Autor Wątek: do lasu na legalu  (Przeczytany 4008 razy)

Offline Mężczyzna byczys

• Miasto: Tychy
  • Na forum od: 30.09.2013
    • Moje relacje z ultramaratonów rowerowych
Odp: do lasu na legalu
« 18 Kwi 2020, 01:12 »
Pod Kijowcem Lubelskim była wczoraj zamieć pyłowa wysoka...

Ostatnio widziałem olbrzymi wir piaskowy, prawie centrum Mikołowa. Wysysało piach na kilkadziesiąt metrów w górę. Myślałem poczatkowo że to jakaś maszyna, a to trąba.

Online Mężczyzna Alois Lerche

• Miasto: Orzesze
  • Na forum od: 25.11.2015
« 18 Kwi 2020, 10:53 »
Czy data otwarcia lasów dla ludności ma jakiś związek z obchodami rocznicowymi organizowanymi pod Wodzisławiem???
🤣🤣🤣

Offline Mężczyzna emes

• i tak nie dojedzie
  • Miasto:
  • Na forum od: 09.06.2010
    • http://north-south.info
« 19 Kwi 2020, 15:10 »
Ostatnio widziałem olbrzymi wir piaskowy, prawie centrum Mikołowa. Wysysało piach na kilkadziesiąt metrów w górę. Myślałem poczatkowo że to jakaś maszyna, a to trąba.

Zeszłorocznej wiosny zasypało mnie pyłem na treningu, tuż pod Wrocławiem. Całe ciuchy na beżowo, plułem tym do wieczora.

To nie tylko susza jest winna ale lenistwo i krótkowzroczność rolników. Teraz prawie nikt nie orze pól, bo chwasty można zalać roundupem. Obornik też mało kto rozwozi, bo można sypnąć syntetykiem i też urośnie. W efekcie gleba pozbawia się próchnicy i na wierzch wyłazi piasek, pył. Na dłuższą metę prowadzi to do wyjałowienia ale na krótszą jest łatwiej, szybciej i taniej.

Piach raczej krócej trzyma wodę niż gleba bogata w składniki biologiczne. Zatem synergię z postępującą suszą będzie widać szybko.

Offline Mężczyzna podjazdy

• niech tak się stanie
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
« 19 Kwi 2020, 15:43 »
To nie tylko susza jest winna ale lenistwo i krótkowzroczność rolników.
Jednak podstawą jest susza. Termin Dust Bowl znasz? Tam przyczyną była przede wszystkim susza. Nie byłoby Dust Bowl gdyby nie zamieniono prerii na wielkie tereny uprawne, no ale chyba nie w tym rzecz. Brak płodozmianu i głęboka orka to były przyczyny wtórne. Po wystąpieniu zjawiska trzeba było czekać na mokry rok, zajęło to 7 lat, od 1931 do 1938, który był deszczowy.
U nas mamy na szczęście lasy, więc takie dustery jak na prerii nam nie grożą. Tym niemniej zamieć pyłowa i wir pyłowy stały się zjawiskami powszechnymi.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna Elizium

• Użytkownik forum
  • Miasto: Bnin
  • Na forum od: 17.03.2013
    • Klasyka w niedzielny poranek
« 19 Kwi 2020, 20:04 »
Nie Emes. Nie masz racji. Zarówno w kwestii orania pól, jak i nawożenia ich.
Absurdalny Eli

Hipek: "Żyjemy w dzikim kraju, ... w którym, co najważniejsze, jeśli nie wolno, ale bardzo się chce, to można."

Online Mężczyzna qbotcenko

• Miasto: Tomprofa Gbórnicza
  • Na forum od: 17.03.2018
    • http://qbot.pro/
« 19 Kwi 2020, 20:31 »
chwasty można zalać roundupem

Nie dość że to najdroższy glifosat, to na dodatek kiepsko działa... Kieedyś to były herbicydy, teraz to polewka smakowa podawana chwastom do obiadu.

Dawno nie widziałem poplonu na okolicznych uprawach - owszem, zaorać trzeba, ale by jakoś użyźnić tą glebę, to raczej rzadko spotykany zwyczaj.

Offline Mężczyzna hansglopke

• Miasto: Zduńska Wola
  • Na forum od: 22.02.2013
« 19 Kwi 2020, 21:09 »

:lol:
"Rower do ultra musi być przede wszystkim wygodny. Reszta jest mniej ważna."  - Turysta

Offline Mężczyzna MCsubi

• Miasto: Bezdomny menel rowerowy
  • Na forum od: 13.05.2018
« 19 Kwi 2020, 21:12 »
Czy to właśnie było to słynne "zaoranie", o którym piszą prawicowi publicyści?  ;D ;D

Offline Mężczyzna Sedymen

• Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
« 19 Kwi 2020, 21:21 »
Wyszło nowe rozporządzenie. Jest na Dzienniku Ustaw
Lasy otwarte z małymi ograniczeniami

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie! - L. Staff

« 19 Kwi 2020, 21:26 »
Wygląda, ze poruszając się na rowerze nie mamy ograniczenia 2m odległości od siebie

« 19 Kwi 2020, 21:29 »
Zniesiono wygasł również dzisiaj zakaz poruszania się i nie jest wznowiony w nowym rozporządzeniu.
Zatem przemieszczać się możemy swobodnie w celu i bez celu :)

Offline Mężczyzna podjazdy

• niech tak się stanie
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
« 19 Kwi 2020, 21:37 »
Czy to właśnie było to słynne "zaoranie", o którym piszą prawicowi publicyści?  ;D
Nie wiem jak z nawożeniem naturalnym, ale radziłbym trochę łajna zostawić na dyskusję na forum, nie ma sensu całego dawać na pole, skoro i tak jest susza. Tutaj z pewnością wyda stukrotny plon. U nas w Polsce ewidentną przyczyną zamieci pyłowych i wirów pyłowych jest susza w okresie wiosennym. Zjawiska te występują głównie wiosną na terenach rolniczych, gdzie np. nie ma ozimin, a jeszcze nie jest zasiane lub jeszcze nie wyrosło.

Dawniej o tej porze roku - w połowie kwietnia - takiej suszy nie było. W kwietniu jadąc rowerem na szlaki przez pole to człowiek raczej miał z tyłu głowy myśl, że to będzie błotna przeprawa i nie daj Boże, jak przyjdzie nosić w poprzek pola, całe buty uwalone do kostek. Teraz to już piachy są na polnych drogach. Ta sytuacja jest niebezpieczna, bo zamiecie pyłowe mogą doprowadzić do znacznych strat, ale na szczęście te idące przez dziesiątki kilometrów mini burze piaskowe tracą pożywkę, gdy wchodzą nad lasy i mokradła. Nasz kraj na szczęście jest mozaikowaty i sytuacja jak z USA z lat 30 nam nie grozi. Chociaż klimat mamy teraz chyba taki sam jak oni wtedy na preriach. 
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Tagi:

Organizujemy

Partnerzy

Patronat

Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:

CDN ....
Mobilna wersja forum