Autor Wątek: Śnieżne Derecho-Bory Tucholskie i Kaszuby  (Przeczytany 769 razy)

Offline Mężczyzna podjazdy

• niech tak się stanie
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
W styczniu roku bezpańskiego 2021 rzutem na taśmę udało się pojechać na trzydniową wycieczkę (a w lutym wrócić - cały miesiąc na wyprawie, tylko wątek nie ten). Czasu kalendarzowo wiele, ale trzeba było się śpieszyć, bo spadł śnieg, a ten jak wiemy zagląda tutaj niezbyt często, a przede wszystkim na krótko i płytko. Do tego mróz miał być, całe -10 stopni (w praktyce zeszło w okolicy do -12, -15, ale za dnia już tylko -1). Plan był prosty – kupujemy bilety w internecie na dojazd, a na powrót kupimy po drodze. Pakowanie na szybko, spania było może 3 godziny przed pociągiem. Wyjazd bez strat w sprzęcie, ale w połowie wycieczki nastąpiła redukcja personelu o 50% ze względu na wadliwą matę (dziurawą) wziętą zamiast tej sprawnej. Pomny tej przygody (aczkolwiek nie mojej) po powrocie do domu załatałem wszystkie zalegające dziurawe dętki... Licho nie śpi, a wyjazd znienacka czasem wymaga wzięcia np. 4 dętek. Zależy, gdzie się jedzie.

Takie oto punkty widokowe były na trasie:
1. Jezioro Żur, polana z widokiem na Maderę.
2. Tleń, wieża na Trąbowisku z widokiem na młodnik po trąbie powietrznej z 2012 roku.
3. Jelenia Wyspa, platforma z widokiem na torfowisko.
4. Jelenia Wyspa, wieża z widokiem na dolinę rzeki.
5. Gród Raciąż, wieża z widokiem na Jezioro Śpierewnik.
6. Rytel-Tartak, wieża z widokiem na szkody po derecho z 2017 roku.
7. Jezioro Wielkie Gacno, kładka.
8. Pętla Lipnickiego, kładka.
9. Jezioro Nierybno, kładka, pomost.
10. Laska, wiata.
11. Góra Lehmana, wieża z widokiem na gospodarstwo, Kaszuby i Bory Tucholskie.
12. Góra Siemierzycka, wieża z widokiem na Kaszuby i Bory Tucholskie.
13. Kaszuby, klasa sama w sobie, z podjazdu do stodoły zrobisz kadr miesiąca.
14. Wieżyca, zawsze zamknięta, lekcja gimnastyki, widok wart wysiłku.
15. Złota Góra, punkt widokowy ładny tylko zimą jak leży świeży śnieg, antropogeniczny.
16. Wiatrak, super widok i przykład jak zaorać oddolną inicjatywę odgórnymi zakazami…

Takie oto zdjęcia zostały zrobione:
https://photos.app.goo.gl/awUe9HbT8uwLJWQ36

Aktualnie, jak się spojrzy na googlemaps w wersji 'satelita', można obejrzeć skutki derecho w postaci nakładania się obrazów lasu.

1

2

3.

Ślad zniszczeń zaczyna się koło Frydtka-Mistka (janus może się wykazać korektą) czy jak to się pisze, a kończy na Kaszubach.
« Ostatnia zmiana: 10 Mar 2021, 23:16 podjazdy »
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna wojtek

• Użytkownik forum
  • Miasto:
  • Na forum od: 02.03.2010
    • Pokój z Tobą
Poznałem nowe słowo. Podziękowania.
Derecho 2017 obserwowałem niejako z centrum wydarzeń - byłem na weselu w Jaraczewie (powiat jarociński). Pamiętam niesione wiatrem dachówki, chylący się ku upadkowi komin i turlające się po polach baloty. Zaskakująca było dla mnie wyraźna granica między terenami dotkniętymi działaniem silnego wiatru, a obszarem, gdzie śladów burzy nie było praktycznie widać.

Offline Mężczyzna podjazdy

• niech tak się stanie
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Derecho 2017 obserwowałem niejako z centrum wydarzeń - byłem na weselu w Jaraczewie (powiat jarociński). Pamiętam niesione wiatrem dachówki, chylący się ku upadkowi komin i turlające się po polach baloty. Zaskakująca było dla mnie wyraźna granica między terenami dotkniętymi działaniem silnego wiatru, a obszarem, gdzie śladów burzy nie było praktycznie widać.
Teraz tę granicę widać nie tylko w terenie, ale również podczas oglądania zdjęć satelitarnych na googlemaps. Ostra granica między pasem z wiatrołomami a okolicą wynikała ze specyfiki samej burzy, a w zasadzie układu burz, który przemieszczał się z południa na północ (z niewielkim odchyleniem na wschód). Czoło linii szkwałowej (szerokie na około 20-50 kilometrów) generowało uskok wiatru (silny powiew zimnego i wilgotnego powietrza spadający z dużych wysokości), który z kolei poza czynieniem dużych szkód wymuszał gwałtowny ruch konwekcyjny powietrza przed burzą. Dzięki temu, że powietrze miało odpowiednie parametry wilgotności i temperatury, układ ten był w zasadzie samowystarczalny, ale też i nie rozchodził się na boki. Kilka kilometrów obok brzegu burzy warunki były normalne. Prędkość wiatru zanotowała stacja na morenie koło Elbląga, ponad 150 km/h.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna maper

• Miasto: Straszyn
  • Na forum od: 15.02.2016
Tę granicę widziałem na świeżo chyba dwa dni po przejściu burzy w Dziemianach na Kaszubach. Tereny na wschód od Dziemian i sama miejscowość prawie bez strat, a od zachodniej granicy miejscowości armagedon. Wielkie połacie lasu, gdzie na wielu hektarach ostały się jakieś pojedyncze drzewa. I te których nie powalił wiatr, były wszystkie przechylone w jedną stronę. Przechylone tak mocno, że czubki drzew układały się w poziomie. Na 3-4 km szosy między Dziemianami i Trzebuniem strażacy, by ją udrożnić, rozcięli na oko jakieś kilkaset pni drzew leżących na drodze. Leśna asfaltówka z Dziemian do leśniczówki w Dywanie była wówczas przejezdna tylko do połowy, a sam Dywan po dwóch dniach był jeszcze odcięty od świata.

Offline Mężczyzna Iwo

• leniwy południowiec
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 20.09.2010
byłem na weselu w Jaraczewie (powiat jarociński). Pamiętam niesione wiatrem dachówki, chylący się ku upadkowi komin i turlające się po polach baloty

Jak na wesele w ruralnej wielkopolsce to chyba norma?

Offline Mężczyzna Iwo

• leniwy południowiec
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 20.09.2010
Efekty derecha obejrzeliśmy sobie w ten łikend w rezerwacie Czeszewski Las, gdzie sporo dębów i nie tylko zostało nadgryzionych.

Tagi:

Organizujemy

Partnerzy

Patronat

Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:

CDN ....
Mobilna wersja forum