Autor Wątek: Ścieżki rowerowe na dawnych liniach kolejowych w Polsce.  (Przeczytany 49268 razy)

Offline Rafał

  • dawniej unh
  • Wiadomości: 502
  • Miasto: Nowy Tomyśl
  • Na forum od: 01.02.2010
Za Sławocinem biegnie dalej nasyp "pokolejowy", kiedyś parowozem z rowerami jechaliśmy z Leszna przez Wolsztyn do Zbąszynka.
Zapytany o ideę, odpowiadam - oto ona:
Myśl o niczym, w zamyśleniu przedłużona.

Offline Mężczyzna Dziadek

  • Wiadomości: 1474
  • Miasto: Szczytno, Pionki
  • Na forum od: 05.01.2017
Warmińsko-Mazurskie:
docelowo Szczytno-Biskupiec, asfalt obecnie chyba do Nowych Kiejkut(ów).
Tory zerwano już dawno, potem była to ścieżka gruntowa - na oponach 2" dawałem radę, później wyszutrowali i wywalcowali - to była nawierzchnia najbardziej przyjazna. Po wyasfaltowaniu pojawili się rolkarze, grzybiarze i stadka rodzinne, jest ciut tłoczno.
Mazowieckie:
z Pionek do Królewskich Źródeł - szlakówka po dawnym nasypie wąskotorówki, legenda głosi, że tory zerwano w jedną z ostatnich niedziel czynu partyjnego w latach 80-tych.

Offline Mężczyzna maper

  • Wiadomości: 1680
  • Miasto: Straszyn
  • Na forum od: 15.02.2016
W województwie Pomorskim dawno, jakieś 10-12 lat temu jechałem kawałek po nasypie byłej linii kolejowej Bytów - Lębork. Zwane to było Szlakiem Zwiniętych Torów i była to bardzo ładna, widokowa trasa. Chyba ostatnio ten odcinek wyasfaltowano, bo w listopadzie ubiegłego roku w internecie trafiłem na takie informacje:
https://gp24.pl/otwarcie-sciezki-pieszorowerowej-w-bytowie-piknik-i-proba-trasy-zdjecia/ar/c1-14569995

Offline Mężczyzna Rowerownik

  • Wiadomości: 573
  • Miasto: Okolice Wrocławia
  • Na forum od: 18.05.2014
Dzięki. Lista uzupełniona.

Ścieżka asfaltowa równolegle do torów wąskotorówki jest też w Pogorzelicy.
Jeszcze gdzieś na wybrzeżu jechałem asfaltową ścieżką na byłych torach, ale nie pamiętam ani nie zrobiłem zdjęcia.
Ta ścieżka k/Ścinawy zaczyna się wcześniej, niż podałeś (wyjechałem na nią że 2 km wcześniej i nie był to początek jeszcze).
Lista dotyczy ścieżek biegnących po liniach kolejowych tych obok nie dodaję.
Może ta zapomniana jest już w wykazie?
No ona dochodzi do granicy gminy, kończy się ślepą kiszką. Trzymam się nazw podawanych przez gminy żeby nie wprowadzać chaosu dodatkowymi tworami.

z Pionek do Królewskich Źródeł - szlakówka po dawnym nasypie wąskotorówki, legenda głosi, że tory zerwano w jedną z ostatnich niedziel czynu partyjnego w latach 80-tych.
Właśnie czytam że zachowała się lokomotywa z tej kolejki i jest pod Kielcami!
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolej_Le%C5%9Bna_Pionki

W województwie Pomorskim dawno, jakieś 10-12 lat temu jechałem kawałek po nasypie byłej linii kolejowej Bytów - Lębork. Zwane to było Szlakiem Zwiniętych Torów i była to bardzo ładna, widokowa trasa. Chyba ostatnio ten odcinek wyasfaltowano, bo w listopadzie ubiegłego roku w internecie trafiłem na takie informacje:
https://gp24.pl/otwarcie-sciezki-pieszorowerowej-w-bytowie-piknik-i-proba-trasy-zdjecia/ar/c1-14569995
Odcinek za Pomyskiem Wielkim wygląda bardzo atrakcyjnie:
https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=496&od=1&do=29&ed=0&okno=zdjecia
Nie wiem jakiej jest długości i czy jest przejezdny więc na liście dodałem go do tras "do sprawdzenia"

Offline Mężczyzna maper

  • Wiadomości: 1680
  • Miasto: Straszyn
  • Na forum od: 15.02.2016

Odcinek za Pomyskiem Wielkim wygląda bardzo atrakcyjnie:
https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=496&od=1&do=29&ed=0&okno=zdjecia
Nie wiem jakiej jest długości i czy jest przejezdny więc na liście dodałem go do tras "do sprawdzenia"

Odcinek Bytów - Pomysk trafił przez pomyłkę nie do tego województwa. Powinien być w Pomorskim.

Z tego mojego dawnego przejazdu pamiętam, że ten odcinek Szlaku Zwiniętych Torów za Pomyskiem to nie cały prowadził dokładnie śladem linii kolejowej. Ale które to były dokładnie fragmenty to już nie pamiętam.

Offline Mężczyzna Rowerownik

  • Wiadomości: 573
  • Miasto: Okolice Wrocławia
  • Na forum od: 18.05.2014

Odcinek za Pomyskiem Wielkim wygląda bardzo atrakcyjnie:
https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=496&od=1&do=29&ed=0&okno=zdjecia
Nie wiem jakiej jest długości i czy jest przejezdny więc na liście dodałem go do tras "do sprawdzenia"

Odcinek Bytów - Pomysk trafił przez pomyłkę nie do tego województwa. Powinien być w Pomorskim.

Z tego mojego dawnego przejazdu pamiętam, że ten odcinek Szlaku Zwiniętych Torów za Pomyskiem to nie cały prowadził dokładnie śladem linii kolejowej. Ale które to były dokładnie fragmenty to już nie pamiętam.

Poprawione. Jest powód żeby tam zawitać.

Offline Mężczyzna 4gotten

  • Wiadomości: 1800
  • Miasto: Stargard
  • Na forum od: 26.08.2012
Dzisiaj jechałem to sobie przypomniałem😊
Zachodniopomorskie: Pyrzyce-Brzesko, na całej długości asfalt.
dalej przed siebie... najlepiej po asfalcie ;-)

Offline Mężczyzna Rowerownik

  • Wiadomości: 573
  • Miasto: Okolice Wrocławia
  • Na forum od: 18.05.2014
Dodana

W Gliwicach trwa budowa nowego odcinka drogi rowerowej, który biegnie w śladzie dawnej linii Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/gliwice-buduja-droge-rowerowa-w-sladzie-gornoslaskiej-waskotorowki-64894.html

Offline Mężczyzna Bubu

  • Wiadomości: 539
  • Miasto: Ziemia Dobrzyńska
  • Na forum od: 06.06.2018
    • Relacje z wycieczek i wypraw
Jechałem niedawno z Dębnicy Kaszubskiej do Słupska - tam szlak rowerowy po prawej stronie Słupii prawie na pewno jest poprowadzony śladem dawnej linii kolejowej zbudowanej na początku ubiegłego wieku w ramach Słupskiej Kolei Powiatowej. Co prawda, nie znalazłem nigdzie opisu tego szlaku, ale biegnie miejscami po tak wysokim nasypie, że nie sposób pomylić :) I na dodatek długi odcinek przez las, prosty, jak drut.
Trasa oczywiście szutrowa, a miejscami nawet singlowa :)

Offline Mężczyzna MCsubi

  • Wiadomości: 2439
  • Miasto: Bezdomny menel rowerowy
  • Na forum od: 13.05.2018
Jawor-Malczyce, powstanie wkrótce.

Offline Mężczyzna szy

  • Wiadomości: 3146
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
WOJEWÓDZTWO POMORSKIE
Swarzewo - Krokowa   l=17,35km (asfalt)
Bytów - Pomysk Wielki   l=8km (asfalt)

W Pomorskiem mamy jeszcze Pszczółki-Żelisławki, potem krótki odcinek jeszcze tej linii w Sobowidzu. Są plany województwa, zdaje się, że całkiem zaawansowane, by z tej linii kolejowej zrobić regionalną trasę rowerową w kierunku zachodnim.

Jest też fragment pod Skarszewami, ale nie wiem dokładnie skąd dokąd.

Szy.

Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie

Offline Mężczyzna maper

  • Wiadomości: 1680
  • Miasto: Straszyn
  • Na forum od: 15.02.2016

W Pomorskiem mamy jeszcze Pszczółki-Żelisławki, potem krótki odcinek jeszcze tej linii w Sobowidzu.


Na mapie UMP ktoś dorysował odcinek szlaku od Żelisławek do Sobowidza. I nie wiem, czy rzeczywiście na tym odcinku coś zostało wykonane (a nie słyszałem), czy też ktoś to na mapie dorysował na pałę.
http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom=14&lat=54.15668&lon=18.6382&layers=B000000FFFFTFF&mlat=54.15168&mlon=18.62462

Offline Mężczyzna 4gotten

  • Wiadomości: 1800
  • Miasto: Stargard
  • Na forum od: 26.08.2012
ZACHODNIOPOMORSKIE
...
Barlinek - Wierzchno - asfalt (od strony Wierzchna kończy się przy wiadukcie pod drogą DW 151, dojazd drogą gruntową, słabo oznaczony)

Trasę wydłużono już do Pełczyc. Jest przejezdna, choć na nowym odcinku brakuje jeszcze oznakowania i innej infrastruktury. Od Barlinka do Pełczyc odcinek liczy teraz 6.5km, całość asfaltowa.
dalej przed siebie... najlepiej po asfalcie ;-)

Offline Mężczyzna Rowerownik

  • Wiadomości: 573
  • Miasto: Okolice Wrocławia
  • Na forum od: 18.05.2014
Jechałem niedawno z Dębnicy Kaszubskiej do Słupska - tam szlak rowerowy po prawej stronie Słupii prawie na pewno jest poprowadzony śladem dawnej linii kolejowej zbudowanej na początku ubiegłego wieku w ramach Słupskiej Kolei Powiatowej. Co prawda, nie znalazłem nigdzie opisu tego szlaku, ale biegnie miejscami po tak wysokim nasypie, że nie sposób pomylić :) I na dodatek długi odcinek przez las, prosty, jak drut.
Trasa oczywiście szutrowa, a miejscami nawet singlowa :)
Fajnie to wygląda:
https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=76
W którym miejscu jadąc od Słupska scieżka wchodzi na starą linię kolejową? Na Przymieściu?


Jawor-Malczyce, powstanie wkrótce.
Na razie podpisano list intencyjny więc pewnie przy dobrym wietrze ze dwa lata poczekamy.
W 2014 roku udało mi się przejechać całą linię przy okazji rozbiórki. Bardzo fajny szlak.




dodałem
Sobowidz - Żelisławek   l=2,5km (asfalt)
Barlinek - Pełczyce   l=6,5km (asfalt)

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE
Swarzewo - Krokowa   l=17,35km (asfalt)
Bytów - Pomysk Wielki   l=8km (asfalt)
Jest też fragment pod Skarszewami, ale nie wiem dokładnie skąd dokąd.
Szy.
Do namierzenia.
« Ostatnia zmiana: 15 Lip 2020, 21:23 Rowerownik »

Offline Mężczyzna 4gotten

  • Wiadomości: 1800
  • Miasto: Stargard
  • Na forum od: 26.08.2012
Dzisiaj w czasie przejażdżki zaliczyłem kolejny fragment. Tym razem był to odcinek od DW 160 (ok 1km przed Płotnem od strony Choszczna) do Pełczyc - 5,8km, w całości asfalt. DDR jeszcze nie oddana do użytku, ale jak najbardziej przejezdna. Tak naprawdę ten odcinek jest dłuższy o ok 3,8 km, ale drugi koniec zaczyna się w szczerym polu i nie ma do niego dojazdu.
dalej przed siebie... najlepiej po asfalcie ;-)

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum