Autor Wątek: Bagażnik samochodowy na hak  (Przeczytany 27579 razy)

Offline Mężczyzna pawelpodroznik

• Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 18.04.2014
Bagażnik samochodowy na hak
« 19 Mar 2017, 15:34 »
Cześć,
były dwa stare wątki dotyczące bagażników rowerowych na hak:
http://www.podrozerowerowe.info/index.php?topic=4554
http://www.podrozerowerowe.info/index.php?topic=1221
Nie chcę odgrzebywać jednak starych wątków.

Zamontowałem hak do auta i czas kupić bagażnik na rowery. Nie chcę dyskutować o wyższości bagazników na dach czy na hak. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.

Planowałem przeznaczyć na bagażnik około 1000 zł, ale w tej cenie trudno dostać coś na lata,  a przede wszystkim na 3-4 rowery. Obecnie wozić będę 2 rowery, ale jeszcze z 3-4 lata i dojdzie rower dziecka, a w dalszej perspektywnie kolejnego dziecka - choć to dalsza przyszłość.
Sądzę, że wersja na 3 rowery to mus.

Z budżetowetowych bagażników to wybrałem to:
http://www.strefakierowcy.pl/41669,inter-pack-viking-3.html  (niedaleko mnie jest używany kilka razy za 1100 zł)

Z droższych jest Thule:
http://www.strefakierowcy.pl/41952,thule-velocompact-927.html
można kupić za około 2000 zł
jego główna zaleta to możliwość dokupienia w przyszłości adapteru dla 4 roweru.

I Westfalia:
http://www.strefakierowcy.pl/44882,westfalia-bc70.html + adapter dlad 3-ciego roweru. Tu cenę mogę mieć z dodatkowym adapterem około 2100 zł.

Z tego porównania wychodzi, że najlepszy będzie Thule. Thule na naszym forum ma bardzo dobre opinie. Każdy chwali. Westfalia mniej znana i chyba odpuszczam.

Ciekawi mnie jednak Interpack Viking, bo cena dobra i jakość też optymalna. Podobno dobry stosunek ceny=jakość.

Co sądzicie? Może macie inne rozwiązania do polecenia lub do sprzedania :) ?

Offline Mężczyzna łatośłętka

• Skup i ubój. Rozbiór.
  • Miasto: nie, wioska
  • Na forum od: 21.03.2013
Odp: Bagażnik samochodowy na hak
« 19 Mar 2017, 15:49 »

Miałem Thule na dachu - chwaliłem.
Kiedy dach podrósł, hak się pojawił, ważyłem: co teraz.
Wyszła Westfalia - chwalę tak samo głośno, jak wcześniej Thule.

Było to z 2, 3 lata temu. Szczegółów już nie pamiętam.
tutaj jestem łatoś, odtąd łętka ... łatośłętka!

Offline Mężczyzna globalbus

• Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 03.05.2011
    • blog podróżniczy
« 19 Mar 2017, 15:56 »
Ja mam tego, chyba od dwóch lat
http://www.strefakierowcy.pl/19060,inter-pack-trio.html
Z tego co pamiętam, to na pewno tyle mnie nie kosztował. Brałem go w salonie firmowym na Grochowskiej w Warszawie.

Jedna rzecz jest niedorobiona. Gałki do przykręcania rowerów są na kluczyk i mają plastikowe osłonki chroniące przed syfieniem się zamka. Na haku jest analogiczna gałka do przykręcania bagażnika - tutaj już osłonki nie dali, więc trzeba zabezpieczać zamek w sposób prymitywny, reklamówką (sporo syfu idzie z drogi na bagażnik).

Jeździ się z tym całkiem dobrze, o ile pamięta się o tym, by odtłuścić gałkę haka. Jak tego nie zrobisz, bagażnik będzie jeździł na boki.

My home is where my bike is.

Offline Mężczyzna Sedymen

• Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
« 19 Mar 2017, 19:56 »
Ja używam takiego i mogę ten model polecić. Z innymi nie porównuję bo nigdy innego nie miałem.

http://www.strefakierowcy.pl/19057,atera-strada-sport-m3.html

To jest na 3 rowery + dokupić możesz adapter na 4 rower. Jestem z niego zadowolony. Bardzo dobry system uchylania i mocowania. Rzeczywiście jeden ruch.

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie!

Offline Mężczyzna Adrian S.

• Na forum od: 15.03.2016
« 19 Mar 2017, 22:16 »
Zaraz zaraz, a dlaczego kolega szuka najbardziej wypasionych modeli, skoro występuje ograniczenie finansowe? Ja od kilku lat mam bagażnik Interpack Trio, który kosztował 800 pln i nie wygląda, żeby miało coś mu się stać. Fakt inne wyglądają mocarniej, ale co z tego? Najwyższa półka to bagażniki, które nieużywane składają się do pozycji pionowej, ale kosztują 3x tyle co mój. Bagażnik Interpack polecam, bo ma to co trzeba (odchylanie do tyłu jak trzeba otworzyć klapę i łapanie za ramę, fajne łapy wykończone gumą i świetne opaski zaciskowe do kół), mimo tego co pisze producent da się na nim przewieźć fatbike'a i generalnie daje radę. Polecam przed kupnem przymierzyć, czy bagażnik zmieści się w bagażniku auta - moje kombi jeździ bardzo rzadko i bagażnik na co dzień trzymam w aucie.
Adrian Socho.

Offline Mężczyzna rmk

• Miasto: Poznań
  • Na forum od: 12.01.2013
« 20 Mar 2017, 15:08 »
Od czterech lat używam bagażnika AMOS TYTAN 2. Przejechałem z nim około 15tys km i nie mogę złego słowa o nim powiedzieć. Nie jest zaawansowany technicznie jak THULE i tym podobne ale jest niezawodny i bardzo ale to bardzo stabilny. Mocowanie bezpośrednio na kulę, dokręcanie porządnej jakości imbusem, zabezpieczenie przed kradzieżą za pomocą kłódki. Kwestia tego czy minuta montażu to dla Ciebie dużo czy mało. Jeździłem z nim w każdej porze roku, w każdej możliwej pogodzie i nie widać po nim śladów użytkowania, światła działają, nic się nie psuje. Kosztował mnie 459zł, teraz widzę, że są nieco droższe ale to też kwestia dogadania się z ceną. Wersja na 3 i 4 rowery też jest, nieznacznie droższa. Ew. mają w ofercie klon THULE czyli platformę GIRO, cenowo ok. 1000zł ale ich nie używałem więc nie wiem jak z trwałością.

Jeśli bagażnik ma po prostu przewozić rowery i nie pełnić roli wodotrysku to gorąco polecam AMOSA. Tanio, porządnie, po prostu idealny stosunek jakość/cena.

edit:
http://www.amos.auto.pl/oferta/bagazniki-rowerowe

« 20 Mar 2017, 19:25 »
padło w wątku kilka propozycji. I jestem skołowany :) Z jednej strony z chęcią wybrałbym coś droższego, bo fajne jest składanie pedałem i możliwość dodania w przyszłości 4-tego roweru. Z drugiej strony cena - nie ma chyba sensu płacić za niewiadomo co.

Z innej strony to inwestycja na lata, nawet jak zmienię auto, to bagażnik zostanie.

Jeżeli miałbym wybrać droższy to chyba astrada sport M3 a jak tańszy to już Amos na 3 rowery... ehm zagwózdka :)

• blog podróżniczy
« 20 Mar 2017, 19:38 »
Z jednej strony z chęcią wybrałbym coś droższego, bo fajne jest składanie pedałem
Tylko to zależy od auta. Niby mam wersję z pochylaniem platformy, ale i bez tego mam pełen dostęp do bagażnika. Bajer, którego nie używam. Nie wiem, za różnicę w cenie, może kup sobie następny rower? :D

Offline Mężczyzna 4gotten

• Miasto: Mons/Stargard
  • Na forum od: 26.08.2012
« 20 Mar 2017, 19:53 »

Od dwunastu lat używam Thule Euro Way na trzy rowery. Bagażnik jest dosyć intensywnie użytkowany. Przejechał na hakach moich samochodów już dziesiątki tysięcy kilometrów. Jednorazowe przeloty ponad 1000 km z prędkościami autostradowymi nie są rzadkością. Nigdy nic się nie poluzowało, odpadło, urwało, zepsuło. Mocowanie na haku jest bardzo pewne.
Nawet żarówki w oświetleniu są do tej pory oryginalne.
Co prawda bagażnik jest nieco podrapany, poobijany, ale nadal zachowuje w pełni swoją funkcjonalność. Pewnie będzie mi jeszcze służył przez wiele lat.
Przed zakupem rozważałem różne opcje, również te tańsze, ale mając pod uwagę przyszłą eksploatację nie chciałem ryzykować i postawiłem na sprawdzoną markę. Po kilkunastu latach uważam, że był to trafiony wybór.
dalej przed siebie... najlepiej po asfalcie ;-)

« 20 Mar 2017, 19:57 »
Z innej strony to inwestycja na lata, nawet jak zmienię auto, to bagażnik zostanie.
Dokładnie tym się kierowałem. W pewnym sensie platformy może nie zmienisz nigdy.
Tylko to zależy od auta. Niby mam wersję z pochylaniem platformy, ale i bez tego mam pełen dostęp do bagażnika. Bajer, którego nie używam.
Twój samochód jest wyjątkowy pod tym względem. Generalnie wszystkie sedany i kombi, gdzie klapy bagażników schodzą do zderzaka wymagają uchylenia platformy.

Offline Mężczyzna tomek

• Kapituła MP-P 2017
  • Na forum od: 01.06.2014
« 20 Mar 2017, 20:04 »
A jak już się zdecydujesz na wyższą półkę, to sprawdź czy pomimo uchylanej platformy możesz otworzyć klapę bagażnika.
W niektórych autach z pionową, nisko schodzącą klapą zwykłe uchylanie może nie wystarczyć i trzeba brać modele z odsuwaną platformą, jak to: http://www.strefakierowcy.pl/44874,atera-strada-dl3.html

I generalnie polecam jak poprzednicy - sprawdzone, markowe rozwiązanie.
5 lat użytkuję tę zalinkowaną Aterę; byłby Thule, ale się klapa nie otwierała :)

• blog podróżniczy
« 20 Mar 2017, 20:06 »
Twój samochód jest wyjątkowy pod tym względem. Generalnie wszystkie sedany i kombi, gdzie klapy bagażników schodzą do zderzaka wymagają uchylenia platformy.
Nie, po prostu ta platforma wisi bardzo to tyłu. Miałem tak w Vectrze B Hatchback i w sedanie Evanda mojego ojca. Jedynie w kombi/vanie taka opcja ma dużo sensu. Tak czy siak, stacjonarny sklep i przymiarka.

• Skup i ubój. Rozbiór.
« 20 Mar 2017, 20:08 »
Thule jest ze Szwecji.
Szwecja jest lewacka.
Thule - lewaków bagażnik!
Przemyśl.

« 20 Mar 2017, 20:11 »
A jak już się zdecydujesz na wyższą półkę, to sprawdź czy pomimo uchylanej platformy możesz otworzyć klapę bagażnika.
W niektórych autach z pionową, nisko schodzącą klapą zwykłe uchylanie może nie wystarczyć i trzeba brać modele z odsuwaną platformą, jak to: http://www.strefakierowcy.pl/44874,atera-strada-dl3.html
Z moim odchylanym bagażnikiem otwieram klapę bez problemów, choć w przy obecnym samochodzie kombi odległość klapy od odchylonego bagażnika jest wyraźnie mniejsza niż to było wcześniej w przypadku hatchbacka. Nawet o ty nie pomyślałem, kupując nowy samochód, a mogłem się zdziwić  ;)

Offline Mężczyzna tomek

• Kapituła MP-P 2017
« 20 Mar 2017, 20:22 »
No, ja już prawie płaciłem za Thule a gość poszedł założyć na hak... ;)
Klapa wysoka, pionowa, nisko schodząca tak, że odległość pomiędzy poziomem dolnej krawędzi klapy a kulą haka niewielka = potencjalne problemy.
Warto przymierzyć przed zakupem.

« 20 Mar 2017, 20:40 »
Moja Atera współpracowała z trzema samochodami Skoda Octavia hb, Ford Mondeo IV hb i Seat Cordoba Vario. Z nimi problemu nie było.

• Skup i ubój. Rozbiór.
« 20 Mar 2017, 20:45 »

Tomek - ja Ci wierzę!
O rany! O mały włos!

Offline Mężczyzna rmk

« 20 Mar 2017, 21:54 »
Amos, którego tak mocno zachwalam, również ma możliwość odchylania. Jest tu zdecydowanie najtańszy i sprawdzony przeze mnie w przeróżnych warunkach w długim okresie użytkowania. Skoro nie ma różnicy to po co przepłacać  8)

Wybór należy do Ciebie  :)

« 21 Mar 2017, 21:33 »

łatwo powiedzieć :) pierwszy wyjazd już za 2,5 tygodnia i muszę się decydować :)
Te Atery naprawdę fajnie wyglądają. Może jak mam kupić na lata to kupić taki za te 1700 zł... ehm.

Podliczyłem Wasze wypowiedzi i wychodzi więcej głosów na droższe, thule czy atera.

Offline Mężczyzna rmk

« 22 Mar 2017, 16:19 »

łatwo powiedzieć :) pierwszy wyjazd już za 2,5 tygodnia i muszę się decydować :)
Te Atery naprawdę fajnie wyglądają. Może jak mam kupić na lata to kupić taki za te 1700 zł... ehm.

Podliczyłem Wasze wypowiedzi i wychodzi więcej głosów na droższe, thule czy atera.

Paweł nie będę Cię namawiał do zakupu konkretnego modelu ale na swoim przykładzie napiszę Ci tylko, że nie zawsze zakup na lata musi wiązać się z wydawaniem większej ilości pieniędzy. Też chciałem kupić raz a porządnie i kupiłem. Wymienię tylko jeśli będę potrzebował większy. Jak dla mnie wybór nie sprowadza się do kupna droższego = lepszego, tylko droższego = wygodniejszego. Thule ma odpinanie na klik i zapięcie rowerów, mój ma kręcenie imbusem i zapinanie na paski. Ot cała różnica. I 1500zł w kieszeni  :)

Cokolwiek nie kupisz, bylebyś jak najwięcej korzystał. O to w tym wszystkim chodzi  :)

« 22 Mar 2017, 19:43 »

Jak dla mnie wybór nie sprowadza się do kupna droższego = lepszego, tylko droższego = wygodniejszego. Thule ma odpinanie na klik i zapięcie rowerów, mój ma kręcenie imbusem i zapinanie na paski. Ot cała różnica. I 1500zł w kieszeni  :)

Jeżeli czegoś żałuję to tego, że nie dołożyłem jeszcze 1000zł i nie kupiłem Thule z odpinanymi na kliki ramionami. Ot i cała różnica.

Offline Mężczyzna Księgowy

• .::Kolarska Patologia::.
  • Miasto: Warszawa/Jabłonna
  • Na forum od: 30.12.2010
« 24 Mar 2017, 10:40 »
Ja rozważam coś w ten deseń:
Jadę tam gdzie znika horyzont.

MP 2014 - 500km 25h28`|MP 2015 - 300km 20h30`|MP 2017 - 300km 21h01`|MP 2018 (DNF)- 519km 27h30``|BBT 550km (DNF) | POM500 46h33`

Offline Mężczyzna rmk

« 24 Mar 2017, 22:45 »

Wszystko na temat tego bagażnika masz podane właśnie w tym temacie.

« 25 Mar 2017, 11:21 »
Księgowy, poczytałem opinię o tym bagażniku z Amosa. Są różne. I pozytywne i słabe.
Ja się zdecyduję na 99% na aterę:
http://www.wulkdrive.pl/atera-strada-sport-m-3-platforma-na-hak-na-3-rower,3,24414,24250
Ci mają najtaniej.

Przetestuję w okresie wielkanocy i poinformuję :)

Offline Mężczyzna przemko68

• Miasto: Pyrlandia
  • Na forum od: 05.10.2013
« 25 Mar 2017, 18:57 »
Witam
Jeśli mogę "dodać swoje trzy grosze" to ja używam ten :
https://sklep.intercars.com.pl/produkty/1227553-uchwyt-rowerowy-na-hak-mammooth-tb-009d3-na-3-rowery

jedyny minus to dorobiłem "klucz" taką przedłużkę do opuszczania bagażnika. Poza tym nie narzekam a po co przepłać.
Pozdrawiam

ps. jest jeszcze na cztery rowery
https://sklep.intercars.com.pl/produkty/1227554-uchwyt-rowerowy-na-hak-mammooth-tb-009d4-na-4-rowery

Offline Mężczyzna gkeb

• Miasto: Kórnik
  • Na forum od: 11.08.2016
« 7 Cze 2017, 15:12 »

Wszystko na temat tego bagażnika masz podane właśnie w tym temacie.
@rmk kupowałeś w Poznaniu?

Offline Mężczyzna rmk

« 7 Cze 2017, 16:15 »
Nie, przez internet od producenta. Ale byłem wcześniej w DAKOLU w Złotnikach go oglądać. Najtaniej jednak było bezpośrednio od producenta, nawet jakiś rabat dostałem.

« 7 Cze 2017, 21:53 »
Przy okazji odświeżenia, kupiłem w końcu atere sport m3
http://www.wulkdrive.pl/atera-strada-sport-m-3-platforma-na-hak-na-3-rower,3,24414,24250

Świetna! Montaż bajeczny, wygodny, bez kluczy. Montaż 2 rowerów to 3 minuty, bez kluczy bez problemów.

Na aucie trzyma się stabilnie, wszystko jest super. Dobrze wygląda, wiele fajnych rozwiązań dopasowujących do auta.

Odchylanie nogą - świetne!

Przejechałem z bagażnikiem już z 1500 km w tym 2x po 500 km - nic się nie luzowało, wszystko dobrze. Uważam, za dobry wybór na lata.

Offline Mężczyzna insect

• Miasto: Kraków
  • Na forum od: 15.04.2012
« 4 Wrz 2017, 11:32 »
Jestem na kupnie bagaznika na hak i przeglądając wątek zauważyłem, że nikt nie dodał bardzo ważnej rzeczy odnośnie oświetlenia bagażników.

Od niedawna wymagane są światła cofania i przeciwmgielne w bagaznikach rowerowych mocowanych na hak w związku z tym wtyczka powinna posiadać 13 pin.

A co do samych bagażników to szukam czegoś na dwa rowery, myślałem na początku o THULE ale jak przeczytałem wątek to pomyślałem, że może amos wystarczy. Problemem jednak są wspomniane światła, nie znalazłem wersji z wymaganym oświtleniem :/

• blog podróżniczy
« 4 Wrz 2017, 17:15 »
Co do bagażników to nie wiem, ale w przypadku przyczep, te z wtyczką 6 pin, wyprodukowane przed przepisami, żadnych zmian nie wymagają.
Bagażnik daty produkcji wybitej nie ma, więc nie wiadomo jak jest stary, może być starszy niż 13 pinowy wymóg. Efektywnie przepis martwy. Do dzisiaj montuje się w samochodach wiązki 6 pin, a hak w takim zestawie homologacje posiada.

Offline Mężczyzna insect

« 5 Wrz 2017, 09:19 »
Pewnie jak policjant się będzie chciał przyczepić to się przyczepi. W przypadku sprzedawania starych modeli bagażników pewnie da się jeszcze wytłumaczyć z tego oświetlenia ale jeśli bagażnik jest wprowadzony do produkcji po zmianie przepisów a i tak nie ma wymaganego oświetlenia to może być ciężko z tłumaczeniami.
Tak czy siak kupując nowy wolę już od razu spełniać formalne wymagania.

Bardzo fajnie wyglądają bagażniki interpack.
http://www.interpack.eu/product-pol-5683-Inter-Pack-Spider-2-bagaznik-rowerowy-na-hak.html

Ktoś coś takiego widział na żywo? Warte ceny czy lepiej kupić jakiś tańszy z allegro?

Niektóre bagazniki podają max ciężar jako 2x15kg, a mój rower niestety waży więcej niż 15, rower żony też. Boję się że przy takim obciążeniu zacznie bujać bagażnikiem na boki przy gwałtownych manewrach.

• blog podróżniczy
« 5 Wrz 2017, 09:26 »
Niektóre bagazniki podają max ciężar jako 2x15kg, a mój rower niestety waży więcej niż 15, rower żony też. Boję się że przy takim obciążeniu zacznie bujać bagażnikiem na boki przy gwałtownych manewrach.
To kwestia maksymalnego nacisku na hak, który zwykle jest określony jako maks 75kg. Czyli masa rowerów i bagażnika nie może go przekroczyć.

Ja bym kompletnie olał wymóg tylnego światła. Nie jest to w jakimkolwiek stopniu istotne.

Offline EASYRIDER77

• Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
« 5 Wrz 2017, 10:09 »
ja bym nie olewał. W końcu Twój rower z tyłu  jedzie i jakiś mało spostrzegawczy kierowca nie zauważy kierunkowskazu lub światła stopu bo zakryje je koło itp. i może być po Twoim rowerze.
Co z tego, że całego tyłu dokładnie nie zasłania rower, ale kilka rowerów to już loteria z tymi światłami. Co z tego też, że ten co najedzie jest winny skoro Ty masz problem.

Offline Mężczyzna DiDżej

• Na forum od: 14.10.2013
« 5 Wrz 2017, 10:15 »
To kwestia maksymalnego nacisku na hak, który zwykle jest określony jako maks 75kg. Czyli masa rowerów i bagażnika nie może go przekroczyć.

Ja bym kompletnie olał wymóg tylnego światła. Nie jest to w jakimkolwiek stopniu istotne.

Nie jestem pewien czy zapis max ciężar 2x15kg ma duży związek z kwestią maksymalnego nacisku na hak określanego jako 75kg. Ja mam bagażnik na 3 rowery i z tego co pamiętam to chyba mam zapisane, że max. 50kg. Zapis ten może mieć chyba jednak bardziej związek z wytrzymałością zaczepu kulowego. To taka moja intuicja. Hak mam standardowy, czyli nacisk pewnie też 75kg.

Zgadzam się, że dodatkowe lampki to bym olał (cofania i p. mgielne). Jak już policjant bardzo będzie chciał się przyczepić do bagażnika to wystarczy, że zapyta o tablicę rejestracyjną i pole do popisu (sic! :-)) będzie miał spore. Chyba, że w tej kwestii coś się zmieniło.
Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.
Albert Einstein

Offline Mężczyzna m.arek

• Na forum od: 17.03.2014
« 5 Wrz 2017, 11:27 »
Jak już policjant bardzo będzie chciał się przyczepić do bagażnika to wystarczy, że zapyta o tablicę rejestracyjną i pole do popisu (sic! :-)) będzie miał spore. Chyba, że w tej kwestii coś się zmieniło.
Zmieniło. Prawie 2 lata temu :)

Offline Mężczyzna DiDżej

« 5 Wrz 2017, 11:32 »
Zmieniło. Prawie 2 lata temu :)
No masz rację.  :D Tak mi się wydawało, że gdzieś dzwonią tylko nie wiedziałem w którym ...  ;D
Albert Einstein

• blog podróżniczy
« 5 Wrz 2017, 11:46 »
ja bym nie olewał. W końcu Twój rower z tyłu  jedzie i jakiś mało spostrzegawczy kierowca nie zauważy kierunkowskazu lub światła stopu bo zakryje je koło itp. i może być po Twoim rowerze.
Co z tego, że całego tyłu dokładnie nie zasłania rower, ale kilka rowerów to już loteria z tymi światłami. Co z tego też, że ten co najedzie jest winny skoro Ty masz problem.
To tylko wsteczne. Do niedawna nawet bagażówki nie miały tego światła. Jak pierdyknę kogoś na wstecznym, to raczej moja wina :)
Przeciwmgielne jest w złączu 6 pinowym.

Offline EASYRIDER77

« 5 Wrz 2017, 12:00 »
pisałem i mialem na myśli zwykłe światła, tzn. pozycyjne i kierunkowskazy. Bo  chyba o nich mowa?

Offline Mężczyzna dudi

• Administrator
  • Na forum od: 11.05.2009
« 5 Wrz 2017, 12:18 »
dodatkowe lampki to bym olał (cofania i p. mgielne).

Tego drugiego przede wszystkim bym nie olewał. Rzadko używane, mega istotne.

• blog podróżniczy
« 5 Wrz 2017, 12:44 »
pisałem i mialem na myśli zwykłe światła, tzn. pozycyjne i kierunkowskazy. Bo  chyba o nich mowa?
Nie. Mowa o różnicy we wtyczce 6 i 13 pinowej. (w 6 pinowej nie ma wyprowadzenia światła wstecznego i jeszcze kilku już zupełnie nieistotnych rzeczy)

Uchwyty na hak kiedyś występowały bez świateł, ale w przypadku zasłaniania świateł samochodu montowało się dodatkową listwę z lampami. Mam gdzieś taki na strychu, ale w sprzedaży to już dawno takich wynalazków nie widziałem.

Offline EASYRIDER77

« 5 Wrz 2017, 12:59 »
aha, to przepraszam.

Offline Mężczyzna insect

« 5 Wrz 2017, 14:03 »
Wtyczkę w samochodzie mam 13 pin wiec tak czy siak będę brać ze wstecznymi. Szkoda kupując coś nowego od razu się wkopywać w dodatkowe ryzyko mandatów. Z resztą z założenia nie będę tego bagażnika używać tylko po Polsce a kto wie jakie wymagania i kontrole mają w innych krajach.

Ktoś coś wie o tych bagażnikach interpack?
Gdzieś czytałem że niektóre rozwiązania mają nawet lepsze niż wszędzie wychwalane THULE.
Np. potrafią się ładnie skaładać i nie zajmować potem połowy mieszkania.
Tak robi to interpack spider 2, koszt ok. 1,3k

Jest też tańsza wersja Viking 2, ale tam właśnie podają 2x15kg a nie 2x30kg.
Skoro jeden producent dla dwóch bardzo podobnych bagaznikow podaje tak rozne wartości to chyba jest coś na rzeczy. Moze te listwy na koła, albo mocowanie do ramy jest mocniejsze?

Offline Mężczyzna insect

« 3 Paź 2017, 09:21 »
Kupiłem ten bagażnik i objechałem na Istrię z dwoma rowerami.
W czasie jazdy bagażnik był bardzo stabilny, prędkości do 170km/h nie robiły na nim wrażenia (niestety opory powietrza mocno wzrosły i samochód połykał wtedy benzynę jak szalony).

Jakby ktoś kupował podobny sprzęt to radzę przymierzyć przed kupnem bo u mnie się okazało, że nie jestem w stanie otworzyć klapy z zamontowanym bagażnikiem :/ Klapa zahacza o zaczep na haku i o rączkę do podnoszenia bagażnika. Brakuje mniej niż 1cm :( Będę musiał coś pokombinować z obniżeniem haka.
Do bagaży dostawaliśmy się od środka co było mocno upierdliwe.

« 3 Paź 2017, 11:02 »
Kupiłeś bagażnik nie odchylany?

Offline Mężczyzna tomek

• Kapituła MP-P 2017
« 3 Paź 2017, 11:18 »
Jakby ktoś kupował podobny sprzęt to radzę przymierzyć przed kupnem bo u mnie się okazało, że nie jestem w stanie otworzyć klapy z zamontowanym bagażnikiem :/

A nie mówiłem ? :wink:
A jak już się zdecydujesz na wyższą półkę, to sprawdź czy pomimo uchylanej platformy możesz otworzyć klapę bagażnika. W niektórych autach z pionową, nisko schodzącą klapą zwykłe uchylanie może nie wystarczyć i trzeba brać modele z odsuwaną platformą

Offline Mężczyzna insect

« 4 Paź 2017, 11:52 »
Kupiłeś bagażnik nie odchylany?

Właśnie uchylany kupiłem tylko przez zbyt wysoko położony hak klapy nie da się otworzyć.

A nie mówiłem ? :wink:

No niestety przez neta w końcu kupiłem bo się dało dwie stówki taniej i jakoś tak wyszło bez przymiarek. Samochód to Astra G kombi więc popularny i wygląda standardowo, a tu zonk.

Będzie cała zima na pokombinowanie w tym hakiem :)

Offline Mężczyzna siendziaty

• Miasto: Tarnów
  • Na forum od: 04.02.2014
« 4 Paź 2017, 21:55 »
W sierpniu kupiłem inter pack trio. Sprzedawca zapewniał, że przy moim haku i samochodzie (307 sw) spokojnie uda się otworzyć bagażnik. No nie do końca tak spokojnie. Jednak otworzyć się da: odkręcam "wajchę odchylacza" i zaczynam odchylać i równocześnie otwierać bagażnik. Ze dwa razy obiłem pedałem bagażnik, ale technika opanowana.

Bagażnik kosztował niecałe osiem stów. Przejechane prawie 2 tyś. km. Bez zarzutów. Thule jest lżejszy, łatwiej się montuje, lepsze światła i zaczepy kół. Wzrost spalania marginalny, ale to już pewnie zależy od konkretnego samochodu.

Offline Mężczyzna jorisvoorn

• Miasto: Rypin
  • Na forum od: 03.05.2016
« 7 Mar 2019, 21:40 »

Witam,
potrzebuje jakiś budżetowy bagażnik na hak, z czasem kupie coś solidniejszego ale na tę chwilę potrzebuje coś tańszego i wytrzymałego. Co sądzicie o takim bagażniku:

https://www.decathlon.pl/baganik-samochodowy-na-rower-na-hak-xpress-2r-id_8176983.html

Offline Mężczyzna rmk

« 7 Mar 2019, 21:49 »
Amos tytan 2.
Przejechałem z nim ponad 10tys km w każdych możliwych  warunkach pogodowych i dalej działa. Stosunek jakości do ceny dla mnie genialny. Polecam

Offline Mężczyzna Felek

• Na forum od: 09.11.2017
« 2 Lip 2020, 15:37 »
Cześć,

W temacie bagażników w formie platformy na hak - w moim przypadku Thule Velocompact 926 z dostawką na 4 rower. Czy ktoś z Was stosuje pokrowce na rowery by podczas jazdy autem w deszczowych warunkach nie pobrudzić rowerów?

Zastanawiałem się nad Bike Cover 4 Brunner, ale ze sklepu odpisali mi, że nie będzie pasował i że nie ma pokrowców pod Thule Velocompact 926. Czy to faktycznie musi być jakoś konkretnie spasowane?

Rozumiem, że pokrowce do bagażników na kampery odpadają bo one zachodzą pod platformę i w moim przypadku zasłoniłyby tablicę rejestracyjną oraz światła, ale takie zwykłe pokrowce nakładane od góry powinny być ok...

Jakie macie z tym doświadczenia?

• blog podróżniczy
« 2 Lip 2020, 15:45 »
Czy ktoś z Was stosuje pokrowce na rowery by podczas jazdy autem w deszczowych warunkach nie pobrudzić rowerów?
Między innymi po to jest bagażnik na hak, aby nie brudzić samochodu rowerami :D

Offline Mężczyzna Felek

« 3 Lip 2020, 08:23 »
Czy ktoś z Was stosuje pokrowce na rowery by podczas jazdy autem w deszczowych warunkach nie pobrudzić rowerów?
Między innymi po to jest bagażnik na hak, aby nie brudzić samochodu rowerami :D

Auto się nie brudzi, to znaczy nie więcej niż z rowerami. Chodzi mi o rowery, przy bagażniku na hak w deszczowy dzień zbierają dużo brudu jaki ciągnie się za samochodem.

• blog podróżniczy
« 3 Lip 2020, 08:39 »
Dla mnie to nigdy nie był problem, bo rower z definicji mam brudny, zwłaszcza w drodze powrotnej. Przy bagażniku na hak nie muszę jechać na myjnię, żeby nie ubrudzić dachu błotem.

Najwięcej syfu na rowery wylatuje spod kół auta, a tutaj pokrowiec od góry nic nie pomoże.

« 3 Lip 2020, 09:38 »
Cześć,

W temacie bagażników w formie platformy na hak - w moim przypadku Thule Velocompact 926 z dostawką na 4 rower. Czy ktoś z Was stosuje pokrowce na rowery by podczas jazdy autem w deszczowych warunkach nie pobrudzić rowerów?

Zastanawiałem się nad Bike Cover 4 Brunner, ale ze sklepu odpisali mi, że nie będzie pasował i że nie ma pokrowców pod Thule Velocompact 926. Czy to faktycznie musi być jakoś konkretnie spasowane?

Rozumiem, że pokrowce do bagażników na kampery odpadają bo one zachodzą pod platformę i w moim przypadku zasłoniłyby tablicę rejestracyjną oraz światła, ale takie zwykłe pokrowce nakładane od góry powinny być ok...

Jakie macie z tym doświadczenia?
Z rowerami na platformie przejechałem już w sumie kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Nigdy nie używałem żadnego pokrowca. Zazwyczaj manetki i siodełka owijam folią "streczową" i zabezpieczam jakąś taśmą. Mimo podróżowania w różnych warunkach pogodowych rowery mają się dobrze. Nie szkodzi im nawet jazda z prędkoścaimi autostradowymi. Po dojeździe do celu, jeśli jest taka potrzeba i możliwość obmywam rowery wodą " z węża" zanim jeszcze ściągnę je z platformy. Nie zauważyłem przy tym, żeby kiedykolwiek rowery były po takiej podróży bardziej brudne niż po zwykłym użytkowaniu.

• Skup i ubój. Rozbiór.
« 3 Lip 2020, 10:07 »
/.../
Najwięcej syfu na rowery wylatuje spod kół auta, a tutaj pokrowiec od góry nic nie pomoże.

Zimą spod kół uwala, wraz zamarza nawet na krótkich (kilka km) odcinkach - u mnie tak do powyżej piast. Przed ruszeniem rowerem obrzęcze trzeba oczyścić. Fajnie to nie idzie.

Golenie bym owinął folią - bitum z rozgrzanej, świeżej nawierzchni mocno, na długo kilka razy mi przywarł m.in. do tych. Goleni żal.

Offline Mężczyzna Felek

« 3 Lip 2020, 13:06 »
Ok, w takim razie temat pokrowca narazie odkładam na później, dzięki.

Offline live_evil

• Miasto:
  • Na forum od: 20.05.2015
« 6 Lip 2020, 13:46 »
Dodam od siebie, że pokrowiec na rowerach na haku drastycznie zwiększa opory powietrza.
Raz wiozłem poziomkę z zamocowanym kufrem i tu już bardzo było czuć opory i bujanie platformą.

Bez kufra i innych "żagli" bez problemu na niemieckich autostradach jeździło się 170kmh+.

Oprócz fabrycznych ramion spinam rowery i platformę pasami transportowymi - fabrycznym mocowaniom nie ufam, jedno pękło podczas mocowania roweru. Bagażnik THULE EuroRide 942.

Offline Mężczyzna szy

• Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
« 6 Lip 2020, 15:36 »

Nigdy nie przekonałem się do haka między innymi ze względu na poszerzenie auta. Zawsze wydawało mi się, że to mocno ograniczy manewrowalność samochodu, albo że zahaczę rowerem o inne auto przy jakimś niespodziewanym manewrze w drodze. A uważając na ten "ogon" całą drogę w Europę chyba bym zwariował.

O, już wyobrażam sobie jazdę na styk z innymi autami np. podczas jazdy przez kilkadziesiąt kmów budowanej A1 przed Częstochową, gdzie jedzie się dwoma mocno zwężonymi pasami.

Nie przeszkadzało Ci to nigdy?

Szy.

rowerowy blog podróżniczy, ostatnio m.in.:
Karyntia, Szwajcaria, Żelazny Szlak Rowerowy, Kanał Elbląski i Rudawy

• blog podróżniczy
« 6 Lip 2020, 15:46 »
jeśli kiedykolwiek jeździłeś z przyczepą, to ta też zwykle wystaje za obrys. Nie jest to żaden problem. Obrys widać w lusterkach.

btw, przy kombinacji szerokie auto (coś klasy D/E), pionowy rower, koła wystają minimalnie lub wcale.

Offline Mężczyzna DiDżej

« 6 Lip 2020, 16:44 »
Miałem zarówno bagażnik dachowy jak i teraz mam od lat bagażnik na hak. Dla mnie nie ma żadnego porównania dla tych dwóch systemów na korzyść bagażnika na hak. Jeżeli chodzi o wystawanie rowerów poza obrys auta, to może w przypadku samochodów klasy A/B może C jest to zauważalne w przypadku tych od D z suvami, vanami etc. to zupełnie w mojej opinii nie przeszkadza ani nie utrudnia kierowania nawet na wąskich w Twoim odczuciu jezdniach. Zauważ, że większość busów nie wspomnę o autobusach i samochodach ciężarowych jest i tak znacznie szersza i mieści się.Oczywiście są drogi w budowie np. ta o której pisałeś, ale i tak ciężarówki się mieszczą na pasie więc chyba nigdy nie miałem jakiegoś dyskomfortu jadąc z bagażnikiem na haku z rowerami. Może na remontowanych autostradach często lewy pas jest węższy niż prawy, wtedy tym pasem samochody ciężarowe też nie mogą jechać. Ja też wtedy jadąc z rowerami staram się go unikać. Rzeczywiście z jednej strony TIR z drugiej rozgraniczenie np. betonowe i po 20-30cm na stronę luzu daje spore emocje.  ;)
Albert Einstein

Offline live_evil

• Miasto:
  • Na forum od: 20.05.2015
« 6 Lip 2020, 17:20 »
Rowery nie wystają poza obrys lusterek więcej niż 5cm - z tej perspektywy wygląda, jakby wystawały po pół metra z każdej strony ;-)

Plus jest taki, że na długiej trasie można przycisnąć, a z rowerami na dachu to 80-90kmh max, i jedź sobie tak np. 900km.
W zeszłym roku na S8 przefrunął obok mnie rower, kóry urwał się z dachu auta przede mną. Koledze z kolei wyrwało z dachu relingi razem z dwoma rowerami i bagażnikiem dachowym, tzw. trumną.

Offline Mężczyzna szy

• Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
« 6 Lip 2020, 17:47 »
Fakt, nigdy nie jeździłem z przyczepą :), ale widok wystających rowerów poza obrys auta mnie zawsze zastanawia. Muszę w końcu spróbować, choć... niedawno zmienialiśmy auto i zostaliśmy przy uchwytach na dach. Dla mnie to jednak ciągle najlepsza opcja.

Plus jest taki, że na długiej trasie można przycisnąć, a z rowerami na dachu to 80-90kmh max, i jedź sobie tak np. 900km.
W zeszłym roku na S8 przefrunął obok mnie rower, kóry urwał się z dachu auta przede mną. Koledze z kolei wyrwało z dachu relingi razem z dwoma rowerami i bagażnikiem dachowym, tzw. trumną.

Ale to chyba też subiektywna sprawa. Poprzednim autem jeździłem po 130 km/h z rowerami na dachu bez odrobiny stresu - bagażnik wkręcany w konstrukcję auta i uchwyty na obejmy do belek. Nowym, też bez relingów, z bagażnikiem mocowanym "miedzy drzwi" do 120, bo powyżej spalanie rośnie powyżej akceptowalnego poziomu :).

A rowery urywają się tym, którzy je źle montują w uchwycie, albo źle montują sam uchwyt, lub nawet całą "bazę". Sprawdzony, dobrze zamontowany rower nie może tak sobie spaść z dachu.

Właśnie, to co prawda hakowy temat, ale przy okazji:

czy obrócenie kierownicy równolegle do roweru (na dachu) wpłynie znacząco na spadek spalania?

Szy.

rowerowy blog podróżniczy, ostatnio m.in.:
Karyntia, Szwajcaria, Żelazny Szlak Rowerowy, Kanał Elbląski i Rudawy

Offline Mężczyzna Waldic

• Miasto: Elbląg
  • Na forum od: 23.01.2010
« 6 Lip 2020, 18:01 »
Ale to chyba też subiektywna sprawa. Poprzednim autem jeździłem po 130 km/h z rowerami na dachu bez odrobiny stresu - bagażnik wkręcany w konstrukcję auta i uchwyty na obejmy do belek. Nowym, też bez relingów, z bagażnikiem mocowanym "miedzy drzwi" do 120, bo powyżej spalanie rośnie powyżej akceptowalnego poziomu :).
A rowery urywają się tym, którzy je źle montują w uchwycie, albo źle montują sam uchwyt, lub nawet całą "bazę". Sprawdzony, dobrze zamontowany rower nie może tak sobie spaść z dachu.
Z bagażnikiem dachowym mocowanym do relingów pozwalam sobie czasami na 120, nic złego się nie dzieje.
Mam na tym punkcie schizę, bo kiedyś mi rowery spadły razem z bagażnikiem, całe szczęście przy małej prędkości i w nocy, nikomu nic się nie stało. O dziwo rowery przeżyły to bez strat. Trochę gorzej wyglądała klapa bagażnika auta. Moja wina, musiał być źle dokręcony bagażnik bazowy (słabej jakości zresztą), poleciało wszystko, rowery stanęły na szosie w pozycji startowej. Dlatego następne auto to już było kombi z relingami i nie oszczędzanie na bagażniku. Na dłuższe trasy autostradowe ładuję dwa rowery do środka (mocując odpowiednio) i nie ma żadnych problemów.
Następny będzie na hak zdecydowanie.

Offline Mężczyzna DiDżej

« 6 Lip 2020, 19:35 »
czy obrócenie kierownicy równolegle do roweru (na dachu) wpłynie znacząco na spadek spalania?
Szy.
Nie sądzę, chociaż nigdy nie sprawdzałem.
Gdy woziłem rowery na dachu to rzeczywiście opory znacznie wzrastały i zużycie podnosiło się przy większych prędkościach, jak pamiętam do 1,5-2l ON na 100km. Teraz z bagażnikiem na haku samochód pokazuje przy dużych prędkościach do 1l więcej. Max. Jest za to dużo ciszej i stabilniej przy wietrze.

Co do urywania się rowerów, jak to piszesz, że urywają się tym co je źle montują w uchwycie lub źle montują uchwyty. Niestety nie zawsze tak jest. W poprzednim kombi miałem firmowe relingi, belki i bagażniki na rower firmy Thule i rower mi wyskoczył z tego uchwytu kleszczowego. Jechałem raczej do 70km/h ale po dość krętym i pofałdowanym terenie. Uchwyt miał już sporo przejechanych tras, ale nic nie wskazywało, że może ten mechanizm kleszczowy popuścić. Popuścił. Szczęśliwie dla dachu albo szyb  ;) na kleszczach, które się lekko rozwarły od kołysania i siły odśrodkowej zaczepiły się linki od przerzutek idące pod rurą skośną, rower na nich zawisł. No i opaski przy kołach mocno trzymały. Skończyło się na strachu i zamówieniu haka do auta  :) Tak dla jasności, zamek w kleszczach był zamknięty na kluczyk.
Albert Einstein

Offline Mężczyzna Felek

« 7 Lip 2020, 14:56 »
Mam citroena berlingo, wiec w zasadzie rowery jadą w tunelu aerodynamicznym za autem, nie wystają poza obręb auta. Co do prędkości, zalecana w instrukcji to 130 km i ja jej nie przekraczam (nawet bez rowerów:)).

Odnośnie bagażników dachowych, kiedyś goniłem rodzinkę, której spadł z dachu rower, omal go nie rozjechałem. Jak ich zatrzymałem byli bardzo zdziwieni. Tutaj jednak zawinił czynnik ludzki, koła mieli przyczepione na trytytki, to nie był dobry pomysł.

Offline Mężczyzna rmk

« 22 Lut 2021, 10:22 »
Odkopuję temat.

Używałem taniego ale świetnego Amosa na dwa rowery i przyszedł teraz czas na coś większego.

Szukam platformy na trzy rowery z ew. dostawką na czwarty (ale to niekoniecznie). Tym razem będzie to już bagażnik docelowy na ładnych kilka (naście, dziesiąt?) lat więc mogę wydać nieco więcej. Warunek konieczny to łatwość uchylania, ew. jak najmniejsze gabaryty przy przechowywaniu będą dodatkowym atutem oraz niezawodność. Thule wiadomo ale który model? Może wspominana tu Atera Strada lub tańszy Inter Pack Viking?

« 22 Lut 2021, 10:26 »
Od wielu lat używam "Atera Strada Sport M3 +", czyli z dostawką na czwarty rower. Cóż napisać. Jestem zadowolony. Problemów brak.

Offline EASYRIDER77

« 22 Lut 2021, 14:10 »
miałem thule na 4 rowery na próbę.
Moim zdaniem 2 rowery na tył to ok. Ale 4 rowery to mi się nie podobało:
- rowery są ciasno, na dachu mam luźniej, czyli się nie obijają, zahaczają itp.
- tył samochodu kombi siadł niemało, a co dopiero dołożyć z bagażem 4  osobową rodzinę
takie auto prowadzi się tragicznie, zwłaszcza na nierównej drodze
- długi ten tył się zrobił,
- bagażnik po zdjęciu z haka nie mieścił się w bagażniku! kombiaka. Mówię o wersji na 4 rowery.
Więc reklamowanie thule jak z łatwością wszystko wchodzi i się składa to dopasowane tylko do większych aut i mocnych facetów.

Ja osobiście bym dołożył dodatkowe sprężyny na obciążenia (konkretnie Westfalia). W poprzednim aucie sprawiały się wyśmienicie. W kolejnym jeszcze nie dołożyłem takich, ale mam zamiar.
Mimo wszystko lubię uniwersalność bagażników dachowych, deski też mogę na nim wozić. Poza tym nie wszędzie w krajach trzeciego świata (w tym u nas) bagażnik na hak jest szanowany (mam na myśli zostaw go na parkingu na 2 tygodnie). Na dachu tak nie wystaje i nie rzuca się w oczy.

Atery wspomnianej wyżej przez Sedymena nie testowałem więc się nie odniosę. ALe masa to i tak masa, czyli dźwignia.

Offline Mężczyzna DanielKot

• Na forum od: 08.08.2017
« 22 Lut 2021, 19:00 »
kupiłem w zeszłym roku platformę, InterPack quattro jestem z niej bardzo zadowolony, przejechała ze mną już setki kilometrów. Jechałem już z rowerami w każdej konfiguracji tj 1,2,3 lub 4 rowery i nie było nigdy problemów, w przypadku jak się wkłada powyżej 3 rowerów to wystarczy skręcić zazwyczaj kierownicę i wszystko się bez problemu mieści, cena jest atrakcyjna w porównaniu do innych marek typu Thule. Platforma nie wystaje poza szerokość lusterek w aucie, przynajmniej tak jest w mojej Altei. Platformą mieści się u mnie do bagażnika tylko jeśli złożę tylne siedzenia(a bagażnik mam dość spory), uznałbym to za największy minus, ale jest możliwość zabezpieczenia na zamek platformy po zamontowaniu do haka i wtedy nie musimy jej chować do środka i jest szansa że nie zostanie skradziona ;)

« 22 Lut 2021, 23:02 »
EASY, absolutnie mam inne spostrzeżenia. Ja przewoziłem na platformie 4 rowery trekkingowe, 4 dorosłe osoby i bagaże w Hondzie Civic. Żadnych złych doznań nie miałem. W samochodach takich jak Mondeo czy Insignia z dieslem, to platforma właściwie jest niezauważalna dla tych samochodów. W dwóch ostatnich platforma wpada do bagażnika bez żadnych problemów. W Hondzie trzeba było pochylić lekko siedzenia. Platformy nie zostawiasz na parkingu na 2 tygodnie bo w dwie minuty wkładasz ja do bagażnika. Silnym gościem trzeba być, żeby włożyć 4 rowery na dach. Zgadza się że jest ciasno. Jak chcesz być pewny, że nic się nie poobija to trzeba ułożyć rowery starannie. Ja mam akurat obicia rowerów w nosie więc mi to snu z powiek nie spędza. Mam doświadczenia z obu systemów przewozowych i porównanie dachu z platforma jest absolutnie na korzyść platformy.
« Ostatnia zmiana: 22 Lut 2021, 23:10 Sedymen »

Offline Mężczyzna Frugo

• Na forum od: 09.04.2018
« 22 Lut 2021, 23:05 »

ja mam tego thulea w wersji na 4 rowery i wchodzi ten bagażnik i do kombi i do liftbacka.
Światła i platformy się chowają i zajmuje to 44cm mniej na szerokość po złożeniu.
Dostawka na 4ty rower odpina się całkiem.

Offline Mężczyzna Felek

« 23 Lut 2021, 05:50 »

ja mam tego thulea w wersji na 4 rowery i wchodzi ten bagażnik i do kombi i do liftbacka.
Światła i platformy się chowają i zajmuje to 44cm mniej na szerokość po złożeniu.
Dostawka na 4ty rower odpina się całkiem.

Też mam ten bagażnik, już od 4 lat plus Berlingo. Wożę 4 rowery bez problemu, jak dobrze dopasujesz i zapamiętasz to nic się nie obija, jest to ciężkie ale solidne no i się składa.

Co prawda przy długiej klapie Berlingo nawet po odsunięciu rowerów z platformą nie otworze bagażnika, ale mam jeszcze uchylaną tylną szybę. Atera wysuwa się bardziej gdy sprawdzałem kupując i pozwalała na otwarcie bagażnika, ale podczas kupna bardziej zależało mi na małych gabarytach (Thule mieści się u mnie w domu nad pralką w małym schowku).

Jak załaduję bagażnik plus rowery i 5 osób auto nieco siada, ale bez rowerów też. Nie rozważałem bagażnika na dach bo po pierwsze Berlingo jest i tak wysokie a po drugie parkuję w garażu podziemnym.

Offline EASYRIDER77

« 23 Lut 2021, 08:20 »
macie prawo mieć swoje doświadczenia. Ale jak na razie parę postów wyżej nikt nie wspomniał o aucie typu kombi, które ma dłuższy zwis z tyłu. Ale jedna osoba wspomniała o tym, że też  nie wchodzi do bagażnika. A inna o przekręcaniu kierownicy.
Więc 2 zalety tych tylnych bagażników już są skreślone:
- kompaktowość (czyli właśnie to proste i szybkie wkładanie do bagażnika)
- szybkość - czyli szybkie wstawianie i wyciąganie gotowych do jazdy rowerów.

Poza tym co kto wozi w tym bagażniku, bo ja przy 2 dzieci zawsze tych gratów niestety mam.

Nie odbierajcie tego jak krytyki rozwiązania. Bo na 2 rowery to jestem przekonany bo używałem takiego prostego wieszanego bagażnika. Nie ma oporów, czyli nie tracę na dynamice i to jest super!

Offline Mężczyzna rmk

« 23 Lut 2021, 08:27 »
Zalet wożenia aut na dachu nie znam bo nigdy ich tak nie montowałem, natomiast po latach użytkowania platformy na haku ciężko mi wyobrazić inny system w swoim samochodzie. Na chwilę obecną nie mam jeszcze nawet haka, który na dniach będę montował i na pewno będę przymierzał platformy przed zakupem ale nie powinno być większych problemów, gdyż widywałem już moje auta z czterema rowerami z tyłu i nie wyglądało to na zbyt przeciążony tył. Mam obecnie 508 w dieslu więc przód swoje waży, będzie dobrze.

@ Felek, Frugo - który model macie? 926 czy 927?

• blog podróżniczy
« 23 Lut 2021, 09:24 »
Taki bagażnik, jeśli zaslonisz światła i lub tablicę, jest nielegalny

« 23 Lut 2021, 09:28 »
Więc 2 zalety tych tylnych bagażników już są skreślone:
- kompaktowość (czyli właśnie to proste i szybkie wkładanie do bagażnika)
- szybkość - czyli szybkie wstawianie i wyciąganie gotowych do jazdy rowerów.

Jurek, o czym ty piszesz? Włożenie platformy do bagażnika zajmuje dosłownie 2 minuty. Nie wymaga żadnego zachodu. W kombi w Insigni nawet nie składam górnego pałąka. Atera pochyla i odsuwa się tak mocno, że nie ma żadnych kłopotów z otworzeniem klapy kombiaka.
Szybkość. Rowery na platformie ustawiasz na przemian. Jadą gotowe do jazdy.

używa ktoś?...prosty , tani.. przymierzam się do kupna..

https://www.decathlon.pl/p/baga-nik-wieszak-na-hak-xpress-na-2-rowery/_/R-p-X8176983?mc=8176983&gclid=CjwKCAiAyc2BBhAaEiwA44-wWyMK3fiL8Afroh4FBXPHSYPzxKo1K2FQjMWaEEY8zoKMZc7WkCXLOhoCgzYQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
Do tego bagażnika musisz dokupić listę świetlną inaczej jest jak Global napisał.

Offline Kobieta wilhelminaslimak

• Na forum od: 25.03.2011
    • foty na flickr.com
« 23 Lut 2021, 09:37 »
używa ktoś?...prosty , tani.. przymierzam się do kupna..
My mamy taki tylko na 4 rowery. Póki jeździły 2 rowery to było gid, jak dzieci dorosły do swoich rowerów to i tak kupiliśmy platformę. Jednak jak jadę sama z 1 rowerem to wolę wziąć ten wieszak niż platformę, przy 2 rowerach już bierzemy platformę.
Moim zdaniem w porównaniu z platformą plusy:
- waga (ja sama platformy nie podepnę bo jest ciężka)
- schowa się do bagażnika, jak zostawiasz samochód na kilka dni gdzieś "w polu" to fajniej to schować (plaftorma nam do bagażnika nie wchodzi)
Minusy:
- rowery się obijają i rysują (przy jednym problem nie istnieje)
- trzeba doczepiać numer rejestracyjny, co jest czasochłonne i upierdliwe (choć do przeskoczenia)
- dłużej się rowery na tym układa niż na platformie (ale przy 1-2 rowerach to jest do przeżycia, przy 4 to była masakra)

Reasumując jak jesteś chop, masz siłę zamocować platformę, do tego chcesz wozić 2 rowery - bierz platformę.
Gdy jestes niezbyt mocarną kobietą albo chcesz wozić tylko 1 rower - można wieszak.

My platformę mamy aterę (polecaną już w tym wątku) i nie narzekamy. A eksploatujemy ją intensywnie, w tej chwili worząc już w zasadzie 4 dorosłe rowery.

Offline Mężczyzna Felek

« 23 Lut 2021, 10:31 »
Zalet wożenia aut na dachu nie znam bo nigdy ich tak nie montowałem, natomiast po latach użytkowania platformy na haku ciężko mi wyobrazić inny system w swoim samochodzie. Na chwilę obecną nie mam jeszcze nawet haka, który na dniach będę montował i na pewno będę przymierzał platformy przed zakupem ale nie powinno być większych problemów, gdyż widywałem już moje auta z czterema rowerami z tyłu i nie wyglądało to na zbyt przeciążony tył. Mam obecnie 508 w dieslu więc przód swoje waży, będzie dobrze.

@ Felek, Frugo - który model macie? 926 czy 927?

Ja mam 926 plus nadstawka na 4 rower. Też muszę przekręcić kierownicę roweru wpiętego najbliżej klapy bagażnika. Przy Berlingo tył jest mocno ścięty, przy sedanach lub kombii nie ma takich problemów. Dodatkowo minusem bagażnika na hak jest to, że podczas jazdy w deszczu rowery się bardziej brudzą.

Ja wybrałem platformę głównie z uwagi na małe rozmiary i to, że wieczorem przed wyjazdem mogę wszystko zapakować na auto w garażu podziemnym i zostawić na noc, na ulicy bym się bał. Dodatkowo jak pisałem Berlingo jest dość wysokie, około 186 cm więc wsadzanie rowerów na dach byłoby trudniejsze.

To są już jednak rzeczy indywidualne, jak pisał Easyrider77. No i z tym kombiakiem to ma trochę racji, w nich z reguły oś jest nie tak blisko krańca auta przez co tył może bardziej siąść co ma znaczenie np. przy stromym wyjeździe z garażu podziemnego. U mnie w Berlingo tylna oś jest dość blisko haka a i tak jak wjeżdżam na podjazd to brakuje tylko  kilka centymetrów by nie zawadziła w newralgicznym miejscu o posadzkę garażu.

Offline Mężczyzna rufiano

• Miasto: zamość
  • Na forum od: 03.02.2014
« 23 Lut 2021, 11:21 »
jeśli chodzi o tablice , to się domyśliłem.. 8) thx..

@wilhelminaslimak , wielkie dzięki..
jestem men raczej mizernej budowy..będę woził jeden rower... rzadko 2
wydaje się być w sam raz dla mnie 8)

« 23 Lut 2021, 12:18 »
Ja problem przewozu jednego (zawsze) dwóch (często) rowerów rozwiązuję poprzez wrzucenie ich do bagażnika. Dlatego też kombi jest the best :)

Offline Mężczyzna rufiano

• Miasto: zamość
  • Na forum od: 03.02.2014
« 23 Lut 2021, 13:46 »
jako że też mam kombi..i też tak przewoziłem ..
przekonałeś mnie ,że jednak najrozsądniej przy tym pozostać .. :)

Offline Dream Maker

• Miasto: Ballymahon
  • Na forum od: 11.06.2011
« 23 Lut 2021, 16:23 »
Zalet wożenia aut na dachu nie znam bo nigdy ich tak nie montowałem

Też nigdy jeszcze nie woziłem samochodu na dachu ;)

Ja problem przewozu jednego (zawsze) dwóch (często) rowerów rozwiązuję poprzez wrzucenie ich do bagażnika. Dlatego też kombi jest the best :)

Do jednego roweru nie trzeba kombi.
Mam sedana 4-dzwiowego ze składanymi siedzeniami i jeden rower spokojnie się mieści. Przy odrobinie kombinacji to i 2 rowery wejdzie. Trzeba li tylko kierownice skręcić. Akurat to nie problem dla mnie bo rower zawsze wisi u mnie na wieszaku ze skręconą kierownicą.
Do you have a dream? I'll make this dream come true. I'm... the Dream Maker

• Skup i ubój. Rozbiór.
« 2 Mar 2021, 19:47 »

Na haku mam Westfalię na 2 rowery.
Pomimo nie nazbyt intensywnego użytkowania, każdorazowo jeden pasek już nie trzyma (pasek/klapka nie łapią).
- Mieliście tak? Skutecznie temu można zaradzić (np. za wymianą na nowe/lepsze)?

Jedno z kół obecnie unieruchamiam paskiem zewn. Pomimo dobrego zamka ten się luzuje.

« 2 Mar 2021, 20:14 »
Westfalia jest chyba tak popularna marką, że powinny być części serwisowe. Jak nie, to widziałem gdzieś do Atery. Pewnie da się jakoś dopasować.

• Skup i ubój. Rozbiór.
« 2 Mar 2021, 21:31 »

Rozpoznam u sprzedawców (paski te wydają się być mocowane nitem/-ami).

Offline Mężczyzna kolega_na_fullu_;-)

• ~(FSM)~
  • Miasto: Paluch Warszawski
  • Na forum od: 23.01.2012
    • Luźny Kanon przetłumaczony na j. Polski w .PDF.
« 2 Mar 2021, 22:47 »
Odkopuję temat.

Używałem taniego ale świetnego Amosa na dwa rowery i przyszedł teraz czas na coś większego.

A masz i chcesz sprzedać?

Offline Mężczyzna rmk

« 3 Mar 2021, 10:51 »
Nie, sprzedałem go po godzinie od wystawienia na olx. Szybko poszedł i dalej dobrze służy.

Tagi:

Organizujemy

Partnerzy

Patronat

Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:

CDN ....
Mobilna wersja forum