Autor Wątek: Przyczepka czy fotelik  (Przeczytany 15974 razy)

Offline Kobieta wilhelminaslimak

  • Wiadomości: 365
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 25.03.2011
    • foty na flickr.com
Przyczepka czy fotelik
« 25 Mar 2011, 15:48 »
Witam wszystkich!
To mój 1. post na forum (podczytuję dłużej) i od razu mam pytanko.
Jako, że dziecię mi podrosło (troszkę ponad rok) zaczynamy się zastanawiać nad zakupem czegoś do przewożenie go na rowerze. No i mój 1. dylemat - co lepsze fotelik, czy przyczepka? Dlaczego część z Was kupuje foteliki, a część przyczepki?
Rozumiem, że jak długa wyprawa - to tylko przyczepka. Gdy jazda tylko po mieście to tylko fotelik, ale co gdy przeważnie jest to jazda rekreacyjna, krótkie wycieczki za miasto z mężem/żoną przy użyciu samochodu do dojazdu?
Tak sobie dumam, że jak jest dwoje dzieci, to już lepiej przyczepkę, bo wtedy trzebaby zawsze brać partnera, żeby drugie dziecię wiózł.

Offline pajak

  • Wiadomości: 1846
  • Miasto: Gdynia
  • Na forum od: 22.06.2010
Przyczepka czy fotelik
« 26 Mar 2011, 01:42 »
Puryści forumowi oczywiście poproszą o oficjalne powitanie, ale mimo wszystko takowe zawarłaś (jednocześnie dając częściowo odpowiedzi na swoje pytania).

Czemu jedni fotelik a inni przyczepki? Kwestia gustu, warunków, stylu podróżowania, umiejętności.

Po krótce obiektywne zalety (wg mnie, czyli jednak subiektywne? :) ) obu rozwiązań:

Fotelik jest mniejszy, lżejszy, umożliwia jazdę "po lesie", łatwiej zapakować do samochodu, pociągu, nie trzeba się na nowo uczyć jeździć, nie wprowadza dodatkowych oporów toczenia daje lepszy kontakt rodzic dziecko, łatwiej się z nim poruszać, dziecko więcej widzi (szczególnie fotelik na kierownicy). Cena.

Przyczepka jest wygodniejsza dla dziecka, bardziej pakowna, nie "zabiera" tylnego bagażnika, można przewozić nawet niemowlaki, jest bezpieczniejsza, lepiej chroni od środowiska (słońce, wiatr, deszcz, zimno).
Trole są samotnikami i unikają słońca.

Offline Kobieta hindiana

  • Wiadomości: 4021
  • Miasto: Irlandzka wieś, królewskie hrabstwo
  • Na forum od: 04.09.2010
    • 87th Dublin Polish Scout Group, Scouting Ireland
Przyczepka czy fotelik
« 26 Mar 2011, 12:06 »
Wilhelmino droga, witaj na forum. My naszą Marysie woziliśmy kilka lat w foteliku. Jako początkujący emigranci, nie mogliśmy sobie pozwolić na przyczepkę. Teraz troche żałujemy, bo jednak na dłuższych trasach, kiedy mała była zmęczona i zasypiała, główka telepała jej sie na wszystkie strony, a mąż musiał ciagle zatrzymywać się i ją poprawiac. Dojazdy do przedszkola natomiast były czytsą przyjemnością i na pewno na takie dojazdy, podpisuję się pod postem pająka, fotelik jest sprytniejszy. W przyczepkę warto zainwestowac także z innego powodu - i tu znowu pająk mnie wyprzedził :) - kiedy pojeżdzisz z drugim wagonikiem za tobą, niestraszne ci będzie doczepienie potem starszego dzieciaka na jednokołowej hybrydzie. Jeżdzimy z tym od poczatku tej wiosny i nadal sumdetective dziwi się, czemu to tałatajstwo ma inną stabilność niż się spodziewał. To żyje! Zarzuca się z lekka na boki, wymaga od dzieciaka jakiej takiej koncentracji, ale jest chyba najlepszym rozwiazaniem na długie trasy dla naszej prawie siedmiolatki (ostatnio wprawdzie na długich czerwonych światłach tak sie zajęła poprawianiem flagi z tyłu, że kiedy maż krzyknął: gotowa? odkrzyknęła: gotowa! i spadła jak worek ziemniaków... Dobrze, że najbliższy samochód stał w bezpiecznej odległości. Ale podobno kto z konia nie spadnie, nigdy nie nauczy się na nim jeździć). Ponieważ wena zaczyna mnie męczyc, ide gdzie indziej się powypisywać :) Pozdrawiam i miło cie widzieć na forum - zajrzyj na nasze podforum dla kobiet, fajnie będzie poznać Twoje zdanie na inne rowerowo-społeczne sprawy.
Mądrzy ludzie czasem się wygłupiają, głupi zawsze wymądrzają.
www.plscout.com

Offline Kobieta wilhelminaslimak

  • Wiadomości: 365
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 25.03.2011
    • foty na flickr.com
Odp: Przyczepka czy fotelik
« 4 Wrz 2012, 08:52 »
Żeby nie mnożyć wątków zapytam tutaj.
Sprawa nie dotyczy bezpośrednio podróży rowerowych... ale rowerów, dzieci i fotelika.
Podejrzewam, że są na forum mamy, które wożą dzieci w fotelikach rowerowych. Ja sobie właśnie zamontowałam z wielkim trudem Bellelli Pepe i jest wielka kiszka.  Nie jestem w stanie zmieniać przerzutek z przodu, bo "baza", ktora mocuje sie do ramy przykrecona jest razem z linką od przerzutki. Do tego fotelik wisi tak nisko nad tylnim kołem, że na większych wybojach/nierównościach ociera mi o oponę. Jak syn jeszcze podrośnie, to będzie jeszcze gorzej. Już nie mówię, że przeszkadzają mi podnóżki fotelika i uderzam o nie piętami, bo to jakoś przeżyję...
Syn ma 2,5 roku chcę go dowozić do przedszkola 2km i tylko tyle.
Dodam, że mam rower Author Solutions z ramą 15 calową. Rama niby męska, ale bardzo mała (mniej wiecej taki www.forumrowerowe.org/garage/vehicle/2033-author-solution/page__tab__images).

Czy możecie mi polecić jakiś inny fotelik, który da się zamocować do małego roweru?
Fotelik może być badziewny i najlepiej nie za drogi (na dłuższe wycieczki mamy przyczepkę) ma sobie poradzić tylko z 4km/dziennie asfaltem.

Offline Mężczyzna worek_foliowy

  • Wiadomości: 10315
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 11.02.2012
Odp: Przyczepka czy fotelik
« 4 Wrz 2012, 09:41 »
Moja siostra ma Hamax Siesta. Problem z przednią przerzutką również występuje, w przypadku obu powinno pomóc inne prowadzenie. Czyli tak żeby pancerz nie był uciskany ;)

Zamontowany jest w rowerze górskim 21', więc nie wiem jak sprawowałby się przy małej ramie.

Sugerowałbym na początek (o ile tak nie jest) przykręcić mocowanie możliwie najwyżej. Jeśli to nic nie da, trzeba szukać fotelika z dłuższymi prętami.
Janus: "Generalnie nie ogarniam 3D i notorycznie wpadam na ściany, chodzę w kółko [...]"

Offline Mężczyzna arkadoo

  • Wiadomości: 2767
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 22.11.2006
    • http://www.rower.fan.pl
Odp: Przyczepka czy fotelik
« 4 Wrz 2012, 09:55 »
Daj zdjęcie tego ucisku na linkę, bo trudno rozwiązać ten problem nie widząc go. Być może poprowadzenie linki w pancerzu na tym odicnku pomoże. Do Hamaxa dostępne są specjalne, dłuższe od standardowych pręty do małych ram.  Na tak krótki odcinek, to njaprostszty Hamax w zupełności wystarczy, nie ma sensu w Siestę inwestować.
Watch out where the huskies go,
And don't you eat that yellow snow

Offline Kobieta wilhelminaslimak

  • Wiadomości: 365
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 25.03.2011
    • foty na flickr.com
Odp: Przyczepka czy fotelik
« 4 Wrz 2012, 10:46 »
Zdjęcie zrobię wieczorem.
Niestety mocowania nie da się zamocować wyżej, bo wyżej jest już rama. Właśnie to, że mocowanie jest bardzo blisko tej ramy powoduje to, że uciska pancerz od przerzutki.
Widziałam, że są jeszcze foteliki na bagażnik, ale powiem szczerze nie chce mi się jeździć jeszcze z bagażnikiem.

Offline Mężczyzna robertrobert1

  • Wiadomości: 701
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 19.04.2009
Odp: Przyczepka czy fotelik
« 15 Wrz 2012, 20:29 »
Możesz mocowanie fotelika dokręcić do rury podsiodłowej i wszystkie mankamenty ustąpią ale ...wówczas środek ciężkości podniesie się i rower z dzieckiem będzie mniej stabilny.

Offline Mężczyzna arkadoo

  • Wiadomości: 2767
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 22.11.2006
    • http://www.rower.fan.pl
Odp: Przyczepka czy fotelik
« 15 Wrz 2012, 20:46 »
Obawiałbym się w przypadku takiego montażu dźwigni, która będzie działać na ramę.

Instrukcja Hamaxa wyraźnie zakazuje montowania mocowania na sztycy.
Watch out where the huskies go,
And don't you eat that yellow snow

Offline Mężczyzna robertrobert1

  • Wiadomości: 701
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 19.04.2009
Odp: Przyczepka czy fotelik
« 15 Wrz 2012, 20:59 »
Obawiałbym się w przypadku takiego montażu dźwigni, która będzie działać na ramę.

Instrukcja Hamaxa wyraźnie zakazuje montowania mocowania na sztycy.

Nie ma żadnego zagrożenia jak uchwyt będzie tuż nad zaciskiem sztycy. Co innego gdyby zamocować pod samym siodłem to wówczas dżwignia mogłaby wiele szkód wywołać.

Offline Kobieta wilhelminaslimak

  • Wiadomości: 365
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 25.03.2011
    • foty na flickr.com
Odp: Przyczepka czy fotelik
« 16 Wrz 2012, 13:05 »
Niestety na sztycę się nie da, bo siodełko mam niezbyt wysoko podniesione.
Na razie jeździmy tak, że przy każdej nierówności terenu fotelik mi uderza o oponę. Dajemy rade po to tylko 4km.
Już obczaiłam u znajomych, że Hamax ma ciut inny stelaż i może fotelik nie będzie aż tak nisko. Są jeszcze specjalne stelaże Hamaxa to małych ram, ale kosztuje on 100 PLN, a mi się nie chce w ten fotelik inwestować, chociaż pewnie będzie trzeba jak syn mi urośnie wagowo.
I w grę wchodzi jeszcze zmiana roweru.... :-) to też kusząca opcja.

Offline Mężczyzna robertrobert1

  • Wiadomości: 701
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 19.04.2009
Odp: Przyczepka czy fotelik
« 16 Wrz 2012, 16:07 »

Na razie jeździmy tak, że przy każdej nierówności terenu fotelik mi uderza o oponę.

Mam na to radę ale wymaga to trochę mechaniki. Kup 2 profile zamniete, prostokatne bądż kwadratowe, przewierć i przymocuj do zamknięcie koła. Drugi koniec przymocuj do mocowania fotelika.

Plusy ...fotelik nie będzie obcierać o koło. Fotelik nieco podniesię sie do góry i nie będzie zahaczać o pięty

MINUSy... fotelik nie będzie amortyzował nierówności i większe skomplikowanie z zakładaniem/zdejmowaniem fotelika.

Offline Mężczyzna michał

  • z kropką
  • Wiadomości: 1081
  • Miasto: Gdynia
  • Na forum od: 10.06.2008
Odp: Przyczepka czy fotelik
« 16 Wrz 2012, 19:29 »
fotelik nie będzie amortyzował nierówności

To chyba dość duży minus dla kręgosłupa dziecka.Powiedziałbym że gigantyczny minus...

Offline Mężczyzna robertrobert1

  • Wiadomości: 701
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 19.04.2009
Odp: Przyczepka czy fotelik
« 16 Wrz 2012, 22:00 »
fotelik nie będzie amortyzował nierówności

To chyba dość duży minus dla kręgosłupa dziecka.Powiedziałbym że gigantyczny minus...

Ale taki sam minus mają foteliki mocowane na bagażnik.


Z drugiej jednak strony jadąc z dzieckiem nie skaczesz po krawężnikach ani nie wjeżdżasz w dziury. Jazda z dzieckiem jest delikatna i płynna więc wszelkie nierówności przenoszone na dziecko są minimalne.

blumarine

  • Gość
Odp: Przyczepka czy fotelik
« 24 Lip 2013, 08:42 »
Ja mam pytanie - czy lepszy będzie fotelik mocowany z tyłu czy z przodu? Chodzi i o wygodę, i o bezpieczeństwo. Jestem zielona na razie w tym temacie i poszukuję porad. Z góry dziękuję

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum