Autor Wątek: Podlasie - wyprawa szlakiem najciekawszych atrakcji przyrodniczych  (Przeczytany 29823 razy)

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1180
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Cześć,

Rozpocząłem planowanie wakacyjnej wyprawy rowerowej w rodzinnym składzie. Pomysł na odwiedzenie Podlasia pojawił się podczas zeszłorocznej sierpniowej wyprawy rowerowej wzdłuż wybrzeża Bałtyku, gdy usłyszałem o Podlaskim Szlaku Bocianim. Właśnie ta droga stanowi główny trzon trasy jaką wytyczyłem na mapie.

Początek w Hajnówce, finisz w Augustowie. Po drodze odwiedzilibyśmy wszystkie 4 parki narodowe znajdujące się na Podlasiu. Do tego, podobnie jak rok temu, toczylibyśmy się blisko miejsc z dostępem do wody. To główny punkt programu dla dzieci niemal każdego dnia. Z tego powodu trzymalibyśmy się 4 większych rzek: Narwi, Biebrzy, Czarnej Hańczy i Rospudy. Górzysty fragment trasy zaplanowany jest w Suwalskim Parku Krajobrazowym.

Mam już wstępnie wybrane najciekawsze i najbardziej znane atrakcje wzdłuż przygotowanego śladu. Klaruje się też motyw przewodni w postaci "zbierania" bocianich gniazd na specjalnej mapce. Na bieżąco będę szukał kolejnych pomysłów. Dalszy etap to podzielenie trasy na mniejsze dystanse (od 30 km do 60 km), pomiędzy którymi zaplanowane będą noclegi. Spanie głównie pod namiotem. Pod dachem tylko w przypadku deszczowej pogody.

I tu mam pytanie a zarazem prośbę o pomoc. Byłbym wdzięczny, gdyby osoby bardziej zorientowane w turystyce po tym województwie, mogły dać mi wskazówki, gdzie warto byłoby jeszcze podjechać. Chodzi mi o mało znane atrakcje, nie tylko dla dzieci, które znajdują się w okolicy planowanej trasy lub do 30 km od jego przebiegu. Póki nie zaplanowałem jeszcze noclegów mogę zmodyfikować obecny ślad.

Ps. Zdaję sobie sprawę ze stanu wyjątkowego obowiązującego w miejscowościach przygranicznych. Jeżeli sprawa nie unormuje się do wakacji, objedziemy miejscowości wyłączone z ruchu turystycznego w najbliższej okolicy, według trasy alternatywnej.


<iframe src="https://www.komoot.com/tour/612634782/embed?profile=1" width="100%" height="680" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>


« Ostatnia zmiana: 11 Sty 2022, 21:31 Felek »
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Kobieta emonika

  • Wiadomości: 1171
  • Miasto: Kościerzyna/Kaszuby
  • Na forum od: 26.05.2014
Tak na szybko  - to polecam jechać południową stroną Narwi z Tykocina na Laskowiec, po drodze macie Pentowo Europejską Wieś Bocianią. http://atrakcjepodlasia.pl/atrakcje-turystyczne/pentowo-europejska-wies-bociania/
"Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność i daje więcej światła"

Offline Kobieta emonika

  • Wiadomości: 1171
  • Miasto: Kościerzyna/Kaszuby
  • Na forum od: 26.05.2014
Fajne ciche i spokojne pole namiotowe kilka km na północ od Waniewa (kładki) - Kurowo przy siedzibie Narwiańskiego parku Narodowego - bez placu zabaw, dwie duże wiaty z dostępem do prądu. Kolejne wg mnie bardzo dobre miejsce na nocleg z dziećmi to Stanica Wodna SWOBODA nad j. Studzienicznym - jest bar z bardzo dobrym jedzeniem, plac zabaw, telefony ładowałam w recepcji. I jeszcze jedno miejsce noclegowe pod namiotem - na Suraż "Bajdarka" nad rzeką.
Poza tym polecam zmodyfikować trasę i jednak pojechać na Stańczyki https://atrakcje.mazury.pl/mosty-stanczyki/
« Ostatnia zmiana: 12 Sty 2022, 09:33 emonika »
"Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność i daje więcej światła"

Offline Mężczyzna OLDRIP

  • Wiadomości: 309
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 15.04.2021
Bryzgiel  nad Wigrami (jest na trasie)  ma zacne pole namiotowe, z prądem prysznicami, kąpieliskiem i dobrą knajpą - pełna komercja, ale dobry standard.

https://photos.app.goo.gl/E8aNVrnkzgxSoK45A


Cennik z 2019

https://photos.app.goo.gl/96kmH5iZqNHCKFHR8


Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1180
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Dziękuję za odpowiedź i obszerny materiał. Wioskę bocianią dopisuję do listy. Pole namiotowe przy siedzibie parku w Kurowie biorę pod uwagę, ale będziemy musieli nadrobić kilka kilometrów bo chcemy przeprawić się przez kładki we wspomnianym Waniewie. Dla dzieci ruchome pomosty to nie lada gratka.

Stanicę Swoboda też widziałem, oznaczam w takim razie jako miejsce sprawdzone i dogodne na nocleg. W Surażu znalazłem tylko pole namiotowe po wschodniej stronie Narwi, chyba darmowe, ale wygląda trochę na miejsce schadzek młodzieży no i nie ma toalet. A ta Bajdarka wygląda ładnie no i jest zejście do wody więc jak najbardziej nadaje się dla nas.

Co do wiaduktów. Oglądałem je na mapie i nawet miałem tam wyznaczony ślad, ale pomyślałem, że może lepiej połączyć je z wyprawą po Puszczy Romnickiej a z drugiej strony faktycznie są na wciągnięcie dłoni od naszej trasy. Wpisuję na listę rezerwową. Podjedziemy do nich jak będziemy mieli zapas czasu lub gdy uda mi się wynegocjować w pracy jeszcze jeden tydzień urlopu, wtedy włączę do wyprawy Puszczę Romnicką, chociaż wyjedziemy tym samym poza Podlasie:)

Jeszcze raz dziękuję.
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Kobieta emonika

  • Wiadomości: 1171
  • Miasto: Kościerzyna/Kaszuby
  • Na forum od: 26.05.2014
Jeszcze jedno miejsce Twierdza Osowiec - chyba też tam warto pozwiedzać - choć mi się nigdy nie udało - a byłam w okolicy kilka razy. Nocleg w Goniądzu u Sośniaków - rewelacyjne miejsce - pole namiotowe, ale można tez wynająć szałasy. Nas Biebrzą. Dostępna zadaszona kuchnia wyposażona. Toalety, prysznic, zmywalnia plus jedna łazienka "jak w domu".
http://www.sosniaki.wirtualnie.eu/oferta.html
"Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność i daje więcej światła"

Offline Mężczyzna OLDRIP

  • Wiadomości: 309
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 15.04.2021



Co do wiaduktów. Oglądałem je na mapie i nawet miałem tam wyznaczony ślad, ale pomyślałem, że może lepiej połączyć je z wyprawą po Puszczy Romnickiej .... wtedy włączę do wyprawy Puszczę Romnicką, chociaż wyjedziemy tym samym poza Podlasie:)

Jeszcze raz dziękuję.

Puszcza Romnicka jest cudowna, polecam kemping OSIRu w Gołdapi (jezioro, strzeżone grodzone kąpielisko, pomosty) łazienki i prysznice, ceny atrakcyjne, gorzej z prądem, był tylko w części dla kamperów /przyczep (sierpień 2020).  Blisko Gołdapi ukryte w lesie są wiadukty w Botkunach.  Niższe niż Stańczyki,  ukryte w lesie, zarośnięte.  niesamowite wrażenie   można być 20 metrów od nich i nie zauważyć, da się  przeprowadzić rowery - tylko z obu stron jest górka, pomniejszy szlak tamtędy prowadzi.

https://photos.app.goo.gl/XQcDT6hocgdefL5Q8

Plus Gołdap ma imponujące tężnie i obrotową restaurację na szczycie góry, z lodami  :)


Offline Mężczyzna Waldic

  • Wiadomości: 674
  • Miasto: Elbląg
  • Na forum od: 23.01.2010
Pole namiotowe przy siedzibie parku w Kurowie biorę pod uwagę, ale będziemy musieli nadrobić kilka kilometrów bo chcemy przeprawić się przez kładki we wspomnianym Waniewie. Dla dzieci ruchome pomosty to nie lada gratka
Z Suraża polećcie na Zawady i potem wzdłuż rzeki przez Topielec do Śliwna. Po przejechaniu kładek wylądujecie po tej samej stronie rzeki, co siedziba Parku.
Przed samym klasztorem w Wigrach jest małe muzeum rybactwa na jez. Wigry, warto dzieciom pokazać. No i za klasztorem, super muzeum przyrodnicze w Starym Folwarku http://www.wigry.org.pl/mw/wirtualne.htm.
W SPK urokliwym miejscem jest Turtul. Nad Rospudą warto zajechać do https://bialczynski.pl/slowianie-w-dziejach-mitologia-slowian-i-wiara-przyrody/swiatynie-wiary-przyrodzoney-slowian/rospuda-jacwinskie-uroczysko-swiete-miejsce/ .

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1180
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
emonika:
Twierdzę wpisuję na listę, podobnie jak miejscówkę noclegową w Goniądzu.

OLDRIP:
W wiosce Bryzgiel znalazłem kemping „Za stodołą”, czy o ten chodziło? Nad samymi Wigrami jest kilka kempingów WPN, gdzie jedyną opłatę jaką naliczają to 7 zł od osoby, plus dojdzie mi rabat na KDR. Dziękuję za namiary w Puszczy Romnickiej. Co do prądu mamy nieduże zapotrzebowanie plus własne zasilanie, więc to nie problem:)

Waldic:
Wybrałem zachodnią stronę Narwi w tym miejscu bo ze stery view zauważyłem, że jest tam kilka DDR’ek no i chciałbym zahaczyć o jaz na Narwi w okolicy Rzędzian (możliwe, że odbijemy tam ze śladu w kierunku Borsukówki gdzie mieszka znajoma żony, moglibyśmy się tam przespać a kolejnego dnia wróciłbym po auto do Hajnówki i zostawił tu, bliżej finiszu wyprawy).

Co do WPN widziałem, że jest tam dużo ciekawych miejsc. Akurat o muzeum rybactwa czytałem, reszta propozycji nowa, zapisuję je na listę i dziękuję!
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna OLDRIP

  • Wiadomości: 309
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 15.04.2021

OLDRIP:
W wiosce Bryzgiel znalazłem kemping „Za stodołą”, czy o ten chodziło?

Tak, ten. 

Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1180
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Ma ładny widok na zejście do wody i na jezioro w szerszej perspektywie, dzięki.
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Offline Mężczyzna MEC

  • Wiadomości: 376
  • Miasto: Nowy Tomyśl
  • Na forum od: 17.12.2016
Dodałbym jeszcze Górę Zamkową Jegliniec, a trasie rowerowej E11

Lester

  • Gość
Byłbym wdzięczny, gdyby osoby bardziej zorientowane w turystyce po tym województwie, mogły dać mi wskazówki, gdzie warto byłoby jeszcze podjechać. Chodzi mi o mało znane atrakcje, nie tylko dla dzieci, które znajdują się w okolicy planowanej trasy lub do 30 km od jego przebiegu.
Taką mało znaną atrakcją jest dąb Rudosław - największe drzewo na Podlasiu. Nie rośnie on wcale w żadnej z podlaskich puszcz, lecz w małym uroczysku Siudymy koło Suraża. Nie nadrobicie wiele kilometrów, jeżeli będziecie chcieli tam trafić (ostrzegam jednak - nie jest to wcale łatwe, do dębu nie ma żadnego drogowskazu, ani wydeptanej ścieżki). Nawet jeżeli Rudosława by nie było, to i tak na Waszym miejscu skręciłbym w Doktorcach do Strabli i dalej przez Filipy dotarłbym nad stawy w Pietkowie (stąd do Rudosława przysłowiowy rzut bereretem). Miejsce niezwykłe nie tylko dla ptasiarzy.
Inna atrakcja warta zobaczenia w pobliżu Waszej planowanej trasy to Strękowa Góra. To nie tylko miejsce pamięci, ale i wspaniały punkt widokowy na dolinę Narwi i wpadającej do niej w pobliżu Biebrzy. Jeżeli byście zdecydowali się tam zajechać to nie musicie wracać na zaplanowaną trasę. Jeżeli odbijecie trochę na południe za DK64 do Kurpików, to znajdziecie się na terenach które  kiedyś należały do tzw. Kombinatu Łąkarskiego Wizna. Miejsce jedyne w swoim rodzaju. Warto pojechać groblami na zachód w stronę Rusi. Zachodni brzeg Biebrzy, między Rusią a Mścichami jest moim zdaniem dużo ciekawszy od brzegu wschodniego, który zaplanowaliście. Faktem jest, że większość turystów wybiera wariant wschodni - być może dlatego, że są tam kładki na bagna i sama nazwa Carska Droga przemawia do wyobraźni. Jadąc wschodnią stroną to samej Biebrzy nigdy nie zobaczycie, tylko bagna. Jadąc wysokim brzegiem zachodnim będziecie miejscami przy samym korycie rzeki (bagna widoczne będą za rzeką, ale dla laika nie będą one niczym się różniły od tych nadnarwiańskich, co przejedziecie kładką).
Planując Twierdzę Osowiec miejcie na uwadze, że na jej zwiedzanie (tylko w dni powszednie) trzeba się umówić telefonicznie.
Reszcie trasy przyjrzę się jutro. Jeżeli coś mi wpadnie do głowy to na pewno dam znać.
« Ostatnia zmiana: 12 Sty 2022, 15:50 Lester »

Offline Mężczyzna Waldic

  • Wiadomości: 674
  • Miasto: Elbląg
  • Na forum od: 23.01.2010
Wybrałem zachodnią stronę Narwi w tym miejscu bo ze stery view zauważyłem, że jest tam kilka DDR’ek no i chciałbym zahaczyć o jaz na Narwi w okolicy Rzędzian (możliwe, że odbijemy tam ze śladu w kierunku Borsukówki gdzie mieszka znajoma żony, moglibyśmy się tam przespać a kolejnego dnia wróciłbym po auto do Hajnówki i zostawił tu, bliżej finiszu wyprawy)
To proponuję zdublować atrakcje i kładki zrobić w obie strony :)

Offline Mężczyzna Kierunkowy22

  • Wiadomości: 123
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 16.03.2014
Ale że jak - środek Europy omijacie?  ;)
Gdyby zainteresował Ciebie kierunek Stańczyki, to jest przyzwoity szlak rowerowy (część Green Velo) z Hańczy przez Golubie, Maciejowięta i Stańczyki. Golubie to ruiny starej poniemieckiej wsi z pozostałościami sadów, klimat na nocleg z duchami.

Z ciekawych miejsc noclegowych, to na południe od jeziora Hańcza w Starej Pawłówce jest Agrocamp. Dostępne miejsca na namiot lub można wynająć zaadaptowaną na noclegi oborę.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum