Autor Wątek: Mapa nawierzchni  (Przeczytany 95458 razy)

Offline Mężczyzna Król Julian

  • Wiadomości: 7183
  • Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
Odp: Mapa nawierzchni
« 7 Sty 2018, 10:52 »
Kawał dobrej roboty. Skorzystam, bo właśnie tam się wybieram na weekend majowy.
Jak technicznie robiłeś tą mapę. To ma być forumowe open-source?

Proponuję przemyśleć jeszcze palety kolorów w legendzie. Powinny one intuicyjnie wskazywać jakość i charakter nawierzchni z punktu widzenia rowerzysty. Czyli np. palety zielona i żółta dla dróg polecanych, czerwona i pomarańczowa dla negatywnych. Podkreślam znaczenie grup kolorów (przejść tonalnych) gdzie kolor palety determinuje już waloryzację.
W Twoim przypadku. Dobry przykład to paleta zielona. Zły przykład paleta niebiesko - fioletowa. Spójrz na niebieski. Obok dwóch "pozytywnych" niebieskich (dwa pierwsze) idzie  z tej palety fioletowy "negatywny" (trzeci od góry) i jasno fioletowy na dole legendy również "negatywny". Teraz jeżeli przerzucisz te dwa "negatywne" niebieskie do palety czerwono - pomarańczowej to kolor bez legendy przekaże sam informację na pierwszy rzut oka. To tyczy się również żółtej palety. jedna jest dobra, druga zła.
Beżowa to jest jaka? Dobra czy zła? Dobry pomysł wyróżnić "odcinki specjalne" np singletracki kolorami odrębnej palety, u Ciebie czarny.

Inspiracje: Metodyka kartografii społeczno-gospodarczej. Lech Ratajski
Metoda warstwobarwna. Eugeniusz Romer.
« Ostatnia zmiana: 7 Sty 2018, 10:59 Sedymen »

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie!

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5717
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Odp: Mapa nawierzchni
« 7 Sty 2018, 11:41 »
Nad kolorami, oczywiście, mocno się zastanawiałem i rozmyślnie ograniczyłem się do kilku kolorów w miarę jednoznacznie się od siebie odróżniających.
Nie dysponuję taką wiedzą na temat kolorów i palet, jaką tu przedstawiłeś, ale jednak sądzę, że intuicja podpowiedziała mi nie najgorzej:
- zielone (droga wolna) - ddry i inne szczególnie wskazane do jazdy rowerem
- czerwone (stój) - trzymaj się z daleka
- różowe (oho! cos tu się dzieje) - zwrócić uwagę (bruki, meby)
- brązowe - kolor ziemi

A reszta to kompromisy...

Dziękuję za te rady, jednak to projekt bardziej autorytarny niż open-source'owy, więc jest i będzie po mojemu. ;)
Oczywiście w uwagi i krytykę zawsze chętnie się wczytuję, jednak - jak wyżej.

A na marginesie - obecnie projekt tkwi chwilowo w pewnym zawieszeniu, ale wkrótce będę mógł ogłosić nowe otwarcie (zmiany, zmiany, zmiany... ;) ).

P.S. Przepraszam, zapomniałem o pytaniu:
Jak technicznie robiłeś tą mapę.

Dane zgromadzone w plikach KML zasysane są na mapę Googla.

Offline Mężczyzna globalbus

  • Wiadomości: 7321
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 03.05.2011
    • blog podróżniczy
Odp: Mapa nawierzchni
« 7 Sty 2018, 11:53 »
Dziękuję za te rady, jednak to projekt bardziej autorytarny niż open-source'owy, więc jest i będzie po mojemu. ;)
Przeczytaj sobie kiedyś o takim gościu jak Linus Torvalds. Pomimo, że Linux jako projekt to opensource, to jednak dalej trzyma to pod swoim panowaniem.

My home is where my bike is.

Offline Mężczyzna Król Julian

  • Wiadomości: 7183
  • Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
Odp: Mapa nawierzchni
« 7 Sty 2018, 11:57 »
zielone (droga wolna) - ddry i inne szczególnie wskazane do jazdy rowerem
- czerwone (stój) - trzymaj się z daleka
- różowe (oho! cos tu się dzieje) - zwrócić uwagę (bruki, meby)
- brązowe - kolor ziemi
Ogólnie o to chodzi. Tylko konsekwentnie. I masz rację, że dużo kolorów jest dobre tylko na pidżamie.

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie!

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5717
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Odp: Mapa nawierzchni
« 7 Sty 2018, 12:03 »
Dziękuję za te rady, jednak to projekt bardziej autorytarny niż open-source'owy, więc jest i będzie po mojemu. ;)
Przeczytaj sobie kiedyś o takim gościu jak Linus Torvalds. Pomimo, że Linux jako projekt to opensource, to jednak dalej trzyma to pod swoim panowaniem.

Tak, przyznaję, mogę nie dość dobrze rozumieć to pojęcie i być może palnąłem głupstwo.
Chodziło mi o to, że - jak już wcześniej pisałem - brak mi czasu i chęci, by to rozwijać w jakąś pracę grupową i nad tym jeszcze panować.


Offline Mężczyzna maper

  • Wiadomości: 1680
  • Miasto: Straszyn
  • Na forum od: 15.02.2016
Odp: Mapa nawierzchni
« 3 Mar 2018, 07:36 »
Trafiłem ostatnio na coś takiego:[FTTTTFF]]https://siecrowerowa.pl/#map=7/2172445/6916164/0/[FFFFT][FTTTTFF]
Ich blog:https://siecrowerowa.pl/blog/ Można na nim znaleźć taki tekst:
Cytuj
W 2017 roku do projektu dołączyły kolejne osoby, które rysują trasy w swojej okolicy.  Dołączył twórca serwisu Mapa Nawierzchni...

Turysta, czy to znaczy, że dane z Twojej mapy są teraz tam?
« Ostatnia zmiana: 3 Mar 2018, 08:07 maper »

Offline Mężczyzna yoshko

  • Administrator
  • Kto smaruje ten jedzie.
  • Wiadomości: 15517
  • Miasto: Strzelce Opolskie - Biała Podlaska
  • Na forum od: 11.06.2009
    • Blog Yoshkowy
Odp: Mapa nawierzchni
« 3 Mar 2018, 07:54 »
Już dawno jest kooperacja.

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5717
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Odp: Mapa nawierzchni
« 3 Mar 2018, 08:13 »
Turysta, czy to znaczy, że dane z Twojej mapy trafiły tam?

Tak, dokładnie. Rafał tak długo kusił, aż skusił.
Być może w końcu będzie jakiś pożytek z tego. :)
Szkoda tylko, że chwilę po nawiązaniu współpracy okazało się, że w tej chwili zupełnie nie mam czasu, by bardziej się w to zaangażować.

Przy okazji - bo już miałem napisać to jakiś czas temu, ale zapomniałem:
Jeśli widzicie białe plamy na mapie w swoich okolicach, to Sieć Rowerowa wciąż chętnie przygarnia stałych współpracowników.
Najlepiej kontaktować się przez blog: https://siecrowerowa.pl/blog/kontakt/

RDK

  • Gość
Odp: Mapa nawierzchni
« 3 Mar 2018, 11:09 »
Jeśli będzie można łatwo dodawać odcinki, to z chęcią dodam swoją cząstkę wiedzy :D Poprzednim razem, gdy mnie naszło, to stało na przeszkodzie i biorąc pod uwagę właśnie ile mam innych spraw na głowie, to ta zajęłaby mi wieki.
Najwięcej szczegółów można było zrobić w GE, ale trzeba było wszystko wyklikać (w przypadku śladu z urządzenia gps (którego nie mam) - poszatkować go).
W brouterze z kolei brak możliwości dodawania informacji, ale ogólny sposób oznaczania odcinków jest wygodny (aczkolwiek przydałaby się opcja dodawania śladu podobnie jak w ridewithgps, gdy droga prowadzi przez nieoznaczone drogi/szlaki).

Wydaje mi się, że dobrym by było, gdy w takim serwisie procedura (nie wiem jak to się faktycznie odbywa - programowanie u mnie bliskie 0) wyglądałaby w ten sposób (taka tam wizja artystyczna :P):
- Oznaczam klikając na mapie punkty A i B (lub wgrywam ślad), które dalej są stałe.
- Jeśli nie jest to gotowy ślad, dostosowuję przebieg trasy jak w brouterze (te punkty również będą stałe)
- Jeśli jest to ślad, dobrze by było, aby został dociągnięty, wyprostowany do istniejącej osi jezdni, ale tylko w zakresie tych kilku-nastu metrów, które mogą być spowodowane przesunięciem satelity, kręceniem w kółko itp., aby nagle nie dociągało do drogi trasy, która jest poprowadzona po odcinku istniejącym rzeczywiście, ale nie wirtualnie.
- Tak powstały stały ślad jest jakby nieruchomą warstwą, bazą, oryginałem, aby jej nie ruszać, nie irytować się, że coś się kliknęło, trasa się przesunęła i trzeba jeszcze raz powtarzać poprzedni punkt pracy.
- Na tym powstaje "masa plastyczna" (może jako druga warstwa śladu, ale lepiej, jakby to był ten sam ślad, tylko po prostu jego koordynaty geograficzne pozostały niezmiennie osadzone)
- Ową masę bez zmieniania jej przebiegu, można podzielić na odcinki w dowolnym punkcie całego śladu i móc przesuwać je tak jak partycje na dysku (celu wygodniejszego precyzowania oznaczenia )
- Klikając na owe odcinki dostajemy menu (najlepiej chyba tradycyjnie w panelu bocznym) z listą opcji jednokrotnego wyboru, oddzielną dla każdego parametru założonego w projekcie, koniecznie domyślną opcją - "brak informacji", by nie doprowadziło się do sytuacji, gdy ktoś zna jakość, nie zna natężenia, więc nie oznaczy odcinka, bo system nie przyjmie
- Dobrze by było, aby poszczególne odcinki można było pogrupować (tak jak podczas wybierania plików z wykorzystaniem "ctrl") i nadać im tę samą wartość wybranego parametru (pamiętając, aby równocześnie nie zmienić ich wszystkich, gdy )
- Jako że całość jest obiektem liniowym, a nie powierzchniowym, nie można doprowadzić do sytuacji, gdy trzeba będzie szukać tego jednego piksla, żeby móc w ogóle cokolwiek kliknąć :)
« Ostatnia zmiana: 3 Mar 2018, 11:14 RDK »

Offline Mężczyzna globalbus

  • Wiadomości: 7321
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 03.05.2011
    • blog podróżniczy
Odp: Mapa nawierzchni
« 3 Mar 2018, 11:11 »
Dodajecie te dane do OSM, czy to kolejny serwis chomikujący dane sam dla siebie?

My home is where my bike is.

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5717
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Odp: Mapa nawierzchni
« 3 Mar 2018, 12:28 »
Przepraszam, ale takie pytania powinniście zadać kolegom na blogu lub fejsie. Oni chętnie odpowiadają. :)
Ja jestem obecnie zbyt słabo w to zaangażowany. Nawet nie mam siły przeczytać w całości postu RDK ;)

Offline Mężczyzna maper

  • Wiadomości: 1680
  • Miasto: Straszyn
  • Na forum od: 15.02.2016
Odp: Mapa nawierzchni
« 3 Mar 2018, 13:52 »
Dodajecie te dane do OSM, czy to kolejny serwis chomikujący dane sam dla siebie?

Trochę wyjaśnione jest to tutaj:
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=60671

Offline Mężczyzna globalbus

  • Wiadomości: 7321
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 03.05.2011
    • blog podróżniczy
Odp: Mapa nawierzchni
« 3 Mar 2018, 14:08 »
Czyli zostały podniesione te same argumenty, które mam w głowie.

To prawie taka sama dyskusja jak z projektem UMP. Tytaniczny trud commiterów, ale dane wprowadzane w archaiczny i zamknięty sposób.

My home is where my bike is.

Offline Mężczyzna maper

  • Wiadomości: 1680
  • Miasto: Straszyn
  • Na forum od: 15.02.2016
Odp: Mapa nawierzchni
« 3 Mar 2018, 14:41 »

To prawie taka sama dyskusja jak z projektem UMP. Tytaniczny trud commiterów, ale dane wprowadzane w archaiczny i zamknięty sposób.

Mogę nie wiedzieć wszystkiego, bo już od kilku lat nie angażuję się w UMP, ale z tego co pamiętam, to trudne relacje na linii UMP - OSM pojawiły się w momencie, kiedy OSM postanowił zmienić wspólną niegdyś licencję. Do tego momentu dane z obu map były dość swobodnie przenoszone między oboma projektami.

Offline PiKa

  • Wiadomości: 891
  • Miasto:
  • Na forum od: 18.10.2017
Odp: Mapa nawierzchni
« 3 Mar 2018, 17:48 »
To dawaj znać i będziemy działać :)

Swoją drogą jestem ciekaw jak to u Ciebie wygląda :) W trakcie wycieczki zatrzymujesz się i zapisujesz na którym kilometrze nawierzchnia się zmieniła? :)
Kiedyś dodawałem szlaki rowerowe (te rzeczywiście oznakowane w terenie) do ump. Robiłem sobie wycieczki rowerowe, miałem garmina z najnowszą wersją map ump, jak widziałem,  że coś się nie zgadza między mapą a rzeczywistością to w garminie stawiałem punkt (dostawał automatycznie kolejny numer) oraz na małym dyktafonie zapisywałm co znaczy ten punkt. Dyktafon był tani z marketu, wyglądał jak pendrive, woziłem go w kieszeni koszulki, nie musiałem się nawet zatrzymywać żeby wszystko zrobić.

Oprócz szlaków rowerowych zwracałem też uwagę na sklepy spożywcze :)

Co do waszego pomysłu na kategoryzację wszystkich dróg pod względem przydatności rowerowej, to nie jestem przekonany, może dlatego, że dotąd nie byłem szosowcem. Ale od tego roku będę, to może zmienię zdanie ;)


Dopisek: na tym forum openstreetmap jeden post jest taki: "Piszę to jako osoba, która wprowadziła 500 km dróg rowerowych w system który został nagle skasowany. Naewt gdybym chciał teraz naprawić błąd  i wprowadzić te same dane w OSM to już ich nie mam, zwłaszcza tych sprzed 5 lat.". O jakim systemie on pisze ?

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum