Autor Wątek: Górskie przysiółki Gorców, Podhala, Orawy i Beskidu Żywieckiego  (Przeczytany 345 razy)

Online Mężczyzna podjazdy

• niech tak się stanie
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
Latem 2013 roku wybrałem się w góry na kilkudniową wycieczkę w celu upolowania nowych szos w ramach tworzenia rowerowej bazy podjazdów i zebrania materiałów do cyklu, który publikowałem na ramach czasopisma „rowertour”. Takie szukanie podjazdów to okazja na odwiedzanie różnych zakamarków, przez które często nie przebiegają szlaki turystyczne. W końcu znalazłem trochę czasu, aby zrobić tę galerię. Po pięciu latach, ale lepiej późno, niż wcale.

Ponieważ był to tak zwany wysoki sezon turystyczny, mogłem skorzystać z bezpośredniego pociągu z Poznania do Zakopanego, mającego w składzie wagony sypialne. Ponieważ przewóz rowerów w kuszecie jest niedozwolony, rower złożyłem dość kompaktowo i zapakowałem w worek, udając, że to kontrabas. Na szczęście nikt nie poprosił mnie, abym na nim zagrał... To były jeszcze złote czasy kolei dalekobieżnych w Polsce, mieli dużo kuszet i oferowali miejsce leżące za dopłatą jedynie 25 zł do biletu na przejazd w drugiej klasie. Teraz, pięć lat później, ta dopłata wynosi 69 zł i wagonów brakuje.
Wysiadłem w Chabówce prawie wyspany, bo trudno spać jak suseł, gdy pociąg na krętej trasie od Skawiny aż do samej Chabówki telepie się na wszystkie strony. Po złożeniu roweru od razu udałem się do Raby Niżnej na początek pierwszego podjazdu do osiedla Jasionów... Opisanie całego wyjazdu zajęłoby sporo czasu, więc podam tylko najważniejsze podjazdy i inne miejsca charakterystyczne:
Szosowe podjazdy:
Jasionów (Gorce)
Orkanówka (Gorce)
Przełęcz Przysłop (Gorce)
Klenina (Gorce)
Studzionki (Gorce)
Huba (Gorce)
Przełęcz Sieniawska (Pasmo Orawsko-Podhalańskie)
Harkabuz z Raby Wyżnej (Pasmo Orawsko-Podhalańskie)
Bukowina Osiedle (Pasmo Orawsko-Podhalańskie)
Wronia Grapa (Pasmo Orawsko-Podhalańskie)

Markówka (Pasmo Orawsko-Podhalańskie)
Rajsztag, Polana, Krowiarki (Beskid Żywiecki)
Hujdowa-Masówka (Beskid Żywiecki)

Na Tokarnem (Beskid Żywiecki)
Juszczyn-Polany (Beskid Żywiecki)
Nowy Świat – Semikówka (Beskid Żywiecki)
Grzechynia-Burdele-Surzynówka (Beskid Żywiecki)
Czeretnik, Na Groń (Pasmo Pewelskie)
Skrzyczne (Beskid Śląski)
Grabowa (Beskid Śląski)
Pomiędzy nimi były odcinki dojazdowe dolinami, a na grzbiecie szlaki piesze, szutry itp.
Biwaki:
Studzionki koło Ochotnicy – ładny widok o poranku na morze chmur w Kotlinie Nowotarskiej, ale trochę zepsuty przez spuszczone z łańcucha owczarki z pobliskiej wioski, które przez godzinę czy więcej ujadały wściekle tuż obok namiotu. Potem już nie miałem pewności, czy nie wrócą i nie zagryzą mnie podczas snu.

Koci Zamek koło Jabłonki – jedna z najlepszych miejscówek, piękny widok o poranku na mgły w Kotlinie Orawskiej, a nad nimi – Tatry. Niestety zarówno zachód, jak i wschód słońca za górami, a nie gdzieś daleko w dolinie.

Kemping Łazy w Makowie – całkiem spoko, ale jak to kemping nad głęboko wciętą pomiędzy wysokie góry rzeką – potężna inwersja, spadek temperatury znacznie poniżej punktu rosy i rano namiot mokry jak ścierka do podłogi.
Skrzyczne – bardzo kameralnie jak na oficjalny biwak, a o świcie przepiękny wschód słońca nad Beskidem Małym. Bardzo dobra miejscówka, nawet w środku sezonu ok. Nadal mają w ofercie nocleg we własnym namiocie (12 zł), trochę ukryty w zakładce „pokoje”.

Odcinek przez Skrzyczne do Grabowej jest bardzo widokowy, oczywiście jest to raczej trasa na rower górski. W 2013 roku jeszcze trwała wycinka drzew po katastrofie ekologicznej, więc na paru kadrach widać malownicze, ale smutnie prezentujące się pozostałości tutejszego lasu.

Wróciłem pociągiem z Bielska-Białej. Sama końcówka z Jasienicy do dworca w Bielsku-Białej beznadziejna, duży ruch i wąska szosa, lepiej pojechać jakąś inną równoległą drogą...

Trasę można podejrzeć tutaj:
https://www.gpsies.com/map.do?fileId=ydyeauwteopavwrf
Zaś foty tutaj:
https://photos.app.goo.gl/eD8rKkfkAbt2nY9h7

"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna JUREK

• Na forum od: 21.11.2011
"Kemping Łazy w Makowie – całkiem spoko, ale jak to kemping nad głęboko wciętą pomiędzy wysokie góry rzeką – potężna inwersja, spadek temperatury znacznie poniżej punktu rosy i rano namiot mokry jak ścierka do podłogi."

To jednak MSR huba też zalicza nocne moczenie,
a wycieczka jak zwykle, fajna.
« Ostatnia zmiana: 16 Gru 2018, 20:17 JUREK »
"Głupek ma tyle praw co mędrzec." - Witold Gombrowicz

• niech tak się stanie
To jednak MSR huba też zalicza nocne moczenie,
a wycieczka jak zwykle, fajna.
No trudno, żeby tropik był suchy po takiej rosie :P

Offline EASYRIDER77

• Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
piękną pogodę miałeś. Ujęcia udane.

Offline Mężczyzna maper

• Miasto: Straszyn
  • Na forum od: 15.02.2016
Teraz podobne trasy to, jak widzę, robisz już bajkpakingowo.
Wróciłbyś jeszcze do sakw, czy nie ma takiej opcji?

• niech tak się stanie
Jeżdżę i tak, i tak. To trochę zależy od roweru, ilości bagażu i pogody. Teraz w Alpach miałem hardtaila i sakwy. Podobnie na trasie przez jeziora i bagna z Suwałk do Tallina. System bikepack mam na razie z dziurami puszczajacymi wodę, więc na deszczowe wyjazdy się nie nadaje. Ale tej zimy zamierzam się zaopatrzyć w coś szczelnego.

Tagi:

Organizujemy

Partnerzy

Patronat

Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:

CDN ....
Mobilna wersja forum