Autor Wątek: mapy.cz - dokładna nawigacja rowerowa/gps logger na Androida/planer tras. Opinie  (Przeczytany 53705 razy)

Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
mapy.cz - prowadzi po trasie którą sobie wyrysujesz wcześniej poprzez stronę internetową www.mapy.cz (lub na smartfonie) i potem zsynchronizujesz z smartfonem.
Wiem już jak pokazać ślad z gpx w apce, ale możesz napisać co dokładnie wyklikać w telefonie, aby apka zaczęła nawigację po takim śladzie?

8850

  • Gość
NIe używam gpx, trasę rysuję w komputerze na mapy.cz podając punkty pośrednie lub inne bajery, sprawdzam nachylenie, wysokości i zapisuję trasę pod jakąś nazwą. Potem wchodzę w smartfona, który poprzez internet synchronizuje się aplikacją mapy.cz i przypinam go na kierownicę, stukam zapisaną nazwę  i daję na dole opcję "navigate" i prowadzi jak każda inna nawigacja mówiąc gdzie mam skręcić.

Importowaniem obcych .gpx nie próbowałem, ale jeśli to nie prowadzi, spróbuj zaimportowany .gpx zapisać jako  twoją stworzoną trasę w www.mapy.cz a następnie na tym polecieć.

Założenie jest takie abyś trasę wyklikał w komputerze na stronie mapy.cz i zapisał pod nazwą, bez zabawy w przenoszenie plików, kopiowanie ich itd. po prostu szybciej. Chyba że masz jakiś fajny program do pisania trasy na kompie.

Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
Faktycznie, wyklikanie trasy w serwisie i zapisanie jej działa. Pojawia się przycisk Navigate i jest ok.
Przy próbie otworzenia zewnętrznego gpx-a i ponownego zapisu, efekt ten sam czyli widok śladu, bez możliwości nawigacji, ale wyklikanie w serwisie jest ok więc w sumie po problemie.
Generalnie wyklikiwałem trasę w brouterze, ale  na szosie wielkiej różnicy nie ma. I tak sprawdzam przez SV jak wygląda asfalt itp itd.

Pisałeś, że ekran przy/przed skrętami się nie wzbudza, a czy słychać komunikaty głosowe o zbliżających się manewrach rzecz jasna przy wygaszonym ekranie?

8850

  • Gość
Tak w mapy.cz słychać komunikaty o skrętach jak ekran jest wyłaczony. Nie opcji aby ekran się zaświecał i gasł samoczynnie, musisz to robić ręcznie. Możesz sobie wybrać głos: kaleczący polski, ładny angielski, czeski i coś tam różne płcie.

Zapis śladu jest fajny w mapy.cz bo potem możesz linka wygenerować i komuś pokazać np. wygląda to tak (przykładowo moja trasa Zakopane-Hel): https://en.mapy.cz/s/2WepI . To samo możesz oczywiście zaplanować a potem puścić aby przegadało trasę przy czym warto ładnie wyklikać punkty pośrednie aby dokładnie przeprowadziła gdzie chcemy bez beznadziejnych dróg i wybrać odpowiedni profil rower (mtb lub szosa).

Natomiast trzeba przyznać że gada o każdym zakręcie więc warto mieć precyzyjny gps czyli smartfon powinien być najlepiej na ... plecach bo wtedy nie ma styczności z metalem roweru i prowadzi co do metra bez odchyłek gps.

Czy ktoś ma lepsze narzędzie do nawigacji, fajniejsze w obsłudze?
« Ostatnia zmiana: 28 Sie 2018, 22:30 8850 »

Offline Mężczyzna Semper

  • Wiadomości: 355
  • Miasto:
  • Na forum od: 22.05.2018
Podobno najlepszą tego typu aplikacją jest Locus. Korzystałem z niego tylko przez chwilę, gdyż wersja podstawowa nie miała ważnej dla mnie opcji wybudzania ekranu przed skrętem. Poza tym kupiłem Osmanda i do moich potrzeb wystarcza.

@cyniczny
Dziwne, u mnie Osmand wybudza ekran przed skrętem, a później ponownie wyłącza ekran do następnego skrętu.

Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
@cyniczny
Dziwne, u mnie Osmand wybudza ekran przed skrętem, a później ponownie wyłącza ekran do następnego skrętu.

No niestety, u mnie wybudzanie działało, ale już gaszenie samoczynne nie.
Choć z tym dałoby się przeżyć, natomiast irytowała mnie liczba manewrów o jakich OSMAND informuje. Większość jest po prostu zbędna, a były sytuacje gdy droga była prosta (w sensie jedź główna drogą) przez 11 km a on mi co kilkaset metrów mówił, żebym lekko w prawo lub w lewo skręcił, bo droga tak fizycznie skręcała - irytujące to było.


Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
Natomiast trzeba przyznać że gada o każdym zakręcie więc warto mieć precyzyjny gps czyli smartfon powinien być najlepiej na ... plecach bo wtedy nie ma styczności z metalem roweru i prowadzi co do metra bez odchyłek gps.

Jeśli zakręt masz na myśli że droga fizycznie zakręca, ale de facto nie zjeżdżasz z głównej drogi (nie ma skrzyżowania) to lipa, bo to właśnie najbardziej denerwowało mnie u poprzednika czyli OSMAND.

Z tym, że dzisiaj włączyłem tą nawigację jadąc samochodem i nie zauważyłem czegoś takiego.
No nic pewnie jutro potestuję i się zobaczy

8850

  • Gość
gada tylko na skrętach w prawo lewo jak odbijasz w inną drogę czyli zjedżasz z obecnej, jak jest łuk czy coś podobnego ale ta sama droga to nie gada. Przecież tak zachowuje się każda nawigacja.

Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
gada tylko na skrętach w prawo lewo jak odbijasz w inną drogę czyli zjedżasz z obecnej, jak jest łuk czy coś podobnego ale ta sama droga to nie gada. Przecież tak zachowuje się każda nawigacja.

No niestety nie każda.
Właśnie OSMAND potrafił informować o zbędnych manewrach gdzie było oczywiste że jedziesz dalej główna drogą.

piechucki

  • Gość
OSMAND potrafi (słusznie/niesłusznie) informować o manewrach np. gdy zaczyna się (lub kończy) ścieżka rowerowa lub gdy ścieżka kończy się po jednej stronie jezdni, a zaczyna po drugiej. Ale (ze trzy razy)  "złapałem" go też na tym, że wytyczona trasa na skrzyżowaniu skręca w prawo, a on krzyczy "skręć w lewo"... (ewidentny "babol").

Offline Mężczyzna Semper

  • Wiadomości: 355
  • Miasto:
  • Na forum od: 22.05.2018
Mnie w zasadzie jedno irytuje w Osmand - Jest droga, która biegnie prosto i od niej jest odbicie drugiej drogi w prawo pod niewielkim kątem, tak że drogi są prawie równolegle. I gdy właśnie trzeba odbić w prawo, Osmand siedzi cicho, nie wybudza ekranu, a gdy wybudzi się go ręcznie, ślad gpx jest prawidłowo (ten na niebiesko) natomiast strzałka pokazuje kiedy następny zakręt.

Nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem - znalazłem screena więc wrzucę.

Offline klimkr

  • Wiadomości: 50
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 18.06.2011
Czy ktoś ma lepsze narzędzie do nawigacji, fajniejsze w obsłudze?
Najczęściej to używam Kamap'a, ale jako mapnika, do nawigacji "wzrokowej". Niestety wymaga Androida, na iOS w podobnej roli korzystam z Avenza Maps ale muszę konwertować mapy.
Rysiek

8850

  • Gość
@semper: nie doświadczyłem takiej sytuacji w mapy.cz ale nie raz zdarzył problem z drogami kiedy jechałem lasem lub w gęstej zabudowie miejskiej bo gps wówczas ma zbyt duże odchyłki i nawigacja każda powinna zgupieć. Każda z nich ma margines błędu w "dociąganiu" do drogi sygnału gps.

Przykładowo w automapie (nie nadaje się na rowery) która jest nawigacją samochodową możesz sobie ustawić parametr jak mocno ma "dociągać" sygnał gps do właściwej drogi.

Ale twój problem wygląda na problem konkretnej aplikacji. Przejedź się w to samo miejsce jeśli masz taką możliwość i ochotę na innej aplikacji wtedy będziesz wiedział czy wina rzeczywiście to aplikacja czy odchyłki gps.

Offline Mężczyzna Semper

  • Wiadomości: 355
  • Miasto:
  • Na forum od: 22.05.2018
8850
To nie jest wina gps. Miałem też podobną sytuację na innej trasie. Wygląda na to, że Osmand traktuje tą drogę jako "na wprost" i nie informuje.
Ale jeśli będę w tamtych okolicach to sprawdzę dla pewności na innej aplikacji.

8850

  • Gość
i jak zrobiłeś testy mapy.cz? Moze ktoś ma jeszcze inny soft ciekawy do przestowania jako gps i logger śladów?

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum