Autor Wątek: Mapy.cz - automatyczna zmiana zapisanego śladu  (Przeczytany 7904 razy)

Offline Mężczyzna Harpoon_44

  • Wiadomości: 27
  • Miasto: Bielsko-Biała
  • Na forum od: 24.06.2019
Cześć,
Mniej więcej od połowy zeszłego sezonu zacząłem używać Mapy.cz jako mojej podstawowej nawigacji w trakcie rowerowych wypraw. Zarówno strona jak i apka są świetne, niemniej zauważyłem jedną nietypową rzecz i chciałem Was zapytać czy też tak macie czy to u mnie jest może jakiś błąd... A mianowicie już kilkukrotnie miałem przypadek gdy zapisałem sobie trasę, którą wytyczyłem na kompie na stronie Mapy.cz po czym gdy wszedłem na tą trasę po jakimś czasie w jednym lub kilku miejscach trasa automatycznie została poprowadzona bez mojej ingerencji inną drogą niż ta którą pierwotnie była wytyczona i zapisana... I teraz pytanie o co kaman? Rozumiem, że być może z automatu Mapy.cz przestawia ślad jeśli dany odcinek jest akurat nieprzejezdny chociaż w moim przypadku dwa razy było tak iż ślad zniknął z drogi, która była normalnie dostępna... Wcześniej do nawigacji używałem strony Bikemap.net i tam nie miałem takich przypadków, stąd moje zdziwienie. Szkoda też że aplikacja nie sygnalizuje dokonania takiej zmiany chyba że jest to jakiś błąd... Też tak macie używając tej strony/apki?

Offline Mężczyzna Borafu

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 10573
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 02.04.2010
Trasa a ślad to nie to samo.
Trasę wyznaczasz wybierając kilka punktów a aplikacja wybiera połączenie między nimi. Zapisując rejestrujesz te punkty i ponowne uruchomienie aplikacji wiąże się z wyznaczeniem trasy między tymi punktami od nowa.
Jak sobie zapiszesz w lecie trasę przez góry Norwegii i obejrzysz zimą to się mocno zdziwisz.

Online Mężczyzna Romal

  • Wiadomości: 782
  • Miasto: Szczecin
  • Na forum od: 05.06.2006
Jest tak, jak pisze @Borafu. Trasa jest za każdym razem obliczana na nowo uwzględniając punkty, które wyznaczyłeś. Jeśli nie chcesz zmian, zaznacz na trasie więcej punktów.

Offline Mężczyzna Harpoon_44

  • Wiadomości: 27
  • Miasto: Bielsko-Biała
  • Na forum od: 24.06.2019
Ok, dzięki wielkie za informację! Czyli teoretycznie wszystko jest ok. Co do punktów to mam ich nawalone całą masę, szczególnie w miejscach na których najbardziej mi zależy. Zmylił mnie fakt iż Mapy.cz zmieniły ślad pomiędzy dwoma ustalonymi punktami, mimo iż droga między nimi jest normalnie przejezdna i nie ma na niej żadnych ograniczeń (sprawdziłem wczoraj). Dlatego też pomyślałem iż może jest to jakiś błąd...

Offline Mężczyzna alex62

  • Wiadomości: 199
  • Miasto: Katowice
  • Na forum od: 11.01.2015
Czy takie zachowanie dotyczy również innych aplikacji ?

Offline Mężczyzna Połciu

  • Wiadomości: 493
  • Miasto: Gdynia
  • Na forum od: 19.05.2017
    • Stronka wyjazdowa
Tak.
Przy "trasie" GPS oblicza przebieg na bieżąco do celu, najlepiej to widać w trakcie jazdy jak się zjedzie z wyznaczonej (np. korki na drodze). Wyznacza ją na nowo by dotrzeć do celu. Tylko ślad jest na sztywno na mapie.
Trzeba też brać pod uwagę, że mapy są aktualizowane i po jakimś czasie może być inny przebieg trasy.

Offline Mężczyzna alex62

  • Wiadomości: 199
  • Miasto: Katowice
  • Na forum od: 11.01.2015
Czyli jak w Mapa.cz wyznacze trasę na kompie i wgram ją do telefonu to podczas jazdy po tej wyznaczonej trasie może się takowa zmieniać ?

Offline Mężczyzna Połciu

  • Wiadomości: 493
  • Miasto: Gdynia
  • Na forum od: 19.05.2017
    • Stronka wyjazdowa
Tak, ale tylko do kolejnego pośredniego punktu, który dodałeś przy planowaniu trasy.
Czym więcej punktów pośrednich (tych przez które musi poprowadzić) przy planowaniu trasy tym, mniej możliwych zmian.
To jak w  samochodowej nawigacji, wyznaczasz cel i może poprowadzić rożnymi drogami w zależności od np korków, ale zawsze do celu.
Tu takimi celami przez które musi poprowadzić, są punkty pośrednie.
Nie można, też od razu nakładać, że trasa planowana na komputerze, będzie przebiegać inaczej na GPSie.
 Zmiany trasy mogą wystąpić jedynie, gdy mapa przy planowaniu różni się od mapy w GPS (aktualizacje/korekty), lub ustawione są rożne ustawienia wyznaczenia trasy (np. samochód/rower).

Offline Mężczyzna alex62

  • Wiadomości: 199
  • Miasto: Katowice
  • Na forum od: 11.01.2015
Czyli jeśli dobrze rozumiem punkty wszystkie zaliczę tylko niekoniecznie po linii którą widziałem wytyczając trasę na kompie .
Z tego wynika ze im więcej pkt tym większa pewność ze trasa będzie przebiegała po wyznaczonej linii ?

Offline Mężczyzna Połciu

  • Wiadomości: 493
  • Miasto: Gdynia
  • Na forum od: 19.05.2017
    • Stronka wyjazdowa
Dokładnie.

Offline Mężczyzna alex62

  • Wiadomości: 199
  • Miasto: Katowice
  • Na forum od: 11.01.2015
Spania w weekend nie masz 😏 ?
Teraz już rozumie .
Kolega z którym jeżdżę wytycza trasę na kompie , potem ją przerzuca do phona i się wścieka jak jeździmy bo nie prowadzi tel jak po ,,sznurku,, .
Ja tez myślałem ze skoro ślad zapisany to na sztywno .
Da się to jakoś rozwiązać , czy tylko po czyimś zapisanym śladzie będzie trzymać trasa na sztywno ?

Offline Mężczyzna R_och

  • Talizman słońca 🌞
  • Wiadomości: 1724
  • Miasto: Rzeszów
  • Na forum od: 16.03.2015
To tylko taka luźna dywagacja, która przyszła mi do głowy w tej chwili bez sprawdzenia.
O co mi chodzi.
1.Zaplanować trasę na kompie w Mapy.cz
2. Zapisać i eksportować plik
3. Zaplanować ponownie trasę, nie przez klikanie punktów, tylko przez import wcześniej eksportowanego pliku gpx i wpisanie go pod inną nazwą.
4. Dalej już normalnie czyli odpalić w aplikacji.
5. Jechać bez wściekania - oby.
6. Sprawdzić w praktyce teorię.
7. Zdać szczegóły czy hipoteza potwierdzi tezę  ;D
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
- Gandhi

Offline Mężczyzna alex62

  • Wiadomości: 199
  • Miasto: Katowice
  • Na forum od: 11.01.2015
Ok, będziem testować .

Offline Mężczyzna zws

  • Wiadomości: 281
  • Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
Czyli jak w Mapa.cz wyznacze trasę na kompie i wgram ją do telefonu to podczas jazdy po tej wyznaczonej trasie może się takowa zmieniać ?

To zależy.
NIE ponieważ z mapy.cz na kompie export wychodzi w formie gęstego śladu i nie ma możliwości żeby w obcej aplikacji na telefonie przebieg się znacząco zmienił.
BYĆ MOŻE jeśli korzysta z aplikacji mapy.cz na telefonie (nie wiem, nie próbowałem), tylko wtedy chyba nie trzeba oddzielnie "wgrywać" tej trasy ?
Pozdrawiam, Zbyszek

Offline Mężczyzna Bazyl3

  • Wiadomości: 634
  • Miasto: świętokrzyskie
  • Na forum od: 02.09.2015
Moje 3 gr :) Trasę projektuję w mapy.cz, bo ma świetnie oznaczone, ważne dla mnie, obiekty turystyczne. Ale nawiguję komootem, bo ten z kolei ma opcję wyłączenia aktualizowania trasy i drze ryja jak się zjeżdża że śladu. A mapy.cz już parę razy wyprowadziły mnie w pole :(

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum