Autor Wątek: Rower dla 12-latki  (Przeczytany 14591 razy)

Offline Mężczyzna qbab

  • Wiadomości: 1258
  • Miasto: łódzkie
  • Na forum od: 25.12.2011
Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 08:45 »
Witam
Będzie to niejako kontynuacja wątku sprzed 4 lat, kiedy to pytałem o rower dla 8-latki
https://www.podrozerowerowe.info/index.php?topic=13400.0

Córa skończyła właśnie 12 lat i rower na kołach 24 cali jest zdecydowanie za mały.
Mój dylemat polega głównie na tym, czy kupować jej już teraz rower na jej przewidywany wzrost ostateczny, czy jednak kupić coś na okres przejściowy. W tej chwili córka ma ok 150cm wzrostu, urośnie pewnie do wzrostu 160-165cm.
Wychodzi mi, że teraz prawidłowy rozmiar ramy dla niej to ok 15 cali. Później można by pokusić się na 16-17cali. Niby nie duża różnica, ale czy na pewno?
Wiem, że teraz koła 28 cali dla niej odpadają (przymierzała się do rowerów: żony i bratanic) bo czuje się niepewnie, tak więc zostają rowery na kołach 26 (27,5 nie skreślam, ale musiałaby się przymierzyć do konkretnego roweru).
Jakie rowery kupowaliście na swojej "młodszej młodzieży"?

Offline PABLO

  • Wiadomości: 3593
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 25.03.2011
    • http://www.klub-karpacki.org
Odp: Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 10:00 »
Jakie rowery kupowaliście na swojej "młodszej młodzieży"?

11 latek (obecnie) - rower na kołach 27.5 rama S (15 '')

13 latek (obecnie) wsiadał w wieku 11,5 lat na rower na kołach 27.5 na ramę w rozmiarze M (17'')

Tak to wygląda obecnie

Wydawało mi się, że te rowery są dla nich za duże. W terenie okazało się, że nagle zaczęli jeździć o wiele lepiej niż wcześniej.

PABLO

Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4759
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
Odp: Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 10:23 »
u mnie 9 latka ma teraz koła 26  cali, rama chyba 14 cali.

Offline Kobieta wilhelminaslimak

  • Wiadomości: 365
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 25.03.2011
    • foty na flickr.com
Odp: Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 10:36 »
u mnie 9 latka ma teraz koła 26  cali, rama chyba 14 cali
Serio?? Moj 8,5 latek się "topi" na 24-calowym. Ale teraz to już rozumiem skąd macie większe przebiegi :-)

Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4759
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
Odp: Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 10:39 »
dopiero tydzień temu, więc jeszcze nie było wyprawy.
Złożyłem go wcześniej i córka pamiętała że jest taki rower. Poprosiła mnie aby mogła się przymierzyć. I już nie oddała. I faktycznie zasuwa. Ale rama jest bardzo niska, mała.
24 cale poszły więc w odstawkę.

Offline Mężczyzna KMarcel

  • Wiadomości: 192
  • Miasto: Olsztyn
  • Na forum od: 13.06.2012
Odp: Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 11:34 »
Ja Anitce jak miała 13 lat kupiłem rower z ramą 15". (wzrost właśnie ok. 150cm)
Osobiście jestem przeciwnikiem kupowania rowerów "na zapas". Wygodnie ma być już teraz a nie za rok. Jak urośnie, zmieni się rower/ramę na większą.
Większa rama, to nie tylko rura podsiodłowa, ale i jej długość. Z tego co zauważyłem, dziewczęce rowery i tak mają krótkie mostki, więc może być problem z kompensacją zbyt dużej -> zbyt długiej ramy.
I kolejna sprawa przekrok. To następny problem w dużych ramach.
Tak ja to widzę :)

Offline Mężczyzna qbab

  • Wiadomości: 1258
  • Miasto: łódzkie
  • Na forum od: 25.12.2011
Odp: Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 12:08 »
KMarcel, zgadzam się z Tobą, ale sprawdziłem geometrię kilku damskich rowerów MTB w rozmiarze w okolicach 15 cali i okazuje się, że długość ramy jest taka jak w moim starym rowerze crossowym w rozmiarze 19,5 cala.
Przekrok w damskim rowerze też nie jest tak istotny bo często ramy tych rowerów mają górna rurę dość nisko (córka wczoraj jeździła na trekingu w rozmiarze 17 cali i przekrok nie był problemem)
Wracając do długości ramy, to rzeczywiście można zauważyć, że mostki w damskich rowerach są krótkie i/lub wysokie.
Damskie rowery Cube maja wyraźnie krótszą ramę niż inne (różnica chyba ok 2-3cm).
Inna zależność to taka, że ten sam rower w rozmiarze 17 cali ma ramę dłuższą tylko o 1cm niż w rozmiarze 15 cali.

Offline EASYRIDER77

  • Wiadomości: 4759
  • Miasto: INOWROCŁAW
  • Na forum od: 27.07.2010
Odp: Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 12:27 »
wydaje mi się, że nie rozmawiamy na wielkościach rowerów bo te są przeróżne. Cale to jedno, a dopasowanie to drugie.
Chyba nie posądzacie, że "na zapas", wypraszam sobie.
Wsiadłem na jej rower, jest wyraźnie na mnie i za krótki za niski, choć koła też mam w stajni 26 cali.

Nadmienię, że ja zrobiłem też wielkie oczy jak zobaczyłem jak wsiadła i pomknęła. Dla sprawdzenia wziąłem ją na troszkę trudniejszy odcinek aby zobaczyć reakcję przy tym rowerze. Egzamin zdała, niech śmiga.

Mam też porównanie dwóch rowerów na kołach 24 cale. Oba niby 24 cale, a ramy inne są. Więc wielkość kół to jedno, a wielkość ramy to drugie. Więc nawet uwierzyłbym jakby młodsze dziecko jeździło na 26 calowych kołach gdyby tylko odpowiednio ramę zrobić.
Podobnie w drugą stronę, składak ma 20 calowe koła a jeżdżą dorośli - wynik ramy.

Offline Mężczyzna KMarcel

  • Wiadomości: 192
  • Miasto: Olsztyn
  • Na forum od: 13.06.2012
Odp: Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 14:35 »
EASYRIDER wydaje mi się, że qbab pyta ewidentnie o rozmiar ramy. Pod obecny wzrost potrzebuje 15", ewentualnie 16-17" pod wzrost docelowy. Wielkość koła już chyba wybrał (26") I tu kupiłbym rower "przejściowy" 15"

I nie, nie posądzam Cię o dobór "na zapas". Widzę natomiast takie przypadki w realu. Dzieciaki mają problem wsiąść na rower, siodło na maxa w dół a i tak ledwo do pedałów sięgają.

A i tak najlepszym doradcą jest przejażdżka w terenie. Patrząc na zdjęcia 11-latka Pabla nie wyobrażam sobie jazdy z kokpitem na takiej wysokości (proporcjonalnie do mojego wzrostu, na podjazdach). Natomiast jego relacje z wycieczek pokazują, że można, i to z bardzo dobrym skutkiem.

Offline Mężczyzna qbab

  • Wiadomości: 1258
  • Miasto: łódzkie
  • Na forum od: 25.12.2011
Odp: Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 14:52 »
No tak, najważniejsze pytanie, to czy kupić mniejszy, ale pewnie lepiej dopasowany (co oznacza kupowanie kolejnego roweru za jakieś max 4 lata), czy większy, który na razie pewnie będzie nieco za duży.

Offline PABLO

  • Wiadomości: 3593
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 25.03.2011
    • http://www.klub-karpacki.org
Odp: Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 15:10 »
Wielkość koła już chyba wybrał (26")

Jeżeli mógłbym coś doradzić to odradzałbym ten rozmiar. Większe koło robi zauważalną różnicę. Sam w to nie wierzyłem,  dopóki dzieci nie wsiadły na rowery z dużymi kołami.

A i tak najlepszym doradcą jest przejażdżka w terenie. Patrząc na zdjęcia 11-latka Pabla nie wyobrażam sobie jazdy z kokpitem na takiej wysokości (proporcjonalnie do mojego wzrostu, na podjazdach). Natomiast jego relacje z wycieczek pokazują, że można, i to z bardzo dobrym skutkiem.

Na jeden z ostatnich wyjazdów młodszemu synowi (11 lat) trafił się nowy rower. Nie miał okazji na nim wcześniej jeździć. Tyle co w sklepie przy przymiarce. Na miejscu w Rumunii dotarło do mnie, że rower ten wydaje się być sporo za duży. Do tego doszły bagaże. Przed nami było dużo podjazdów, trudny teren, zjazdy, itp. Okazało się jednak, że bardzo szybko się przyzwyczaił. Podjazd na grzbiet wypadł szybko i sprawnie, a zjazdy jeszcze lepiej. I moim zdaniem właśnie na zjazdach dało się zauważyć pozytywny wpływ dużych kół.

Zresztą zobaczcie sami.

PABLO

Offline Mężczyzna qbab

  • Wiadomości: 1258
  • Miasto: łódzkie
  • Na forum od: 25.12.2011
Odp: Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 15:20 »
A mógłbyś napisać ile syn ma wzrostu i jaki to rower (chciałbym sprawdzić geometrię).

Offline PABLO

  • Wiadomości: 3593
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 25.03.2011
    • http://www.klub-karpacki.org
Odp: Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 15:24 »
ile syn ma wzrostu i jaki to rower

wzrost coś około 140 cm
rower Marin Bobcat Trail 7.5 (2016) 15'' S

PABLO

Offline Mężczyzna qbab

  • Wiadomości: 1258
  • Miasto: łódzkie
  • Na forum od: 25.12.2011
Odp: Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 15:41 »
Ło Boże, Marin, masakrycznie długa rama.
Widziałem chyba takiego na allegro, ale jak zobaczyłem geometrie to od razu odrzuciłem. Moze zbyt pochopnie. Jednak trochę się boje kupić córce za długi rower.

Offline Mężczyzna Remigiusz

  • Wiadomości: 2112
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 14.06.2007
    • http://www.rowerowarodzinka.pl
Odp: Rower dla 12-latki
« 9 Lip 2018, 15:46 »
No moja córa za chwilę kończy 12 lat i od kilku miesięcy jeździ na kołach 28" i ramie 20". Ale to chyba nie jest reprezentatywny przykład, bo dziewczyna wyższa już od matki.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum