Autor Wątek: Najlżejszy na świecie prymitywny materac balonowy ultralight  (Przeczytany 13717 razy)

Offline Mężczyzna Borafu

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 10573
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 02.04.2010
Za spanie na nadmuchanych prezerwatywach to już by ci sie należała jakaś nagroda...

Już mu się należy!
Tyle idiotycznych tematów założył w tak krótkim czasie, że szybko nikt go nie pobije.
Co się czepiasz, każdy żyje jak chce. Ty jak zglodniejesz to zakładasz kurtkę i idziesz do spożywczaka, a 8850 zakłada wątek na temat czy zakupy lepiej przynieść w plecaku czy w torbie na jedno ramię.

Offline Mężczyzna Siara_iwj

  • Wiadomości: 997
  • Miasto: Sheffield
  • Na forum od: 19.11.2016
Nawet nie zamierzam szukać tego tematu, więc tutaj napiszę, że zdecydowanie plecak.

Offline Mężczyzna Borafu

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 10573
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 02.04.2010
Nawet nie zamierzam szukać tego tematu, więc tutaj napiszę, że zdecydowanie plecak.
Ale że stelażem czy miękki?
A jak ze stelażem to wewnętrznym czy zewnętrznym?

Offline Mężczyzna skaut

  • Wiadomości: 1188
  • Miasto: Józefów - Emilianów
  • Na forum od: 30.11.2014
Taki był fajny wątek, a Wy go psujecie szczegółami technicznymi.
Nic mnie tak dawno nie rozśmieszyło, jak wpis @Mcsubi.

Offline Dream Maker

  • Wiadomości: 2819
  • Miasto: Baile Uí Mhatháin
  • Na forum od: 11.06.2011
Ale że stelażem czy miękki?

Ma być ultralight więc bez stelaża.
Do you have a dream? I'll make this dream come true. I'm... the Dream Maker

Offline Mężczyzna sinuche

  • Wiadomości: 2748
  • Miasto: Beskid
  • Na forum od: 17.04.2009
Śmiejecie się?
Z czego?
Z pomysłów, czy całego UL? :P

8850 podchodzi do sprawy odchudzenia ekwipunku racjonlnie.
Na poczatku trochę mnie to śmieszyło, ale dojrzałem w tym logikę.
Roweru już nie może/chce odchudzić, więc zamiast kupować jakieś super-hiper karbonowe koła, chce ugryźć kilkadziesiąt gramów tańszym kosztem.
Nadmiarowa waga tkwi w bagatelizowanych elementach systemu bagażowego, ekwipunku, odzieży.

Jedyne, co można zarzucić, to  zbytnie koncentrowanie się na wadze (i to jest zarzut do całego UL).
A gdzie aerodynamika, sprawność napędu?
To tutaj  tkwią procenty niższej sprawności roweru i kolarza (jako całości, maszyny).
A waga, to promile (wpływ ma szczególnych przypadkach).


Offline Mężczyzna zly-sze

  • Wiadomości: 4890
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 19.09.2019
Ja się muszę przyznać, że chodziło mi kiedyś po głowie, żeby prezerwatywami poprawiać termikę śpiwora. Tzn. Nadmuchać kilka prezerwatyw i włożyć je do środka śpiwora, żeby mieć lepszą izolację.  No ale żeby na tym spać....

Offline Mężczyzna RS

  • Wiadomości: 2438
  • Miasto: Częstochowa
  • Na forum od: 17.11.2016
Śmiejecie się?
Z czego?
Z pomysłów, czy całego UL? :P

