Autor Wątek: Po okolicach Poznania - na luzie  (Przeczytany 34090 razy)

Offline Mężczyzna dzesio

  • Wiadomości: 156
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.02.2014
Po okolicach Poznania - na luzie
« 22 Wrz 2018, 12:38 »
Cześć,
Pojechaliśmy do WPN spędzić trochę czas na łonie natury. Objechaliśmy kilka jezior na terenie parku. Koniecznie zabrałem ze sobą aparat co by uwiecznić wycieczkę, dzięki temu powstał mini album- zapraszam do obejrzenia.
Sobota, niedziele można nas spotkać w lasach w okolicach Poznania: WPN, puszcza Zielonka, dolina Cybiny - to nasze ulubione miejsca.
https://photos.app.goo.gl/44hxRGRX2tFBboEe6

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 22 Kwi 2020, 11:52 dzesio »

Offline Mężczyzna Elizium

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6032
  • Miasto: Bnin
  • Na forum od: 17.03.2013
    • Klasyka w niedzielny poranek
No no, już myślałem, że wziąłeś dzieciaczki na tamtejsze pagóry, by się odpowiednio zmęczyły, a tu proszę... rodzice się zmęczyli ;)

Przy okazji taka dykteryjka z... wczoraj. Na odcinku wzdłuż Jeziora Góreckiego spotkaliśmy pracownika WPN, który ładnie wyjaśnił nam, że tym szlakiem akurat NIE WOLNO jeździć na rowerze. No cóż... jest tam odcinek na stravie, jeździ tamtędy mnóstwo rowerzystów, ale okazuje się, że robimy to nielegalnie. Bo regulamin zabrania i już. W sumie okazuje się, że te szlaki nie są specjalnie oznaczone zakazami, po prostu wybierając się do WPN należy wiedzieć, który szlak jest przewidziany po jaką aktywność. Jak jest pieszy, to nie wolno na rowerze. A jak rowerowy, to... sami wiecie ;)
Absurdalny Eli

Hipek: "Starość to wg mie coś takiego że marudzisz jak to jesteś słaby i w ogóle, a potem wciągasz na lajcie podjazdy 25% i elo"

Offline Mężczyzna Elizium

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6032
  • Miasto: Bnin
  • Na forum od: 17.03.2013
    • Klasyka w niedzielny poranek
Zaraz. Pani z Parku mówiła, że tam jest 100 km tras rowerowych (w parku). Co jak „prawie nigdzie”? Fakt, jestem leniwy i dalej nie sprawdziłem, czy mówiła prawdę czy nie bardzo.
Absurdalny Eli

Hipek: "Starość to wg mie coś takiego że marudzisz jak to jesteś słaby i w ogóle, a potem wciągasz na lajcie podjazdy 25% i elo"

Offline Mężczyzna 365

  • Wiadomości: 675
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 27.02.2018
Kamień z serca... W zeszłym roku jechałem "Pierścień wokół Poznania" i chyba właśnie tą trasą z czerwonych kropek. Znaczy się prawidłowo ;)
Paweł.

Offline Mężczyzna JUREK

  • Wiadomości: 1188
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 21.11.2011
Często jestem w lesie mieszanym na Morenie Puszczykowskiej, zauważyłem na mapie że są tam obszary ochrony ścisłej. Czy oznacza to że nie wolno tam wchodzić? Czytalem, że w obszarze ścislej ochrony jest zakaz ingerencji człowieka, czy wejście w taki obszar to ingerencja?

Offline Mężczyzna rmk

  • Wiadomości: 817
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 12.01.2013
Zakazy, nakazy, przykazania moralne... Niedługo nic nie będzie wolno.
WPN jak to WPN, zawsze ładny ale już niedługo będzie tam najpiękniej :)
Nie odkładaj marzeń. Odkładaj na marzenia.

Offline Mężczyzna Elizium

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6032
  • Miasto: Bnin
  • Na forum od: 17.03.2013
    • Klasyka w niedzielny poranek
A na Osowej zdaje się, że budują ścieżkę asfaltową wokół tej glinianki... Ten fajny singletrack zniknął zupełnie, a w lesie jest spora przecinka pasująca pod DDR...
Absurdalny Eli

Hipek: "Starość to wg mie coś takiego że marudzisz jak to jesteś słaby i w ogóle, a potem wciągasz na lajcie podjazdy 25% i elo"

Offline Mężczyzna 365

  • Wiadomości: 675
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 27.02.2018
Zakazy, nakazy, przykazania moralne... Niedługo nic nie będzie wolno.

Ale jak nie będzie zakazów, to następne pokolenie może już nie mieć parku.
Rozmawiałem parę dni temu z leśniczym o drogach przez las. Kiedyś ubita ścieżka - dzisiaj cywilizowany szuter. Słusznie chyba zauważył, że ludziska i tak wjeżdżały, ale robili sobie różne skróty, omijali niektóre fragmenty środkiem lasu itd. Po utwardzeniu drogi wszyscy jadą jednym śladem, a przyroda tuż obok trochę mniej zdewastowana.

Na minus - im lepsze drogi tym więcej barachła, które śmieci, niszczy i rozpala ogniska w środku lasu choć nie padało od miesięcy. Cywilizacja...
Paweł.

Offline Mężczyzna Elizium

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6032
  • Miasto: Bnin
  • Na forum od: 17.03.2013
    • Klasyka w niedzielny poranek
Wielkopolski Park Narodowy - na luzie
« 25 Wrz 2018, 08:07 »

O, to nowość, kto dał na to kasę? Przecież tam glina jest i sama ścieżka co roku trochę się zmienia ...

Może Gmina Mosina? W lesie jest tylko przecinka (choć pasująca jak ulał pod te drogę, zorientowałem się dopiero, jak wyjechałem na szczyt i zobaczyłem przygotowane fragmenty ścieżki), ale na górze, od tej szutrowej drogi prowadzi już wykorytowana ścieżka przygotowana chyba pod asfalt. Choć równie dobrze mogą to przykryć pozbrukiem..

o, proszę:

https://www.gazeta-mosina.pl/2017/sciezka-pieszo-rowerowa-na-gliniankach-w-mosinie/

Trzeba poszperać w BIP'ie, to się dowiemy, co to dokładnie będzie.
« Ostatnia zmiana: 25 Wrz 2018, 09:24 Elizium »
Absurdalny Eli

Hipek: "Starość to wg mie coś takiego że marudzisz jak to jesteś słaby i w ogóle, a potem wciągasz na lajcie podjazdy 25% i elo"

Offline Mężczyzna Elizium

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6032
  • Miasto: Bnin
  • Na forum od: 17.03.2013
    • Klasyka w niedzielny poranek
Przecież pisałem, że znika ten fajny singletrack... cóż Pan zrobisz? Nic nie zrobisz...

Ale co stoi na przeszkodzie, pogadać z WPN i taki singletrack wytyczyć? Zahaczający choćby o yanosika?
Absurdalny Eli

Hipek: "Starość to wg mie coś takiego że marudzisz jak to jesteś słaby i w ogóle, a potem wciągasz na lajcie podjazdy 25% i elo"

Offline Mężczyzna Sebastian

  • Wiadomości: 184
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 22.03.2015
    • Dzieciaki w Plecaki
Często jestem w lesie mieszanym na Morenie Puszczykowskiej, zauważyłem na mapie że są tam obszary ochrony ścisłej. Czy oznacza to że nie wolno tam wchodzić? Czytalem, że w obszarze ścislej ochrony jest zakaz ingerencji człowieka, czy wejście w taki obszar to ingerencja?

Z reguły do obszarów ochrony ścisłej mogą wchodzić naukowcy (po uzyskaniu zgody np. od dyrekcji parku), pracownicy parków itp. I nie zawsze są w parkach narodowych, nierzadko są też w parkach krajobrazowych, tak. jest np. z rezerwatem Świnia Góra w Suchedniowsko-Oblęgorskim Parku Krajobrazowym.

Zejście ze szlaków też jest zabronione, chyba, że regulamin bądź inne zarządzenia na to zezwalają. Tak jest np. w Tatrach - wspinacze mogą zejść ze szlaku celem podejścia pod dozwolone do wspinania ściany, najkrótszą trasą podejścia.

Kiedyś w Pieninach zeszliśmy z rodzicami 3 metry ze szlaku, usiedliśmy na zwalonym pniu drzewa - akurat przechodził strażnik parku, dostaliśmy reprymendę w formie zapytania czy mamy pozwolenie na zejście ze szlaku ;)
« Ostatnia zmiana: 26 Wrz 2018, 09:46 Sebastian »

Offline Mężczyzna dzesio

  • Wiadomości: 156
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.02.2014
Taka ciekawostka, że na końcu singla prowadzącego na kładkę widokową na wyspę zamkową zrobiono coś na podobieństwo stojaka na rowery.

Offline Mężczyzna Elizium

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 6032
  • Miasto: Bnin
  • Na forum od: 17.03.2013
    • Klasyka w niedzielny poranek
Teraz tylko czekać, aż jakiś nierozważny rowerzysta wpadnie na pieszego i go pokiereszuje. Będzie larum, zakaz jazdy po parku i patrole strażników. Na rowerach ;D
Absurdalny Eli

Hipek: "Starość to wg mie coś takiego że marudzisz jak to jesteś słaby i w ogóle, a potem wciągasz na lajcie podjazdy 25% i elo"

Offline Mężczyzna JUREK

  • Wiadomości: 1188
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 21.11.2011
: podjazdy
"Swoją drogą jak zobaczyłeś tę tablicę z nazwą tego rezerwatu to musiałeś złamać prawo"

Obszary o których pisalem nie byly oznaczone fizycznie, zauważyłem na mapie ktorą zalinkowałeś.
Patrząc na mapę mają one po około 2-3 hektarów. Sam nie jestem pewien czy w nich byłem, przebywałem tylko na ścieżce zaznaczonej linią przerywaną na mapie. Jechać tam nie bylo można bo bylo dużo wiatrołomów i wykrotów.

Offline Mężczyzna dzesio

  • Wiadomości: 156
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.02.2014
Odp: Po okolicach Poznania - na luzie
« 22 Kwi 2020, 12:05 »
Cześć,
Tym razem wybraliśmy się na wycieczkę do poznańskiej mekki mtb-owców: na dziewiczą górę w puszczy zielonka. Fajnie było ;)
https://photos.app.goo.gl/X2hV24G6QXZ7HxTy9

PS. Wie ktoś co to za robak, ten ze zdjęć z galerii



Offline malusienka

  • Wiadomości: 8
  • Miasto:
  • Na forum od: 19.07.2019
Odp: Po okolicach Poznania - na luzie
« 22 Kwi 2020, 16:53 »
W którym miejscu jest ta zewnętrzna ścianka wspinaczkowa? Nie mogę zlokalizować.

Offline Mężczyzna wojtas71

  • Wiadomości: 188
  • Miasto: Kraków/Kielce
  • Na forum od: 20.04.2013
Odp: Po okolicach Poznania - na luzie
« 22 Kwi 2020, 17:05 »
@Dzesio W którym miejscu jest ten Fort i Schron amunicyjny TP ?


Offline Mężczyzna dzesio

  • Wiadomości: 156
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.02.2014
Odp: Po okolicach Poznania - na luzie
« 22 Kwi 2020, 23:27 »
@Dzesio W  którym miejscu jest ten Fort i Schron amunicyjny TP ?
Strzelnica dla piechoty, twierdza Poznań - użytek ekologiczny przy ulicy chemicznej

W którym miejscu jest ta zewnętrzna ścianka wspinaczkowa? Nie mogę zlokalizować.
Przy wartostradzie na Zawadach niedaleko mostu Lecha, ścianka ma około dwa tygodnie.

Offline Mężczyzna dzesio

  • Wiadomości: 156
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.02.2014
Odp: Po okolicach Poznania - na luzie
« 22 Kwi 2020, 23:47 »
Nie czuliście rarytasów zapachowych z oczyszczalni? To chyba jakiś cud, tam zawsze nieładnie pachnie.
Robak podobny do oleicy fioletowej, ale ja się nie znam. Zawinął się i widać tylko, że są segmenty i wielkość się zgadza.
Jeśli to ten owad, to dzieci lepiej, aby nie bawiły się nim. Broni się wydzielając truciznę, kantarydynę. Zabić dziecka nie powinno, ale problemy mogą być.
Jeśli chodzi o oczyszczalnie to nie było zapachowych rarytasów. Za to młodzi mieli zabawę z rzucanie patyków do wypływającej bystrej wody ;)
a z tym owadem to nie pocieszyłeś "... Oleica jest powolna w ruchach, a jej ochroną jest trująca, oleista ciecz wylewana w momencie zagrożenia." wygląd się zgadza, i jej miejsce występowanie na slo ecznej polance. Ciekawe znalezisko bo ponoć bardzo rzadko występujący owad.

Offline Mężczyzna wojtek

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 5120
  • Miasto:
  • Na forum od: 02.03.2010
    • Pokój z Tobą
Odp: Po okolicach Poznania - na luzie
« 23 Kwi 2020, 07:23 »
Ciekawe znalezisko bo ponoć bardzo rzadko występujący owad.
Skąd taka informacja? Widuję odkąd zacząłem się schylać do makrofotografii.

Offline Mężczyzna dzesio

  • Wiadomości: 156
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.02.2014
Odp: Po okolicach Poznania - na luzie
« 23 Kwi 2020, 07:59 »
Wojtek, wg wikipedia:
 "Oleica fioletowa, oleica fiołkowa[2] (Meloe violaceus) – owad z rzędu chrząszczy (Coleoptera), z rodziny oleicowatych (Meloidae). Występuje w Europie, Północnej Afryce i umiarkowanej strefie Azji. Gatunek rzadki[3]...."
[3] Heiko Bellmann: Atlas owadów. Warszawa: Wydawnictwo RM, 2010, s. 110-111. ISBN 978-83-7243-794-5.

Dobrze, że napisałem "ponoć"  :D
Ale to jest Atlas z 2010 roku, może rzeczywiście ten klimat się zmienia jak pisał Podjazdy.

Offline Mężczyzna wojtas71

  • Wiadomości: 188
  • Miasto: Kraków/Kielce
  • Na forum od: 20.04.2013
Odp: Po okolicach Poznania - na luzie
« 23 Kwi 2020, 09:09 »
@Dzesio W  którym miejscu jest ten Fort i Schron amunicyjny TP ?
Strzelnica dla piechoty, twierdza Poznań - użytek ekologiczny przy ulicy chemicznej

Dzięki za odpowiedź naprowadzającą  ;)
Będąc z całą rodziną w Poznaniu w 2016 roku na kila miesięcy zwiedziłem dużo okolicy, ale niestety niektóre zakątki i z tym związane obiekty umknęły mi bądź minąłem nie zauważywszy ich  ::). Dużo się zmieniło i zmienia jak wszędzie z resztą  8).
Pozdrowerek


Offline Mężczyzna szy

  • Wiadomości: 3146
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
Odp: Po okolicach Poznania - na luzie
« 23 Kwi 2020, 14:21 »
https://www.pro___cam.pl/komunikat-fitosanitarny-07-05-19/

Avast zablokował mi trojana po wejściu na tę stronę. Domyślam się, że Tobie nie, więc miej się na e-baczności.

Szy.

Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie

Offline Mężczyzna dzesio

  • Wiadomości: 156
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.02.2014
Odp: Po okolicach Poznania - na luzie
« 23 Kwi 2020, 19:31 »
Z wydzieliny oleicy robią popularne afrodyzjaki https://youtu.be/OzUsxaEchA8

Offline Mężczyzna wojtek

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 5120
  • Miasto:
  • Na forum od: 02.03.2010
    • Pokój z Tobą
Odp: Po okolicach Poznania - na luzie
« 24 Kwi 2020, 08:35 »
Wojtek, wg wikipedia:
Doświadczenie uczy, by do zasięgów występowania podawanych w wikipedii podchodzić z dużą ostrożnością.

Offline Mężczyzna dzesio

  • Wiadomości: 156
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.02.2014
Odp: Po okolicach Poznania - na luzie
« 25 Kwi 2020, 18:02 »
Cześć, tym razem poniosło nas na południe Poznania po wschodniej stronie rz. Warty.

https://photos.app.goo.gl/5ZmewpfCqTf1BxB66

Offline Mężczyzna dzesio

  • Wiadomości: 156
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.02.2014
Odp: Po okolicach Poznania - na luzie
« 23 Paź 2020, 22:50 »
Tymczasem po okolicach Poznania...na luzie wybraliśmy się pozbierać trochę orzechów włoskich. Jak się okazało nie w porę. Ale za to wycieczka wyszła przednia...

https://photos.app.goo.gl/Ba5KyA7RagHceN757

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum