam błędności lub przydatności subiektywnej oceny samej w sobie ;) ). W skrócie czasem/często (zależnie od doświadczenia/oswojenia) lepiej pojechać drogą o dużym natężeniu niż jakąkolwiek gruntową lub pseudoutwardzonką.

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5710
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Odp: Mapa nawierzchni
« 17 Mar 2016, 21:17 »
RDK, dzięki za uwagi.

Gruntowe dla rowerów tzn?

To znaczy... hmmm... dokładnie to, co jest napisane, czyli "Gruntowe drogi dla rowerów" :)

Na przykład:







Resztę uwag przeanalizuję, aczkolwiek nie obiecuję, że się zastosuję. ;)
Z kolorami długo kombinowałem - chciałem, żeby przede wszystkim były łatwo rozróżnialne na mapie.

Edit:
Jeszcze co do piachu - kiedyś miałem taką warstwę, jednak uznałem, że zmienność takiej nawierzchni jest bardzo duża. Często zdarzało mi się na tej samej drodze zastać ubity szuter lub kopny piach - w zależności od pogody i pory roku. A że musiałem się ograniczyć do 10 warstw (tyle pozwalają mapy google) i coś musiało wylecieć, to piach poszedł do piachu.
« Ostatnia zmiana: 17 Mar 2016, 21:22 Turysta »

Offline Mężczyzna olo

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 7051
  • Miasto: Bydgoszcz
  • Na forum od: 12.02.2011
Odp: Mapa nawierzchni
« 17 Mar 2016, 21:22 »
Ja bym się nie czepiał, zupełnie nie podzielam Twoich uwag, no może jedynie poza paletą barw.

Gruntowe drogi dla rowerów, to drogi rowerowe o nawierzchni innej niż asfalt, kostka, płyty. Np kaszubska marszruta. Legenda jest OK, warto zauważyć, że klikając na dany odcinek otwiera się dodatkowy opis drogi i tam dowiesz się, czy dana droga gruntowa jest piaszczysta czy nie. Bruk czasem bywa lepszy od płyt, zwłaszcza gdy są to drobne, równe kostki, a płyty stare, nierówne i z wielkimi szczelinami, a Ty akurat jedziesz szosówką ;-)
Cytat: Hipek
To, co napisał Olo, brzmi rozsądnie.


Offline Kobieta wilhelminaslimak

  • Wiadomości: 365
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 25.03.2011
    • foty na flickr.com
Odp: Mapa nawierzchni
« 17 Mar 2016, 21:34 »
Ja jeszcze bym dodała (o ile w ogóle taka opcja jest) ile kilometrów ma dany odcinek. Np. klikam sobie na sympatycznie wyglądający odcinek Krokowa-Swarzewo i fajnie by było jakby jeszcze była długość tego odcinka.
Albo jest kawałek jakimś niepolecanym asfaltem i nie wiem, czy to kilometr czy 5.

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5710
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Odp: Mapa nawierzchni
« 17 Mar 2016, 21:38 »
przydałoby się zrobić coś takiego dla całego kraju ;-)
Jakby jeszcze cała Polska tak była omapowana :-)

Kiedyś mocno trzymałem się koncepcji, że ta mapa ma być jednocześnie mapą "gdzie byłem" i stąd niechęć do umieszczania na niej dróg, których sam nie przejechałem. Jednak koncepcja się nie sprawdziła - nie jestem w stanie nanieść wszystkich przejechanych tras. Jednocześnie rzeczywiście mapa byłaby bardziej przydatna, gdyby zbierała nie tylko moje (dość ograniczone) doświadczenia. Innymi słowy - chyba dojrzałem do przyjęcia bratniej pomocy od ochotników.
Z racji obecnej formy mapy tę pomoc widzę w postaci podsyłania plików kml, które będę dodawał do mapy.
Zainteresowanych proszę o kontakt na PW.

Offline Kobieta magda

  • Wiadomości: 3273
  • Miasto: Tröjmiasto
  • Na forum od: 19.12.2011
    • Przejażdżkowe zapiski
Odp: Mapa nawierzchni
« 18 Mar 2016, 06:38 »
Jak dla mnie to kolory właśnie są dobrze dobrane. Łatwo je zapamiętać. Czerwony i różowy - omijać. Zielony i niebieski - jechać. Brązowy i żółty - czasem można. Brąz się kojarzy z ziemią, kolor niebieski z asfaltem. Nic bym nie zmieniała w tej kwestii :)


Offline Mężczyzna mxdanish

  • Kręcę bo lubiĘ
  • Wiadomości: 178
  • Miasto: Rumia
  • Na forum od: 10.03.2015
Odp: Mapa nawierzchni
« 18 Mar 2016, 10:31 »
Z racji obecnej formy mapy tę pomoc widzę w postaci podsyłania plików kml, które będę dodawał do mapy.
Zainteresowanych proszę o kontakt na PW.
Nie wiem szczerze mówiąc o co chodzi z tymi plikami kml ale chętnie bym się dorzucał w kwestii tworzenia mapy :)
Pozdrawiam
Mariusz

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5710
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Odp: Mapa nawierzchni
« 18 Mar 2016, 10:36 »
Generalnie chodzi o to, że brakuje mi czasu na obróbkę nawet własnych danych, więc tym bardziej nie ogarnę tych podsyłanych.
Dlatego chciałbym dostawać już odpowiednio spreparowane dane, które tylko dorzucę do mapy.

Żeby była jasność, czego oczekuję, przygotuję jakąś instrukcję obsługi.

Offline Mężczyzna mxdanish

  • Kręcę bo lubiĘ
  • Wiadomości: 178
  • Miasto: Rumia
  • Na forum od: 10.03.2015
Odp: Mapa nawierzchni
« 18 Mar 2016, 10:47 »
To dawaj znać i będziemy działać :)

Swoją drogą jestem ciekaw jak to u Ciebie wygląda :) W trakcie wycieczki zatrzymujesz się i zapisujesz na którym kilometrze nawierzchnia się zmieniła? :)
Pozdrawiam
Mariusz

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5710
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Odp: Mapa nawierzchni
« 18 Mar 2016, 18:51 »
Swoją drogą jestem ciekaw jak to u Ciebie wygląda :) W trakcie wycieczki zatrzymujesz się i zapisujesz na którym kilometrze nawierzchnia się zmieniła?

Różnie bywa. Jeśli wyjazd jest w celu zebrania danych, to właśnie tak to wygląda. W miejscach zmiany nawierzchni zatrzymuję się i robię zdjęcie (zdjęcia robię też w innych interesujących czy charakterystycznych miejscach). Oczywiście, nie zapisuję kilometrów, tylko na podstawie zdjęć i śladu dzielę potem trasę na odcinki.
Gorzej jest, gdy nie ma na to czasu, albo gdy chcę nanieść na mapę trasę pokonywaną przy innej okazji - trzeba wszystko zapamiętać. A bywało, że podczas jazdy nagrywałem "opisy" na telefon, by nie tracić czasu. ;)

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5710
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Odp: Mapa nawierzchni
« 22 Mar 2016, 22:28 »
Jeśli ktoś szuka instrukcji z pierwszego postu, to już jej tam nie ma. W związku ze zmianą formy wyświetlania mapy stała się nieaktualna.
Być może wkrótce napiszę nową, ale najpierw muszę dopracować kilka spraw.

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5710
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Odp: Mapa nawierzchni
« 7 Sty 2018, 08:38 »
Proszę któregoś z adminów/modów o aktualizację linków do obrazków w pierwszym poście, bo przestały się wyświetlać.

Dla ułatwienia w cytacie prawidłowa pełna treść pierwszego posta:

Cytuj
Mapa fajnych dróg w okolicy chodzi mi po głowie, może kiedyś...

Zacząłem przelewać swoje doświadczenia rowerowo-drogowe na mapę. Może się komuś przyda przy planowaniu trasy.



Legenda:




Mapa sukcesywnie się zapełnia. Skupiłem się głównie na rodzaju nawierzchni, ale starałem się też wspomnieć o intensywności ruchu samochodowego czy innych aspektach. W dalszej kolejności zamierzam dodać zdjęcia dróg.

Wszelkie konstruktywne uwagi mile widziane. Sam nie wiem, czy taka forma prezentacji jest najbardziej odpowiednia, ale na tę chwilę tylko tak potrafię.

Po aktualizacji proszę o usunięcie niniejszego posta.
Dziękuję. :)

Tagi:
 




Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum