Autor Wątek: Jak kupić oryginalne komponenty?  (Przeczytany 24307 razy)

Offline PABLO

  • Wiadomości: 3593
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 25.03.2011
    • http://www.klub-karpacki.org
Jak kupić oryginalne komponenty?
« 9 Sty 2023, 12:20 »
Macie jakieś patenty na kupno nie podrobionych komponentów do roweru?

Aktualnie w sieci (Aliexpress, Shopee, Allegro, OLX, itp.) jest sporo "markowych" komponentów w stosunkowo niskich cenach. Podejrzewa, że to podróbki. Miałem kilka w ręku i czasem na drugi rzut oka da się poznać odstępstwa od oryginału.

Wyższa cena moim zdaniem niczego nie gwarantuje. Podobnie logotyp, opakowanie, itp. Obawiam się, że niektóre sklepy też mogą zaopatrywać się u tych samych dostawców. Czy macie jakieś sprawdzone kanały gdzie kupić oryginalne części? Chodzi mi o np. klocki, łańcuchy, elementy napędu, itp. Przychodzą mi do głowy np. niemieckie sklepy wysyłkowe?

Offline Mężczyzna WujTom

  • Administrator
  • Wiadomości: 2126
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 17.10.2016
    • Wuj Tom w podróży
Odp: Jak kupić oryginalne komponenty?
« 9 Sty 2023, 13:08 »
Ciekawa sprawa też się nad tym zastanawiałem.

Ostatni kupiłem nieznacznie taniej łańcuch w opakowaniu zastępczym.
Po rozpakowaniu wydał mi się mocno podejrzany.

Napisałem do sprzedawcy że nie chce zwracać ani wystawiać negatywnej opinii, tyko pisze do niego że pozostaje mi niesmak po transakcji i chcę przetestować tą podróbkę.

Otrzymałem bardzo ładną odpowiedź, że jest im przykro że ich podejrzewam o oszustwo.
Załączyli skany faktur (ceny były zaczernione) oraz zestaw zdjęć kartonów z łańcuchami oznaczonych logo Shimano.

Szczerze sam nie wiem co o tym myśleć.
Choć opakowanie i sam łańcuch wzbudził mój niepokój.
Jutro planuję go założyć na rower i zobaczyć jak będzie z jego trwałością/pracą.


Drugi przykład to komplet hamulców ja miałem oryginały z papierami itp, a kolega z naszego forum miał z ali.. po początkowych problemach z montażem (nie zależy od tego cy to oryginał czy nie) służy mu równie dobrze jak mój. A pieniądze zostały mu w kieszeni.

Co do Polskich sklepów to "myślę", że te większe to raczej dystrybuują oryginalne podzespoły z oficjalnych kanałów dystrybucyjnych.
Wolność kocham i rozumiem
Wolności oddać nie umiem ...


Offline Mężczyzna furman

  • Wiadomości: 2244
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 02.09.2010
    • http://www.szybkitowar.pl
Odp: Jak kupić oryginalne komponenty?
« 9 Sty 2023, 15:59 »
Shimano sprzedaje niektóre rzeczy w pojedynczych kartonikach firmowych oraz w opakowaniach zbiorczych. Rotujące kasety, łańcuchy są sprzedawana w kartonach zbiorczych, a wtedy są one luzem. Kiedyś porównywałem kasetę z boxa do takiej z wersji serwisowej i nie znalazłem różnic, Jakieś tańsze szpeje, np. wolnobiegi itp też wysyłają luzem, zawinięte w folię. Generalnie jak ktoś chce 100% oryginał to trzeba kupić wersję box w sprawdzonym sklepie i będzie bankowo orginał. Ale ostrzegam, że dużo części Shimano jest Made in China.

KMC - podobnie j.w są wersje luzem ale niewiele. Ogromna większość jest pakowana w BOX, kiedyś to był kartonik, teraz plastikowe pudełko. Tutaj sprawa jest skomplikowana bo krążą opinie, że w pudełkach też są podróbki. Ja kupuję od lat w jednej firmie i widzę dużo sytuacji gdy na allegro są oferty  20-30% taniej niż ja mogę zaoferować. Trudno powiedzieć co jest grane.

Inne marki - trudno mi powiedzieć, Sram,Sigma, Garmin, Topeak, Token, Unior, Esi, Ergon, Zfal i wiele wiele innych osobiście nie spotkałem się z sygnałami żeby ktoś to podrabiał. Wiem, że hamulce Avida BB7, BB5 są na ali podróbki, sam miałem :)
Rowery i kobiety to moje podniety
Podjazdy i dziewczyny to moje dyscypliny

Offline Mężczyzna zly-sze

  • Wiadomości: 4890
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 19.09.2019
Odp: Jak kupić oryginalne komponenty?
« 9 Sty 2023, 17:36 »
Podróbę łańcucha szimano to bym po dotyku chyba rozpoznał. Konsystencja smaru, nadruk na folijce, wyżłobienia na łańcuchu to wrzucania biegów. To nie tak łatwo podrobić.  :P

Ja tam wole wersje OEM bo mi drzewek szkoda, a np CN-HG701 rzadko kiedy widzę oemowy. Jednak cena w sprawdzonym sklepie jest niższa niż w innych sklepach, ciężko znaleźć okazję. Sprawdzone sklepy mają po prostu lepszy obrót i lepsze ceny. Mogą też sobie pozwolić na mniejszą marżę. Także jak okazja to tylko w sprawdzonych sklepach niestety.

Inne komponenty, rzadziej kupowane jakoś zawsze kupowałem box, ale głównie dlatego, że oemowych nie było, albo wcale nie były tańsze. Szimano tyle papieru wkłada do tych swoich produktów, że szkoda gadać. Jakby sobie człowiek nie mógł pdfa z netu pobrać.

A tak w ogóle ten hg701, to cena z maja była 125zł, a teraz jest 120zł. A Inflacja? Kupić zapas teraz, czy czekać może będzie jeszcze tańszy?  ::)

Offline Mężczyzna furman

  • Wiadomości: 2244
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 02.09.2010
    • http://www.szybkitowar.pl
Odp: Jak kupić oryginalne komponenty?
« 9 Sty 2023, 18:50 »
Shimano od 1 stycznia obniżyło ceny dokładnie o 1,3% :)

Co do rabatów i marż to nie zawsze to wszystko jest takie oczywiste. Największy polski sklep rowerowy ma ceny sporo wyższe od jednego z najbardziej popularnych i słynących z niskich cen sprzedawcy na allegro :) A ten drugi musi jeszcze daninę pomarańczowym zapłacić.
 
« Ostatnia zmiana: 9 Sty 2023, 18:58 furman »
Rowery i kobiety to moje podniety
Podjazdy i dziewczyny to moje dyscypliny

Offline PABLO

  • Wiadomości: 3593
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 25.03.2011
    • http://www.klub-karpacki.org
Odp: Jak kupić oryginalne komponenty?
« 9 Sty 2023, 20:14 »
Ja tam wole wersje OEM bo mi drzewek szkoda, a np CN-HG701 rzadko kiedy widzę oemowy. Jednak cena w sprawdzonym sklepie jest niższa niż w innych sklepach, ciężko znaleźć okazję.

W sieci jest mnóstwo ofert, np. za 67,65 zł

Shimano ULTEGRA DEORE XT CN-HG701 CN-HG601 CN-HG901 Łańcuch 11-Biegowy Rower Górski Łańcuch Rowerowy do Łańcuchów Rowerowych MTB 116L whit Brak Łączenia

Jest nazwa Shimano, jest pudełko, jest papierologia ... ale to jest raczej podróbka. Ale nie w tym jest problem. Tu świadomie (nie)kupuję to czego się spodziewam. Ciekawe czy sklepy handlujące np. na Allegro nie biorą z tego samego źródła. Po co by mieli przepłacać u dystrybutora ... taniej kupić większą przesyłkę z Chin. Zapewne przy większym zamówieniu rabaty też są odpowiednio wyższe.

Offline Mężczyzna zly-sze

  • Wiadomości: 4890
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 19.09.2019
Odp: Jak kupić oryginalne komponenty?
« 9 Sty 2023, 21:27 »
Shimano ULTEGRA DEORE XT CN-HG701 CN-HG601 CN-HG901 Łańcuch 11-Biegowy Rower Górski Łańcuch Rowerowy do Łańcuchów Rowerowych MTB 116L whit Brak Łączenia

Jest nazwa Shimano, jest pudełko, jest papierologia ... ale to jest raczej podróbka. Ale nie w tym jest problem. Tu świadomie (nie)kupuję to czego się spodziewam. Ciekawe czy sklepy handlujące np. na Allegro nie biorą z tego samego źródła. Po co by mieli przepłacać u dystrybutora ... taniej kupić większą przesyłkę z Chin. Zapewne przy większym zamówieniu rabaty też są odpowiednio wyższe.

Wziąłem, sprawdzę najwyżej odeślę. Piszą, że brak łączenia. Zobaczymy. Będę meldował.

Kòpôcz

  • Gość
Odp: Jak kupić oryginalne komponenty?
« 9 Sty 2023, 21:33 »
Po co sprawdzać - komentarz 2 stycznia mówi, że to nie jest oryginał.

Offline PABLO

  • Wiadomości: 3593
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 25.03.2011
    • http://www.klub-karpacki.org
Odp: Jak kupić oryginalne komponenty?
« 9 Sty 2023, 21:53 »
Po co sprawdzać - komentarz 2 stycznia mówi, że to nie jest oryginał.

Najprawdopodobniej to podróbka. Kupując w takim miejscu podejmuje się świadomy wybór. Ale co jest w takim razie w sklepach albo u sprzedawców internetowych, w serwisach, itp.?

Przerażające jest jak szeroka jest oferta podróbek i że można to wprowadzać do obrotu w tak jawny sposób.

BTW - komentarze, podobnie jak recenzje, opinie, filmiki na YT, itp. pisują różni ludzie. Zwykle przypadkowi i mający mało wiedzy nt. zagadnienia, o którym się wypowiadają, albo celowo promujący towar/usługę/itp. Nie ma co się na tym zbytnio opierać.

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Jak kupić oryginalne komponenty?
« 9 Sty 2023, 23:11 »
Ja się nie spotkałem w Polsce z podróbkami takiego typu osprzętu jak opisujesz, nie sądzę, żeby się komuś opłacało to robić. Co innego oczywiście Aliexpress i inne klony tego portalu, tam od podróbek wszystkiego się roi.

Różnica jest podstawowa - w Polsce sprzedawca może odpowiadać prawnie za sprzedawanie podróbek, a sprzedawca w Chinach na to gwiżdże, bo kradzież tego typu to jest podstawa chińskiej gospodarki. Dlatego kupując od Chińczyka to już widać, że sprawa śmierdzi, zresztą to ogłoszenie jest kuriozalne, bo na pudełku od łańcucha masz zamazaną nazwę Shimano, co już pachnie mocno przekrętem. A kupując na Allegro masz jednak ochronę, możesz wygodnie odesłać. A sprzedawca robiąc tego typu wałek - ryzykuje wywalenie z Allegro, a to dla wielu jest dotkliwa kara, więc nie sądzę, żeby miało być wiele tego typu akcji.

Offline PABLO

  • Wiadomości: 3593
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 25.03.2011
    • http://www.klub-karpacki.org
Odp: Jak kupić oryginalne komponenty?
« 9 Sty 2023, 23:44 »
Szukałem ostatnio prostej przerzutki do zimowego roweru.

Tańsze oferty na Allegro to były moim zdaniem podróbki. Jedną miałem w ręku - inne kółeczka, brak wytłoczenia z oznaczeniem, z obrazka było widać, że to nie jest produkt oryginalny.

Offline Mężczyzna zly-sze

  • Wiadomości: 4890
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 19.09.2019
Odp: Jak kupić oryginalne komponenty?
« 10 Sty 2023, 00:07 »
(...) na pudełku od łańcucha masz zamazaną nazwę Shimano (...)

 :o :o :o Patrz, umknęło mi. Toż to podróbka 100% w takim wypadku.  :icon_redface:

 Ehh, chytry dwa razy traci... Na szczęście się udało anulować.  ;D

Offline Mężczyzna marcinrzy

  • Wiadomości: 51
  • Miasto: Mazowsze
  • Na forum od: 24.07.2019
Odp: Jak kupić oryginalne komponenty?
« 10 Sty 2023, 00:34 »
Shimano ULTEGRA DEORE XT CN-HG701 CN-HG601 CN-HG901 Łańcuch 11-Biegowy Rower Górski Łańcuch Rowerowy do Łańcuchów Rowerowych MTB 116L whit Brak Łączenia

Jest nazwa Shimano, jest pudełko, jest papierologia ... ale to jest raczej podróbka. Ale nie w tym jest problem. Tu świadomie (nie)kupuję to czego się spodziewam. Ciekawe czy sklepy handlujące np. na Allegro nie biorą z tego samego źródła. Po co by mieli przepłacać u dystrybutora ... taniej kupić większą przesyłkę z Chin. Zapewne przy większym zamówieniu rabaty też są odpowiednio wyższe.

Wziąłem, sprawdzę najwyżej odeślę. Piszą, że brak łączenia. Zobaczymy. Będę meldował.
Obstawiam że to przetłumaczone 1x1 przez translator i missing link czyli dołączoną w zestawie spinkę przetłumaczyło jako brak łączenia.

Offline PABLO

  • Wiadomości: 3593
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 25.03.2011
    • http://www.klub-karpacki.org
Odp: Jak kupić oryginalne komponenty?
« 10 Sty 2023, 00:40 »
(...) na pudełku od łańcucha masz zamazaną nazwę Shimano (...)
:o :o :o Patrz, umknęło mi. Toż to podróbka 100% w takim wypadku.  :icon_redface:

Chcesz z napisem Shimano na pudełku - proszę bardzo, za 77,37 zł:

Shimano CN HG701 Łańcuch 11 Prędkości 116L Link CN-HG701 Link

Co gorsze, na ogniwach pewnie też jest oznaczenie Shimano. A to już pozwala na zamontowanie np. przez nieuczciwego/niezorientowanego serwisanta.

To tylko przykład. Podróbki prawie wszystkich znanych marek rowerowych są dostępne na podobnej zasadzie.

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Jak kupić oryginalne komponenty?
« 10 Sty 2023, 11:29 »
Co gorsze, na ogniwach pewnie też jest oznaczenie Shimano. A to już pozwala na zamontowanie np. przez nieuczciwego/niezorientowanego serwisanta.

Nie sądzę, żeby ktoś się tak bawił i podrabiał grawerkę na łańcuchach, to się może opłaca przy drogich produktach, nie rzędu 100zł.

Tańsze oferty na Allegro to były moim zdaniem podróbki. Jedną miałem w ręku - inne kółeczka, brak wytłoczenia z oznaczeniem, z obrazka było widać, że to nie jest produkt oryginalny.
To zgłaszaj sprawę do Allegro, bo oszustów trzeba rugować. Ale zgłosić to może jedynie klient, który to kupił i jest w stanie stwierdzić fakt podrabiania.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum