Autor Wątek: Szosowe a nieszosowe przerzutki, manetki i takie tam  (Przeczytany 4277 razy)

Offline Grzesiek

  • Wiadomości: 53
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 13.03.2011
To podczepię się pod temat. Mam korbę 48-36-22 (tak, wiem, że teoretyczna pojemność przerzutek przednich to 22, ale obecny zestaw przerzutka + manetka mtb działa). Potrzebuję do niej przerzutki, która zadziała z klamkomanetkami szosowymi. Rozumiem, że przerzutka mtb nie da rady? Wziąć przerzutkę szosową i odwrócić ciąg?
W tej sytuacji należy skrócić ramię przedniej przerzutki, czyli poprowadzić linkę po prawej stronie śrubki mocującej - patrząc od tyłu. Można obmyślić do tego stosowne podkładki, trochę pokombinować, ale kierunek jest ten. W odwrotnej konfiguracji, czyli manetka mtb a przerzutka szosowa trzeba to ramię wydłużyć, np. przy pomocy ogniwa łańcucha (ja tak zrobiłem). 
Tu masz trochę na ten temat:
http://www.ctc.org.uk/DesktopDefault.aspx?TabID=%204068

Offline Mężczyzna cinek

  • SP2SJ
  • Wiadomości: 1979
  • Miasto: Bydgoszcz
  • Na forum od: 12.03.2008
Potrzebuję do niej przerzutki, która zadziała z klamkomanetkami szosowymi. Rozumiem, że przerzutka mtb nie da rady? Wziąć przerzutkę szosową i odwrócić ciąg?

U mnie korbę 44-32-22 obsługiwała Tiagra 4403  Nowsza Tiagra 4404 podobno sobie gorzej radzi. Jak składałem rower to dotarłem do informacji, że przerzutki szosowe wyższych grup źle współpracują z tak małą korbą. Nie potrafię przypomnieć sobie źródła, ale to było chyba jakieś amerykańskie forum, bo oni tam mieli przerobione takie mixy w praktyce.

Cytat: miki150
Cinek muszę powiedzieć, że jesteś bardziej fotogeniczny, kiedy Cię na zdjęciu brakuje

Offline Grzesiek

  • Wiadomości: 53
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 13.03.2011

W tej sytuacji należy skrócić ramię przedniej przerzutki, czyli poprowadzić linkę po prawej stronie śrubki mocującej - patrząc od tyłu. Można obmyślić do tego stosowne podkładki, trochę pokombinować, ale kierunek jest ten. W odwrotnej konfiguracji, czyli manetka mtb a przerzutka szosowa trzeba to ramię wydłużyć, np. przy pomocy ogniwa łańcucha (ja tak zrobiłem). 
Tu masz trochę na ten temat:
http://www.ctc.org.uk/DesktopDefault.aspx?TabID=%204068

Tylko, że to jest już łapanie lewą ręką za prawe ucho, a precyzja takiego systemu może pozostawiać wiele do życzenia. A przerzutki przednie nie są aż tak drogie.

Odwrócenie ciągu może być nieco kłopotliwe, a znaleźć przednią przerzutkę do klamkomanetek szosowych obsługującą 3 tarcze z największą 48 i do tego z górnym ciągiem może być trudno. Widzę w Cykloturze jedną taką za 160 zł do przełajówki. W tej sytuacji ja bym wolał pokombinować z górską.

Offline Mężczyzna Andy

  • Wiadomości: 155
  • Miasto: Tychy
  • Na forum od: 20.02.2011
Nie wiem,jak przerzutki przednie,ale na tyle mam juz 7lat Ultegre 6600GS(sredni wzek) i moge ja szczerze polecic!  Pomimo czasu,mnostwa kilometrow(szosa,wyprawy,gory,wywrotka+mnostwo rys,nawet maraton w Istebnej przezyla) sprawuje sie swietnie,a luzy ma mniejsze,niz te nieszczesne "Shadowy" XT maja fabryczne w nowych rowerach. Tylko na zebatkach 28 T i 32 T,mimo regulacji,terkocze niemilosiernie,no ale jej max to przeca 27T. Tylko,jesli komus to przeszkadza,to wtedy nie polecam"szosy" na tyl:)
Wherever I may roam

Offline Mężczyzna Karol

  • Wiadomości: 1345
  • Miasto: Mikołów
  • Na forum od: 21.02.2011
(czyli to o czym wspomniał Borafu - nie obsłużą 34 ani 32T, będą chrobotać po koronce)W przypadku tiagry nie potwierdzę, wiem, że w specyfikacji jak byk "max 27T", ale na luzie łapie 32T i ma jeszcze zapas na regulacji. RD4500 z długim wózkiem.

Ja mam z TIAGRĄ zebatkę 30 Z i chodzi dobrze. Większych na razie nie próbowałem.

Offline Mężczyzna Andy

  • Wiadomości: 155
  • Miasto: Tychy
  • Na forum od: 20.02.2011
Ha racja, przypomniałem sobie, dlaczego mi ta Ultegra, już na 28T, mimo regulacji, terkocze...niedługo po zakupie, jeszcze w 2005r., zmieniłem sprężynę główną przerzutki na wyciągniętą z przerzutki LX RD-M570 SGS, gdyż oryginalna sprężyna ustawiała przerzutkę tak, że górne kółko (prowadzące) było "za daleko" od zębatek kaset, niż ja lubię (taka moja subiektywna opinia, że to ma wpływ na polepszenie precyzji pracy zmieniarki)..no ale coś za coś, przez to na 2 największych koronkach hałasuje.
Czyli - szosowa przerzutka może bez problemu obsłużyć zębatki 28T, a większe z małym bólem:)
Wherever I may roam

Offline Mężczyzna globalbus

  • Wiadomości: 7293
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 03.05.2011
    • blog podróżniczy
Jakby kogoś interesował temat zmieniarki przód.
Manetka mtb alivio wyciąga nieco więcej linki niż szosowa sachs rival. Różnica jest na tyle niewielka, że problemów z regulacją nie ma żadnych, do kompletu z szosową zmieniarką Exage 300. Myślę, że w drugą stronę (zmieniarka MTB i manetka szosa) też problemu być nie powinno.

My home is where my bike is.

Offline Mężczyzna Daniel

  • turysta licznikowy
  • Wiadomości: 2719
  • Miasto: Augsburg
  • Na forum od: 16.03.2009
Wracając do tematu odwracania ciągu w ramach (przerzutka przednia):
obejma
Na wiggle pojawiła się fabryczna wersja rozwiązania, które Skolioza kiedyś prezentował - czyli rolki pozwalającej zastosować przerzutki z dolnym ciągiem w ramach z ciągiem górnym, wyrób firmy DMR, nazywa się Mech Verter.
Wracam do jeżdżenia.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum