Autor Wątek: Ślad trasy .gpx do przejechania z nawigacją mówioną a milczący?  (Przeczytany 16809 razy)

8850

  • Gość
Spotkałem się z śladami .gpx bez komend i poleceń (głosowych i pisanych) i z komendami. Czy istnieje conwerter (www) który goły ślad .gpx bez poleceń (skręć w lewo/prawo) przerobi na polecenia?

Bardzo dobry planer tras: https://brouter.m11n.de/ ma w profilu magiczną opcję generującą polecenia i głosy: "turnInstructionMode" w postaci: "auto, none, osmand style, oruxmap style, comment style, gpsies-style" ale wtedy jeśli go akurat zechcemy użyć i generujemy sami ślad od nowa.

wg. moich opbserwacji aplikacje na smartfonie:
osmand - sam dokłada wskazówki głosowe po zaimportowaniu śladu .gpx, Przestałem używać z racji interfejsu
oruxmap  - nie dokłada sam wskazówek, prowadzi z głosem i komendami jeśli taki ślad .gpx otrzyma lub milczy jeśli ich w śladzie nie ma. Używam ciągle z apką brouter, orux b.trudny w konfigu, dla mnie świetny.
mapy.cz - niestety nie prowadzi po zaimportowaniu śladu .gpx. Używam ciągle, świetny
locus - przestałem używać aplikacja zaczeła mnie denerwować
gurumap - nie prowadzi głosowo

Jakie są wasze obserwacje z gotowymi śladami mówionymi a milczącymi?
« Ostatnia zmiana: 15 Cze 2021, 09:35 8850 »

Offline Mężczyzna Król Julian

  • Wiadomości: 7183
  • Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
Locus działa poprawnie w trybie nawigacji mówionej zarówno ze śladami importowanymi jaki generowanymi samodzielnie. Teraz weszła nowa generacja Locusa, zatem masz okazję wypróbować ponownie :). Innych apek do nawigacji głosowej nie używałem

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie!

Offline Mężczyzna zws

  • Wiadomości: 281
  • Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
Czy można "skręty" do Locusa wyznaczyć na kompie a następnie zaimportować gpx-em ? Chodzi mi o własne punkty, nie te z automatu.
Pozdrawiam, Zbyszek

Offline Mężczyzna Król Julian

  • Wiadomości: 7183
  • Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
Nie wiem. Ale skarbnicą wiedzy nt. Locusa jest WujTom. Uderzaj do niego.

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie!

Offline Mężczyzna WujTom

  • Administrator
  • Wiadomości: 2126
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 17.10.2016
    • Wuj Tom w podróży
Przychodzi mi do głowy jedynie taki sposób na około.
Jeżeli wyznaczysz trasę przez web to będziesz miął wszystkie skręty następnie możesz usunąć te co Cię nie interesują i zostaną tylko te co chcesz ;)
Wolność kocham i rozumiem
Wolności oddać nie umiem ...


Offline Mężczyzna zws

  • Wiadomości: 281
  • Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
następnie możesz usunąć te co Cię nie interesują i zostaną tylko te co chcesz ;)
Np. przez edycję gpx-a w notatniku. Dzięki :)

Jakie są wasze obserwacje z gotowymi śladami mówionymi a milczącymi?
Moje są takie, że jak chcesz być dobrze poprowadzony w górach, lesie i poza szlakami to skręty musisz wyklikać sobie sam. Automat prędzej czy później wyprowadzi Cię w pole. :) 
Pozdrawiam, Zbyszek

Offline Mężczyzna WujTom

  • Administrator
  • Wiadomości: 2126
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 17.10.2016
    • Wuj Tom w podróży
Moje są takie, że jak chcesz być dobrze poprowadzony w górach, lesie i poza szlakami to skręty musisz wyklikać sobie sam. Automat prędzej czy później wyprowadzi Cię w pole. :)

Nie mam takich doświadczeń, prędzej nie usłyszę komunikatu o skręcie. Co zdarzyło się nie raz  ;D

W Locus możesz sam określić "gęstość" informacji o zmianach w torze jazdy.
Wolność kocham i rozumiem
Wolności oddać nie umiem ...


Offline Mężczyzna dudi

  • Administrator
  • Wiadomości: 3399
  • Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 11.05.2009
To jak już sobie tak dywagujemy nad śladami gpx...
Jest jakaś opcja, żeby przygotować ślad tak, żeby oregon 450 piknął mi "hej, tutaj masz skręcić, a nie cisnąć prosto!". Nowe Garminy to ogarniają i jak pożyczam od Ani edge'a, to czuję ten komfort, że mi piknie pośrodku wsi. A Oregon wiadomo, tylko ślad pokazuje... Może jest jakaś magiczna opcja, żeby ze śladu zrobił sobie trasę nawigacyjną?

Offline Mężczyzna marcin_g

  • Wiadomości: 672
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 04.06.2018
Czy można "skręty" do Locusa wyznaczyć na kompie a następnie zaimportować gpx-em ? Chodzi mi o własne punkty, nie te z automatu.

Moim zdaniem (poprawcie jeśli się mylę) format gpx normalnie nie ma możliwości zapisania informacji o skrętach - chyba, że jest jakieś standardowe extension (tak jak dla pulsu jest gpxtpx:hr itd) - ale nic nie wiem o tym. Dlatego np. robiąc przejście Komoot -> gpx -> wahoo traci się wskazówki, ale zaciągając na wahoo bezpośrednio z komoota (opcja synchronizacji) - wskazówki są dostępne (zgaduję, że wtedy track jest przekazywany jako tcx albo fit).


Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
To jak już sobie tak dywagujemy nad śladami gpx...
Jest jakaś opcja, żeby przygotować ślad tak, żeby oregon 450 piknął mi "hej, tutaj masz skręcić, a nie cisnąć prosto!". Nowe Garminy to ogarniają i jak pożyczam od Ani edge'a, to czuję ten komfort, że mi piknie pośrodku wsi. A Oregon wiadomo, tylko ślad pokazuje... Może jest jakaś magiczna opcja, żeby ze śladu zrobił sobie trasę nawigacyjną?

To nie tyle dotyczy nowszych, co rowerowych i nierowerowych. Starsze Edge też miały tę funkcję, a nowe turystyki dalej tego nie mają, przynajmniej na tyle na ile się orientuję, bo już trochę mniej siedzę w temacie.

By mieć takie wskazówki musisz zrobić trasę (Route), a nie ślad (Track). Ale trasa rządzi się innymi prawami, to zbiór punktów, pomiędzy którymi Garmin sam wytycza trasę, więc można się na tym przejechać jak się tego dokładnie nie sprawdzi, a chcemy się ściśle trzymać śladu. Turysta jak pamiętam używał takiej opcji chyba z Dakotą i miał dobry system na robienie tych tras, by jechały po śladzie.

Offline Mężczyzna dudi

  • Administrator
  • Wiadomości: 3399
  • Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 11.05.2009
Starsze Edge też miały tę funkcję, a nowe turystyki dalej tego nie mają, przynajmniej na tyle na ile się orientuję, bo już trochę mniej siedzę w temacie.
No i to jest wiele wyjaśniające, czekałem na Twoje doświadczenie w tym temacie. Jeśli tak jest ze wszystkimi turystykami, to szkoda, bo czasem sobie po południu szybko wyklikuję jakąś trasę, wrzucam na garmina i ruszam wczesnym wieczorem, często zahaczając o zupełną ciemność już. Wychodzi na to, że będę musiał przytulić tego edga na dłużej, bo wolę patrzeć na drogę, a nie na świecącego oregona ze śladem... Edge to sam się chociaż podświetli przy komunikacie ;)
Upieram się przy wersjach turystycznych, a nie edge, bo korzystam nie tylko na rowerze, a tych rowerowych dodatków nie potrzebuję (pomiary mocy itp), za do lubię to, że mogę mieć więcej danych na ekranie z podglądem mapy (zamiast 2, jak w edge).

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5717
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Turysta jak pamiętam używał takiej opcji chyba z Dakotą i miał dobry system na robienie tych tras, by jechały po śladzie.

Ja po prostu oprócz śladu przygotowywałem sobie też trasę.
Nawigowałem po trasie, a dodatkowo ślad miał włączoną widoczność na mapie, więc widziałem, czy z niego nie zbaczam.

Offline Mężczyzna dudi

  • Administrator
  • Wiadomości: 3399
  • Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 11.05.2009
Ja po prostu oprócz śladu przygotowywałem sobie też trasę.
Rozumiem, że w basecamp na podstawie śladu? No jest to opcja, trochę za dużo zachodu na kręcenie wkoło komina wieczorem, ale na dłuższe trasy już tak :)

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5717
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Basecamp? W życiu! Od tego i Mapsource trzymam się z daleka. :-)
Takie szopki robiłem, oczywiście, tylko na maratony. Zależało mi na tym, żeby w nocy ekran wybudzał się przy skrętach.
Do normalnej turystycznej jazdy szkoda zachodu - nawigacja po śladzie w zupełności wystarczy.

Offline Mężczyzna szy

  • Wiadomości: 3146
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
Basecamp? W życiu! Od tego i Mapsource trzymam się z daleka. :-)

🤣

Szy.

Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum