Autor Wątek: mapy.cz - dokładna nawigacja rowerowa/gps logger na Androida/planer tras. Opinie  (Przeczytany 53710 razy)

8850

  • Gość
Hej. Ostatnio jeżdżę na bezpłatnej aplikacji mapy.cz będącej nawigacją m.in. rowerową (profil MTB i szosa) offline (przejechałem na niej i przeszedłem ok. 4.000 Km) zawierająca b. dokładne mapy całego świata openstreetmap. Jest po angielsku. Nie używa transferu danych bo mapy ściągamy wcześniej. Zapisuje ślad gps który możemy komuś pokazać w internecie. Da się synchronizować zaplanowane trasy na komputerze poprzez stronę intenetową z aplikacją. Fajnie że ma profil szosy i MTB ale bywa z tym różnie.

Jednakże ostatnio szukam punktów POI będąc gdzieś na miejscu, czy znacie lepszy jej odpowiednik ale nie jest to google maps które w moim starym telefonie nie chce poprawnie działać?

Jakie są wasze opinie co do mapy.cz? Jest coś lepszego?
« Ostatnia zmiana: 27 Sie 2018, 09:54 8850 »

Offline PiKa

  • Wiadomości: 891
  • Miasto:
  • Na forum od: 18.10.2017

8850

  • Gość
Tak, locus dla mojego telefonu jest za ciężki, wolno działa i przelicza trasę zwłaszcza jak próbowałem  załadować do niego dodatki. Może mam za stary telefon jako nawigacji - ma 4 lata (procesor 4 rdzeniowy 1.2Ghz, 1 GB RAM, 5").  Przy nim mapy.cz to torpeda. mapy.cz bardzo ładnie synchronizują się z WWW w obie strony, ma też loger trasy ale to chyba wszystkie mają. Ale nie jest to też idealna apka.

Offline klimkr

  • Wiadomości: 50
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 18.06.2011
Może maps.me - te same mapy, trochę więcej POI ale nie ma szlaków, jeden typ trasy "rower" no i po polsku.
W miastach można spróbować Bike Citizens - moim zdaniem w Warszawie najlepiej wytyczają trasy. Mapy miast są płatne, ale wystarczy przejechać 100 km w ciągu 30 dni idostaje się za darmo.
Rysiek

Offline PiKa

  • Wiadomości: 891
  • Miasto:
  • Na forum od: 18.10.2017
To ja bym prawdę mówiąc zmienił telefon... 4 lata to dużo, teraz telefony są relatywnie tanie w porównaniu do swoich możliwości.

Offline Mężczyzna qbotcenko

  • Wiadomości: 2927
  • Miasto: Tomprofa Gbórnicza
  • Na forum od: 17.03.2018
    • http://qbot.pro/
Ja od dawna używam mapy.cz z powodzeniem - wymiennie z maps.me, gdyż czasami na jednych widnieje ścieżka i vice versa - głównie mam tu na myśli górskie szlaki i 'mniej uczęszczane' szlaki  :P

8850

  • Gość
To jest telefon nawigacyjny zapięty na kierownicy - nie warto na niego dużo wydawać kasy bo może spaść odpiąć się itd. robi jako gps i nawigacja. wg. mnie mapy.cz i maps.me wykrzystują te same mapy bo jest to openstreetmap różni się tylko aplikacją gdzie mapy.cz są 10x lepsze i bardziej dopracowane. Używałem maps.me i apliacja jest słaba w stosunku do mapy.cz

Offline Mężczyzna Semper

  • Wiadomości: 355
  • Miasto:
  • Na forum od: 22.05.2018
Może Osmand?  Ja korzystam głównie z prowadzenia po wcześniej utworzonej trasie na komputerze.  Jestem zadowolony z tej aplikacji.

8850

  • Gość
Testowałęm osmand w wersji podstawowej bez płatnych dodatków i wg. mnie mapy.cz  przewyższają wszystkie inne aplikacje bazujące na openstreetmap m.in. i osmand. Fajną rzeczą jest płatny dodatek w osmand w postaci cieniowania mapy ale mapy.cz mają poziomice dlatego jest to przydatne. 

Tak jak kolega wyżej korzystam z głównie z prowadzenia z plany zaplanowanej na komputerze aczkolwiek podczas jazdy czasami modyfikuję trasę lub wjeżdżam w inną drogę którą jedzie się przyjemniej.

Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
Czy w mapa.cz jest możliwość wgrania śladu tak, aby aplikacja nawigowała po nim i odpowiednio wcześniej sama informowała o istotnych skrętach?
W OSMand jest taka opcja choć nie działa idealnie - zbyt duża liczba komunikatów o skrętach, no ale nic nie jest idealne:-)
Niestety nawigacja samem po śladzie w telefonie powoduje, że przy trasie z wieloma małymi/równorzednymi krzyżówkami, trzeba samemu dość często trzeba budzić tel z uśpienia, aby nie zjechać ze śladu. Co powoduje drenaż baterii i ogólnie jest niewygodne.

Aktualnie najczęściej na szosie używam googlemaps. Wada taka, że trzeba wyklikać trase wcześniej na telefonie poprzez przystanki (ograniczona liczba bodajże 9). No i po dojechaniu do każdego takiego punktu trzeba kliknąć, że chcesz jechać dalej. Ale samo prowadzenie bez zarzutu. No i komunikaty głosowe informują o odpowiednim skręcie bez konieczności podświetlania ekranu w telefonie.

piechucki

  • Gość
@cyniczny, nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, ale w OSM AND (wersja płatna) jest funkcja "Włączanie ekranu", która umożliwia jazdę z wyłączonym ekranem, ale odpowiednio wcześnie (można wybrać czas) wybudza ekran i nawigacja powiadamia o przewidywanym manewrze (W Locusie też tak jest). Działa to całkiem dobrze :)

Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
@cyniczny, nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, ale w OSM AND (wersja płatna) jest funkcja "Włączanie ekranu", która umożliwia jazdę z wyłączonym ekranem, ale odpowiednio wcześnie (można wybrać czas) wybudza ekran i nawigacja powiadamia o przewidywanym manewrze (W Locusie też tak jest). Działa to całkiem dobrze :)

Spoko, ta opcja działała i u mnie bez problemowo:-)
Chodziło mi o to, że po wgraniu takiego śladu i próbie nawigowania po nim, stanowczo za często informuje o skrętach/manewrach - zupełnie niepotrzebnie.
Powoduje to zbyt częste jak dla mnie wybudzanie ekranu.

Druga sprawa, że po takim wybudzeniu ekran nie chce sam zgasnąć (Samsung Galaxy S7), co przy mocnym słońcu powodowało, że jechałem po kilka minut z włączonym ekranem. Jeśli taka sytuacja się powtarzała, to stan baterii drastycznie spadał.

Offline Mężczyzna qbotcenko

  • Wiadomości: 2927
  • Miasto: Tomprofa Gbórnicza
  • Na forum od: 17.03.2018
    • http://qbot.pro/
wg. mnie mapy.cz i maps.me wykrzystują te same mapy bo jest to openstreetmap różni się tylko aplikacją

Bluźnisz ;P

Obakaj sobie choćby dawny szlak z Wrót Chałbińskiego na Słowacką stronę, który widnieje na Maps.me, a na Mapy.cz go ni ma ;<

8850

  • Gość
mapy.cz - prowadzi po trasie którą sobie wyrysujesz wcześniej poprzez stronę internetową www.mapy.cz (lub na smartfonie) i potem zsynchronizujesz z smartfonem. B. płynnie działa strzałka przesuwania się rowera po trasie co super wygląda a mnie wkurzało w maps.me czy chyba locusie o ile nie pomyliłem.

Nie ma opcji samoczynnego wybudzenia ekranu czyli go zaświecenia i zgaszenia, trzeba to robić ręcznie. Natomiast  przypuszczam, że jak każda inna nawigacja i ta próbuje mnie co jakiś czas skierować na ścieżkę rowerową jeśli jestem w mieście równoległą do drogi i jadę na drodze a mam profil rower szosowy co jest zgodne z ustawą o ruchu drogowym ale niepraktyczną rzeczą. Rozwiązaniem jest wybrać samochód ale skieruje czasem na drogi ekspresowe lub autostrady niepłatne i szacowany czas przejazdu jest nieodpowiedni.

Przy mojej baterii 2200mAh używanej kilka lat w 4 letnim smartfonie i zewnętrznym gps na bluetooth (tania nokia gps bluetooth ld-3w z baterią na 15 godzin za kilkanaście PLN) smarfon z przyciemnieniem na minium, włączanym co jakiś czas trybem GSM (aby sprawdzić czy ktoś dzwonił) i ręcznym sprawdzaniem drogi co jakiś czas (załączanie ekranu i wyłączanie) trzyma ok 22 godzin jazdy i jeszcze zostaje kilkadziesiąt procent baterii. Więcej nie wiem bo nie przejechałem nigdy więcej niż 320km w ciągu dnia.

mapy.cz, maps.me, osmand, locus i podobne używają bezpłatnych map openstreetmap. Jeśli masz włączony tryb online 3G/LTE to maps.me mogło Ci dorysować punkty POI lub jakieś szlaki, to normalne jako nałożona warstwa online punktów POI i ma to mapy.cz i pewno inne apki.  Mapy.cz działają tak samo włącz online i rozejrzyj się okolicy.

@qbotcenko Sam bluźnisz :) i głupoty piszesz bo nie masz wiedzy. Poza tym poczytaj sobie na stronie support.maps.me: "MAPS.ME has maps for every country in the world, including islands. You can check how detailed they are on OpenStreetMap.org. To download maps, you ca"

Jeśli jeszcze któryś z kolegów używa coś lepszego niż mapy.cz proszę się pochwalić chętnie przetestuję i przejdę na konkurencję.
« Ostatnia zmiana: 28 Sie 2018, 13:40 8850 »

Offline Mężczyzna qbotcenko

  • Wiadomości: 2927
  • Miasto: Tomprofa Gbórnicza
  • Na forum od: 17.03.2018
    • http://qbot.pro/
@qbotcenko Sam bluźnisz :) i głupoty piszesz bo nie masz wiedzy.

Wiedzy nie potrzebuję, wystarczą mi oczy by ocenić czy dany szlak jest widoczny  :icon_twisted:

Znajdź dwie różnice...
https://postimg.cc/image/735m3lf6j/

Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
mapy.cz - prowadzi po trasie którą sobie wyrysujesz wcześniej poprzez stronę internetową www.mapy.cz (lub na smartfonie) i potem zsynchronizujesz z smartfonem.
Wiem już jak pokazać ślad z gpx w apce, ale możesz napisać co dokładnie wyklikać w telefonie, aby apka zaczęła nawigację po takim śladzie?

8850

  • Gość
NIe używam gpx, trasę rysuję w komputerze na mapy.cz podając punkty pośrednie lub inne bajery, sprawdzam nachylenie, wysokości i zapisuję trasę pod jakąś nazwą. Potem wchodzę w smartfona, który poprzez internet synchronizuje się aplikacją mapy.cz i przypinam go na kierownicę, stukam zapisaną nazwę  i daję na dole opcję "navigate" i prowadzi jak każda inna nawigacja mówiąc gdzie mam skręcić.

Importowaniem obcych .gpx nie próbowałem, ale jeśli to nie prowadzi, spróbuj zaimportowany .gpx zapisać jako  twoją stworzoną trasę w www.mapy.cz a następnie na tym polecieć.

Założenie jest takie abyś trasę wyklikał w komputerze na stronie mapy.cz i zapisał pod nazwą, bez zabawy w przenoszenie plików, kopiowanie ich itd. po prostu szybciej. Chyba że masz jakiś fajny program do pisania trasy na kompie.

Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
Faktycznie, wyklikanie trasy w serwisie i zapisanie jej działa. Pojawia się przycisk Navigate i jest ok.
Przy próbie otworzenia zewnętrznego gpx-a i ponownego zapisu, efekt ten sam czyli widok śladu, bez możliwości nawigacji, ale wyklikanie w serwisie jest ok więc w sumie po problemie.
Generalnie wyklikiwałem trasę w brouterze, ale  na szosie wielkiej różnicy nie ma. I tak sprawdzam przez SV jak wygląda asfalt itp itd.

Pisałeś, że ekran przy/przed skrętami się nie wzbudza, a czy słychać komunikaty głosowe o zbliżających się manewrach rzecz jasna przy wygaszonym ekranie?

8850

  • Gość
Tak w mapy.cz słychać komunikaty o skrętach jak ekran jest wyłaczony. Nie opcji aby ekran się zaświecał i gasł samoczynnie, musisz to robić ręcznie. Możesz sobie wybrać głos: kaleczący polski, ładny angielski, czeski i coś tam różne płcie.

Zapis śladu jest fajny w mapy.cz bo potem możesz linka wygenerować i komuś pokazać np. wygląda to tak (przykładowo moja trasa Zakopane-Hel): https://en.mapy.cz/s/2WepI . To samo możesz oczywiście zaplanować a potem puścić aby przegadało trasę przy czym warto ładnie wyklikać punkty pośrednie aby dokładnie przeprowadziła gdzie chcemy bez beznadziejnych dróg i wybrać odpowiedni profil rower (mtb lub szosa).

Natomiast trzeba przyznać że gada o każdym zakręcie więc warto mieć precyzyjny gps czyli smartfon powinien być najlepiej na ... plecach bo wtedy nie ma styczności z metalem roweru i prowadzi co do metra bez odchyłek gps.

Czy ktoś ma lepsze narzędzie do nawigacji, fajniejsze w obsłudze?
« Ostatnia zmiana: 28 Sie 2018, 22:30 8850 »

Offline Mężczyzna Semper

  • Wiadomości: 355
  • Miasto:
  • Na forum od: 22.05.2018
Podobno najlepszą tego typu aplikacją jest Locus. Korzystałem z niego tylko przez chwilę, gdyż wersja podstawowa nie miała ważnej dla mnie opcji wybudzania ekranu przed skrętem. Poza tym kupiłem Osmanda i do moich potrzeb wystarcza.

@cyniczny
Dziwne, u mnie Osmand wybudza ekran przed skrętem, a później ponownie wyłącza ekran do następnego skrętu.

Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
@cyniczny
Dziwne, u mnie Osmand wybudza ekran przed skrętem, a później ponownie wyłącza ekran do następnego skrętu.

No niestety, u mnie wybudzanie działało, ale już gaszenie samoczynne nie.
Choć z tym dałoby się przeżyć, natomiast irytowała mnie liczba manewrów o jakich OSMAND informuje. Większość jest po prostu zbędna, a były sytuacje gdy droga była prosta (w sensie jedź główna drogą) przez 11 km a on mi co kilkaset metrów mówił, żebym lekko w prawo lub w lewo skręcił, bo droga tak fizycznie skręcała - irytujące to było.


Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
Natomiast trzeba przyznać że gada o każdym zakręcie więc warto mieć precyzyjny gps czyli smartfon powinien być najlepiej na ... plecach bo wtedy nie ma styczności z metalem roweru i prowadzi co do metra bez odchyłek gps.

Jeśli zakręt masz na myśli że droga fizycznie zakręca, ale de facto nie zjeżdżasz z głównej drogi (nie ma skrzyżowania) to lipa, bo to właśnie najbardziej denerwowało mnie u poprzednika czyli OSMAND.

Z tym, że dzisiaj włączyłem tą nawigację jadąc samochodem i nie zauważyłem czegoś takiego.
No nic pewnie jutro potestuję i się zobaczy

8850

  • Gość
gada tylko na skrętach w prawo lewo jak odbijasz w inną drogę czyli zjedżasz z obecnej, jak jest łuk czy coś podobnego ale ta sama droga to nie gada. Przecież tak zachowuje się każda nawigacja.

Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
gada tylko na skrętach w prawo lewo jak odbijasz w inną drogę czyli zjedżasz z obecnej, jak jest łuk czy coś podobnego ale ta sama droga to nie gada. Przecież tak zachowuje się każda nawigacja.

No niestety nie każda.
Właśnie OSMAND potrafił informować o zbędnych manewrach gdzie było oczywiste że jedziesz dalej główna drogą.

piechucki

  • Gość
OSMAND potrafi (słusznie/niesłusznie) informować o manewrach np. gdy zaczyna się (lub kończy) ścieżka rowerowa lub gdy ścieżka kończy się po jednej stronie jezdni, a zaczyna po drugiej. Ale (ze trzy razy)  "złapałem" go też na tym, że wytyczona trasa na skrzyżowaniu skręca w prawo, a on krzyczy "skręć w lewo"... (ewidentny "babol").

Offline Mężczyzna Semper

  • Wiadomości: 355
  • Miasto:
  • Na forum od: 22.05.2018
Mnie w zasadzie jedno irytuje w Osmand - Jest droga, która biegnie prosto i od niej jest odbicie drugiej drogi w prawo pod niewielkim kątem, tak że drogi są prawie równolegle. I gdy właśnie trzeba odbić w prawo, Osmand siedzi cicho, nie wybudza ekranu, a gdy wybudzi się go ręcznie, ślad gpx jest prawidłowo (ten na niebiesko) natomiast strzałka pokazuje kiedy następny zakręt.

Nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem - znalazłem screena więc wrzucę.

Offline klimkr

  • Wiadomości: 50
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 18.06.2011
Czy ktoś ma lepsze narzędzie do nawigacji, fajniejsze w obsłudze?
Najczęściej to używam Kamap'a, ale jako mapnika, do nawigacji "wzrokowej". Niestety wymaga Androida, na iOS w podobnej roli korzystam z Avenza Maps ale muszę konwertować mapy.
Rysiek

8850

  • Gość
@semper: nie doświadczyłem takiej sytuacji w mapy.cz ale nie raz zdarzył problem z drogami kiedy jechałem lasem lub w gęstej zabudowie miejskiej bo gps wówczas ma zbyt duże odchyłki i nawigacja każda powinna zgupieć. Każda z nich ma margines błędu w "dociąganiu" do drogi sygnału gps.

Przykładowo w automapie (nie nadaje się na rowery) która jest nawigacją samochodową możesz sobie ustawić parametr jak mocno ma "dociągać" sygnał gps do właściwej drogi.

Ale twój problem wygląda na problem konkretnej aplikacji. Przejedź się w to samo miejsce jeśli masz taką możliwość i ochotę na innej aplikacji wtedy będziesz wiedział czy wina rzeczywiście to aplikacja czy odchyłki gps.

Offline Mężczyzna Semper

  • Wiadomości: 355
  • Miasto:
  • Na forum od: 22.05.2018
8850
To nie jest wina gps. Miałem też podobną sytuację na innej trasie. Wygląda na to, że Osmand traktuje tą drogę jako "na wprost" i nie informuje.
Ale jeśli będę w tamtych okolicach to sprawdzę dla pewności na innej aplikacji.

8850

  • Gość
i jak zrobiłeś testy mapy.cz? Moze ktoś ma jeszcze inny soft ciekawy do przestowania jako gps i logger śladów?

Offline Mężczyzna Semper

  • Wiadomości: 355
  • Miasto:
  • Na forum od: 22.05.2018
Nie robiłem na mapy.cz natomiast sprawdziłem na Locusie i tam strzałka pokazuje lekki skręt w prawo natomiast w Osmand dzida prosto.

Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
Od kilku dni przy próbie synchronizacji danych z telefonu na konto mapy.cz pojawia się błąd synchronizacji. Też tak macie?

8850

  • Gość
Miałem tak to samo. Rozwiązanie: Wyczyść ustawienia aplikacji, skasuj swoje ustawienia, usuń mapy. Zaloguj się od nowa jako do czystej aplikacji, pobierz mapy, będzie działać jak trzeba. Będzie się synchronizować i działać poprawnie.

Inaczej możesz też odinstalować aplikację, usunąć wszystkie pozostałości po niej jakimś czyścicielem i zainstalować od nowa. Będzie działać. Wg. mnie coś programiści skopali z synchronizacją.

Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
A kojarzysz gdzie on zapisuje ślady? Mam kilka nie zsynchronizowanych i nie chciałbym ich stracić.

8850

  • Gość
Niestety nie mam pojęcia, zwróć się raczej na forum android.com.pl z pytaniem gdzie appki trzymają  swoje dane w smartfonie, zrób kopię tych ustawień (jeśli masz roota), potem zrób to co ja napisałem i spowrotem wgraj ślady aby je zsynchronizować.


Offline Mężczyzna cyniczny

  • Wiadomości: 630
  • Miasto: Piaseczno
  • Na forum od: 26.11.2012
    • Wycieczki rowerowe bliższe i dalsze
No i po wymianie maili (trwało to około 2 tygodni) i przesyłaniem print screenów do producenta softu, wdrożyli poprawkę i synchronizacja znowu zaczęła hulać bezproblemowo.
Przy okazji pochwalę producenta, bo kontakt z nimi naprawdę bezproblemowy i widać, że bardzo chcieli pomóc.

Offline Mężczyzna Semper

  • Wiadomości: 355
  • Miasto:
  • Na forum od: 22.05.2018
Nie robiłem na mapy.cz natomiast sprawdziłem na Locusie i tam strzałka pokazuje lekki skręt w prawo natomiast w Osmand dzida prosto.
Z tego co widziałem w końcu to naprawili.

8850

  • Gość
Wyszły kolejne wersje aplikacji mapy.cz na iphone i androida, aplikacja jest świetna i bardzo dokładna plus wsparcie na stronie internetowej mapy.cz gdzie mamy synchronizację z kontem z telefonu.

Offline Mężczyzna manfred

  • Wiadomości: 35
  • Miasto: Podhale
  • Na forum od: 30.08.2019
    • Facebuk
Zapis śladu jest fajny w mapy.cz bo potem możesz linka wygenerować i komuś pokazać np. wygląda to tak (przykładowo moja trasa Zakopane-Hel): https://en.mapy.cz/s/2WepI .

Mam pytanie interesuję się tą trasą w kontekście przebycia ją w następnym roku. Klikając na jej link już jej nie ma. Mogę prosić o szczegóły?

8850

  • Gość
https://en.mapy.cz/s/2WepI .- ta trasa istnieje nawet po roku i jest widoczna ale jest w kawałkach codziennycj tak jak zapisuje ją logger, nie złączyłem ją w całość bo o tym zapomniałem. Ona się otwiera poprawnie.  Może od nowa ją sobie wyznacz na komputerze, Wpisz miejsce wyjazdu, miejsce docelowe, wpisz punkty pośrednie (albo naciągnij myszką) omiajając aglomeracje i tyle będziesz miał to samo co przejechałem. Tak sądzę będzie najlepiej.

Tą przykładową moją trasę Zakopane-Hel powyżej można ją zaimportować do innego programu, złączyć w całość i później pokazać w całości. Być może chodzi Ci o całość coś jak w tym stylu co przejechałem dookoła PL: https://en.mapy.cz/s/robazuhejo

Jeśli używasz mapy.cz to ja na Twoim miejscu wyznaczałbym sobie sam trasę bazując na tej opcji poprzez interfejs www strony, a nie bazował na innych śladach wpisując w opcjach: rower szosowy i omijał aglomeracje - miasta bo przejeżdżając przez nie opóźniasz czas, pakujesz się na skrzyżowania i wytrzepiesz się na drogach rowerowych które prowadzą różnymi dziwnymi miejscami w miastach.
« Ostatnia zmiana: 5 Wrz 2019, 08:20 8850 »

Offline Mężczyzna manfred

  • Wiadomości: 35
  • Miasto: Podhale
  • Na forum od: 30.08.2019
    • Facebuk
Dzięki serdeczne może dlatego że to Twoja trasa ja jej nie widzę ale mniejsza o to w wolnym czasie coś byś zmienił do tej trasy pojechał inaczej a może gdzieś ją opisałeś to chętnie bym poczytał
« Ostatnia zmiana: 5 Wrz 2019, 09:12 manfred »

Offline gocu

  • Wiadomości: 99
  • Miasto:
  • Na forum od: 04.04.2013
    • Rower i góry.
Próbowaliście skorzystać z "prognozy pogody" na mapy.cz? Pokazuje jak pogoda wygląda w danym czasie na danym odcinku zaplanowanej trasy - jest to o tyle fajne że pokazuje siłę i kierunek wiatru na całej trasie.
gocu

Offline Mężczyzna manfred

  • Wiadomości: 35
  • Miasto: Podhale
  • Na forum od: 30.08.2019
    • Facebuk
Ciekawa wskazówka. Ja mam inne pytanie jak ręcznie poprowadzić trasę. Wiem że w pewnym miejscu jest przecinka gdzie można przejechać ale planer na siłe robi okrążenie.

8850

  • Gość
Ciekawa wskazówka. Ja mam inne pytanie jak ręcznie poprowadzić trasę. Wiem że w pewnym miejscu jest przecinka gdzie można przejechać ale planer na siłe robi okrążenie.

Ręcznie prowadź trasę na komputerze klikając miejsca a potem synchronizuj z smartfonem. Jeśli jest przecinka a nawigator go nie widzi, nic nie zrobisz, poprowadź objazd a będąc na miejscu przetniesz prosto jadąc (tak mi się już zdarzało).. Planer jest automatem i nie zawsze działa idealnie. Jest dość tępy.

Pogody nie używałem, nie jest mi potrzebna.

Nie spisuję wspomnień, zostają w sercu i oczach, czasem w zdjęciach. Jadąc Zakopane - Hel wybierz najprostrzą i najkrótszą trasę omijając aglomeracje. Generalnie  środek Polski to pola, zadupia i brak ludzi, miast i miasteczek,  a od połowy w górę wieje zazwyczaj w twarz. Twoim wrogiem będzie wiatr a nie odległości w km i to Cię wycieńczy psychicznie jeśli przez cały dzień będzie jechał pod wiatr. Jedynie poludnie i północ PL jest ciekawe.

Moim celem jest przeciąć rowerem Polskę wzdluż, w poprzek i obskoczyć na około, a jak będzie frajda i czas jeszcze to na skos przejadę. Sekret tkwi w tym że Polacy uważają że nasz kraj jest wielki i jak jadą samochodem z jednego krańca do drugiego 12 godzin samochodem z pełną prędkością to uważają że niemożliwe jest obskoczyć to rowerem. Nasz kraj w rzeczy samej nie jest duży i można zjeździć go rowerem w każdą stronę od granicy do granicy, co kiedyś wydawało mi się niewykonalne.

Jak przejechałęm dookoła i wzdłuż to już wiedziałem że ludzie ściemniają mówiąc że się nie da lub to jakieś wielkie niesamowite wydarzenie na starym rowerze obwieszonym tobołami. Nie prawda i nie dajcie sobie wmówić, to są wycieczki na kilka/kilkanaście dni i prowadźcie trasy tak jak wam wygodnie, to nie jest duży kraj, można go zjeździć rowerem szosami w każdą stronę i przejść pieszo w wakacje. Trochę treningów, motywacji i jazda do przodu.
« Ostatnia zmiana: 7 Wrz 2019, 19:09 8850 »

Offline Mężczyzna alex62

  • Wiadomości: 199
  • Miasto: Katowice
  • Na forum od: 11.01.2015
8850 , mam prośbę nie jestem specjalnie obeznany z komputerem , umiem wyznaczyć trasę na mapa cz. ale nie wiem kompletnie jak ją zaimportować do smartfona i ją tam użytkować . Możesz mi to łopatologicznie krok po kroku wyjaśnić ? .

Offline Mężczyzna qbotcenko

  • Wiadomości: 2927
  • Miasto: Tomprofa Gbórnicza
  • Na forum od: 17.03.2018
    • http://qbot.pro/
8850 , mam prośbę nie jestem specjalnie obeznany z komputerem , umiem wyznaczyć trasę na mapa cz. ale nie wiem kompletnie jak ją zaimportować do smartfona i ją tam użytkować . Możesz mi to łopatologicznie krok po kroku wyjaśnić ? .

W wersji mobilnej po otwarciu menu masz oznaczone gwiazdą 'Places and routes', gdzie widnieją zapisane na Twoim profilu trasy.

Offline Mężczyzna alex62

  • Wiadomości: 199
  • Miasto: Katowice
  • Na forum od: 11.01.2015
Mniej więcej jarzę , spróbuję , może mi się uda .

Offline Mężczyzna Piotrek.aquilo

  • Wiadomości: 4
  • Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 08.07.2020
Bardziej dokładnie:
- zakładasz konto na mapy.cz i się logujesz
- rysujesz trasę na kompie, jest łatwiej niż na komórce.
- na dole masz rozwijane menu, tam wybierasz export do gpx, to jedna wersja, druga to po prostu zapisujesz na swoim koncie (znajdziesz przycisk),
- potem ładujesz to na komórce.

Jak dotąd używam mapy.cz, najbardziej przeszkadza mi brak podglądu w którym miejscu jestem na profilu trasy (czyli jakie mam przed sobą podjazdy i zjazdy). W locus to było widoczne ale mi za bardzo zamulał. Czy ktoś widział tu gdzieś tą opcję?

Offline Mężczyzna alex62

  • Wiadomości: 199
  • Miasto: Katowice
  • Na forum od: 11.01.2015
No , muszę przyznać że użyłem tej aplikacji po raz pierwszy bo musiałem jakoś trafić w znane mi okolice drogami bardziej leśnymi , no i powiem że jak na pierwszy raz to zrobiła na mnie mapa cz wrażenie . Jedyną wadą to błyskawiczne wypijanie pojemności aku . Tak iż powerbank na drugi raz musowo . :icon_biggrin:  .

8850

  • Gość
Na aplikacji w smartfonie mapy.cz przeszedłem setki km i przejechałem kilka tysięcy km rowerem, nigdy nie miałem żadnych problemów z akumulatorem, wręcz przeciwnie cały dzień może nawigacja chodzić (nawigować) i nagrywać ślad i jeszcze w tym czasie słucham podcastów a czasem wykonuję telefon i na noc ładowanie.

Kolega wyżej pewno wie, ale napiszę żee w smartfonie podczas używania w terenie wyłączamy wyświetlacz. Nawigacja podaje głosowe informacje działają a w razie uwag wzbudzamy wyświetlacz i sprawdzamy drogę a następnie go wygaszamy. Załączony non stop wyświetlacz to tylko w samochodach na ładowaniu.

@Piotrek.aquilo: nie ma tej funkcji o której piszesz a szkoda. Nie ma też nawigacji po wgranym z zewnątrz pliku śladzie .gpx. Ale taki ślad można wyklikać na www.mapy.cz lub wystukać w aplikacji mobilnej  patrząc na oryginalny ślad .gpx i wtedy prowadzenie głosowe działa jak trzeba. To ułomność.

Offline Mężczyzna alex62

  • Wiadomości: 199
  • Miasto: Katowice
  • Na forum od: 11.01.2015
Głosowo nigdy nie próbowałem jeździć , będę musiał spróbować .
Poza tym mam tylko małego i-phona SE , bateria w takowym do pojemnych nie należy.
To nawigowanie głosowe gdy telefon jest na kierownicy to do najcichszych chyba nie należy ?


Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum