Autor Wątek: Inwersja temperatur  (Przeczytany 530 razy)

Online Mężczyzna kawerna

• Piotr(ek) Hrehorowicz w realu
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 22.09.2013
Inwersja temperatur
« 29 Paź 2018, 12:34 »
Jeżdżąc w górach i pogórzach dość często spotykam się z tym zjawiskiem, ale świadomie nigdy go nie wykorzystałem. Może ktoś wie po czym poznać, że wyżej noc będzie cieplejsza niż w dolinie? I może lepiej zabiwakować "u góry" zamiast zjeżdżać w dolinę?
... i stałem się social-rowerzystą...

Offline Mężczyzna podjazdy

• niech tak się stanie
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Odp: Inwersja temperatur
« 29 Paź 2018, 12:59 »
Jeżdżąc w górach i pogórzach dość często spotykam się z tym zjawiskiem, ale świadomie nigdy go nie wykorzystałem. Może ktoś wie po czym poznać, że wyżej noc będzie cieplejsza niż w dolinie? I może lepiej zabiwakować "u góry" zamiast zjeżdżać w dolinę?
Przy każdej pogodzie z niewielkim zachmurzeniem. Im mniejsza prędkość wiatru, tym większa inwersja. Inwersji zazwyczaj nie ma gdy pada, mży itp. Chmury piętra wysokiego (Cirrusy, Cirrostratusy itp.) nie utrudniają nocnego spadku temperatury. Dolinka inwersyjna nie musi być wielka. W nieckach takich jak Hala Izerska inwersja temperatury czasem jest rzędu 20 stopni. Pod Katowicami za wałami nad Brynicą (wały mają kilka metrów) spadki temperatury są rzędu 15-20 stopni względem stacji w Katowicach. Inwersję można więc wykorzystać w drugą stronę - do testowania sprzętu biwakowego na silny mróz, normalnie niedostępny w okolicy.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Tagi:

Organizujemy

Partnerzy

Patronat

Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:

CDN ....
Mobilna wersja forum