Autor Wątek: Ladakh rowerem?  (Przeczytany 2915 razy)

Offline Mężczyzna DiDżej

• Miasto: Kraków
  • Na forum od: 14.10.2013
Odp: Ladakh rowerem?
« 12 Lut 2019, 17:41 »
Z tego co się orientowaliśmy to monsun nie dociera w rejon Ladakh'u. To samo mówiła nam marq więc zaplanowaliśmy wyjazd na 20.06-20.07. Zobaczymy jak wyjdzie. W Delhi rzeczywiście wtedy chyba może padać. Planujemy start z Shimli. Tam też jeszcze może nas zmoczyć ale podobno "zaraz"  obszar z opadami ma się skończyć. Tak na szybko znalazłem taki artykuł http://strefaindie.blogspot.com/2014/10/monsun-monsun.html. W sumie się zaniepokoiłem, ale wychodzi jednak, że nie ma o czym myśleć  :)
Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.
Albert Einstein

Offline Mężczyzna lempi

• Łukasz
  • Na forum od: 08.06.2009
« 12 Lut 2019, 21:35 »
Czytałem, że najlepszy okres, by jechać w ten region to czas od końca marca do końca czerwca. Później zaczyna dokuczać monsun, ktoś potwierdzi? Ktoś zaprzeczy?

Z tego co się orientowaliśmy to monsun nie dociera w rejon Ladakh'u. To samo mówiła nam marq więc zaplanowaliśmy wyjazd na 20.06-20.07. Zobaczymy jak wyjdzie. W Delhi rzeczywiście wtedy chyba może padać. Planujemy start z Shimli. Tam też jeszcze może nas zmoczyć ale podobno "zaraz"  obszar z opadami ma się skończyć. Tak na szybko znalazłem taki artykuł http://strefaindie.blogspot.com/2014/10/monsun-monsun.html. W sumie się zaniepokoiłem, ale wychodzi jednak, że nie ma o czym myśleć  :)

Panowie poczytajcie trochę więcej o Ladakhu i panujących tam warunkach.

Okres marzec-czerwiec to nie jest dobry czas na Manali-Leh, trasa zazwyczaj do maja jest zamknięta dla jakiegokolwiek ruchu, zawalona metrami śniegu.
Faktem jest, że monsun zazwyczaj zatrzymuje się gdzieś na Rohtangu, ale nie oznacza to, że dalej jest luzik.

Proponuję dodać do ulubionych ten link: http://vargiskhan.com/log/manali-leh-highway-status-2019/
Manali Leh Highway Status 2019 – Update February 4th
Snowfall this year has been way more than expected. An avalanche in Ladakh was reported in January that killed 10 local workers. In all possibility, there will be a delay in opening of roads and passes all across. For now, the opening date of Manali Leh Highway in 2019 is not expected to be any sooner than early June.

Planują otwarcie na początek czerwca z uwagi na dużo większe opady śniegu w tym roku. Przesuńcie wyjazd na przełom sierpień-wrzesień, czerwiec to naprawdę nie jest najlepszy pomysł. A i w sierpniu bywa różnie, nas na dwa dni zatrzymały opady śniegu i zamknięta Baralacha. W zeszłym roku 22 września spadł śnieg i droga była zablokowana.

Oczywiście można całość przejechać bez żadnych problemów z deszczem, śniegiem czy osuwiskami. Ale jednak wziąłbym pod uwagę, że to nie jest przejażdżka przez park, tylko trasa w wysokich górach.

Jeżeli chcecie ruszyć z Shimli to proponuję jechać do Manali przez Narkandę, Ani i Jalori La.
Ja jak dobrze pójdzie to w tym okresie będę chciał przejechać z ekipą Dolinę Spiti.

Offline Mężczyzna podjazdy

• niech tak się stanie
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
« 12 Lut 2019, 22:07 »
No klimat się zmienił i suma opadów w sezonie monsunowym w Ladakh spada.
https://link.springer.com/article/10.1007/s00704-016-1989-1
W sumie to jeśli trend się nie odwróci, to w ogóle można się nie przejmować ...
Tutaj jest też ciekawe opracowanie
https://www.researchgate.net/publication/271531530_An_analysis_of_monthly_rainfall_and_the_meteorological_conditions_associated_with_cloudburst_over_the_dry_region_of_Leh_Ladakh_India
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Kobieta marg

• Miasto: Tychy
  • Na forum od: 01.01.2012
    • gdzie mnie nosi
« 13 Lut 2019, 05:32 »
Czytałem, że najlepszy okres, by jechać w ten region to czas od końca marca do końca czerwca. Później zaczyna dokuczać monsun, ktoś potwierdzi? Ktoś zaprzeczy?
Zaprzeczam :)

• niech tak się stanie
« 13 Lut 2019, 09:14 »
U nas w lipcu opady wynoszą średnio 60-100 mm, a w górach około 150-200 mm i nikt tego okresu nie uważa za kiepski sezon. W Ladakh są to wartości rzędu 7-30 mm. Ulewy zdarzają się na tyle rzadko, że jest o nich cały artykuł - raz na kilka/kilkanaście lat. Przy czym ulewy w Ladakh też mają około 20-30% tej sumy opadów, co nasze ulewy w lipcu. Monsun faktycznie tam dociera ale deszczu przynosi bardzo mało.

Offline Wilk

• Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
« 13 Lut 2019, 10:07 »
U nas w lipcu opady wynoszą średnio 60-100 mm, a w górach około 150-200 mm i nikt tego okresu nie uważa za kiepski sezon. W Ladakh są to wartości rzędu 7-30 mm. Ulewy zdarzają się na tyle rzadko, że jest o nich cały artykuł - raz na kilka/kilkanaście lat. Przy czym ulewy w Ladakh też mają około 20-30% tej sumy opadów, co nasze ulewy w lipcu. Monsun faktycznie tam dociera ale deszczu przynosi bardzo mało.

Ale to przecież nie deszcz jest problemem na tej drodze, tylko śniegi zalegające na wysokich przełęczach po 5000m. I dlatego sierpień będzie lepszym pomysłem niż początek lipca czy tym bardziej czerwiec. Gdy topiący się śnieg spływa po tych drogach, żłobi je itd.
„Nic mi po srebrze, nic mi po złocie,
Nic po chudobie —
Niech z głodu zamrę, przy krzywym płocie,
Byle przy tobie!“

• niech tak się stanie
« 13 Lut 2019, 10:22 »
Ale to przecież nie deszcz jest problemem na tej drodze, tylko śniegi zalegające na wysokich przełęczach po 5000m. I dlatego sierpień będzie lepszym pomysłem niż początek lipca czy tym bardziej czerwiec. Gdy topiący się śnieg spływa po tych drogach, żłobi je itd.
Pytanie było o monsun i jazdę w okresie marzec-czerwiec. Zacytuję ponownie, bo chyba Ci umknęło:
Tak więc odpowiedziałem odnośnie monsunu i jego ewentualnego wpływu na pogodę, który jak widać z porównania jest praktycznie pomijalny, na przykładzie lipca. Co do śniegu to dużo zależy od tego, ile go jest na starcie ciepłego sezonu. To nie jest tak, że zawsze jest go tyle samo.

Offline Mężczyzna DiDżej

« 13 Lut 2019, 10:35 »
No pewnie macie rację, że sierpień mógłby być lepszy tylko my akurat już podjęliśmy decyzję. Lecimy 20 czerwca. Zanim dotrzemy do Manali, a w zasadzie już za, to czasu trochę minie bo z Shimli chcemy pojechać doliną Spiti a to prawie 600km po górach. No oczywiście jesteśmy świadomi, że to nie jest wycieczka po parku  ;D i co w sumie jest trudnością na tej drodze. "Po zasięgnięciu języka" u marg postanowiliśmy przyspieszyć nasz wyjazd w stosunku do jej terminu o dwa tygodnie. Z różnych powodów. Ufamy, że uda nam się dojechać.  :) Co do śniegu, no to jak już go tyle spadło (wyjątkowo) to może i jakieś wyjątkowe ciepło stopi go?  :lol: Zobaczymy.
W sumie to odpowiadałem na pytanie o monsunie.  ;)
Albert Einstein

• niech tak się stanie
« 13 Lut 2019, 12:38 »
Co do śniegu, no to jak już go tyle spadło (wyjątkowo) to może i jakieś wyjątkowe ciepło stopi go?
To tak nie działa. Śnieg powyżej pewnej grubości topnieje strasznie wolno, bo wskutek topnienia od góry wzrasta równoważnik wodny warstw śniegu leżących poniżej. Wzrost jest około 4 krotny. To powoduje, że trzeba dostarczyć znacznie więcej energii, aby taki śnieg stopić. Wbrew pozorom najlepsze warunki do topnienia śniegu to ulewne deszcze. Była swego czasu taka sytuacja na Bałkanach, że zimą sporo śniegu nawaliło, a potem przyszła bardzo ciepła, ale też niestety słoneczna pogoda. No i śnieg leżał na wysokościach Durmitoru praktycznie do lata :P Dużo szybciej by stopniał, gdyby była standardowa "sieczka" z deszczem co drugi dzień.

Offline Mężczyzna DiDżej

« 13 Lut 2019, 14:11 »
Masz rację, ale w zaistniałych okolicznościach (tegoroczny ponadnormatywny opad śniegu, zakup biletu we wrześniu, itd.) pozostaje nadzieja, :) chociaż wiem kim jest nadzieja. Matką w każdym bądź razie. ;)
Albert Einstein

Offline Mężczyzna lempi

• Łukasz
  • Na forum od: 08.06.2009
« 13 Lut 2019, 15:21 »
No pewnie macie rację, że sierpień mógłby być lepszy tylko my akurat już podjęliśmy decyzję. Lecimy 20 czerwca. Zanim dotrzemy do Manali, a w zasadzie już za, to czasu trochę minie bo z Shimli chcemy pojechać doliną Spiti a to prawie 600km po górach. No oczywiście jesteśmy świadomi, że to nie jest wycieczka po parku  ;D i co w sumie jest trudnością na tej drodze. "Po zasięgnięciu języka" u marg postanowiliśmy przyspieszyć nasz wyjazd w stosunku do jej terminu o dwa tygodnie. Z różnych powodów. Ufamy, że uda nam się dojechać.  :) Co do śniegu, no to jak już go tyle spadło (wyjątkowo) to może i jakieś wyjątkowe ciepło stopi go?  :lol: Zobaczymy.
W sumie to odpowiadałem na pytanie o monsunie.  ;)

Lepiej żeby ten śnieg za szybko nie topniał, bo szlag trafi wszystkie drogi.

No jak zamierzacie jechać przez Spiti to zmienia postać rzeczy. Zanim dojedziecie za Rohtang powinno już być pogodowo OK.
Zastanawia mnie czas na cały wyjazd, 20.06-20.07. Chcecie zrobić Spiti i dojechać do Leh w miesiąc? To ostro.

Ja poproszę dokładną relację ze Spiti, przyda się :)

Offline Mężczyzna DiDżej

« 13 Lut 2019, 16:11 »
No tak planujemy, nawet jeszcze wyżej  :D. Co z tego wyjdzie, zobaczymy :D.
Powrót raczej nie w całości na kołach.
Albert Einstein

Offline tater

• Miasto: Przyrów
  • Na forum od: 13.09.2009
« 13 Lut 2019, 18:31 »
Na terenie Ladakhu przebywałem prawie cały czerwiec i nie zamieniłbym na inny termin. Drogę odśnieżają chyba pod koniec maja i w czerwcu jeśli coś na pruszy śniegu to zazwyczaj za dnia topnieje i droga jest czarna. W trakcie wyprawy miałem jeden dzień ze śnieżycą na wysokości powyżej 5000m.n.p.m. i jeden dzień deszczowy przy zjeździe do Manali.
Marek

Tagi:

Organizujemy

Partnerzy

Patronat

Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:

CDN ....
Mobilna wersja forum