Autor Wątek: Jak szukać noclegów pod dachem  (Przeczytany 6300 razy)

Offline Mężczyzna maper

• Miasto: Straszyn
  • Na forum od: 15.02.2016
Jak szukać noclegów pod dachem
« 1 Sty 2019, 23:27 »
Na pewno wielu z Was zdarzyła się sytuacja, kiedy podczas swoich podróży, lub planując je, szukaliście jakichś noclegów pod dachem. Agroturystyka, pensjonat, kwatera prywatna, hotel, motel itp. Jak się do tego zabieracie, gdzie poszukujecie ofert, na jakie warunki i ceny możecie liczyć? Jakie macie związane z tym doświadczenia?

Ja, planując kilkudniowy wyjazd z rowerem półtora roku temu, szukałem ofert noclegu dla jednej osoby na stronie meteor24.pl. Efekt był taki, że kiedy po wybraniu kilku ofert wysłałem zapytanie (3 miesiące przed planowanym wyjazdem), dostałem tylko jedną odpowiedź. Pewnie właścicieli obiektów odstraszyła perspektywa wynajmu pokoju tylko jednej osobie. Kilkakrotnie w ostatnich latach rezerwowałem też noclegi przez Booking.com. Tu o wiele łatwiej znaleźć nocleg, w zasadzie ofert jest bardzo dużo, ale też ceny są raczej wysokie.

Wydaje mi się, że moje wymagania nie są jakieś bardzo wygórowane. Chciałbym mieć możliwość wykąpania się, żeby była możliwość przyrządzenia sobie samodzielnie posiłku, żeby było gdzie w miarę bezpiecznie przechować swój rower (kiedyś właścicielka obiektu kategorycznie zabroniła mi wprowadzenia roweru do budynku, upierając się, że miejscem dla niego jest wiata, do której dostęp mieli wszyscy goście dużego ośrodka wczasowego). Nawet nie muszę mieć pościeli i mogę przespać się w swoim śpiworze, bo rozumiem, że przy wynajmowaniu pokoju na krótkie terminy generuje to dla właścicieli dodatkowe koszty.

Może zabieram się do tego jakoś nieumiejętnie, a może właśnie taka jest teraz rzeczywistość tego rynku turystycznego i trzeba pogodzić się z sytuacją, że jeśli chce się skutecznie znaleźć nocleg, to cena około 100 PLN za osobodobę jest całkowicie normalna i nie ma co kombinować.

Offline Mężczyzna podjazdy

• niech tak się stanie
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Odp: Jak szukać noclegów pod dachem
« 1 Sty 2019, 23:55 »
Jak nocowałem pod dachem to używałem PTTK, PTSM, jakieś harcerskie itp. Ale to było już jakiś czas temu.
http://ptsm.org.pl/schroniska/baza-schronisk/
https://obiekty.pttk.pl/start.php
itp.
Nie wiem jaki stan aktualności danych, bo nie korzystam od niedawna. Więcej tak nocowałem w latach do 2008.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna globalbus

• Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 03.05.2011
    • blog podróżniczy
« 2 Sty 2019, 00:12 »
Jak używasz meteora, to załatwiaj to telefonicznie. Często właściciele agroturystyk to ludzie starej daty i maila nie sprawdzają. Inna sprawa, 3 miesiące wyprzedzenia? Ja to załatwiam tego samego dnia co nocleg :) Nawet w okolosylwestrowych datach nie było problemu, by coś znaleźć.

My home is where my bike is.

Offline Mężczyzna Borafu

• Moderator Globalny
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 02.04.2010
« 2 Sty 2019, 00:29 »
Szczerze mówiąc do głowy by mi nie przyszło załatwiać noclegu w agroturystykach mailem. Tylko telefon.
No, ewentualnie bezpośrednio, jeśli się agro napatoczy przy trasie.

Offline Mężczyzna furman

• Miasto: Kraków
  • Na forum od: 02.09.2010
    • http://www.szybkitowar.pl
« 2 Sty 2019, 06:33 »
Ja organizuję na bieżąco, odpalam googla i szukam namiarów, a potem dzwonię po kolei. Do tej pory działało, ale trzeba przyznać, że poruszam się raczej w miarę dobrze rozwiniętych turystycznie rejonach.
Rowery i kobiety to moje podniety
Podjazdy i dziewczyny to moje dyscypliny

Offline Mężczyzna Felek

• Na forum od: 09.11.2017
« 2 Sty 2019, 06:44 »
Ja korzystam z fajnewczasy.pl nocowanie.pl nadmorze.pl eholiday.pl ewczasy.pl czy noclegowo.pl do tej pory przez ostatnie 5 lat z tych stron wbierałem kwatery na z reguły dłuższe 2-3 tygodniowe wczasy z dzieciakami. Przeważnie odkładałem 30-40 linków i dzwoniłem pod każdy adres osobno potwierdzając info ze stron lub tego, ktorego nie było, oraz cenę i termin. Następnie wybierałem kilka najciekawszych i tu wspólnie zmrodziną wybieraliśmy docelowe miejsce.

Nigdy nie pisałem maila, ludzie prowadzący mniejszy biznes turystyczny z reguły nie mają czasu na maile.

Offline Mężczyzna maper

« 2 Sty 2019, 08:27 »
Czyli jak widzę, przede wszystkim telefonicznie, nie mailowo.

Ja to załatwiam tego samego dnia co nocleg :) Nawet w okolosylwestrowych datach nie było problemu, by coś znaleźć.

No, ewentualnie bezpośrednio, jeśli się agro napatoczy przy trasie.

I udaje Wam się znaleźć nocleg np. dla jednej osoby na jedną noc? W cenie trochę niższej niż hotelowa, czyli np. 50-60 PLN, a nie 100-200?

Offline Mężczyzna Borafu

• Moderator Globalny
« 2 Sty 2019, 08:29 »
Jakoś się udaje i choć zwykle i tak mam namiot/hamak to jeszcze nie, zostałem na lodzie.

Offline Kobieta martwawiewiórka

• Użytkownik forum
  • Na forum od: 17.08.2009
« 2 Sty 2019, 08:48 »
Udaje się, tzn w sumie udawalo, i mam nadzieję że w przyszłosci znowu bedzie sie udawać. Żadnych maili, szukam w necie, dzwonię, ustalam, dwa dni przed, dzien pzred lub tego samego dnia - np łapiąc nocleg z mapy. Zdarzało mi się też iść do informacji, jeżeli to jest jakieś miasto/miejscowosc z atrakcją turystyczną tego typu, że już postawili punkt informacyjny i pytałam tam.
Moje wymagania też nie są wysokie, najlepiej żeby znalezc szybko  i zeby sie wykapać i wyspać i tyle. Celowałam czesto w miejscówki w których nie bedą raczej narzekali ze "jedna noc" itp, wiec - oczywiscie schroniska PTTK, PTSM, jeżeli takich brak to hotele sportowe, tzn przy obiektach sportowych; hotele robotnicze (tu czesto niezłe niespodzianki, np w małej pipidówie cały hotel Hindusów :D.  Rower zawsze mi w tych hotelach bezproblemowo umieszczano w bezpiecznym miejscu.
Agroturystyka też mi się czasem zdarzala. Tak czy owak, wcale nie spotkałam się z wieloma odmowami, nawet w agro, z powodu tylko jednego noclegu (no, ale byłam zazwyczaj z Jackiem, więc już x2).Hotele typu o jakim wspomniałam cenowo wychodziły czesto lepiej niż agro.:D
Aha, jeszcze jeden typ miejscówek w których nigdy mi nie odmówiono dlatego ze jedna noc i taki do którego można z marszu w razie potrzeby w zasadzie - zajazdy, motele , coś przy drodze.
« Ostatnia zmiana: 2 Sty 2019, 08:53 martwawiewiórka »
Jakiś Ty społecznie dojrzały! Mogę sobie zsynchronizować z Tobą te dane?

Offline Mężczyzna sierra

• Miasto: Elbląg
  • Na forum od: 06.09.2017
« 2 Sty 2019, 09:00 »
Jadąc tu:
https://www.podrozerowerowe.info/index.php?topic=20650.0
korzystaliśmy z Kasią właśnie z meteor24pl.
Raczej poranne, szczegółowe rozmowy telefoniczne w dzień noclegu (możliwość dojazdu w późnych godzinach, standard pokoju/-ów, możliwość angielskiego wymknięcia się skoro świt) i zwykle nie płaciliśmy więcej niż 50-60 pln per capita.   
Raz tylko mieliśmy problem z noclegiem w okolicach Szklarskiej Poręby (długi majowy weekend) i raz wyraźnie nie trafiliśmy ze standardem, ale wszystko udało się jakoś poukładać.
Na "Wybrzeżem do domu" (Świnoujście -Elbląg) jechaliśmy większą niż dwie osoby grupą i raczej też nie było problemu z noclegiem. Wówczas jechaliśmy raczej "na żywioł" i miejsca na lulu szukaliśmy parę chwil przed zmierzchem, a było to w okolicach raczej przedsezonowych (kwiecień i maj).   

Ważne by zamawiając lokum omówić telefonicznie wszystkie szczegóły i liczyć, że Wynajmujący się nie wycofa (nie będzie odbierał telefonu, a pod adresem noclegu nikogo nie zastaniesz) i będziesz musiał coś organizować ad hoc.
Powodzenia.
PS
Warto też czasem zapytać miejscowych (np. Panią w sklepie)... Nam to z załatwiło (właściwie to zasługa Kasi) sympatyczne lokum w Woli Uhruskiej.

Offline Mężczyzna łatośłętka

• Skup i ubój. Rozbiór.
  • Miasto: nie, wioska
  • Na forum od: 21.03.2013
« 2 Sty 2019, 09:20 »

Booking.com, tak, np., 1ną noc jadąc na Zlot '18. Fajny nocleg za (chyba) 45,oo zł zabukowany z 4o min. przed dojazdem.

tutaj jestem łatoś, odtąd łętka ... łatośłętka!

Offline Mężczyzna byczys

• Miasto: Tychy
  • Na forum od: 30.09.2013
    • Moje relacje z ultramaratonów rowerowych
« 2 Sty 2019, 11:27 »
Nie nocuję tak często, ale najczęściej wyglądało to tak, że dzwoniłem tego samego dnia do południa (wtedy miałem fajny komfort jadąc dalej, trzeba było się tylko dokulać do celu), lub szedłem na żywioł i pytałem bezpośrednio. Wtedy bywa różnie, szczególnie w sezonie zdarzało mi się odbijać od drzwi klika razy.

Najwygodniej jest chyba na Bookingu, ale faktycznie trzeba się liczyć z wyższą ceną.

Offline Mężczyzna DiDżej

• Na forum od: 14.10.2013
« 2 Sty 2019, 12:01 »
Ja też bardzo często korzystam z meteora. Tylko raz zostałem na lodzie jak załatwiałem nocleg z 5 dniowym wyprzedzeniem. Zdarza się, chociaż wtedy było słabo.  :)
Zawsze dzwonię do właścicieli, albo w dniu noclegu albo dzień wcześniej i działa. Rzeczywiście na samym początku próbowałem mailem, ale prawie nie miałem odzewu. Zgadzam się, że pewnie głównym powodem było to, że właściciele nie obsługiwali, a może i nie obsługują maili. Tak więc kontakt telefoniczny jest z pewnością skuteczniejszy. Co więcej, wielokrotnie zdarzyło mi się, że jak powiedziałem właścicielowi, iż dojadę rowerem,  starał mi się znaleźć inną miejscówkę jak sam miał zajęte.
Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.
Albert Einstein

Offline Mężczyzna maper

« 2 Sty 2019, 12:34 »
Najwygodniej jest chyba na Bookingu, ale faktycznie trzeba się liczyć z wyższą ceną.

Z ciekawości porównałem cenę przykładowej rezerwacji noclegów zamawianych przez Booking i nocowanie.pl. Co prawda tylko jeden przykład, ale różnica w cenie wyszła duża.
Nałęczów (woj. lubelskie), 6 nocy dla dwóch osób. Ten sam pensjonat. Na Nocowanie cena od 540 do 720, w zależności, który pokój. Na Booking brak informacji, który pokój się rezerwuje, ale cena 980.

Offline Kobieta emonika

• Miasto: Kościerzyna/Kaszuby
  • Na forum od: 26.05.2014
    • Mój blog.
« 2 Sty 2019, 14:04 »
A mi pierwsze lekcje szukania "noclegu tego samego dnia" - dał Ramzes i Jadekkudla - jak wracałam z nimi z Przemyśla.
Google i telefon i zwykle było tak, że zawsze dostawaliśmy trzy pokoje na jedną nockę. Raz się zdarzyło, że Ramzes musiał spać w jednym pokoju z Jackiem.
Szczerze powiem - nie uwierzyłabym gdybym nie była świadkiem, że można znaleźć spanie "z chwili na chwilę".
http://emonika.bikestats.pl/

"Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność i daje więcej światła"

Offline Mężczyzna Sedymen

• Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
« 2 Sty 2019, 20:58 »
Jeżeli jadę w trasie to standard jest mi obojętny. Byle była ciepła woda. Lubię PTSM, choć tam można trafić prawdziwe perełki jak np PTSM Strawczyn (Kieleckie) jak ktoś chce poczuć czar PRL to warto podjechać. Za 20 zł klimatyczna noc z czasów Układu Warszawskiego. Niedługo takie miejscówki zginą bezpowrotnie. Trzeba szybko brać.
Korzystam z Booking.com, ceny są różne, ale ostatnio w Sandomierzu za 30 zł trafiłem bardzo schludny hotel pracowniczy. W google wpisuje noclegi_miejscowość. Coś się zawsze trafi. W sumie raz trafiłem na agro, gdzie było tak brudno, że nie wiedziałem jak mam odłożyć swoje spodnie turystyczne, bo po kilku dniach były ewidentnie czystsze. Trzeba mieć tupet, żeby taki syf wynajmować. To było koło Puszczy Kampinoskiej w miejscowości Pasikonik. Masakra. Ale to tylko raz.
Jak padł mi nocleg w Rawie Mazowieckiej to przez Google wyhaczyłem agro. Okazało się że właściciel też dużo rowerem się szwenda. Był nocleg, gadanie do środka nocy, ognicho, kiełbasa i browarek. All-inclusive. Generalnie najtrudniej znaleźć coś w rejonach nieturystycznych. Wtedy warto wbijać w motele.

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie! - L. Staff

• blog podróżniczy
« 2 Sty 2019, 21:07 »
Jak się podjedzie na miejsce, to często można liczyć na jakieś "gratisy". A to obiadem ugoszczą, a czasem jak przychodzi do płacenia to nic nie chcą i trudno wcisnąć im pieniądze.
Wybieram obiekty raczej "niskobudżetowe", co nie znaczy, że mają niski standard.

Offline Mężczyzna Antracyt

• Na forum od: 13.06.2017
    • Poland on bike
« 2 Sty 2019, 22:02 »
że jeśli chce się skutecznie znaleźć nocleg, to cena około 100 PLN za osobodobę jest całkowicie normalna i nie ma co kombinować.

Dla mnie 100 zł na kilkudniowej wyprawie rowerowej to o kilka razy za dużo.
Jednak w zeszłym roku za taką cenę udało mi się znaleźć nocleg w Zakopanem - Krupówki 17.

Przekonała mnie możliwość skorzystania z sauny, garaż na rowery na podwórku za budynkiem i lokalizacja ;-).

Zazwyczaj jednak stosuję zasadę szukania na miejscu lub w czasie dojazdu i kieruję się zdjęciami dopasowując do tego budżet zależny od miejsca noclegu.

Offline Mężczyzna maper

« 3 Sty 2019, 00:33 »
Lejecie miód na moje serce, bo z tych wszystkich wypowiedzi wynika, że wcale nie jest tak źle, jak myślałem i że znalezienie noclegu na wycieczce jest w gruncie rzeczy prostą sprawą. :D
W tym roku spróbuję zastosować to w praktyce. Ciekawe, jak to wyjdzie w moim wykonaniu. ;)

Edit: Ciekawi mnie jeszcze to, jak najczęściej w takich miejscach wygląda sprawa z rowerami. Pozwalają wprowadzić je do pokoju? Jakiś garaż albo inne pomieszczenie gospodarcze? Miejsce, do którego ma się nieograniczony dostęp, czy też, żeby dostać się do roweru, trzeba najpierw poszukać gospodarza?
« Ostatnia zmiana: 3 Sty 2019, 00:39 maper »

Offline Mężczyzna Borafu

• Moderator Globalny
« 3 Sty 2019, 01:43 »
W klasycznej agroturystyce najczęściej rowerów nie wprowadzamy do domu, tylko do budynku gospodarczego.
Tam gdzie noclegi są w budynku specjalnie do tego przeznaczonym bywa różnie.

Offline Mężczyzna sierra

• Miasto: Elbląg
  • Na forum od: 06.09.2017
« 3 Sty 2019, 07:43 »
Edit: Ciekawi mnie jeszcze to, jak najczęściej w takich miejscach wygląda sprawa z rowerami. Pozwalają wprowadzić je do pokoju? Jakiś garaż albo inne pomieszczenie gospodarcze? Miejsce, do którego ma się nieograniczony dostęp, czy też, żeby dostać się do roweru, trzeba najpierw poszukać gospodarza?

To, w Naszym przypadku, był priorytet.
Oczywiście standard, to: łazienka (najlepiej w pokoju), wifi i właśnie miejsce gdzie można bezpiecznie przechować nasze jednoślady. Czasem to był pokój, czasem garaż, czasem zamykana wiatka. Ponadto uprzedzaliśmy Wynajmującego (wcześniej w rozmowie telefonicznej), że możemy dojechać dość późno, że jedziemy dookoła Polski i  że ruszamy skoro świt i zależy Nam na swobodnym dostępie do Naszych rumaków. Czasem trzeba było zdjąć sakwy w Kasi rowerku, bo nie dało się go wtargać po wąskich schodach, czasem trzeba było najpotrzebniejszą zawartość przepakować do reklamówek, a rowery zostawały pod zamknięciem.
Powodzenia i baw się dobrze.
Reasumując warto wcześniej uprzedzić Gospodarzy o Naszych oczekiwaniach i potrzebach, by później uniknąć rozczarowania.   

• Skup i ubój. Rozbiór.
« 3 Sty 2019, 08:47 »
Lejecie miód na moje serce, bo z tych wszystkich wypowiedzi wynika, że wcale nie jest tak źle, jak myślałem i że znalezienie noclegu na wycieczce jest w gruncie rzeczy prostą sprawą. :D
/.../

Zakładając, singiel nie jesteś, biedy zupełnie nie rozumię. - Przecież nie Ty szukasz, bukujesz, płacisz (jeśli booking) za nocleg. Twoja sprawa, by tam dojechać (lub sprawić, by tak się stało - byś szukać, bukować, płacić /jeśli booking/ więcej już nigdy nie musiał).

Weź mnie: ja tak mam (jeszcze się przed tym bronię). Wiedz - lepszy przy tym od Ciebie nie jestem.

Offline Mężczyzna transatlantyk

• Moderator Globalny
  • GM 2060
  • Miasto: Annopol
  • Na forum od: 21.11.2007
« 3 Sty 2019, 09:32 »
Najczęściej gdy zbliża się wieczór pytam tzw. okoliczną ludność o możliwości noclegu. Z reguły działa. Gdy mam dokładnjiejszy plan wyjazdu szukam noclegu w googlach i umawiam się telefonicznie. W dniu X potwierdzam rano rezerwację, podaję przybliżoną godzinę przyjazdu. Nawet późne godziny (22, 23) nie były problemem.

Online Mężczyzna kawerna

• Piotr(ek) Hrehorowicz w realu
  • Na forum od: 22.09.2013
« 3 Sty 2019, 09:47 »
Lejecie miód na moje serce, bo z tych wszystkich wypowiedzi wynika, że wcale nie jest tak źle, jak myślałem i że znalezienie noclegu na wycieczce jest w gruncie rzeczy prostą sprawą.
W tym roku spróbuję zastosować to w praktyce. Ciekawe, jak to wyjdzie w moim wykonaniu.

Różnie być może. Bywają tereny "mało turystyczne" gdzie znalezienie noclegu wcale proste nie jest i spanie pod dachem wymagać będzie np. modyfikacji trasy. Nie zostawiaj wtedy szukania na zupełnie ostatnią chwilę. Staraj się zaplanować nocleg nie później niż rano zanim ruszysz na trasę lub nawet wieczorem w przeddzień - nie będziesz się wtedy niepotrzebnie stresował.
Choć u mnie ten reisefieber powiązany z szukaniem noclegu zupełnie zlikwidowało dopiero wożenie namiotu i związana z tym pewność, że na 100% mam gdzie spać :icon_smile:

« Ostatnia zmiana: 3 Sty 2019, 15:29 kawerna »
... i stałem się social-rowerzystą...

Offline Mężczyzna ramzes

• Na forum od: 20.06.2015
    • Mój rowerowy blog
« 3 Sty 2019, 12:55 »
Ciekawi mnie jeszcze to, jak najczęściej w takich miejscach wygląda sprawa z rowerami. Pozwalają wprowadzić je do pokoju? Jakiś garaż albo inne pomieszczenie gospodarcze? ...
Jak już Monika napisała - ja zawsze szukam noclegów bezpośrednio z trasy (jeśli jeżdżę po Polsce).
Dzwonię zawsze w połowie dnia / połowie drogi, jak juz z grubsza wiem gdzie jestem w stanie dojechać. Czasem jest trudniej i nie ma noclegu w miejscowości, w której planowałem, ale jeśli jest w miejscowości obok 2-5-10 km dalej/bliżej, to przecież nie problem.
Zawsze też dzwoniąc pytam jak sprawa z rowerami i jeśli nie ma możliwości schowania roweru w bezpiecznym miejscu (garaż/stodoła/pokój w którym nocuje/cokolwiek) to szukam innej miejscówy.
Przez kilka lat takiego podróżowania tylko chyba raz nie miałem już wyboru i musiałem rower przypiąć do jakiejś altanki, ale na zamkniętym, prywatnym podwórku.

Offline Mężczyzna Miciek

• dawniej xmk
  • Miasto: Sierpc
  • Na forum od: 08.05.2009
    • Moje wyprawy
« 3 Sty 2019, 13:10 »
Miałem kiedyś takie zdarzenie w czasach podróży bez namiotu.
Wjeżdżam wieczorem do wioski i widzę napis "noclegi". Zatrzymuję się, pukam, pytam, czy jest miejsce na jedną noc dla jednego rowerzysty.
Pani zaprasza, pokazuje pokój, rozliczamy się, a na koniec mówi:
- Dobrze, że pan zadzwonił wcześniej, to mogłam pokój przygotować.
- Ja? - pytam zdziwiony - Ja nigdzie nie dzwoniłem.
- A to nie pan dzwonił rano, że jedzie na rowerze i szuka noclegu na jedną noc?
- Nie, to nie byłem ja.
Tamtego wieczora nikt już się nie pojawił.
I do dziś się zastanawiam, czy to mój anioł stróż zarezerwował mi tamten nocleg?  :icon_biggrin:
Ad Infinitam Dei Gloriam

Offline Mężczyzna zarazek

• Miasto: Okolice Wwy
  • Na forum od: 09.03.2007
    • http://zarazek.bikestats.pl
« 3 Sty 2019, 15:26 »
Moje szukanie noclegów to głównie Beskidy, Bieszczady, Roztocze... A zatem mocno turystyczne rejony. Tam wystarcza przycupnięcie gdzieś przy trasie późnym popołudniem (16:00 - 18:00), rozłożenie mapy, odpalenie google mapsa i jazda. Celuję w agro lub schroniska. Prawie nigdy nie było z tym problemu, choć nie zawsze jest to "nocleg od pierwszego telefonu". Trochę inaczej jest w rejonach nieturystycznych lub w jakiejś kumulacji sezonu typu majówka - wówczas lepiej mieć w zanadrzu namiot.
Zgoda na rower do pokoju to raczej rzadkość (ale też nie domagam się tego raczej). Prędzej garaż, komórka, piwnica, korytarz, weranda. Niekiedy musi wystarczyć jakaś wiatka, ale "Paaanie, tu się nie zdarzają kradzieże!" ;)
Ceny z przedziału 30-60 zł.
Czasem właściciele noclegów mają chwile zawahania (1 osoba? 1 noc?), ale to zazwyczaj nie powoduje odmowy, a jedynie wyższą cenę (np. 50, zamiast 40 zł). Co ciekawe w agroturystykach - argument, że mam śpiwór rzadko stanowi zachętę. Częściej są odpowiedzi "no co pan, śpiwór, nie ma mowy, jest pościel". :)

Na kilkadziesiąt noclegów były tylko 2 sytuacje zaskakujące:
- Rabka-Zdrój, wrześniowa sobota z przepiękną, letnią pogodą. Po 10 telefonie (brak miejsc) już traciłem wiarę, ale za 12, czy 13-tym razem wreszcie coś znalazłem :)
- Zwierzyniec (Roztocze), zajeżdżam o zmierzchu, zzaiajany, a tu: "nie byłam pewna czy pan przyjedzie, a trafili się goście to już im wynajęłam, no przykro mi" ;) na szczęście były wolne miejsca (a w zasadzie cały budynek) w schronisku Ryś.

P.S. Czytałem gdzieś opinię, że w szeroko pojętych Sudetach jest trudniej o 1 osoba/1 noc niż w Beskidach (że niby mniej plecakowców tam, a więcej turystów samochodowych), ale nie sprawdzałem tego osobiście. ;)

Offline Mężczyzna zws

• Miasto: Jelenia Góra
  • Na forum od: 10.10.2015
« 6 Sty 2019, 22:25 »
Nigdy nie rezerwowałem żeby się nie ograniczać. Po południu Google+telefon załatwiały sprawę. Wieczorem najlepiej działała lokalna społeczność. Jedna noc nie była problemem, może dlatego, że zwykle podróżowałem w 3-4 osoby obu płci (większy jednorazowy wpływ niż z 1 osoby i jak kobiety są w grupie to chyba też dobrze rzutuje). W razie potrzeby dobrze działał argument własnego śpiwora (nie chce im się prac pościeli z 1 nocy) oraz późnego przyjazdu i wczesnego wyjazdu. Bywało, że wstrzelaliśmy się na noc po wyjeździe jednych gości a przed przyjazdem kolejnych. Opcja "na zmokłego rowerzystę" też była bardzo skuteczna o ile padał deszcz. Zawsze przez zawarciem umowy wspominałem o stosunkowo drogich rowerach, które w razie potrzeby mogę zabrać do pokoju na n-te piętro byle były bezpieczne. Zawsze otrzymywałem propozycje bezpiecznego przechowania. Oczywiście odpowiedź "tu nie kradną" była w standardzie. :)
Co jeszcze ? Warto obdzwaniać schroniska młodzieżowe i hotele sportowe. Za mały pieniądz całkiem dobre warunki. Ogólnie rowerzyści są dobrze postrzegani i chętnie przyjmowani.
Tylko raz w Jarosławcu nie udało mi się znaleźć noclegu pod dachem w sierpniu. Zdarzyło się też, że musiałem jechać 10-20 km dalej, bo google miało błędne lub nieaktualne informacje.
Reasumując moje doświadczenia: internet jest ok do wstępnych poszukiwań, natomiast konkrety najlepiej załatwiać telefonicznie albo osobiście.
Pozdrawiam, Zbyszek :)

Offline Kobieta Katerina

• Miasto: Olsztyn
  • Na forum od: 22.01.2019
« 25 Sty 2019, 16:41 »
Ja myślałam,że szukanie noclegu chwile przed nie wypali ale jednak to najlepsza metoda. Zazwyczaj wpisywalam w google i chyba najczescie korzystalam ze stronki tanie nocowanie. Zazwyczaj wykonywalam kilka telefonow w nadziei ze znajdzie sie cos tanszego,a jesli nie to bralam tam gdzie bylo w miare tanio no i bylo wolne miejsce 😁Noclegi przed sezonem oscylowaly od 25 do 40 zl. I warunki znosne,zawsze czysto i schludnie. Nie wyobrazam sobie rezerwowac z wyprzedzeniem bo nigdy nie wiedzialam,gdzie sie zatrzymam,wiec szkoda zawracac komus glowe jesli okazaloby sie ze danego dnia nie uda sie dotrzec w okreslone miejsce :).
Pytasz mnie, co słychać?
Dziękuję, u mnie maj :)

Offline Mężczyzna docent161

• Miasto: KWA ....
  • Na forum od: 06.05.2018
« 25 Sty 2019, 17:38 »
Rezerwacja to też dobry sposób bo masz cel do osiągnięcia a ja lubię widzieć za co płacę. Czy namiot Ci obcy?

Offline Kobieta Katerina

« 25 Sty 2019, 20:34 »
Rezerwacja to też dobry sposób bo masz cel do osiągnięcia a ja lubię widzieć za co płacę. Czy namiot Ci obcy?
Za duze obciazenie jak dla mnie. Jest tyle innych rzeczy ktore trzeba spakowac na rower 😁. Namiot nie nalezy do tych rzeczy ☺  Namiot toleruje jedynie w ramach wypadow weekendowych ze znajomymi :).
Pytasz mnie, co słychać?

« 25 Sty 2019, 20:38 »
Ale na taki kilkudniowy wyjazd trzeba naprawdę  dobrze zweryfikować bagaż

Offline Kobieta Katerina

« 25 Sty 2019, 20:46 »
Ale na taki kilkudniowy wyjazd trzeba naprawdę  dobrze zweryfikować bagaż
Uwierz mi ,ze jak na kobietę bardzo okrajam i skrupulatnie weryfikuje  swój bagaż😁. I w tym przypadku skrajny minimalizm sie sprawdza i o dziwo bez wielu rzeczy mozna sobie poradzic 😁 taka wiedze m.in wynioslach z tych podrozy rowerowych 😊
Pytasz mnie, co słychać?

Offline Mężczyzna szy

• Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
« 26 Sty 2019, 10:44 »
Oprócz wielkich serwisów rezerwacyjnych jest jeszcze takie Airbnb, które w Polsce robi się coraz popularniejsze na "prowincji", a w dużych miastach popularne jest od dawna. W ten sposób znaleźliśmy kilka przyjemnych noclegów w małych miejscowościach w Niemczech i we Włoszech. Mamy znajomych, którzy fajny dom na Kaszubach wynajmują głównie w ten sposób, bo większość tak znalezionych gości to obcokrajowcy.

W samych Niemczech jest jeszcze sieć Bett+Bike z wyszukiwarką www i apką na telefon - to też zwykle fajne noclegi, bo często niewielkie pensjonaty czy kwatery nastawione przede wszystkim na rowerzystów (bo położone przy szlakach rowerowych, gdzie nierowerem rzadko się dociera). W B+B są też hotele lepszej klasy, ale i kameralne kempingi.

Szy.

znajkraj. turystyka rowerowa i narciarska, między innymi:
Rowerem po Niemczech. 9 najlepszych szlaków rowerowych w Niemczech [2018]
www.znajkraj.pl

Offline Mężczyzna Sebastian

• Na forum od: 22.03.2015
« 29 Sty 2019, 14:54 »
Niezłą opcją jest prześledzenie trasy na Google Maps i obejrzenie czy zaznaczone są jakieś noclegi. My tak robiliśmy przygotowując wyjazd na Białoruś. Najpierw ułożyliśmy trasę a później patrzyliśmy czy są zaznaczone na mapach jakieś noclegi.

Offline Mężczyzna Dziadek

• Miasto: Szczytno, Pionki
  • Na forum od: 05.01.2017
« 29 Sty 2019, 15:02 »
Jak z obowiązkiem meldunkowym na Białorusi? Coś się zliberalizowało :), jeśli nie w przepisach, to może w praktyce?

« 29 Sty 2019, 16:01 »
Ciężko powiedzieć. U nas wyglądało to tak:
- pierwszego dnia zatrzymaliśmy się w państwowej gostinicy, czyli hotelu - tam nas meldowali, nawet dali jakieś karteczki;
- w kolejnych dniach znaleźliśmy na szybko jakieś agro - tam meldunku raczej nie mieliśmy bo właścicielka ogarnęła wydanie kluczy zdalnie;
- na przepustce zgłosiliśmy tylko jeden, ostatni nocleg w Brześciu - i tam byliśmy rzeczywiście - żadnej karteczki nie braliśmy.

Na granicy było nas tak dużo i takie zamieszanie było (3 ojców, 6 małych dzieci, 7 rowerów, 2 przyczepki), że o nic nas nie pytali ;) Albo mieli dane z noclegu w tym państwowym hotelu (lub z Brześcia) albo chcieli nas się jak najszybciej pozbyć ;)

Offline Mężczyzna Borafu

• Moderator Globalny
« 29 Sty 2019, 16:44 »
Jak z obowiązkiem meldunkowym na Białorusi? Coś się zliberalizowało :), jeśli nie w przepisach, to może w praktyce?
W przepisach to najprościej u źródła:
http://poland.mfa.gov.by/pl/consular_issues/mn/

samo gęste:
W ciągu pięciu dni (oprócz niedzieli oraz swiąt narodowych) po przekroczeniu granicy należy się zarejestrować w  rejonowym wydziale ds. obywatelstwa i migracji właściwym dla miejsca pobytu.  W hotelach zameldowanie odbywa się na miejscu.

« 29 Sty 2019, 21:29 »
U nas też teoretycznie cudzoziemiec spoza UE i EFTA musi zameldować się w ciągu 4 dni. Ci lepsi - w ciągu 30. Co ciekawe, trzeba też zgłaszać wyjazd za granicę i powrót stamtąd, źródła nie kłamią ;) https://obywatel.gov.pl/meldunek/obowiazek-meldunkowy Pewnie równie "proturystyczne" przepisy istnieją w wielu krajach, jednak ani zgłębiać mi się nie chce ani specjalnego lęku przed ich ew. łamaniem nie czuję. A na Białoruś mnie ciągnie, blokuje zaś ciągle żywa chyba praktyka podejrzliwego traktowania obcych. Więc wyglądam pierwszych jaskółek zmian i - czekam.

« 30 Sty 2019, 08:40 »
Białoruś, przynajmniej tę bezwizową część bardzo polecam! Po tym wyjeździe mam ochotę tam wrócić na tę wizową już część, a byliśmy we 3 ojców i 6 dzieci. Dużo życzliwości, pełna kulturka, raczej podejrzliwości nie zauważyliśmy - normalny kraj :)

Jak masz ochotę poczytać, tutaj relacja i trochę informacji praktycznych:
https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6834/pomysl-na-wyprawe-rowerowa-z-dziecmi---puszcza-bialowieska-i-bia

« 30 Sty 2019, 09:29 »
Dziękuję. Ojcowie i wyprawka na medal! Pisząc o podejrzliwości, maiłem na myśli instytucjonalną - ludzi spodziewam się spotkać szczerych. Ale chciałbym tam pojeździć ze 2 tygodnie z nocowaniem na dziko, bez z góry ustalonych noclegów. Może też tranzytem wjechać na Litwę. Ponieważ jest tam płasko a latka lecą i koło 60-ki już pewnie w górskie okolice nie będę się wybierał - mogę poczekać na dogodniejsze warunki te kilka lat. Tylko żeby tej egzotyki kwasowo-szutrowej jeszcze coś zostało :)

« 30 Sty 2019, 09:50 »
Szutrów tam mnogo, choć fakt, że jechaliśmy też niedawno położonym asfaltem :) Widziałem piękne relacje z terenów bezwizowych, jeszcze więcej szutrów. Na fb jest taki profil Ukraina na rowerze i chyba Białoruś na rowerze - polecam!

Offline Mężczyzna emes

• i tak nie dojedzie
  • Miasto:
  • Na forum od: 09.06.2010
    • http://north-south.info
« 30 Sty 2019, 10:24 »
Moje szukanie noclegów to głównie Beskidy, Bieszczady, Roztocze...
(...)
Czasem właściciele noclegów mają chwile zawahania (1 osoba? 1 noc?), ale to zazwyczaj nie powoduje odmowy, a jedynie wyższą cenę (np. 50, zamiast 40 zł).

Tym samym okazuje się, że wschód jest bardziej ogarnięty i umie w kapitalizm. Na Dolnym Śląsku, jako jednonocny singiel, jestem z reguły spławiany w dość niemiły sposób. Propozycji wyższej ceny nie usłyszałem nigdy.

Offline Mężczyzna ramzes

• Mój rowerowy blog
« 30 Sty 2019, 13:03 »
Niezłą opcją jest prześledzenie trasy na Google Maps i obejrzenie czy zaznaczone są jakieś noclegi.
Ta metoda to dobry sposób także na planowanie trasy (a nie tylko noclegów).
Bardzo często planuję trasę właśnie tak, że określam sobie start i koniec oraz jakieś punkty pośrednie (na przykład zaliczane przeze mnie od paru lat Nowe Wsie). Jak już mi Google Maps wyznaczy trasę, to w drugiej zakładce, także na mapie włączam na dole podgląd zdjęć i zoomuję odpowiednio, aby widzieć jakieś 10-30 km po obu stronach mojej planowanej trasy. Przesuwając wzdłuż planowanej trasy widzę w ten sposób wszelkie ciekawe miejsca, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto to obfotografował. Fotka zawsze ma podlinkowaną lokalizację i w oparciu o to wprowadzam modyfikacje swojej trasy. Można tak trafić na fajnie miejscówki, które nie są nigdzie opisane.

Offline Mężczyzna mitch

• Na forum od: 13.07.2017
« 25 Maj 2019, 12:19 »
Czy Waszym zdaniem "argument" swojego śpiwora zdecydowanie podnosi możliwość rezerwacji na jedną noc. Pytam, bo jestem przed pierwszą kilkudniową wycieczką rowerową (GV od Węgorzewa na wschód) i nie wiem czy pakować śpiwór. Zgodnie z wpisami w tym wątku, w planie mamy rezerwację noclegów rankiem tego samego dnia.

Offline Mężczyzna ramzes

• Mój rowerowy blog
« 25 Maj 2019, 14:40 »
Nie bierz śpiwora - nie przyda się.

« 25 Maj 2019, 16:53 »
Oczywiście  śpiwór ok tym bardziej przed sezonem można znacznie negocjować cenę

Offline Mężczyzna Beder

• Niech żyją rowerzyści !
  • Na forum od: 15.05.2014
    • Facebook
« 25 Maj 2019, 17:46 »
My planujemy GV w czerwcu Suwałki-Białystok. Śpiworów nie bierzemy. Noclegi rezerwujemy kilka dni przed wycieczką. To są mocno turystyczne regiony i coś na pewno się znajdzie.

Wysłane z Arbuza za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 25 Maj 2019, 17:49 yoshko »

• Skup i ubój. Rozbiór.
« 25 Maj 2019, 18:27 »

Śpiwór weź! - ledwie 1 noc, pościel idzie do prania (zużyte woda, chemia, energia).
Skoro przyrodę, życie cenisz, lubisz, już w ten sposób pomożesz w tych zachowaniu.

Offline Mężczyzna paweł.70

• Marin
  • Miasto: Świdnik
  • Na forum od: 28.11.2011
    • Dymek
« 25 Maj 2019, 21:01 »
W sezonie może być problem z noclegiem na jedną noc zwłaszcza w rejonach turystycznych. Wybrałem się swego czasu bez namiotu i np. w Radkowie (Góry Stołowe), zabrali mnie dobrzy ludzie z Tychów, a w Otmuchowie zamieszkałem sobie w Zamku za 115zł ze śniadaniem. Nie było wyboru.

Liczy się podróż, a nie cel.

Offline Mężczyzna Gawel

• Na forum od: 12.05.2019
    • Banknoty swiata
« 25 Maj 2019, 21:41 »
Dokładnie. Czasami ludzie nawet nie pytając o datę, od razu mówią że nie ma miejsca. Bez problemu jest np. w bursach szkolnych i do tego tanio. Przejeżdżając przez Ostródę miałem tylko jedną opcję hotel za 150 zł 1 nocka

Offline Mężczyzna mitch

• Na forum od: 13.07.2017
« 25 Maj 2019, 22:37 »
ramzes na pewniaka, ale kolejne wpisy już na odwrót :icon_confused: Wynika z tego, że bezproblemowa rezerwacja w tym samym dniu ma jednak swoje prawa. Rozumiem, że zaczynać od słów: "dzień dobry - mam swój śpiwór, czy znajdzie się nocleg na 1 noc?  :)

Offline Mężczyzna emes

• i tak nie dojedzie
  • Miasto:
« 26 Maj 2019, 00:54 »
Śpiwór brać, mapę "czas w las" wgrać. Przynajmniej nie będzie takiego stresu jak się okaże, że noclegu ni ma ;)

Na dojeździe na Zlot odbiłem się od zamkniętej recepcji w lokalu, który na swojej stronie chwalił się że "czynne 24h". A nocowałem tak jak na zdjęciu i było super. Deszcz padał, ale noc była ciepła i nawet nie wyciągałem folii.

Offline Mężczyzna MaciekK

• Na forum od: 14.07.2017
« 28 Maj 2019, 23:40 »
Możesz coś więcej napisać o wgrywaniu mapy "czas w las"? Trzeba mieć konto czy jest jakaś apka? Internety o tym na pierwszy rzut oka milczą, przynajmniej jak się szuka na telefonie.
Btw.  Wzdłuż GV ani razu nie spotkałem się w lipcu z odmową noclegu na jedną noc. Noclegu szukaliśmy około obiadu. Mało tego, jest coraz więcej miejsc nastawionych właśnie na rowerzystę. Jeden Pan miał w ofercie nawet ekspresowe suszenie ciuchów:)

Offline Mężczyzna emes

• i tak nie dojedzie
  • Miasto:
« 28 Maj 2019, 23:49 »
globalbus kiedyś sporządził plik .img dla Garmina z zawartością mapy, ale nie wiem gdzie to jest. Musiałbyś przeszukać forum. Sama zaś mapa jest tutaj: http://www.czaswlas.pl/

Offline EASYRIDER77

• Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
« 29 Maj 2019, 09:33 »
stronę czaswlas.pl da się wgrać aby chodziła off line?

• blog podróżniczy
« 29 Maj 2019, 09:37 »
ja to robiłem na bardzo prostej zasadzie, crawler po wszystkich stronach (nie ma zabezpieczeń) i zrzut do pliku gpx.
Problem polega na tym, że czasem podana na mapce lokalizacja obiektu jest błędna lub bardzo "orientacyjna".

Offline EASYRIDER77

« 29 Maj 2019, 09:41 »
możesz mi to wytłumaczyć prostszym językiem  ;D?

ja nie informatyk. Mam telefon i chętnie bym to zgrał aby ta mapka z lokalizacjami chodziła off line.

Hm, kurcze głupio, ale nie wiem.

• blog podróżniczy
« 29 Maj 2019, 09:54 »
mogę przegenerować do gpx jak wrócę do domu.

Problem w tym, że trzymanie dużej ilości POI w gpx jest mało efektywne na garminach, więc konwertowałem to na format gpi.

Offline EASYRIDER77

« 29 Maj 2019, 09:58 »
oo dziękuję. Tyle, że ja to w telefonie będę miał. Garmina nie posiadam. Podeślesz mi?

« 29 Maj 2019, 10:31 »
Również jestem zainteresowany plikiem  :)

Offline Mężczyzna Borafu

• Moderator Globalny
« 29 Maj 2019, 12:18 »
Ja też poproszę

• blog podróżniczy
« 29 Maj 2019, 19:22 »
nie ręczę za poprawność, odpaliłem stary kod i wypluło to.

Offline KrzysztofT

• Miasto: 05-500
  • Na forum od: 21.08.2013
« 29 Maj 2019, 19:42 »
Mam nadzieję że nie masz nic przeciw że pobrałem, z góry dziękuję.:)

Offline Mężczyzna podjazdy

• niech tak się stanie
  • Na forum od: 01.02.2011
« 29 Maj 2019, 19:45 »
Uwielbiam tę zabawę z MapSource, lakoniczny komunikat w pysk i tyle.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

« 29 Maj 2019, 23:58 »
Dziękuję. OsmAnd zaimportował bez problemów.

Offline EASYRIDER77

« 30 Maj 2019, 08:18 »
dziękuję Globalbus, sprawdzę czy działa.

Online Mężczyzna kawerna

« 30 Maj 2019, 08:44 »

Przyda się, dzięki. :icon_smile:

Basecamp/Mapsource nie przełknie tego pliku, ale po konwersji na "kmz" już tak. Załączam. Jest w zipie bo kmz nie jest dozwolony jako załącznik (?)
« Ostatnia zmiana: 30 Maj 2019, 09:22 kawerna »

Offline Mężczyzna szy

• Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
« 30 Maj 2019, 09:03 »
Basecamp/Mapsource nie przełknie tego pliku, ale po konwersji na "kmz" już tak.

Mapsource nie obsługuje kmz-tów. Ale wystarczy wrzucić gpx w GPSBabel, by wyszedł plik gdb dla Mapsource - w załączniku (trzeba zmienić rozszerzenie: czaswlas.gdb).

Globalbusie, dzięki.

Szy.

znajkraj. turystyka rowerowa i narciarska, między innymi:
Rowerem po Niemczech. 9 najlepszych szlaków rowerowych w Niemczech [2018]
www.znajkraj.pl

Online Mężczyzna kawerna

« 30 Maj 2019, 09:29 »
Mapsource nie obsługuje kmz-tów

Mea culpa  :icon_redface:  Krótko używałem Mapsource i się mi wydawało.

Offline Mężczyzna Diver

• Miasto:
  • Na forum od: 26.06.2013
« 30 Maj 2019, 16:55 »
Baza punktów w pliku nie odpowiada (jest mniejsza) niż to co na mapie. Próbowałem wstawić do BaseCampu i kmz łyknął, a gpx nie chciał.

A co do śpiwora - to wydaje mi się, że lepiej teraz w maju, czerwcu brać. Wiele tanich noclegów nie ma ogrzewania i teraz w maju i czerwcu jak noce są chłodne to można się nie wyspać jak gospodarze dadzą dwa prześcieradła i koc. Wiele razy słyszałem, że na jedną noc to im się nie chce, a jak mówiłem, że mam własny śpiwór to oni "a to w porządku".

• blog podróżniczy
« 30 Maj 2019, 17:17 »
Baza punktów w pliku nie odpowiada (jest mniejsza) niż to co na mapie. Próbowałem wstawić do BaseCampu i kmz łyknął, a gpx nie chciał.
Nie dawałem wszystkich kategorii, jest bez miejsc typu parking, ośrodek szkoleniowy itd.

Tagi:

Organizujemy

Partnerzy

Patronat

Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:

CDN ....
Mobilna wersja forum