Autor Wątek: Aplikacje mapowe - przegląd  (Przeczytany 9097 razy)

Offline Mężczyzna Romal

  • Wiadomości: 754
  • Miasto: Szczecin
  • Na forum od: 05.06.2006
Aplikacje mapowe - przegląd
« 3 Lip 2022, 20:37 »
Od kilku lat do planowania tras i nawigowania po nich używam mapy.cz, ale przestają mi wystarczać. Szukam zamiennika i przeglądam sobie różne inne serwisy mapowe. Wszystkie mają jakieś ograniczenia, więc żeby się w tym nie pogubić, zrobiłem listę ich zalet i wad. Zamieszczę ją tutaj, może komuś się przyda, a może ktoś coś do niej doda lub zwróci uwagę na zaletę, której ja nie dostrzegłem. Założenia są takie: planuję trasę na kompie i jadę nią nawigując na telefonie. Oto co przetestowałem:

mapy.cz
planowanie: TAK (tylko z przyciąganiem do dróg)
podkłady mapowe: turystyczna (bardzo przejrzysta), zdjęcia miejsc
eksport trasy: TAK (tylko GPX)
import trasy: TAK (tylko GPX)
nawigacja po śladzie: TAK (chaos po zjechaniu ze śladu)
mapy offline: TAK
cena: 0 zł
uwagi: Bardzo przejrzysta mapa z mnóstwem informacji turystycznych. Wyglądem najbardziej zbliżona do map papierowych. Wytyczanie trasy tylko z przyciąganiem do dróg. Nie da się poprowadzić trasy po schodach albo remontowanych drogach. Nawigowanie bardzo utrudnione. Po zjechaniu ze śladu wytycza trasę do punktu startu, czasem tworząc chaos. Naprawia się dopiero po powrocie na ślad.

komoot
planowanie: TAK
podkłady mapowe: komoot ze zdjęciami miejsc i dróg
eksport trasy: NIE (tylko w wersji płatnej)
import trasy: NIE (tylko w wersji płatnej)
nawigacja po śladzie: NIE (tylko w ersji płatnej)
mapy offline: NIE (tylko w wersji płatnej)
cena: mapy 140 zł na zawsze lub abonament 1400 zł za 5 lat
uwagi: Bez płacenia nic się z tym nie da zrobić! Po zakupie map otrzymujemy wyłącznie mapę ogólną, bez informacji o szlakach pieszych i rowerowych. Bez pełnej subskrypcji jest to mało przydatne.

bikemap
planowanie: TAK
podkłady mapowe: OSM (inne w wersji płatnej)
eksport trasy: NIE (tylko w wersji płatnej)
import trasy: TAK (jako podkład)
nawigacja po śladzie: NIE (tylko w wersji płatnej)
mapy offline: NIE (tylko w wersji płatnej)
cena: 460 zł na zawsze
uwagi: Bez płacenia nic się z tym nie da zrobić, ale można kupić "na zawsze", bez abonamentu. Ciężka w obsłudze strona www (2/3 ekranu zajmują bzdury, a tylko 1/3 mapa)

AllTrails
planowanie: TAK
podkłady mapowe: AllTrails z podanymi odległościami i szlakami rowerowymi, OSM
eksport trasy: TAK
import trasy: TAK (jako podkład)
nawigacja po śladzie: TAK
mapy offline: NIE (tylko w wersji płatnej)
cena: 675 zł abonament za 5 lat
uwagi: Można używać darmowo. Po opłaceniu abonamentu zyskujemy tylko mapy offline i kilka innych, mniej ważnych drobiazgów

brouter
planowanie: TAK
podkłady mapowe: OSM, MTB
eksport trasy: TAK
import trasy: TAK (jako podkład)
nawigacja po śladzie: NIE (aplikacja nie działa)
mapy offline: NIE (aplikacja nie działa)
cena: 0 zł
uwagi: Można zaprojektować trasę i ją wyeksportować, ale nawigować trzeba już w innej aplikacji. Podczas projektowania można zaimportować inne ślady i użyć ich jako podkładu. Dość ciekawy podkład mapowy mtbmap. Aplikacja na telefon niby jest, ale nie działa (nie da się pobrać mapy).

RWGPS
planowanie: TAK
podkłady mapowe: RWGPS, OSM
eksport trasy: TAK
import trasy: TAK (po wgraniu można edytować)
nawigacja po śladzie: NIE (tylko w wersji płatnej)
mapy offline: NIE (tylko w wersji płatnej)
cena: 1800 zł abonament za 5 lat
uwagi: Mało czytelna mapa RWGPS, bardzo wyeksponowane są ścieżki rowerowe i chodniki. Po zapłaceniu abonamentu zyskujemy możliwość nawigacji i kilka innych mniej istotnych drobiazgów.

Offline Mężczyzna sinuche

  • Wiadomości: 2700
  • Miasto: Beskid
  • Na forum od: 17.04.2009
Odp: Aplikacje mapowe - przegląd
« 3 Lip 2022, 20:59 »
Jest jeszcze Google.maps. :)
Można trasę wytyczyć i jechać po śladzie.
Offline jest.

I działa szybciej niż mapy.cz.

Offline Mężczyzna Romal

  • Wiadomości: 754
  • Miasto: Szczecin
  • Na forum od: 05.06.2006
Odp: Aplikacje mapowe - przegląd
« 3 Lip 2022, 21:03 »
Jest jeszcze Google.maps.
Można trasę wytyczyć i jechać po śladzie.

Planowana trasa może mieć tylko kilka punktów pośrednich (chyba 10, ale nie jestem pewien). Odpada w przedbiegach, przed testowaniem.

Offline Mężczyzna Daniel

  • turysta licznikowy
  • Wiadomości: 2723
  • Miasto: Augsburg
  • Na forum od: 16.03.2009
Odp: Aplikacje mapowe - przegląd
« 3 Lip 2022, 21:42 »
Garmin connect. Nie trzeba mieć urządzenia Garmin, można wyeksportować gpx.
Wracam do jeżdżenia.

Offline Mężczyzna bzyk69

  • Wiadomości: 329
  • Miasto: Pszczyna
  • Na forum od: 27.08.2021
Odp: Aplikacje mapowe - przegląd
« 3 Lip 2022, 22:59 »
Aktualnie na komoota trwa promocja (kończy się dzisiaj), na mapy całego świata. Można je mieć za 20euro, i mieć spokój z abonamentami, i innymi kombinacjami.
Na abonament też chyba jest, ale ja organicznie nie cierpię abonamentów - zresztą, w komoocie ten abonament niewiele daje.

Najprościej jest wydać te parę euro na mapy całego świata, a potem nie myśleć już o innych alternatywach. Ja przerabiałem tak jak Ty: na początku mapy.cz, ale przestały wystarczać, później Locus (tego używam do dzisiaj). Natomiast komoot daje mi najwygodniejszego i najbardziej wiarygodnego route planera.

Offline Mężczyzna Romal

  • Wiadomości: 754
  • Miasto: Szczecin
  • Na forum od: 05.06.2006
Odp: Aplikacje mapowe - przegląd
« 4 Lip 2022, 00:26 »


Najprościej jest wydać te parę euro na mapy całego świata, a potem nie myśleć już o innych alternatywach.

Mapy komoota nie posiadają żadnych informacji turystycznych. Te są dostępne tylko na abonament. Jako jedyna mapa bez szukania innych alternatyw jest niewystarczająca, a zapłacić za nią trzeba.

Online Mężczyzna marcin_g

  • Wiadomości: 635
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 04.06.2018
Odp: Aplikacje mapowe - przegląd
« 4 Lip 2022, 01:04 »
Fajnie, chociaż do mnie w takich zestawieniach bardziej przemawia format tabelaryczny - podobne zestawienie masz tutaj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_bicycle_route_planning_websites

Ja osobiście przyglądam się rozwojowi webowej aplikacji Locusa (mobilna jest dla mnie najlepszą apką mapową na telefon): https://web.locusmap.app/

Co do komoota - to poza standardowymi poi-ami z OSM są też te wprowadzane przez społeczność i jak to bywa raz jest lepiej raz gorzej ale trochę ciekawych obiektów jest:


Offline Wilk

  • Wiadomości: 19332
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Aplikacje mapowe - przegląd
« 4 Lip 2022, 01:09 »
RWGPS
planowanie: TAK
podkłady mapowe: RWGPS, OSM

W RWGPS masz też podkład z map Google

Online Mężczyzna marcin_g

  • Wiadomości: 635
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 04.06.2018
Odp: Aplikacje mapowe - przegląd
« 4 Lip 2022, 01:37 »
brouter
planowanie: TAK
podkłady mapowe: OSM, MTB

Tak przy okazji - do broutera możesz dodać podkład z mapy.cz:
https://m2.mapserver.mapy.cz/turist-m/{z}-{x}-{y}


Można też dodać inne ciekawe podkłady - do sprawdzenia niektórych polecam nakarte.me, np.
https://nakarte.me/#m=13/51.73346/19.26332&l=T

Offline Mężczyzna Romal

  • Wiadomości: 754
  • Miasto: Szczecin
  • Na forum od: 05.06.2006
Odp: Aplikacje mapowe - przegląd
« 4 Lip 2022, 02:49 »
Ja osobiście przyglądam się rozwojowi webowej aplikacji Locusa (mobilna jest dla mnie najlepszą apką mapową na telefon): https://web.locusmap.app/

Dzięki. Nie znałem. Wygląda dobrze. Trzeba potestować.

Tak przy okazji - do broutera możesz dodać podkład z mapy.cz:

A to jest genialne. Nie wiedziałem, że tak można. Brouter zyskuje na wartości. Dzięki za link. Właśnie wgrałem sobie podkład z mapy.cz do Osmanda. Tego mi zawsze brakowało :)

Offline Mężczyzna 8850

  • "Uderz w rower a wilk się odezwie :)"
  • Wiadomości: 168
  • Miasto: Oliwias
  • Na forum od: 13.03.2022
Odp: Aplikacje mapowe - przegląd
« 4 Lip 2022, 03:11 »
Co do Broutera offline w telefonie:
planowanie: TAK
podkłady mapowe: OSM, MTB i jjeszcze szereg innych
eksport trasy: TAK
import trasy: TAK (jako podkład, możłiwość wyświetlenia kilkunastu podkładów naraz i jednoczensa jazda na nich jako osobnych warstwach, działa z oruxmap)
nawigacja po śladzie: TAK (aplikacja działa z oruxmap, nie działą samoistnie)
wyznaczenie nowych tras: TAK (offline z oruxmap)
mapy offline: tak (aplikacja wymaga pobrania wcześniej swoich kratek z częścią świata)
nawigacja po śladzie: Tak - glosowo i wyglądowo , piszczy jak zjedzie się z trasy o zaprogramowaną odległosć, może włączać/wyłączać ekran smartfona po wjeździe na skręt i wyjeździe gasić po wyjeździe z niego
koszt: opensource - 0

 Aplikacja działa świetnie na smarfonach offline ale nie jest przeznaczona do pracy samodzielnie!!  Wszystko co opisuję jest bezpłatnie jako opensource i u mnie działa jak trzeba na kilkuletnim smartfonie.

Istnieje takie rozwiązanie którego tutaj chyba wogóle niekt używa a przejechałem na nim chociażby teraz 4.200 km po PL non stop  tutaj:
 https://www.podrozerowerowe.info/index.php?topic=26531.0 

Jest niesamowicie stabilne, zapisuje ślady, wyznacza trasy offline, gada głosowo gdzie trzeba skręcić, jak chcesz to sam podświetli i wygasi ekran przy zbliżającym się zkręcie (jeśli sobie tego życzysz lub nie),  potrafi synchronizować się z Internetem w 2 strony (pobrać ślad i go wypluć do kilku serwisów trackingowych). Można jechać po śladzie, można planować ślad w nim (przy pomocy Broutera offline), można nawigować, zmieniać podkłady map. Po 12 godzinach jazdy w trybie samolotowym smartfona jako nawigacja pobiera zaledwie ok. 40% baterii 4.000mAh zapisujac ślad i nawigując Cię glosowo przy zgaszonym ekranie i ręcznym włączaniu/wyłączaniu co jakiś czas aby sprawdzić rózne rzeczy na mapie i  podświetleniu ekranu ok. 30%

To Oruxmap z modułem Brouter. To zonacza że w smartfonie działa offline oruxmap z dowolną mapą jako podklad ściągnięcią wcześniej oraz do niej mam kilka do wyborów tematów map! może być jakakolwiek openstreet lub inna i jest obok zainstalowana aplikacja Brouter do wyznaczania trasy. Do aplikacj brouter też ściągasz wcześniej  ok. 600 MB specjalnych zakresów map (jest cały świat podzielony na kratki). Jeszcze raz: podkład map to jedno czyli jej rodzaj typu mapy.cz, openstreet itd., ale do tego mamy jeszcze osobną możliwość dogrania wystróju i obróbkę wyświetlania danego podkładu jako temat z pokazywaniem/ukrywaniem tego co chcemy.

Oprócz tego na stronie internetowej Brouter możesz wyklikać sobie ślad i go zapisać do oruxa z gadaniem głosowym skrętów. ORuxmap potrafi oprócz nawigowanej mapy wyświetlić Ci obok mapy na żywo ok. 50 parametrów zwiążanych z Tobą i Twoim rowerem jeśli masz na sobie czujniki lub na rowerze, włącznie z ciśniem opon, Twoim pulsem, kadencją.  ETA, ATA, czasem odległością do punktów pośrednich i wszystkiego co jest potrzebne np. na ultrawyścigach i innych.

Jest jeden ogromny problem: Oruxmap plus Brouter ma ok. kilkaset opcji w konfiguracji, przypuszczalnie mało kto widział aplikacjię nawigacyjnej którą tak można dokładnie zaprogramować pod siebie. Toniesz dosłownie w setkach opcjach dostrojenia każdego detalu mapy, zachowania się aplikacji jak jedziesz, zachowania prowadzenia śladu itd.

Mało tego potrafię sprawić że widzę ślad wyznaczony wcześniej i wciągnięty jako .gpx i jeśli on mi się nie podoba terenowo na drodze bo obok programuje nowy ślad jako objazd przy pomocy offline Broutera. Widzę różnicę pomiędzy nimi jako ... warstwy naraz o różnych kolorach i grubościach Kosmos! 10 warstw naraz, żadnen problem. Wyznaczyć slady jednocześnie .gpx optymalny, kiepski, słaby terenowy i awaryjny na jednej mapie offline  i widzieć je wszystkie naraz podczas jazdy wygląda ciekawie.

Pulpit mojego smartfona podczas jazdy na którym chodzi offline ORuxmap spięty z Brouterem offline.



Wyznaczanie drogi w telefonie jest banalnie proste, pokazujesz punkty na mapie i silnik Broutra wyznacza Ci offline w ORuxmap drogę pod rower mbt, szosę (szybką, wolną), pieszo, samochód itd.  W mojej ocenie offline zainstalowany i dobrze skonfigurowany pod siebie oruxmap+brouter przebija RideWithGPS oraz dedykowane Garminy pod względem czasu działania na baterii oraz funkcji. Ale nikt o tym może jeszcze nie wie lub nie ma potrzeby tego używać lub mu nie odpowiada.
« Ostatnia zmiana: 4 Lip 2022, 04:01 8850 »

Offline miki150

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6670
  • Miasto: Jeteborno
  • Na forum od: 05.07.2010
Odp: Aplikacje mapowe - przegląd
« 4 Lip 2022, 06:41 »
Ja planuję w RWGPS na kompie, natomiast najlepszą nawigację po śladzie ma dla mnie osmand, a przynajmniej z tych aplikacji, które nie wymagają abonamentu.

Swoją drogą nie wspierajcie tego dziadostwa jakim są abonamenty, to jest paranoja, żeby trzeba było płacić 30 euro rocznie za możliwość ściągnięcia na telefon ogólnodostępnych openstreetmaps.

Online Mężczyzna marcin_g

  • Wiadomości: 635
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 04.06.2018
Odp: Aplikacje mapowe - przegląd
« 4 Lip 2022, 09:38 »
Swoją drogą nie wspierajcie tego dziadostwa jakim są abonamenty, to jest paranoja, żeby trzeba było płacić 30 euro rocznie za możliwość ściągnięcia na telefon ogólnodostępnych openstreetmaps.

Ale wiesz, że utrzymanie infrastruktury, na której działa aplikacja z milionami użytkowników kosztuje? Że niektórzy ludzie, którzy tworzą te aplikacje chcieliby zarabiać na swojej pracy? Sam udostępniam różne rozwiązania za darmo, jako opensource - ale to moja decyzja, mam taką możliwość i ochotę. Ale nie nazywajmy dziadostwem tego, że ktoś chciałby na czymś zarabiać. Nazwiesz dziadostwem organizatora maratonu, że co roku pobiera opłatę startową? Przecież mógłby pobrać tylko raz i dać Ci w zamian dożywotnie prawo startu...

A co do darmowości i ogólnodostępności OSM - to też nie jest to takie proste, tzn. ogarnia to fundacja, która ma pieniądze od darczyńców. Takim sponsorem jest np. mapbox, który z kolei sprzedaje swoje rozwiązania stravie, która ma abonament. Czyli przychody z abonamentu stravy wspierają pośrednio rozwój i utrzymanie OSM...

Offline miki150

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6670
  • Miasto: Jeteborno
  • Na forum od: 05.07.2010
Odp: Aplikacje mapowe - przegląd
« 4 Lip 2022, 13:37 »
Oczywiście jeśli korzystam z jakiejś usługi to jest inna sprawa. Ja mówię o takiej sytuacji, że trudno już znaleźć dobrą aplikację na Androida z mapami offline, bo większość wymaga do tego wersji pro z abonamentem. Jeszcze gorzej to wygląda na iPhone. Czy hosting tych plików aż tyle kosztuje, że muszę co miesiąc płacić?
« Ostatnia zmiana: 4 Lip 2022, 13:45 miki150 »

Offline Kobieta magda

  • Wiadomości: 3304
  • Miasto: Tröjmiasto
  • Na forum od: 19.12.2011
    • Przejażdżkowe zapiski
Odp: Aplikacje mapowe - przegląd
« 4 Lip 2022, 22:00 »
Szukałam ostatnio aplikacji na telefon, w której mogłabym zaplanować na szybko trasę na telefonie. Miałam mapy.czy, ścięgnęłam bikemap, komoot, (coś czego nazwy już nie pamiętam) i rwgps. Dopiero w ostatniej udało mi się wyklikać trasę. Ślepa jestem i nie umiem, ukryte opcje czy dostęp dopiero w przypadku opłacenia aplikacji?


Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum