Autor Wątek: Najdłuższa ścieżka rowerowa w Polsce  (Przeczytany 3972 razy)

Offline Mężczyzna krzychoo

 • Wiadomości: 12
 • Miasto: Gliwice
 • Na forum od: 25.09.2006
Wiślana Trasa Rowerowa ma swój początek przy źródle Wisły w Beskidzie Śląskim, zakończenie u ujścia rzeki w Morzu Bałtyckim. Odległość między startem i metą wynosi ok. 1,3 tys. km. Jej pokonanie na dwóch kółkach zajmuje z reguły kilkanaście dni.

Pomysł na stworzenie tak długiej trasy dla cyklistów pojawił się kilka lat temu. Już w 2004 roku grupa ok. 200 zapalonych rowerzystów, z dzisiejszą europosłanką Grażyną Staniszewską na czele, pojechała wzdłuż królowej polskich rzek.

- Rozwinięte rowerowo kraje w Europie mają tzw. szlaki narodowe. Na nich się wzorujemy, tworząc WTR - tłumaczyła posłanka.

Trasa prowadzi przez osiem województw. Pionierem w jej tworzeniu jest Śląsk, gdzie droga jest już szczegółowo opracowana - rozpoczyna się w Wiśle, biegnie m.in. przez Ustroń, Skoczów, Ochaby, Zebrzydowice, Milówkę, Bielsko-Białą, Czechowice-Dziedzice, Pszczynę, Goczałkowice-Zdrój aż do Jawiszowic.

- Wytyczyliśmy ok. 200 km tras. WTR musi być dla cyklistów bezpieczna, dlatego wytyczyliśmy ją wzdłuż już istniejących ścieżek bądź dróg mało używanych przez samochody - mówi Wiesław Wojtylak, prezes Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów z Bielska-Białej. Główny szlak łączący wszystkie miejscowości ma niecałe 70 km. - Poszczególne gminy chciały jednak, żeby dodatkowo poprowadzić rowerzystów w atrakcyjne miejsca w swoich regionach - dodaje Wojtylak. Po drodze jest co zwiedzać - obiekty sakralne, dużą liczbę kapliczek, miejsca pamięci narodowej, muzea, galerie, izby regionalne.

Poruszanie się po WTR jest ułatwione, bo jest oznakowana specjalnie zaprojektowanym logo. - Postawiliśmy 700 znaków - mówi Leszek Dadej z BTC. Identyczne tabliczki znajdą się na całej WTR.

Ta trasa rowerowa ma się stać jedną z większych atrakcji turystycznych w Polsce, przyciągającą gości z zagranicy. Będzie można przejechać całą lub krótkie odcinki. Po drodze dostępne będą mapy, foldery z zaznaczonymi punktami informacji turystycznej i napraw, noclegami dla rowerzystów.

W maju wystartuje Rajd Wisły - ze Śląska do Gdańska. - Będziemy promować swój pomysł i szukać organizacji, które chcą się do niego przyłączyć - mówi Wojtylak. W wyprawie weźmie udział ok. 150 osób, w tym cykliści z m. in. Włoch, Niemiec, Słowacji, Węgier, którzy już słyszeli o WTR.

Mapę śląskiego odcinka trasy można znaleźć na stronie www.btcbb.pl.

Źródło: www.gazeta.pl

Offline remig

 • Wiadomości: 63
 • Miasto: Świętochłowice
 • Na forum od: 03.06.2006
Wszystko suupeer :) tylko ciekawe kiedy to wszystko będzie gotowe... Sam chętnie bym się przejechał taką trasą :D

Offline bighunter

 • Wiadomości: 269
 • Miasto: Suwałki
 • Na forum od: 14.06.2006
nie tak predko. Na razie wszytsko pojdzie na euro2012 :evil:

Offline remig

 • Wiadomości: 63
 • Miasto: Świętochłowice
 • Na forum od: 03.06.2006
hmm... o tej trasie już słyszałem bardzo bardzo dawno :P i jak narazie.... nic :D No nie wiem kiedy się taką trasą będzie można przejechać... a Euro2012 .. to prawda, pewnie wszystko pojdzie tam, ale moze chociaz drogi beda troszeczke lepsze niz sa :D i w koncu moze ta nasza Polska sie troche wypromuje turystycznie :D

Tagi:
 
Organizujemy


Partnerzy

Patronat
Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:CDN ....
Mobilna wersja forum