Autor Wątek: Wielkopolski Park Narodowy - na luzie  (Przeczytany 3517 razy)

Offline Mężczyzna dzesio

• Miasto: Poznań
  • Na forum od: 11.02.2014
Wielkopolski Park Narodowy - na luzie
« 22 Wrz 2018, 12:38 »
Cześć,
Pojechaliśmy do WPN spędzić trochę czas na łonie natury. Objechaliśmy kilka jezior na terenie parku. Koniecznie zabrałem ze sobą aparat co by uwiecznić wycieczkę, dzięki temu powstał mini album- zapraszam do obejrzenia.
Sobota, niedziele można nas spotkać w lasach w okolicach Poznania: WPN, puszcza Zielonka, dolina Cybiny - to nasze ulubione miejsca.
https://photos.app.goo.gl/44hxRGRX2tFBboEe6

Pozdrawiam

Offline Mężczyzna Elizium

• Kapituła MP-P 2017
  • Miasto: Bnin
  • Na forum od: 17.03.2013
    • Klasyka w niedzielny poranek
No no, już myślałem, że wziąłeś dzieciaczki na tamtejsze pagóry, by się odpowiednio zmęczyły, a tu proszę... rodzice się zmęczyli ;)

Przy okazji taka dykteryjka z... wczoraj. Na odcinku wzdłuż Jeziora Góreckiego spotkaliśmy pracownika WPN, który ładnie wyjaśnił nam, że tym szlakiem akurat NIE WOLNO jeździć na rowerze. No cóż... jest tam odcinek na stravie, jeździ tamtędy mnóstwo rowerzystów, ale okazuje się, że robimy to nielegalnie. Bo regulamin zabrania i już. W sumie okazuje się, że te szlaki nie są specjalnie oznaczone zakazami, po prostu wybierając się do WPN należy wiedzieć, który szlak jest przewidziany po jaką aktywność. Jak jest pieszy, to nie wolno na rowerze. A jak rowerowy, to... sami wiecie ;)
Absurdalny Eli

Offline Mężczyzna podjazdy

• niech tak się stanie
  • Na forum od: 01.02.2011
Przy okazji taka dykteryjka z... wczoraj. Na odcinku wzdłuż Jeziora Góreckiego spotkaliśmy pracownika WPN, który ładnie wyjaśnił nam, że tym szlakiem akurat NIE WOLNO jeździć na rowerze. No cóż... jest tam odcinek na stravie, jeździ tamtędy mnóstwo rowerzystów, ale okazuje się, że robimy to nielegalnie. Bo regulamin zabrania i już. W sumie okazuje się, że te szlaki nie są specjalnie oznaczone zakazami, po prostu wybierając się do WPN należy wiedzieć, który szlak jest przewidziany po jaką aktywność. Jak jest pieszy, to nie wolno na rowerze. A jak rowerowy, to... sami wiecie ;)
Generalnie prawie nigdzie nie wolno jeździć na rowerze w WPN. Gdybym miał jeździć legalnie, to bym wcale nie pojeździł :D Mam nadzieję, że pracownik był tam z przypadku, a nie np. w związku z jakimś nowym pomysłem na egzekwowanie prawa. To tak było z J. Góreckim, że przez lata ludzie się kąpali mimo ochrony rezerwatowej, bo nikt tego prawa nie egzekwował. Potem jednego roku pojawili się panowie w mundurach i cały sezon codziennie od rana pilnowali plaż... No i teraz w sumie nie muszą się pojawiać, bo rzadko kto się kąpie. Z rowerzystami jednak ten numer nie przejdzie, bo oficjalne szlaki rowerowe to grajzerówka i  cztery szutry, omijające wszystko co najciekawsze w parku. Ludzie będą łamać prawo, a agresywne mandatowanie może się sprowadzić do tego, że zamiast szlakami (gdzie są strażnicy) będzie się jeździć równoległymi duktami, gdzie strażników nie ma bo nikt nie ma prawa tam przebywać i bez sensu byłoby płoszyć zwierzynę dla jednej osoby złapanej raz na tydzień czy dwa.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

• Kapituła MP-P 2017
Zaraz. Pani z Parku mówiła, że tam jest 100 km tras rowerowych (w parku). Co jak „prawie nigdzie”? Fakt, jestem leniwy i dalej nie sprawdziłem, czy mówiła prawdę czy nie bardzo.
Absurdalny Eli

• niech tak się stanie
Zaraz. Pani z Parku mówiła, że tam jest 100 km tras rowerowych (w parku). Co jak „prawie nigdzie”? Fakt, jestem leniwy i dalej nie sprawdziłem, czy mówiła prawdę czy nie bardzo.
Jest 85 km szlaków pieszych. Szlak rowerowy masz zaznaczony czerwonymi kropkami. Pani wciskała kit, bo takie widocznie miała zadanie... Za to jej płacą.
http://wielkopolskipn.pl/mapywpn/

Offline Mężczyzna rowerowy365

• Na forum od: 27.02.2018
Kamień z serca... W zeszłym roku jechałem "Pierścień wokół Poznania" i chyba właśnie tą trasą z czerwonych kropek. Znaczy się prawidłowo ;)
Paweł.

Offline Mężczyzna JUREK

• Na forum od: 21.11.2011
Często jestem w lesie mieszanym na Morenie Puszczykowskiej, zauważyłem na mapie że są tam obszary ochrony ścisłej. Czy oznacza to że nie wolno tam wchodzić? Czytalem, że w obszarze ścislej ochrony jest zakaz ingerencji człowieka, czy wejście w taki obszar to ingerencja?
"Głupek ma tyle praw co mędrzec." - Witold Gombrowicz

• niech tak się stanie
Często jestem w lesie mieszanym na Morenie Puszczykowskiej, zauważyłem na mapie że są tam obszary ochrony ścisłej. Czy oznacza to że nie wolno tam wchodzić? Czytalem, że w obszarze ścislej ochrony jest zakaz ingerencji człowieka, czy wejście w taki obszar to ingerencja?
W całym parku narodowym nie możesz w ogóle zejść ze szlaku czy z drogi. Ścieżki wydeptane na dziko to nie szlaki, musi być oznakowanie... I to jeszcze tylko od świtu do zmroku (to już zupełna utopia, bo zbyt blisko dużego miasta, ludzie jeżdżą przez park w celach komunikacyjnych do pracy itp. cały rok, także szlakami).
Swoją drogą jak zobaczyłeś tę tablicę z nazwą tego rezerwatu to musiałeś złamać prawo, bo o ile pamiętam wszystkie tablice są w środku lasu - poza szlakiem, przy leśnym dukcie. A za chodzenie w tym rezerwacie poza ścieżką (która też jest nielegalna, bo tam szlaku nie ma) to mogą przyłożyć sporą karę, bo przedmiot ochrony jest pod butami (być może już był, bo ludzie tam grzyby zbierają i niestety patrzą tylko na grzyby).
« Ostatnia zmiana: 24 Wrz 2018, 21:28 podjazdy »

Offline Mężczyzna rmk

• Na forum od: 12.01.2013
Zakazy, nakazy, przykazania moralne... Niedługo nic nie będzie wolno.
WPN jak to WPN, zawsze ładny ale już niedługo będzie tam najpiękniej :)

• niech tak się stanie
Wiem, przecież moja trasa treningowa prowadzi przez WPN różnymi ścieżkami. No ale pytanie było czy wolno, a poza tym chodzenie poza ścieżkami (w sensie poza wszystkim co wydeptane, niezależnie czy to szlak czy na dziko) to jednak spory problem w WPN. Już dużo zmieniłoby samo trzymanie się wydeptanych ścieżek, ale na to WPN pewnie nie pozwoli. A pomyśleć, że idea Adama Wodziczki, inicjatora powstania parku narodowego i znakowania szlaków była taka, żeby oznakować te szlaki tylko w celu ułatwienia ludziom powrotu do domu, bo wiele osób gubiło się w tym polodowcowym krajobrazie. Było to w starym przewodniku z lat 60 i do dziś pamiętam ten cytat. No, a teraz zostały legalnie tylko te wyznakowane wtedy szlaki aby wrócić z parku do domu...

• Kapituła MP-P 2017
A na Osowej zdaje się, że budują ścieżkę asfaltową wokół tej glinianki... Ten fajny singletrack zniknął zupełnie, a w lesie jest spora przecinka pasująca pod DDR...
Absurdalny Eli

• niech tak się stanie
A na Osowej zdaje się, że budują ścieżkę asfaltową wokół tej glinianki... Ten fajny singletrack zniknął zupełnie, a w lesie jest spora przecinka pasująca pod DDR...
O, to nowość, kto dał na to kasę? Przecież tam glina jest i sama ścieżka co roku trochę się zmienia ...

Offline Mężczyzna rowerowy365

• Na forum od: 27.02.2018

Ale jak nie będzie zakazów, to następne pokolenie może już nie mieć parku.
Rozmawiałem parę dni temu z leśniczym o drogach przez las. Kiedyś ubita ścieżka - dzisiaj cywilizowany szuter. Słusznie chyba zauważył, że ludziska i tak wjeżdżały, ale robili sobie różne skróty, omijali niektóre fragmenty środkiem lasu itd. Po utwardzeniu drogi wszyscy jadą jednym śladem, a przyroda tuż obok trochę mniej zdewastowana.

Na minus - im lepsze drogi tym więcej barachła, które śmieci, niszczy i rozpala ogniska w środku lasu choć nie padało od miesięcy. Cywilizacja...
Paweł.

• Kapituła MP-P 2017
Wielkopolski Park Narodowy - na luzie
« 25 Wrz 2018, 08:07 »

O, to nowość, kto dał na to kasę? Przecież tam glina jest i sama ścieżka co roku trochę się zmienia ...

Może Gmina Mosina? W lesie jest tylko przecinka (choć pasująca jak ulał pod te drogę, zorientowałem się dopiero, jak wyjechałem na szczyt i zobaczyłem przygotowane fragmenty ścieżki), ale na górze, od tej szutrowej drogi prowadzi już wykorytowana ścieżka przygotowana chyba pod asfalt. Choć równie dobrze mogą to przykryć pozbrukiem..

o, proszę:

https://www.gazeta-mosina.pl/2017/sciezka-pieszo-rowerowa-na-gliniankach-w-mosinie/

Trzeba poszperać w BIP'ie, to się dowiemy, co to dokładnie będzie.
« Ostatnia zmiana: 25 Wrz 2018, 09:24 Elizium »
Absurdalny Eli

• niech tak się stanie
Czyli z dawnej pętli wokół glinianek nic już nie zostanie, bo z jednej strony jest chodnik i schody a z drugiej ścieżka i ciekawe czy też schody czy trawers bo tam 10% nachylenia jest.

Tagi:

Organizujemy

Partnerzy

Patronat

Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:

CDN ....
Mobilna wersja forum