Autor Wątek: Zamiast baranka  (Przeczytany 298 razy)

Online Mężczyzna zly-sze

• Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 19.09.2019
Zamiast baranka
« 22 Wrz 2022, 23:16 »
Od dłuższego już czasu chodzi mi po głowie wymiana kierownicy i rezygnacja z baranka. Obecnie kierownice mam tak ustawioną, że bardzo komfortowo jadę na lemondce lub w górnym chwycie baranka. Dolnego chwytu w zasadzie nie używam i nie umiem znaleźć takiego ustawienia, żeby we wszystkich trzech pozycjach było mi wygodnie. Co więcej lemondka i górny chwyt wydają mi się wystarczające.

Koniec końców zastanawiam się nad wymianą na coś takiego:

"teoretycznie" wygląda to jak górny chwyt i na to założę lemondkę jak do baranka. Zatem pytania do praktyków. Z czym to się je? Na co zwrócić uwagę? Z jakimi problemami się zmierzę?

Offline Mężczyzna worek_foliowy

• Miasto: Kraków
  • Na forum od: 11.02.2012
Odp: Zamiast baranka
« 22 Wrz 2022, 23:56 »
Mam w składaku i trochę z taką jeździłem 8)

Porównanie do górnego chwytu baranka całkiem słusznie. Moim zdaniem chwyt na byczych rogach jest nawet wygodniejszy. Przy klamkach wkładanych w końce kierownicy jakość hamowania jest świetna.

Co ze zmianą biegów? Ja używam thumbów, więc z dostępem jest słabo. Tylko, że biegów jest mało, więc nie ma co zmieniać.

Aha. Istotna jest średnica wewnętrzna kierownicy. Jedną musiałem odsprzedać, bo nie wchodziły klamki ;/
Janus: "Generalnie nie ogarniam 3D i notorycznie wpadam na ściany, chodzę w kółko [...]"

Online Mężczyzna zly-sze

• Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 19.09.2019
« 23 Wrz 2022, 00:03 »
Biegi 2x11 więc raczej takie na koniec kierownicy. Jeszcze się zastanawiam, jak ja tam zamontuje lusterko.

Offline Mężczyzna worek_foliowy

• Miasto: Kraków
  • Na forum od: 11.02.2012
« 23 Wrz 2022, 01:11 »
Są też takie klamki, których się nie wsadza w koniec kierownicy

https://www.sjscycles.co.uk/brake-levers/jtek-aerobrake-clamp-on-brake-lever-222mm-clamp-left/?geoc=NG

Jeszcze kilka minut temu o nich nie widziałem. Mam jednak wątpliwość, czy sięganie do manetek za klamkami będzie wygodne.
Janus: "Generalnie nie ogarniam 3D i notorycznie wpadam na ściany, chodzę w kółko [...]"

Offline Mężczyzna sinuche

• Miasto: Beskid
  • Na forum od: 17.04.2009
« 23 Wrz 2022, 02:43 »
Jeżdziłem na czymś takim (bycze rogi) chyba 2 sezony.
Nawet gdzieś mi chyba leży jeszcze w garażu, ze specjalnymi klamkami hamulcowymi montowanymi w otwory kierownicy (mogę tanio sprzedać ;))

Słaby punkt to brak stopera, blokady dla dłoni w przypadku mocnego, gwałtownego hamowania.
No i problemy z zainstalowaniem manetek przerzutki.

Poza tymi wadami jeździło się jak na baranku.

Offline Kòpôcz

• Miasto:
  • Na forum od: 14.06.2022
« 23 Wrz 2022, 06:57 »
Wiele lat temu kilka sezonów na byczych przebujałem. U mnie z barankiem zawsze było tak, że jak owijka u góry była już zajechania, to ja zdejmowałem i (jeśli się przy tym nie rozpruła) nawijałem odwrotnie - dolnego chwytu używać praktycznie nie byłem w stanie. Nie pamiętam już nazwy, ale moje bycze były trochę cofnięte względem mocowania do mostka - skracały ETT. Kierownica bardzo wygodna i mam taką wywrotową opinię, że jeśli tylko UCI dopuści stosowanie w peletonie innych kierownic, to baranek umrze śmiercią naturalną zastąpiony czymś właśnie na kształt byczych rogów.
Manetki barendowe - czasowe. Bycze rogi to kierownica wywodząca się z czasówki.

(...)Jeszcze kilka minut temu o nich nie widziałem.(...)
To klamki przełajowe, zasadniczo do montowania przy mostku jako drugie klamki (nie ciągną linki, a popychają rozcięty na ich wysokości pancerz). Oczywiście można je zamontować mną końcu byczych zaraz za manetkami jako klamki główne - wówczas ciągną linkę.

Offline Mężczyzna byczys

• Miasto: Tychy
  • Na forum od: 30.09.2013
    • Moje relacje z ultramaratonów rowerowych
« 23 Wrz 2022, 08:39 »
Proponuję po prostu uciąć baranka tuż pod klamkomanetką :)

Tagi:

Organizujemy

Partnerzy

Patronat

Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:

CDN ....
Mobilna wersja forum