Autor Wątek: Mapsource - zmiana kąta odwzorowania mapy  (Przeczytany 1272 razy)

Offline Mężczyzna maper

  • Wiadomości: 1179
  • Miasto: Straszyn
  • Na forum od: 15.02.2016
Przy okazji instalowania Mapsource na nowym komputerze, przypomniał mi się problem z prawidłowym wyświetlaniem map w tym programie. Jeżeli obszar mapy, który widać na ekranie, jest nienaturalnie rozciągnięty w pionie lub poziomie, tzn., że program nieprawidłowo dobiera kąt odwzorowania mapy. Może się tak dziać wówczas, kiedy mapa obejmuje bardzo duży obszar, np. cały kontynent. Program wówczas wybiera dla całej mapy jakiś średni kąt odwzorowania, który może być nieprawidłowy dla obszaru, który chcemy oglądać.
Na zdjęciu poniżej nienaturalnie rozciągnięta wszerz Polska.Piszę o tym, ponieważ nie każdy może wie, że można łatwo temu zaradzić. Warunkiem jest jednak posiadanie ostatniej wydanej wersji programu, czyli 6.16.3 (jeśli ktoś używa starszej wersji, łatwo ją zaktualizować).
Żeby zmienić kąt odwzorowania mapy, należy użyć kombinacji klawiszy Ctrl+Alt+A, co otworzy nowe okno, w którym należy wybrać opcję "Użyj własnego kąta odwzorowania", a na rozwijanej liście obok wybrać szerokość geograficzną obszaru mapy, który chcemy oglądać. Np. dla północnej części Polski to będzie 54 stopnie.Po zrestartowaniu programu efekt jest taki:Kąt trzeba zmienić oddzielnie dla każdej mapy, jakie mamy zainstalowane.

Tagi:
 
Organizujemy


Partnerzy

Patronat
Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:CDN ....
Mobilna wersja forum