8850 podchodzi do sprawy odchudzenia ekwipunku racjonlnie.
...
Szczerze mówiąc, traktuję ten wątek nieco humorystycznie, ale to pewnie dlatego, że mam własne doświadczenia i przemyślenia.
Śmiało mogę powiedzieć, że bardzo dużo eksperymentuję na sobie. Wielokrotnie na granicy groźnego wychłodzenia, jeśli idzie o sprzęt biwakowy. Dzięki temu wiem np. że nie przekonam się chyba nigdy do dymanych materacy - dla mnie priorytetem jest niezawodność i łatwość/szybkość rozłożenia oraz jak najmniejsza upierdliwość użytkowania.
W tym rozwiązaniu widzę same wady, choć nie próbowałem.
Najczęściej śpię w hamaku pod tarpem (nie do pobicia jeśli chodzi o szeroko pojętą wygodę), ale musiałem się pogodzić z większą wagą i objętością. Czasami też bywa zimno, gdy mocno wieje.
Tydzień temu biwakowałem na glebie, bo zabrałem rower z małą pojemnością bagażową. Miałem alumatę, trochę ciuchów i NRC. Pomimo braku śpiwora udało się przespać kilka godzin. Alumata ma, moim zdaniem, całkiem niezłą termikę w stosunku do wagi i objętości, ale o komforcie można tylko sobie pomarzyć przed zaśnięciem.
Wysoki komfort, dobra izolacja, niska waga, niska cena - wydaje mi się, że w tej chwili nie da się pogodzić tych parametrów.
Rada dla 8850 - poświęć trochę czasu, energii i forsy na zwykłe testy. Może się okazać, że akurat Tobie spanie na balonach pasuje. Opieranie się tylko na cudzych opiniach jest bez sensu. Zwłaszcza w takim przypadku, gdy koszty finansowe są niewielkie.
Jednak gdybym zamierzał mieć jakiś dymany materac, to chyba zbierałbym forsę na jakiś sprawdzony model.
Nie interesuję się tym tematem, ale chyba są materace krótkie (o dł. ok. 120cm), które są lżejsze i tańsze niż pełnowymiarowe. Takie rozwiązanie też ma sens.

Offline Mężczyzna anarchy

  • Wiadomości: 469
  • Miasto: Szczecin
  • Na forum od: 09.09.2015
Jednak gdybym zamierzał mieć jakiś dymany materac, to chyba zbierałbym forsę na jakiś sprawdzony model.
Nie interesuję się tym tematem, ale chyba są materace krótkie (o dł. ok. 120cm), które są lżejsze i tańsze niż pełnowymiarowe. Takie rozwiązanie też ma sens.

Daleko nie trzeba szukać, Klymit z ich ażurowymi materacami o pełnej albo właśnie 2/3 długości to chyba miejsce gdzie kompromis dotarł do granicy (potem jest ciężej albo... uciążliwiej).
260gram materaca pompowanego z dość mocnego materiały i sprawdzona marka brzmi lepiej niż ten fartuch z balonikami.
Choć na spanie na zimnym betonie i tak wolałbym podłożyć choćby alumatę.

Mała edycja - chyba nawet chłopaki z klymit stwierdzili, że przegięli bo wersji ażurowej długiej na 2/3 juz nie widzę na ich stronie.

MSR nie przytaczam bo cena w porównaniu z kondomami czy klymitem jest kosmiczna.

8850

  • Gość
Poki co po otatnim przeglądzie zestaw na pół miesiąca jazdy z spaniem w pustostanach/pod luźnym obcym dachem - zawartość wszystkich toreb nadal waży za dużo bo 6.58 kg i zawiera: narzędzia, części zapasowe, dętki, blokadę antykr.  przyrządy wspomagające jazde, ciuchy na wysoką temp i zimno na dzień i noc, jazdę kilka dni w deszczu, kurtka puchowa, higiena, materac, śpiwór, poduszka dmuchana ładowarka, powerbank, plecak  i tam inne. Nie zabieram kuchni. 

Najsłabszym (najcięższym) punktem okazuje się w tym
śpiwór syntetyk: 750 gr
materac dmuchany 940gr
Ten materac ma bodajrze 11cm grubości i 190cm? więc chyba komfort niezbyt aż taki potrzebny.

Wg. moich wyliczeń wynika że jeśłi wydam minium 800 PLN zmiejszę wagę sprzętu o ok. 650 gr. i podniosę temp. komfortu o 5 stopni w lecie na wyjeździe gdzie przypuszczalnie nie wiem czy z tego skorzystam w tym roku. Do wyjazdu kilka miesięcy więc kilka kg pewno w dół poleci. z masy ciała.

Wiec nadal pomysł z pompowanymi balonami i prezerwatywy jest opcją :) haha
Jakie nowe pomysły?
« Ostatnia zmiana: 27 Lut 2022, 20:44 8850 »

Offline Mężczyzna anarchy

  • Wiadomości: 469
  • Miasto: Szczecin
  • Na forum od: 09.09.2015
Kupując prosty i w miarę niezawodny materac z deca w wersji 3/4 za 160zł masz dobry w miarę komfort, materac który dosłownie mieści się w dłoni. Zyskujesz na wadze całe 580 gram (za 160zł!) a w kieszeni zostaje z tych wspomnianych 800 ponad sześć stów. Bez żadnego kombinowania.
I za te 600zł odchudzasz kolejne graty.

Offline Dream Maker

  • Wiadomości: 2819
  • Miasto: Baile Uí Mhatháin
  • Na forum od: 11.06.2011
zawartość toreb nadal waży za dużo bo 6.58 kg

Do wyjazdu kilka miesięcy więc kilka kg pewno w dół poleci.

Jak będziesz konsekwentny to z wagą zejdziesz na minus 8)

poduszka dmuchana

Ooooo Panie. Taki sprzęt w ultralight to prawdziwy wypas.
Lżej będzie wepchać ciuchy do pokrowca na śpiwór robiąc w ten sposób coś w rodzaju poduszki.
 
śpiwór syntetyk: 750 gr

Ultralight lubi puch.
Do you have a dream? I'll make this dream come true. I'm... the Dream Maker

Offline Mężczyzna RS

  • Wiadomości: 2438
  • Miasto: Częstochowa
  • Na forum od: 17.11.2016
Poki co po otatnim przeglądzie zestaw na pół miesiąca jazdy z spaniem w pustostanach/pod luźnym obcym dachem - zawartość wszystkich toreb nadal waży za dużo bo 6.58 kg ...
Jakie nowe pomysły?
Wydaje mi się, że 6,58, to nie jest zły wynik. Do jakiej wartości zamierzasz zejść?

Offline Mężczyzna R_och

  • Talizman słońca 🌞
  • Wiadomości: 1724
  • Miasto: Rzeszów
  • Na forum od: 16.03.2015
Jak będziesz konsekwentny to z wagą zejdziesz na minus 8)
Do działu "humor" go  ;D, a tak na poważnie to co proponuje anarchy  ma dużo sensu. Odkładaj resztę z zakupów za gotówkę to w przyszłym roku kupisz śpiwór puchowy..
PS.  Jak dokupisz palnik BRS+3000 + adapter dorzucisz 100g, a wtedy przynajmniej zagotujesz wodę na zupę od chińczyka.
Edyta że względu na przemyślenia
« Ostatnia zmiana: 27 Lut 2022, 21:07 R_och »
W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę a o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
- Gandhi

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Poki co po otatnim przeglądzie zestaw na pół miesiąca jazdy z spaniem w pustostanach/pod luźnym obcym dachem - zawartość wszystkich toreb nadal waży za dużo bo 6.58 kg i zawiera: narzędzia, części zapasowe, dętki, blokadę antykr.  przyrządy wspomagające jazde, ciuchy na wysoką temp i zimno na dzień i noc, jazdę kilka dni w deszczu, kurtka puchowa, higiena, materac, śpiwór, poduszka dmuchana ładowarka, powerbank, plecak  i tam inne. Nie zabieram kuchni.

6,58kg to wcale nie jest dużo, ja jeżdżę z bagażem w okolicach 10kg (ale z pełnym systemem do spania i kuchenką).

Tylko jest coś z czego nie zdajesz sobie sprawy, bo prawdopodobnie nie robiłeś jeszcze wielodniowej trasy z takim zestawem. Zdecydowanie za mocno onanizujesz się wagą, nie sama waga jest ważna, tylko żeby zestaw był sprawdzony i pewny. I jak coś jest naprawdę przydatne to się to bierze bez względu na wagę.

Jest granica wagowa poniżej któej zejście zaowocuje mocnym spadkiem komfortu. Fajnie jest dopóki mamy słoneczną pogodę, ale jak trzeba 2-3 dni jechać w deszczu to szybko będziesz miał większość rzeczy mokrą, będziesz rano musiał zakładać mokre ciuchy itd. Wrzucałeś tu Igora Kovse i jego ekwipunek, tylko pytanie czy czytałeś opisy jego wyjazdów? On ma ekstremalnie mały bagaż, ale ma też gruby portfel. I jada obiady w knajpach, a jak deszcz pada to śpi w hotelach. A Ty masz budżet minimalny, tak wiec weź pod uwagę, że np. jechanie 2 tygodnie tylko na zimnym jedzeniu jest takie sobie, podobnie w jednych ciuchach. A tym bardziej jak będzie padać i dojeżdżasz na nocleg całkiem mokry


Zamiast wyszukiwać w sieci różnych skrajnych i absurdalnych rozwiązań - pojeźdź na kilka 2-3 dniowych wyjazdów i to Ci powie dużo więcej w temacie co się sprawdza, a co nie.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum