Autor Wątek: Ścieżki rowerowe na dawnych liniach kolejowych w Polsce.  (Przeczytany 49270 razy)

Offline Mężczyzna szy

  • Wiadomości: 3146
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
Czy ktoś z was wie może, która pokolejowa trasa w Polsce jest najdłuższa? Mam na myśli trasę w całości poprowadzoną w śladzie kolei. Kiedyś to była chyba Złocieniec - Połczyn Zdrój, ale teraz sporo tego przybyło.

Szlak wokół Tatr z odcinkiem słowackim "chyba na pewno" byłby pierwszy.

Jeśli tylko w Polsce i możliwie jak najbardziej ciągłe, bez przerw, to prawdopodobnie będzie to któraś z tych, wszystkie zdaje się w okolicach 30 kilometrów:

- trasa koło Nowej Soli ("Kolej na rower"),
- Złocieniec-Połczyn-Zdrój (Stary Kolejowy Szlak),
- Siekierki-Trzcińsko-Zdrój (Trasa Pojezierzy Zachodnich).

Nie wiem jednak, jak dokładnie wyglądają trasy dolnośląskie.

(a w zestawieniu z pierwszego posta jest kilka błędów, poprawię w wolnej chwili)

* * *

A teraz pomyślałem, że może nie pytasz o ciągłe, spójne odcinki, ale w ogóle? O łączną długość pokolejowych odcinków w ramach jednego szlaku? To myślę że Stary Kolejowy Szlak obecnie, a wkrótce Trasa Pojezierzy Zachodnich.

Szy.
« Ostatnia zmiana: 6 Kwi 2021, 00:10 szy »

Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie

Offline Mężczyzna Rowerownik

  • Wiadomości: 573
  • Miasto: Okolice Wrocławia
  • Na forum od: 18.05.2014
Jechałem wczoraj z Wambierzyc do Radkowa, na wysokości przysiółka Nowy Świat skręciłem w drogę polną lecącą płytkim przekopem. Okazało się że wskoczyłem na rozebraną linię kolejową Ścinawka-Średnia Radków.
https://en.mapy.cz/turisticka?x=16.4116996&y=50.4983704&z=15&l=0

Odcinek krótki bo około 1,5km ale bardzo malowniczy. Po lewej stronie widać Góry Stołowe i kamieniołomy piaskowca do których biegła bocznica a po prawej Radków i w tle czeskie Broumovske Steny


W samym Radkowie od mostu do stacji kolejowej droga zamienia się w wąską ścieżkę.




Ta fotka i więcej na stronie https://polska-org.pl/546052,Radkow,Stacja_kolejowa_Radkow_dawna.html

Offline Mężczyzna marcin_g

  • Wiadomości: 672
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 04.06.2018
Koluszki-Stary Redzeń 7,5 km

Przypadkiem trafiłem na tę trasę i jest całkiem fajna - szkoda, że taka mikroskopijna - ale jest potencjał, żeby ją przedłużyć na wschód. Może władze Koluszek coś jeszcze zrobią.




Offline Mężczyzna szy

  • Wiadomości: 3146
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
Przypadkiem trafiłem na tę trasę i jest całkiem fajna - szkoda, że taka mikroskopijna - ale jest potencjał, żeby ją przedłużyć na wschód. Może władze Koluszek coś jeszcze zrobią.

Pomysł na kształt wiaty nie mógł być lepszy :)

Szy.

Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie

Offline Mężczyzna Rowerownik

  • Wiadomości: 573
  • Miasto: Okolice Wrocławia
  • Na forum od: 18.05.2014
Koluszki-Stary Redzeń 7,5 km

Przypadkiem trafiłem na tę trasę i jest całkiem fajna - szkoda, że taka mikroskopijna - ale jest potencjał, żeby ją przedłużyć na wschód. Może władze Koluszek coś jeszcze zrobią.
/data/338d505380a06e1522818e3c65d2b42e2714ea39.jpg[/img][/url]
Ma największe zagęszczenie infrastruktury na metr kwadratowy ze wszystkich tras;)

W łykend włóczyłem się po dolnośląskich szlakach kolejowych i pod Jelenią Góra też przypadkiem trafiłem na rozebraną bocznicę łączącą papiernię w Dąbrowicy i stacje kolejową Wojanów. Odcinek o długości raptem 700m ale mocno nasycony widokami.
MAPKA
Ten most na papiernianej młynówce naprowadził mnie na bocznicę.


Wjazd do papierni.


Trasa do Wojanowa z widokiem na Rudawy Janowickie i linie kolejową Wrocław - Jelenia Góra

Shrink

  • Gość
ZACHODNIOPOMORSKIE:
Gościno - Skrzydłowo, ok 21 km.

Offline Mężczyzna bastard

  • Wiadomości: 116
  • Miasto: Kaszuby
  • Na forum od: 19.05.2020
Kościerzyna - Wielki Klincz, długość ~ 3 km.

https://brouter.m11n.de/#map=15/54.1070/18.0315/OpenTopoMap,route-quality&lonlats=18.013426,54.111576;18.058504,54.105578



Szkoda tylko, że w Wielkim Klinczu rozebrali wiadukt. Można by w przyszłości bezkolizyjnie pociągnąć ścieżkę do Liniewa, jak nie dalej. Ale ponoć wiadukt już się sypał i stwarzał niebezpieczeństwo.
\m/

Offline Mężczyzna qbotcenko

  • Wiadomości: 2927
  • Miasto: Tomprofa Gbórnicza
  • Na forum od: 17.03.2018
    • http://qbot.pro/

Offline Mężczyzna Buczek

  • Wiadomości: 13
  • Miasto: Łęgowo
  • Na forum od: 06.09.2018
    • naKole
Odgrzeję, bo interesujący temat.

Kościerzyna - Wielki Klincz, długość ~ 3 km.

Szkoda tylko, że w Wielkim Klinczu rozebrali wiadukt. Można by w przyszłości bezkolizyjnie pociągnąć ścieżkę do Liniewa, jak nie dalej.

Owszem, szkoda, ale w zasadzie nic, prócz pieniędzy nie stoi na przeszkodzie, by pociągnąć ją dalej aż do Głodowa.

Do Głodowa bowiem na dawnej linii kolejowej jest droga gruntowa. Raz gorsza, raz lepsza, ale ogólnie przejezdna.


Za Głodowem jest trochę gorzej, ale bardzo malowniczo.


W okolicy wsi Więckowy jedyny kontakt z linią kolejową jest na przecięciu z jezdnią.


Na odcinku Skarszewy - Gołębiewko starotorze przebiega przez rozległe tereny żwirowni oraz pola i jest nieprzejezdne. Tu również można spotkać linię kolejową na przecięciu z jezdnią.


Za Gołębiewkiem jest fragment, który można by zagospodarować. Na nasypie nie ma drogi ani nawet ścieżki. Nawierzchnia jest pokryta tłuczniem.


Od wiaduktu nad drogą Sobowidz - Rościszewko znów jest asfaltowa ścieżka...


...z żółtymi barierkami. Ścieżka kończy się na DK91 w Pszczółkach.


Na upartego można pokonać drogę krajową i kontynuować jazdę nasypem do dworca.

Także jest perspektywa na długą i ciekawą ścieżkę, jednak tyle lat już się tym mówi, że chyba na mówieniu się skończy.

A do listy, o ile nie było, dodałbym jeszcze ścieżkę z Radomna do Kurzętnika na dawnej linii kolejowej relacji Iława - Tama Brodzka.

Pozdrawiam

Offline Mężczyzna Romal

  • Wiadomości: 782
  • Miasto: Szczecin
  • Na forum od: 05.06.2006
Odkopię temat - ktoś kiedyś biwaczył ma wiadukcie?

https://www.znajkraj.pl/z-berlina-do-szczecina-na-most-rowerowy-w-siekierkach

No przecież w linku masz zdjęcia, że ktoś biwaczył :) Zresztą nie on jeden ;) Na razie nie ścigają, ale jakby stało się to zbyt popularne, to pewnie zaczną. To ma być platforma widokowa, nie biwakowa, ale jak czasem ktoś namiot postawi, to awantury nie będzie.

A kontynuując temat dróg rowerowych na pokolejowych szlakach, to od tego mostu zaczyna się (a w zasadzie nie zaczyna, bo po stronie niemieckiej też jest droga rowerowa) Trasa Pojezierzy Zachodnich, która z małymi przerwami ciągnie się aż do Choszczna. To jest 100 km wydzielonej ścieżki rowerowej po dawnym torowisku!

Offline Mężczyzna oho

  • Wiadomości: 1
  • Miasto: Rybnik
  • Na forum od: 27.04.2019
Hej,
czy wiadomo, w jakim stanie jest trasa z Kocmyrzowa do Wiślicy? Czy cały ten odcinek jest już gotowy?

Offline Mężczyzna pankracy

  • koko dżambo i do przodu
  • Wiadomości: 443
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 16.06.2015
    • Strava
Hej,
czy wiadomo, w jakim stanie jest trasa z Kocmyrzowa do Wiślicy? Czy cały ten odcinek jest już gotowy?
Hej, gotowy jest od Posądzy do Wiślicy

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka


Offline Mężczyzna furman

  • Wiadomości: 2244
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 02.09.2010
    • http://www.szybkitowar.pl
Potwierdzam. Super traska tam leci.
Rowery i kobiety to moje podniety
Podjazdy i dziewczyny to moje dyscypliny


Offline Mężczyzna Felek

  • Wiadomości: 1180
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.11.2017
Widzę, że przez Rytwiany jechałeś, to najdalej na wschód wysunięty punkt Twojej trasy. Celowo tak wybrałeś czy tak wyszło? Pytam bo tu moi teściowie mieszkają i zdarza mi się stąd robić wycieczki. A co do samej trasy to sobie zapiszę i może w przyszłości pojadę tam gdzie jest po 'torach'. Do tej pory raz pojechałem do i z Krakowa, ale po ścieżce wzdłuż Wisły i przyznam, że odcinek był trochę nudnawy.
Podróże z dziećmi www.tataimapa.pl

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum