Autor Wątek: Ślad trasy .gpx do przejechania z nawigacją mówioną a milczący?  (Przeczytany 17020 razy)

8850

  • Gość
Spotkałem się z śladami .gpx bez komend i poleceń (głosowych i pisanych) i z komendami. Czy istnieje conwerter (www) który goły ślad .gpx bez poleceń (skręć w lewo/prawo) przerobi na polecenia?

Bardzo dobry planer tras: https://brouter.m11n.de/ ma w profilu magiczną opcję generującą polecenia i głosy: "turnInstructionMode" w postaci: "auto, none, osmand style, oruxmap style, comment style, gpsies-style" ale wtedy jeśli go akurat zechcemy użyć i generujemy sami ślad od nowa.

wg. moich opbserwacji aplikacje na smartfonie:
osmand - sam dokłada wskazówki głosowe po zaimportowaniu śladu .gpx, Przestałem używać z racji interfejsu
oruxmap  - nie dokłada sam wskazówek, prowadzi z głosem i komendami jeśli taki ślad .gpx otrzyma lub milczy jeśli ich w śladzie nie ma. Używam ciągle z apką brouter, orux b.trudny w konfigu, dla mnie świetny.
mapy.cz - niestety nie prowadzi po zaimportowaniu śladu .gpx. Używam ciągle, świetny
locus - przestałem używać aplikacja zaczeła mnie denerwować
gurumap - nie prowadzi głosowo

Jakie są wasze obserwacje z gotowymi śladami mówionymi a milczącymi?
« Ostatnia zmiana: 15 Cze 2021, 09:35 8850 »

Offline Mężczyzna Król Julian

  • Wiadomości: 7316
  • Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
Locus działa poprawnie w trybie nawigacji mówionej zarówno ze śladami importowanymi jaki generowanymi samodzielnie. Teraz weszła nowa generacja Locusa, zatem masz okazję wypróbować ponownie :). Innych apek do nawigacji głosowej nie używałem

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie!

Offline Mężczyzna zws

  • Wiadomości: 286
  • Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
Czy można "skręty" do Locusa wyznaczyć na kompie a następnie zaimportować gpx-em ? Chodzi mi o własne punkty, nie te z automatu.
Pozdrawiam, Zbyszek

Offline Mężczyzna Król Julian

  • Wiadomości: 7316
  • Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
Nie wiem. Ale skarbnicą wiedzy nt. Locusa jest WujTom. Uderzaj do niego.

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie!

Offline Mężczyzna WujTom

  • Administrator
  • Wiadomości: 2154
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 17.10.2016
    • Wuj Tom w podróży
Przychodzi mi do głowy jedynie taki sposób na około.
Jeżeli wyznaczysz trasę przez web to będziesz miął wszystkie skręty następnie możesz usunąć te co Cię nie interesują i zostaną tylko te co chcesz ;)
Wolność kocham i rozumiem
Wolności oddać nie umiem ...


Offline Mężczyzna zws

  • Wiadomości: 286
  • Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
następnie możesz usunąć te co Cię nie interesują i zostaną tylko te co chcesz ;)
Np. przez edycję gpx-a w notatniku. Dzięki :)

Jakie są wasze obserwacje z gotowymi śladami mówionymi a milczącymi?
Moje są takie, że jak chcesz być dobrze poprowadzony w górach, lesie i poza szlakami to skręty musisz wyklikać sobie sam. Automat prędzej czy później wyprowadzi Cię w pole. :) 
Pozdrawiam, Zbyszek

Offline Mężczyzna WujTom

  • Administrator
  • Wiadomości: 2154
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 17.10.2016
    • Wuj Tom w podróży
Moje są takie, że jak chcesz być dobrze poprowadzony w górach, lesie i poza szlakami to skręty musisz wyklikać sobie sam. Automat prędzej czy później wyprowadzi Cię w pole. :)

Nie mam takich doświadczeń, prędzej nie usłyszę komunikatu o skręcie. Co zdarzyło się nie raz  ;D

W Locus możesz sam określić "gęstość" informacji o zmianach w torze jazdy.
Wolność kocham i rozumiem
Wolności oddać nie umiem ...


Offline Mężczyzna dudi

  • Administrator
  • Wiadomości: 3422
  • Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 11.05.2009
To jak już sobie tak dywagujemy nad śladami gpx...
Jest jakaś opcja, żeby przygotować ślad tak, żeby oregon 450 piknął mi "hej, tutaj masz skręcić, a nie cisnąć prosto!". Nowe Garminy to ogarniają i jak pożyczam od Ani edge'a, to czuję ten komfort, że mi piknie pośrodku wsi. A Oregon wiadomo, tylko ślad pokazuje... Może jest jakaś magiczna opcja, żeby ze śladu zrobił sobie trasę nawigacyjną?

Offline Mężczyzna marcin_g

  • Wiadomości: 707
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 04.06.2018
Czy można "skręty" do Locusa wyznaczyć na kompie a następnie zaimportować gpx-em ? Chodzi mi o własne punkty, nie te z automatu.

Moim zdaniem (poprawcie jeśli się mylę) format gpx normalnie nie ma możliwości zapisania informacji o skrętach - chyba, że jest jakieś standardowe extension (tak jak dla pulsu jest gpxtpx:hr itd) - ale nic nie wiem o tym. Dlatego np. robiąc przejście Komoot -> gpx -> wahoo traci się wskazówki, ale zaciągając na wahoo bezpośrednio z komoota (opcja synchronizacji) - wskazówki są dostępne (zgaduję, że wtedy track jest przekazywany jako tcx albo fit).


Offline Wilk

  • Wiadomości: 19740
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
To jak już sobie tak dywagujemy nad śladami gpx...
Jest jakaś opcja, żeby przygotować ślad tak, żeby oregon 450 piknął mi "hej, tutaj masz skręcić, a nie cisnąć prosto!". Nowe Garminy to ogarniają i jak pożyczam od Ani edge'a, to czuję ten komfort, że mi piknie pośrodku wsi. A Oregon wiadomo, tylko ślad pokazuje... Może jest jakaś magiczna opcja, żeby ze śladu zrobił sobie trasę nawigacyjną?

To nie tyle dotyczy nowszych, co rowerowych i nierowerowych. Starsze Edge też miały tę funkcję, a nowe turystyki dalej tego nie mają, przynajmniej na tyle na ile się orientuję, bo już trochę mniej siedzę w temacie.

By mieć takie wskazówki musisz zrobić trasę (Route), a nie ślad (Track). Ale trasa rządzi się innymi prawami, to zbiór punktów, pomiędzy którymi Garmin sam wytycza trasę, więc można się na tym przejechać jak się tego dokładnie nie sprawdzi, a chcemy się ściśle trzymać śladu. Turysta jak pamiętam używał takiej opcji chyba z Dakotą i miał dobry system na robienie tych tras, by jechały po śladzie.

Offline Mężczyzna dudi

  • Administrator
  • Wiadomości: 3422
  • Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 11.05.2009
Starsze Edge też miały tę funkcję, a nowe turystyki dalej tego nie mają, przynajmniej na tyle na ile się orientuję, bo już trochę mniej siedzę w temacie.
No i to jest wiele wyjaśniające, czekałem na Twoje doświadczenie w tym temacie. Jeśli tak jest ze wszystkimi turystykami, to szkoda, bo czasem sobie po południu szybko wyklikuję jakąś trasę, wrzucam na garmina i ruszam wczesnym wieczorem, często zahaczając o zupełną ciemność już. Wychodzi na to, że będę musiał przytulić tego edga na dłużej, bo wolę patrzeć na drogę, a nie na świecącego oregona ze śladem... Edge to sam się chociaż podświetli przy komunikacie ;)
Upieram się przy wersjach turystycznych, a nie edge, bo korzystam nie tylko na rowerze, a tych rowerowych dodatków nie potrzebuję (pomiary mocy itp), za do lubię to, że mogę mieć więcej danych na ekranie z podglądem mapy (zamiast 2, jak w edge).

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5719
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Turysta jak pamiętam używał takiej opcji chyba z Dakotą i miał dobry system na robienie tych tras, by jechały po śladzie.

Ja po prostu oprócz śladu przygotowywałem sobie też trasę.
Nawigowałem po trasie, a dodatkowo ślad miał włączoną widoczność na mapie, więc widziałem, czy z niego nie zbaczam.

Offline Mężczyzna dudi

  • Administrator
  • Wiadomości: 3422
  • Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 11.05.2009
Ja po prostu oprócz śladu przygotowywałem sobie też trasę.
Rozumiem, że w basecamp na podstawie śladu? No jest to opcja, trochę za dużo zachodu na kręcenie wkoło komina wieczorem, ale na dłuższe trasy już tak :)

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5719
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Basecamp? W życiu! Od tego i Mapsource trzymam się z daleka. :-)
Takie szopki robiłem, oczywiście, tylko na maratony. Zależało mi na tym, żeby w nocy ekran wybudzał się przy skrętach.
Do normalnej turystycznej jazdy szkoda zachodu - nawigacja po śladzie w zupełności wystarczy.

Offline Mężczyzna szy

  • Wiadomości: 3146
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
Basecamp? W życiu! Od tego i Mapsource trzymam się z daleka. :-)

🤣

Szy.

Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie

Offline Mężczyzna Borafu

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 10683
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 02.04.2010
Nie dziwię się. Jak to zobaczyłem to myślałem że mnie teleportowało 30 lat wstecz. A potem próbowałem tego użyć i już wiedziałem że jest gorzej niż myślałem.

Offline Mężczyzna zws

  • Wiadomości: 286
  • Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
Czego więc używacie do tworzenia śladów/tras na podkładach map z lokalnych wydawnictw ? Czy wogóle używacie płatnych map ?
Pozdrawiam, Zbyszek

Offline Mężczyzna Król Julian

  • Wiadomości: 7316
  • Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
Używam Locusa. Możesz kupić w aplikacji rastrowe podkłady np. Compasa

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie!

8850

  • Gość
1, Czy do .gpx mówionych (jazda po wgranym śladzie) używacie też aplikacji smartfonowych? Jakich?
2. Czy jest sposób aby ślad .gpx milczący przerobić automatycznie i prosto na mówiony?

Offline Mężczyzna dudi

  • Administrator
  • Wiadomości: 3422
  • Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 11.05.2009
Basecamp? W życiu! Od tego i Mapsource trzymam się z daleka. :-)
A jednak spróbowałem. Nienawidzę tego czegoś, ale... dał radę o dziwo. Trasę przygotowuję w czymkolwiek (ostatnio najbardziej mi leży https://cycle.travel/map jeśli chodzi o jeżdżenie po nieznanych trasach wkoło komina), biorę gpx, wrzucam w basecampa i robię z niego trasę, zazwyczaj jest wg planu i komunikaty są wtedy, kiedy trzeba. Trochę fikołków, ale jakoś nie przekonałem się do Edge'a, szczególnie że używam go gościnnie, bez parowania z telefonem, przesyłania tras z connecta itp...
 
dodatkowo ślad miał włączoną widoczność na mapie, więc widziałem, czy z niego nie zbaczam.
To jest świetny hint, bo czasem Oregon sobie przelicza nagle sam trasę, szczególnie jak się ścieżki ze sobą stykają...Wczoraj postanowił mnie nagle poprowadzić do domu, ignorując 2/3 zaplanowanej trasy.

Offline Mężczyzna Bubu

  • Wiadomości: 558
  • Miasto: Ziemia Dobrzyńska
  • Na forum od: 06.06.2018
    • Relacje z wycieczek i wypraw
Dudi, a jaką długość śladu zapodałeś? Ja próbowałem kiedyś przerobić ślad o długości nieco ponad 200km, trasa (route - cholera, jak to po polsku powinno być?) była potem obcięta ponad połowę (kilkadziesiąt kilometrów, nie pamiętam, zniechęciłem się). Pewnie kwestia liczby punktów, dałoby się to zoptymalizować.

Tak w ogóle, to ja zazwyczaj dodatkowo daję ślad "w backgroundzie" na wyprawach. To ma tę zaletę, że jak chcemy zboczyć ze śladu i ponawigować do sklepu, jadłodajni, albo jakiejś ciekawostki krajoznawczej, to ten ślad jest cały czas widoczny nawet podczas nawigacji do innego punktu.

Offline Mężczyzna dudi

  • Administrator
  • Wiadomości: 3422
  • Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 11.05.2009
Dudi, a jaką długość śladu zapodałeś?
Póki co późnowieczorne jeżdżenie po okolicy, więc do 50km, bo nie lubię po północy zjeżdżać do domu. Nie testowałem na 200km jeszcze. Z chęcią zaraz wytyczę taką traskę i zobaczę.

E: oj, ale się wkurzyłem na basecampa ;D Wychodzi na to, że najlepiej odwzorowanie ślad->trasa wychodzi na mapach freizeitkarte. Niestety nie zawsze sobie radzi idealnie i czasem, nie wiem czemu, nie chce prowadzić po śladzie (ślad z prawdziwej trasy) i robi sobie kreskę bezpośrednią. Czasem też prowadzi zupełnie nie tak, jak jechałem. No, ale i tak na tej mapie to wychodzi najlepiej, w 95% trasa jest taka, jak rzeczywiście jechałem.

A co do obcinania trasy, jest ona cała (211km) widoczna na Oregonie. Ale jak ktoś zna lepsze narzędzie to tworzenia trasy od tego gównianego basecampa, to poproszę ;)
« Ostatnia zmiana: 21 Cze 2021, 12:38 dudi »

8850

  • Gość
Z moich obserwacji wynika, że trasa (route) wytyczona np. w https://brouter.m11n.de (uwielbiam wybrać profil mapy: OpenTopoMap z cieniowaniem -mapa wspinaczkowo-rowerowa, pod dany profil rowerowy (Mtb, szosa itd) z opcją (turnInstructionMode i tutaj wybieramy jaki rodzaj komunikatu chcemy: głosowe, tekstowe, orux, garmin itd.) powoduje że zaimportowanie jako .gpx do np. oruxmap (używam ver. beta) na smartfona powoduje że prowadzi dokładnie, gada na zakrętach i nie przelicza trasy od nowa w przypadku zbłądzenia. A o to mi chodzi aby jechać dokładnie po śladzie .gpx. Np. apka w smartfonie mapy.cz przelicza trasę od razu na inną nie trzymając się route proponując inną, chyba że mamy zapięte punkty pośrednie (jak najwięcej po drodze).
« Ostatnia zmiana: 22 Cze 2021, 21:08 8850 »

Offline Mężczyzna zws

  • Wiadomości: 286
  • Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
1, Czy do .gpx mówionych (jazda po wgranym śladzie) używacie też aplikacji smartfonowych? Jakich?
Kiedyś Locusa. Ale za dużo gadał. Jak zamilkł to delikatne rozwidlenie było... :)

2. Czy jest sposób aby ślad .gpx milczący przerobić automatycznie i prosto na mówiony?
Brouterem ? Jeśli zaimportujesz swój ślad jako trasę, wtedy możesz wyeksportować go ze skrętami. Gdybyś sprawdzał, daj znać czy skręty w wyeksportowanym pliku są dokładnie w punktach trasy czy niekoniecznie. Jeśli tak, można byłoby z grubsza samodzielnie określać gdzie ma gadać a gdzie nie. O ile mapa broutera pozwoli prowadzić drogą, którą się chce. :)

Pozdrawiam, Zbyszek

8850

  • Gość
Jeśli zaimportujesz swój ślad jako trasę, wtedy możesz wyeksportować go ze skrętami. [...] Czy skręty w wyeksportowanym pliku są dokładnie w punktach trasy czy niekoniecznie. Jeśli tak, można byłoby z grubsza samodzielnie określać gdzie ma gadać a gdzie nie. )

Właśnie to czy ma gadać czy nie widzę że zależy od programu w jakim ktoś wygenerował ślad (route) .gpx. I na razie nie widzę możliwości przerobić go automatycznie na ślad mówiony. A kto zna i wie?

 Przykład poniższy pokazuje gdzie zaimportowałem (jako trasę) dwa ślady (.gpx) wygenerowane z różnych programów, po lewej stronie od Jaworzna do Chrzanowa i od Chrzanowa po prawej stronie gdzie https://bikerouter.de/ widzi je kompletnie inaczej (w jednym skręty zaznacza jako punkty trasy POI)? Większą szansę na gadany ślad w programach nawigacyjncyh ma ten z punktami POI? bikerouter ma opcję importu: Interesujace punkty - (pokaż punkty trasy jako POI).

Ręczna ingerencja w punkty trasy oznacza skasowanie widniejących punktów skrętu.

« Ostatnia zmiana: 23 Cze 2021, 08:02 8850 »

Offline Mężczyzna zws

  • Wiadomości: 286
  • Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
Ten koło Jaworzna, wyeksportuj z opcjami gadania i w pliku powinny być odpowiednie znaczniki. Jak chcesz żeby Orux gadał to ustaw Orux, nie auto bo Brouter nie wie do czego chcesz to użyć. Nie ma uniwersalnych "gadanych" śladów, aplikacje korzystają z własnych rozszerzeń wpt.

Mi punkty trasy dają się przestawiać, skręty nie znikają
« Ostatnia zmiana: 23 Cze 2021, 08:14 zws »
Pozdrawiam, Zbyszek

8850

  • Gość
Zws: masz 100% racji, rzeczywiście każda aplikacja po zaimportowaniu śladu próbuje sobie go przeorać dla siebie i wypluć lub nie coś gadanego w zależności o klasie i jakości aplikacji na navi. Widzę że egzekucja śladów zaciągniętych na końcu i jechanych na oruxmap przedstawia się następąco poniżej. Widzę że kluczowa okazuje się opcja: WCZYTAJ ŚLAD JAKO TRASĘ w bikerouter.de

Ślad milczący na zakrętach wygenerowany przez np. mapy.cz:
<trkpt lat="50.15726499259472" lon="19.470282644033432">
                <ele>307</ele>
                <name>50.157265N, 19.470283E</name>           
</trkpt>
   
Ślad gadany na każdym zakręcie wygenerowany przez bikerouter.de:
<wpt lat="50.158218" lon="19.471346"><ele>313.25</ele>
<extensions><om:oruxmapsextensions xmlns:om="http://www.oruxmaps.com/oruxmapsextensions/1/0"><om:ext type="ICON" subtype="0">1001</om:ext></om:oruxmapsextensions></extensions>
</wpt>

Offline Mężczyzna globalbus

  • Wiadomości: 7329
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 03.05.2011
    • blog podróżniczy
Ślad gadany na każdym zakręcie wygenerowany przez bikerouter.de:
A to nie jest tak, że to jest "mówione" tylko w tej jednej jedynej aplikacji, czyli w oruxmaps?
Aplikacja musi "rozumieć" co tam jest zapisane w extension

My home is where my bike is.

8850

  • Gość
A to nie jest tak, że to jest "mówione" tylko w tej jednej jedynej aplikacji, czyli w oruxmaps?
Aplikacja musi "rozumieć" co tam jest zapisane w extension

No dobra to wszyscy wiemy, ale dociekam w wątku co i gdzie musi być w śladzie .gpx aby aplikacje mówiły o skrętach a do tej pory nikt nie podał przepisu na to. I to też nie wyjaśnia dlaczego niektóre mówią a niektóre nie lub źle


Offline Mężczyzna globalbus

  • Wiadomości: 7329
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 03.05.2011
    • blog podróżniczy
Przypuszczam, że inne aplikacje zwyczajnie to ignorują.
W gpx standardowym masz listę waypointow, listę tracków i listę route'ow. I zwykle dla tej ostatniej jest wsparcie w postaci nawigacji po drogach. Wszystko inne jest własną inicjatywą twórców aplikacji/nawigacji, niekompatybilną z czymkolwiek innym. Używając tego "na krzyż" masz pewność, że to nie zadziała.

My home is where my bike is.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum