Autor Wątek: Pojezierze Litewskie  (Przeczytany 2080 razy)

Online Mężczyzna R_och

  • Talizman słońca 🌞
  • Wiadomości: 1724
  • Miasto: Rzeszów
  • Na forum od: 16.03.2015
Odp: Pojezierze Litewskie
« 12 Maj 2023, 21:31 »

 Wyjazd na Litwę (do Litwy :)) zaproponował mi Jurek, po czym poprosił o ułożenie trasy.

Jako, że Litwa nie kojarzyła mi się z super ciekawym terenem do eksploracji, zacząłem szukać informacji nt ichnich parków narodowych i regionalnych, a trochę ich mają.

Pierwsza wersja trasy była na ponad 700km, ale stopniowo ją odchudzałem, aby ostatecznie osiągnąć 575km terenów ciekawych, osobliwości przyrody i oczywiście grodzisk do których mam dziwną słabość :)
...
Mec dobra robota. Litwa wydaje się być ciekawsza z Waszej perspektywy.
EASY jak zwykle ciekawe ujęcia. Ładnie przedstawione.
Chyba musisz się coś postarać bo napisałem "jak zwykle".  ;D
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
- Gandhi

Offline Mężczyzna TripRider

  • Wiadomości: 400
  • Miasto: Pomorze Środkowe
  • Na forum od: 29.07.2019
Odp: Pojezierze Litewskie
« 13 Maj 2023, 08:02 »
Panowie, dzięki za opisy. Szkoda tylko, że takie krótkie...

Jestem trochę jak MidJourney AI :-) Jak czytam opis to automatycznie, w myślach widzę obraz. Często jest tak, że jak później zobaczę faktyczne zdjęcie z danego miejsca, to jestem zawiedziony...

Offline Mężczyzna podjazdy

  • niech tak się stanie
  • Wiadomości: 3459
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Odp: Pojezierze Litewskie
« 13 Maj 2023, 19:05 »
Litwa ma bardzo piękne pojezierze położone na północny wschód od Wilna. Sakwiarzom często nie po drodze, a warto tam zajrzeć. Lasy, jeziora, puste plaże i wieże widokowe.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna MEC

  • Wiadomości: 376
  • Miasto: Nowy Tomyśl
  • Na forum od: 17.12.2016
Odp: Pojezierze Litewskie
« 14 Maj 2023, 07:46 »
Litwa ma bardzo piękne pojezierze położone na północny wschód od Wilna. Sakwiarzom często nie po drodze, a warto tam zajrzeć. Lasy, jeziora, puste plaże i wieże widokowe.
Miałem taki plan, aby pojechać jak najdalej na północ od Wilna i wrócić z pociągiem do PL

Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4759
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
Odp: Pojezierze Litewskie
« 15 Maj 2023, 08:21 »
Dla ścisłości i jasności:
litewskie Neris to po polsku Wilia, a nie Ner. Tak czytam i czytam i myślę "Jaki Ner?" Przecież Ner i jego dopływy to województwo łódzkie.
Tak więc albo po polsku Wilia, albo po litewsku Neris. Za to Wilejka to po litewsku Vilnia, więc łatwiej.
A Kernave rzeczywiście fascynujące.

dziękuję za poprawki merytoryczne dotyczące nazewnictwa.



Panowie, dzięki za opisy. Szkoda tylko, że takie krótkie...

Jestem trochę jak MidJourney AI :-) Jak czytam opis to automatycznie, w myślach widzę obraz. Często jest tak, że jak później zobaczę faktyczne zdjęcie z danego miejsca, to jestem zawiedziony...

może na kulinarnej posłuchasz coś więcej na żywo, albo na jakimś zlocie spotkasz kolegę MEC, to Ci więcej opowie.

Tak jak wspominaliśmy w opisach, na razie plan był taki a czas ograniczony. Jakbyśmy mieli czasu więcej, to byśmy w Estonii wylądowali. Pozdrawiem Podjazdy mając w pamięci Twój wyjazd w tamte kraje.

Litwa ma bardzo piękne pojezierze położone na północny wschód od Wilna. Sakwiarzom często nie po drodze, a warto tam zajrzeć. Lasy, jeziora, puste plaże i wieże widokowe.


Offline Mężczyzna Zbyszek

  • Wiadomości: 1467
  • Miasto: Zawiercie
  • Na forum od: 17.02.2009

Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4759
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
Odp: Pojezierze Litewskie
« 15 Maj 2023, 21:20 »
sprawdzę jeszcze dlaczego

Offline Mężczyzna MEC

  • Wiadomości: 376
  • Miasto: Nowy Tomyśl
  • Na forum od: 17.12.2016

Offline Mężczyzna Iwo

  • leniwy południowiec
  • Wiadomości: 3388
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 20.09.2010
Odp: Pojezierze Litewskie
« 25 Maj 2023, 16:36 »
Meryks

Kontynuując wątek nazewniczy, Merkys (nie Meryks) to po polsku Mereczanka. Byłem tam lata temu na obozie harcerskim. Zakole, na którym biwakowaliście, mocno przypomina mi to, niedaleko którego byliśmy wtedy rozbici; ciekawe, czy to samo? Może się tam wybiorę waszym śladem, żeby sprawdzić.

Offline Mężczyzna MEC

  • Wiadomości: 376
  • Miasto: Nowy Tomyśl
  • Na forum od: 17.12.2016
Odp: Pojezierze Litewskie
« 25 Maj 2023, 17:53 »
Meryks

Kontynuując wątek nazewniczy, Merkys (nie Meryks) to po polsku Mereczanka. Byłem tam lata temu na obozie harcerskim. Zakole, na którym biwakowaliście, mocno przypomina mi to, niedaleko którego byliśmy wtedy rozbici; ciekawe, czy to samo? Może się tam wybiorę waszym śladem, żeby sprawdzić.
Dziękuję, Ci Iwo za wkład w wyprostowanie nazewnictwa. Z lenistwa pisząc tekst nie zajrzałem do "prawilnej" mapy, tylko pisałem wszystko na podstawie mapy.cz
Teraz wiem jake to było niedopatrzenie z mojej strony, bo dużo z tych miejsc istnieje w polskiej świadomości pod polsko brzmiącymi nazwami.  Obiecuję poprawę

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum