Autor Wątek: Branża rowerowa - 2023  (Przeczytany 11099 razy)

Offline Mężczyzna remik

  • Wiadomości: 1259
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.01.2017
    • Rowerowe Pobiedziska
Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 09:51 »
Co sądzicie, a może ktoś tu jest z branży ? Mówi się nawet o zapaści , ostatni kwartał 22 to spadek sprzedaży od 20 do 50 % u niektórych. Chodzi mi po głowie od dawna inwestycja w branżę rowerową, w sumie nadszedł czas, ale wątpliwości sporo. Dzięki za wszelkie sugestie i info.

Offline Mężczyzna furman

  • Wiadomości: 2244
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 02.09.2010
    • http://www.szybkitowar.pl
Odp: Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 10:42 »
Sytuacja jest dynamiczna i tak naprawdę nikt nie wie w jakim kierunku to zmierza. Po pandemicznej erupcji sprzedaży nie ma już śladu, obroty spadają bardzo dynamicznie. Z jednej strony bardzo duże podwyżki na całym asortymencie, częste i długie braki towarowe z drugiej strony sklepy i hurtownie dosyć mocno zapakowane tym co zamawiało się gdy wszystkiego brakowało. Towar kupiony drogo, ale faktury i podatki trzeba regulować stąd coraz często pojawiają się okazje, które pewnie długo nie potrwają i na napędzą raczej słupków. Towar jest drogi lub bardzo drogi, a części i akcesoria rowerowe nie są "niezbędne" do życia stąd szału zakupów nie ma. Na rynku trwają obecnie "wojny cenowe" pomiędzy sklepami, ciężko jest. Może widziałeś mój post o wyprzedaży Ortlieba. Wydawało by się, że co jak co ale taką markę to trzeba mieć w ofercie. A no to miałem, przyjeżdżali klienci, pytali, oglądali, macali. Jeden na dziesięciu coś kupił, pozostali ładnie dziękowali, mówili do widzenia ...i kupowali przez internet tam gdzie taniej. Kiedyś przyjechał gość, który szukał konkretnej torby. Objechał kilka sklepów w Krakowie, które oferowały ten model, oczywiście towar można kupić, ale dostepność 4-5 dni ( trzeba ściągnąć od dystrybutora) Akurat on kupił, ale spotkałem kilku swoich klientów, którym poświęciłem mnóstwo czasu, jeden był u mnie 3 razy i nic nie kupił...ale kilka tygodni temu spotkałem go gdy jechał w pełni wyekwipowany :)  Tak więc teraz też będę miał w ofercie Ortlieba. Dam dobrą cenę, a jak klient będzie chciał przyjechać i pomacać to proszę bardzo. Kupisz stacjonarnie, bez prawa do zwrotu to możesz se macać. Do tego dochodzi jeszcze polityka samego Ortlieba, które jest dla mnie niezbyt zrozumiała.
Tak więc, łatwo to nie jest. Jeśli masz dużo kasy, żeby kupic dużo towaru, zatrudnić ludzi i wysyłać kilkaset paczek dziennie z mikromarżą to można by spróbować.
Rowery i kobiety to moje podniety
Podjazdy i dziewczyny to moje dyscypliny

Offline Kobieta Agnieszka

  • Wiadomości: 532
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.04.2013
Odp: Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 10:45 »
Ogólnie społeczeństwo jest coraz bardziej ubogie, więc tzw klasa średnia jest coraz mniejsza, a bogatszych jest więcej. Zatem jeśli chodzi Ci po głowie typowa sprzedaż - celowałabym w produkty droższe.
Widzę, że jesteś z Poznania - otwórz proszę serwis rowerowy, bo mnie (ku)nerwica bierze jak widzę te serwisy w Poznaniu.

Powinieneś wziąć też pod uwagę marżowość, konkurencję i innych pare czynników. Ciężko czerpać radość z prowadzenia biznesu jeżeli zażynasz się na 5% narzucie.
Liczone od: maj 2013

Offline Mężczyzna furman

  • Wiadomości: 2244
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 02.09.2010
    • http://www.szybkitowar.pl
Odp: Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 10:58 »
Serwis to jest dobra sprawa ale ma też pewne niedogodności.
Rowery i kobiety to moje podniety
Podjazdy i dziewczyny to moje dyscypliny

Offline Mężczyzna remik

  • Wiadomości: 1259
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.01.2017
    • Rowerowe Pobiedziska
Odp: Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 11:26 »
Serwis to jest to od czego chciałem zacząć, nie robić tego oczywiście samemu, ale jako start chyba dobra opcja. Z serwisem jest problem że jest słabo "skalowalny", bo człowiek ma tylko dwie ręce  ;)

I nie mogę się zgodzić że w Poznaniu jest źle z serwisami, znam kilka b. dobrych  :P

Elektryki i cargo to coś u czym również myślę - tylko przy tym pierwszym to trzeba mieć kilka taczek banknotów na start ...


Offline Mężczyzna furman

  • Wiadomości: 2244
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 02.09.2010
    • http://www.szybkitowar.pl
Odp: Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 11:38 »
Dużo zależy czy będziesz traktował to jako dodatkowe czy może główne źródło dochodów.
Rowery i kobiety to moje podniety
Podjazdy i dziewczyny to moje dyscypliny

Offline Kobieta Agnieszka

  • Wiadomości: 532
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.04.2013
Odp: Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 12:24 »
Serwis to jest to od czego chciałem zacząć, nie robić tego oczywiście samemu, ale jako start chyba dobra opcja. Z serwisem jest problem że jest słabo "skalowalny", bo człowiek ma tylko dwie ręce  ;)


ad1. Kibicuję, daj znać jak otworzysz - BĘDĘ! (Najlepiej Grunwald - tam zjadą Ci całe Plewiska, Skórzewo, Zakrzewo i Dąbrówka)
To prawda, że skalowalność jest słaba. Z tego co zauważyłam teraz skalowalność serwisu polega na podniesieniu ceny za wymianę dętki na 50zł.

Cytuj
I nie mogę się zgodzić że w Poznaniu jest źle z serwisami, znam kilka b. dobrych  :P


ad2. Ja nie znam, a korzystałam chyba już ze wszystkich. Zazwyczaj jak widzą "babę" to próbują wcisnąć pozłacane linki do przerzutek za 100zł.
Druga sprawa to czas oczekiwania na naprawę. Wymiana linek - dwa miesiące.

Zatem jeśli chcesz zacząć od serwisu, to moim zdaniem bez problemu go rozkręcisz. Cargo - są na Grunwaldzkiej - nie wygląda, żeby był tam przepych.


Liczone od: maj 2013

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 12:44 »
ad2. Ja nie znam, a korzystałam chyba już ze wszystkich. Zazwyczaj jak widzą "babę" to próbują wcisnąć pozłacane linki do przerzutek za 100zł.
Druga sprawa to czas oczekiwania na naprawę. Wymiana linek - dwa miesiące.

Zatem jeśli chcesz zacząć od serwisu, to moim zdaniem bez problemu go rozkręcisz. Cargo - są na Grunwaldzkiej - nie wygląda, żeby był tam przepych.

Też słyszałem parę barwnych opowieści o tych poznańskich serwisach  ;)
I też ten numer z wciskaniem kobietom zupełnie niepotrzebnych rzeczy, licząc, że jako osoby potencjalnie nie znające się na temacie łatwiej łykną coś takiego.

Offline Kobieta Agnieszka

  • Wiadomości: 532
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.04.2013
Odp: Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 14:15 »
Kiedyś myślałam o tym, że przydałby się sklep/serwis rowerowy dla kobiet. Ogólnie nie lubię podziału płci (na wszystkie 50?), ale w rowerowym to mogłoby być coś, co przyciągnie. Jak widzę jak mężczyźni dobierają kaski kobietom, to... niech sami sobie tak jeżdżą!  ;D Albo złote rady na temat siodełka...

Ktoś kiedyś organizował darmowe warsztaty z serwisu rowerowego dla kobiet. Np. Wymiana dętki, regulacja siodełka. Przychodziło 10 kobiet, uczyły się wymieniać dętki w swoich rowerach. Założę się, że jak chciały kupić rower, to szły właśnie do tego sklepu. Ale to już takie detale obsługi klienta.

Spoko opcja był kiedyś serwis z dojazdem do klienta - przy drobnych awariach, lub odbiór roweru od klienta. Nie każdy ma samochód i nie każdemu się chce. A tak w drodze z pracy do domu zgarniasz szpej od ludzi, za jakąś symboliczna opłatę.

W każdym razie - opcji jest masa. Ja ogólnie widzę zawsze dużo większy potencjał w usługach, niż w sprzedaży.




Liczone od: maj 2013

Offline Kobieta Agnieszka

  • Wiadomości: 532
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.04.2013
Odp: Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 14:18 »
ad2. Ja nie znam, a korzystałam chyba już ze wszystkich. Zazwyczaj jak widzą "babę" to próbują wcisnąć pozłacane linki do przerzutek za 100zł.
Druga sprawa to czas oczekiwania na naprawę. Wymiana linek - dwa miesiące.

Zatem jeśli chcesz zacząć od serwisu, to moim zdaniem bez problemu go rozkręcisz. Cargo - są na Grunwaldzkiej - nie wygląda, żeby był tam przepych.

Też słyszałem parę barwnych opowieści o tych poznańskich serwisach  ;)
I też ten numer z wciskaniem kobietom zupełnie niepotrzebnych rzeczy, licząc, że jako osoby potencjalnie nie znające się na temacie łatwiej łykną coś takiego.

Dla mnie największym hitem był koleś, który miał mi zmienić owijkę na kierownicy i patrzę, a on startuje z brzeszczotem. Chciał mi skrócić rurę sterową, bo za bardzo wystawała i brzydko wyglądało. A widelec był na chwile pożyczony z innego roweru  :lol:
Liczone od: maj 2013

Offline Mężczyzna Elizium

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6032
  • Miasto: Bnin
  • Na forum od: 17.03.2013
    • Klasyka w niedzielny poranek
Odp: Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 14:21 »
omatko... widzę, że sporo mnie ominęło...

Ale fakt, że jak zrobiliśmy na naszych kilku rajdach pokaz wymiany dętki, to sporo osób obserwowało i było mnóstwo chętnych, by samemu spróbować.
Absurdalny Eli

Hipek: "Starość to wg mie coś takiego że marudzisz jak to jesteś słaby i w ogóle, a potem wciągasz na lajcie podjazdy 25% i elo"

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 18:08 »
Sytuacja jest dynamiczna i tak naprawdę nikt nie wie w jakim kierunku to zmierza. Po pandemicznej erupcji sprzedaży nie ma już śladu, obroty spadają bardzo dynamicznie. Z jednej strony bardzo duże podwyżki na całym asortymencie, częste i długie braki towarowe z drugiej strony sklepy i hurtownie dosyć mocno zapakowane tym co zamawiało się gdy wszystkiego brakowało. Towar kupiony drogo, ale faktury i podatki trzeba regulować stąd coraz często pojawiają się okazje, które pewnie długo nie potrwają i na napędzą raczej słupków.

Taka sytuacja odnośnie polskiej branży rowerowej i marż jakie wielu sprzedawców stosuje. Niedawno kupowałem 3 opony. Opony z wyższej półki, Schwalbe - bardzo popularny zarówno model jak i rozmiar. W Polsce najtaniej znalazłem to za ok. 700zł (wysyłka za darmo), blisko 230zł za sztukę. Troszkę mnie to zirytowało, ale pomyślałem, że inflacja, wojna na Ukrainie, covid itd - takie ceny. Dla ciekawości sprawdziłem sobie ceny w niemieckim sklepie internetowym - i duże zaskoczenie bo wyszło mi ok. 540zł (wliczając 10 euro za wysyłkę).

Tak więc nie jest to kwestia tego, ze takie ceny są wszędzie, tylko na pewne produkty nasi sprzedawcy walą bardzo wysokie marże, by się pewnie odkuć za czasy gdy kupowali to "na górce". Przecież niemożliwe by aż taka różnica była na marżach pomiędzy Polską, a Niemcami, nieraz te opony kupowałem i ceny w obu krajach był zbliżone. A to co się dzieje z niektórymi częściami rowerowymi w Polsce to już jest mocne przegięcie.
« Ostatnia zmiana: 7 Mar 2023, 18:30 Wilk »

Offline Mężczyzna furman

  • Wiadomości: 2244
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 02.09.2010
    • http://www.szybkitowar.pl
Odp: Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 19:23 »
Patrzysz  na to z własnego punktu widzenia. Sklepy sprzedają w takich cenach żeby utrzymać się na rynku. Jest tyle zmiennych wpływających na cenę sprzedaży, że nawet trudno było by mi wszystkie wymienić i nie zamierzam tego robić żeby nie wyszło z tego, że kogoś bronię. Mamy wolny rynek, jeśli ktoś uważa, że ma biznesplan pozwalający  mu oferować towar taniej niż w Niemczech niech otwiera biznes. Sukces gwarantowany.
Rowery i kobiety to moje podniety
Podjazdy i dziewczyny to moje dyscypliny

Offline Mężczyzna qbotcenko

  • Wiadomości: 2927
  • Miasto: Tomprofa Gbórnicza
  • Na forum od: 17.03.2018
    • http://qbot.pro/
Odp: Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 19:40 »
Chodzi mi po głowie od dawna inwestycja w branżę rowerową, w sumie nadszedł czas, ale wątpliwości sporo. Dzięki za wszelkie sugestie i info.

Hmm.. tak z ciekawości zapytam - inwestycja z sentymentu, czy dla realizacji swoich marzeń o własnym sklepie/serwisie?  ;)

Offline Mężczyzna Elizium

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6032
  • Miasto: Bnin
  • Na forum od: 17.03.2013
    • Klasyka w niedzielny poranek
Odp: Branża rowerowa - 2023
« 7 Mar 2023, 19:45 »
@furma, okej, niby masz rację, ale niestety faktycznie jest tak, że części są tańsze u Niemców i na dodatek - po prostu są. Pod koniec ub. roku szukałem korby GRX, u nas nigdzie jej nie szło dostać, a cena wyświetlająca się w polskich sklepach (choć jak się ją kliknęło, to zmieniała się w opcję "powiadom o dostępności") plus chyba jedna dostępna oferta z Allegro to było około 250 zł drożej niż za zachodnią granicą. No i u Niemców była, a u nas... nawet niemiecki bikester nie miał jej w ofercie na Polskę. Podobnie było z klamkami do gravela. Ostatecznie kupiłem te części u Niemców, zyskując na tym jakieś 400 zł.

@remik - na pewno przyszłością są serwisy ebików. To segment, który będzie się rozwijał, rowery będą coraz starsze, a obecnie w Poznaniu... nie ma lekko z naprawą takiego sprzętu. Wiem, bo walczymy z rowerem koleżanki z KBR od lipca ub. roku.
Absurdalny Eli

Hipek: "Starość to wg mie coś takiego że marudzisz jak to jesteś słaby i w ogóle, a potem wciągasz na lajcie podjazdy 25% i elo"

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum