Autor Wątek: Z rowerem we flixbusie  (Przeczytany 65225 razy)

Offline Mężczyzna szy

  • Wiadomości: 3146
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 29 Mar 2019, 07:47 »
"Za darmo" oznacza ten poziom obsługi jak w Polskiem Busie kiedyś - rozebrać rower, owinąć go folią, a i tak nie było wiadomo czy na pewno można - już nie pamiętam, ale chyba nie w każdy autokar Polskiego Busa można było wziąć rower?

W tym momencie Flixbus to cywilizuje i maksymalnie ułatwia.

Zresztą brak uchwytów na większej liczbie autokarów F. bierze się właśnie z faktu, że większość z nich to dawna flota PB, na której bagażników rowerowych nie można instalować z powodów technicznych (coś tam innego już na nich wisi z tyłu). Te które w tym wątku opisujemy to autokary z Niemiec lub od polskiego podwykonawcy - firmy Inter, która realizuje w prawidłowy sposób prorowerową politykę Flixbusa. A to oznacza, że co drugi autokar w relacji Zakopane - Kraków - Katowice - Wrocław - Szczecin wozi rowery.

Dodaj do tego wygodny proces rezerwacji via www czy apkę.

Tak, właśnie taka polityka Flixbusa jest super. A że najpierw F. musi "posprzątać" bo Polskim Busie, któremu do głowy nie przyszło uznać rower za popularny bagaż, to jest jak jest.

Szy.

Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie

Online Mężczyzna byczys

  • Wiadomości: 1376
  • Miasto: Tychy
  • Na forum od: 30.09.2013
    • Moje relacje z ultramaratonów rowerowych
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 29 Mar 2019, 10:27 »
Osobiście bardziej przemawia do mnie opcja wcześniejszej rezerwacji miejsca rowerowego za opłatą, niż niepewność i zdawanie się na łaskę kierowcy. Choć 40 zł to sporo. Kiedyś wracając z Wiednia nie chciano mi zabrać roweru. Dopiero moj argument że nie mam innego bagażu przemówił do rozumu.

Offline Mężczyzna Diver

  • Wiadomości: 1482
  • Miasto:
  • Na forum od: 26.06.2013
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 29 Mar 2019, 13:28 »
Byłem na stronie Flexibus i sprawdziłem trasę z Warszawy do Wałbrzycha dorosły z rowerem i nie ma miejsc przez miesiąc. To tyle w oferowaniu przewożenia roweru.
« Ostatnia zmiana: 29 Mar 2019, 13:35 Diver »

Offline Mężczyzna szy

  • Wiadomości: 3146
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 29 Mar 2019, 13:33 »


Szy.

Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 29 Mar 2019, 14:06 »
"Za darmo" oznacza ten poziom obsługi jak w Polskiem Busie kiedyś - rozebrać rower, owinąć go folią, a i tak nie było wiadomo czy na pewno można - już nie pamiętam, ale chyba nie w każdy autokar Polskiego Busa można było wziąć rower?

W tym momencie Flixbus to cywilizuje i maksymalnie ułatwia.

No ale jak można pisać, że ułatwia jak na może 1% połączeń w Polsce jest możliwość przewiezienia roweru? Jakie tu widzisz ułatwienie?  :lol:

Wygodna apka  - to jest absolutny pryszcz przy tym, zresztą jeśli nie używałeś - to w Polskim Busie w sieci kupowało się bilety dokładnie tak samo wygodnie, niemal identyczną stronę mają w konstrukcji.
Tak, właśnie taka polityka Flixbusa jest super. A że najpierw F. musi "posprzątać" bo Polskim Busie, któremu do głowy nie przyszło uznać rower za popularny bagaż, to jest jak jest.

No nie, piszesz kiepską laurkę, zupełnie oderwaną od rzeczywistości.  Jak można pisać, że ułatwiają przewóz roweru - jak prawie nigdzie w Polsce się go przewieźć nie da? To nazywasz ułatwieniem? W porównaniu do Polskiego Busa to jest potężny krok w tył. Zaliczając gminy jeździłem PB dziesiątki razy po całym kraju - i ANI RAZU  nie miałem sytuacji, że mi roweru nie zabrali. Więc co mi po tym, że we FlixBusie mam gwarancję przewozu (za którą muszę zapłacić drugie tyle co bilet) - jak nie ma w ogóle połączeń, gdzie to można wykorzystać.

We FlixBusie w Polsce - możliwość przewozu rowerem jest czysto teoretyczna, jako rowerzysta na przejęciu przez nich PB strasznie straciłem.

40 zł to niecałe 10 euro. 10 euro to standardowa cena za przewóz roweru na połączeniach międzynarodowych do/z Niemiec, zaś 9 euro to standardowa cena na połączeniach IC/ICE/D itp. wewnątrz Niemiec. Cena faktycznie wydaje się nam wygórowana, bo odstaje od standardowej ceny przewozu roweru w Polsce w kolejach dalekobieżnych (9,10 zł EIP, EIC, IC/TLK) i na krótkim połączeniu jak Kraków-Zakopane to faktycznie drogo, ale ten odcinek po zakończeniu remontu kolei będzie dość dobrze obstawiony pociągami regionalnymi i dalekobieżnymi. Natomiast przy wycieczce do Niemiec 40 zł za rower brałbym w ciemno. Tak samo na trasie Poznań-Przemyśl, gdyby oczywiście naszła mnie ochota tłuc się taki kawał autobusem i byłaby taka relacja  :icon_twisted:

Ale bilety autokarowe są dużo tańsze od kolejowych, nieraz się trafiają okazje, że można za 10zł kupić bilet na trasę 300-400km, kiedyś z Rygi za 30zł Polskim Busem wracałem. Więc tym bardziej cena biletu za rower na polskie warunki jest zupełnie oderwana od rzeczywistości.. Nie jest to żadna chęć ułatwienia, a robienie kasy na rowerzystach.

Offline Kobieta magda

  • Wiadomości: 3316
  • Miasto: Tröjmiasto
  • Na forum od: 19.12.2011
    • Przejażdżkowe zapiski
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 29 Mar 2019, 15:08 »
Szy, uprawiasz marketing szeptany Flixbusa? ;)

Z tego co piszecie to nie brzmi to dobrze... bezpłatny przewóz bez gwarancji miejsc ale raczej bezproblemowy vs bilet za 40 zł(!!!) z gwarancją miejsca ale na nieliczne trasy. To ja jednak wolę tą 1 opcję...


Offline Mężczyzna MCsubi

  • Wiadomości: 2439
  • Miasto: Bezdomny menel rowerowy
  • Na forum od: 13.05.2018
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 29 Mar 2019, 20:36 »
Widziałem tych flixbusów setki i może z 10 z bagażnikami rowerowymi, prawie wszystkie na autostradzie w Niemczech. Na żadnym nigdy nie widziałem roweru.

Offline Mężczyzna memorek

  • Wiadomości: 2670
  • Miasto: Szczecin
  • Na forum od: 12.05.2007
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 30 Mar 2019, 08:14 »
Nie śledzę jakoś zbyt dokładnie rozkładów Flixbusa, jechałem z nimi tylko raz Praga-Berlin, Berlin-Szczecin. Ale na oba połączenia było bardzo dużo miejsc na rowery. W sensie, mogłem wybierać godzinę, bo wszystkie kursy w interesującym mnie dniu miały bagażniki na rowery.
Pierwsze połączenie obsługiwał oddział (spółka?) czeski, drugie polski. Może to kwestia czasu, żeby taki poziom "urowerowienia" dotarł także na trasy w Polsce.

Marek

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 30 Mar 2019, 10:53 »
Może to kwestia czasu, żeby taki poziom "urowerowienia" dotarł także na trasy w Polsce.

Niewiele na to wskazuje, są już chyba ze 2 lata w Polsce - i nic się w tej mierze nie ruszyło, w skrócie nie ma niemal szans na przewożenie rowerów. To im się pewnie nie bardzo kalkuluje, bo niewielu będzie chętnych przy takich cenach; jak jedziesz za granicę to jeszcze 40zł za rower ujdzie, ale w kraju to już nie bardzo. Podstawowym problemem jest to, że nie można przewozić roweru normalnie, w luku bagażowym, na co niemal zawsze jest miejsce. A bagażników na zewnątrz prawie nie oferują.

Offline Mężczyzna szy

  • Wiadomości: 3146
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 2 Kwi 2019, 13:21 »
No ale jak można pisać, że ułatwia jak na może 1% połączeń w Polsce jest możliwość przewiezienia roweru? Jakie tu widzisz ułatwienie?

Za długo mnie tu nie było i odzwyczaiłem się od dyskutowania z Tobą - czyli konieczności swoistego "benchmarkingu" napisanych przez siebie słów, by nie zostawić w nich furtki, tym samym umożliwiając Twoje "cięte riposty".

* * *

Doskonale wiesz, że odnosiłem się do tych linii Flixbusa, które umożliwiają transport z rowerem. Mogę tylko powtórzyć to samo, że w dalszym ciągu uważam, że ułatwiają one transport z rowerem.

Wyraźnie również wspomniałem, że polityka prorowerowa Flixbusa nie jest stosowana szerzej w Polsce ze względu na wciąż wykorzystywaną flotę tego "wygodnego" Polskiego Busa, gdzie nie ma możliwości instalacji bagażników rowerowych. Nowi zewnętrzni podwykonawcy Flixbusa - np. Inter na trasie Zakopane-Szczecin, którym będę jechał - oferują zabranie roweru w chyba co drugim (co trzecim?) rejsie.

Że jest takich linii mało? Nie zaprzeczam. Zauważam jednak, że wraz z pojawieniem się Flixbusa po raz pierwszy rower pojawił się w opcjach rezerwacji w komunikacji autobusowej i po raz pierwszy zapachniało cywilizacją. Wydawać by się mogło, że każdy rowerzysta powinien się ucieszyć...

W PB nie było problemów tylko początkowo, w autokarach jednopoziomowych, których luk bagażowy był dość duży w stosunku do potrzeb. Sam się zachwycałem pierwszymi naszymi kursami, między innymi do Wiednia. Gdy wprowadzono masowo autokary dwupoziomowe, a ludzie na dolnym poziomie zajęli dotychczasowe miejsce bagażu, sytuacja zmieniła się diametralnie. To cytat z mejla do mnie od Polskiego Busa:

Cytuj
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z naszym regulaminem, każdy pasażer może posiadać dwie sztuki bagażu (bagaż podręczny, zabierany do kabiny pasażerskiej, oraz bagaż, którego waga nie przekracza 20kg –przewożony w luku bagażowym). 

Każda dodatkowa sztuka bagażu zostanie zabrana nieodpłatnie, o ile będzie miejsce w luku bagażowym.

Przewóz roweru jest możliwy zgodnie z wyżej opisaną zasadą.

Rower zostanie zabrany, jeśli w luku bagażowym będzie miejsce. Sprzęt należy zabezpieczyć poprzez opakowanie tak, by nie uszkodził innych bagaży (odkręcone pedały, skręcona kierownica do osi roweru+folia/karton).

Nazwanie tego komfortowym jest raczej trudne. Tym bardziej, gdy nie jesteś "samotnym wilkiem" z podsiodłówką, a parą lub grupą znajomych z wiele większą ilością klasycznego bagażu. I jeszcze szefem tej grupy, na którego barkach leży obowiązek zapewnienia uczestnikom wyjazdu pewnego powrotu do domu.

Kwestia opłaty jest również kwestią gustu. Mogę zapłacić dodatkowe 40 złotych za komfort niebycia zmuszonym do pakowania roweru, myślenia czy zostanę zabrany, niepewności moich towarzyszy, którzy następnego dnia idą do pracy, itp.


Wygodna apka  - to jest absolutny pryszcz przy tym, zresztą jeśli nie używałeś - to w Polskim Busie w sieci kupowało się bilety dokładnie tak samo wygodnie, niemal identyczną stronę mają w konstrukcji.

Bzdury. Tak po prostu. Bzdury. Od konstrukcji strony, jej tzw. użyteczności, procesu zakupu biletów, przez możliwość wprowadzania zmian, formę zwrotu, istnienie aplikacji, a przede wszystkim: opcję bezbolesnej i wyciągniętej na tak istotne miejsce rezerwacji roweru.


Szy, uprawiasz marketing szeptany Flixbusa? ;)

Prima aprilis był wczoraj :)

(nie, oczywiście nie)

Szy.
« Ostatnia zmiana: 2 Kwi 2019, 13:37 szy »

Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie

Offline Mężczyzna szy

  • Wiadomości: 3146
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 2 Kwi 2019, 13:43 »
ostatnio zmodernizowane wagony ICE w 4 godziny z rowerem z Berlina do Monachium (i obejmuje wszystkie promocje cenowe).

A tego nie wiedziałem, zatrzymałem się w przekonaniu, że ICE i rower to zbyt trudny temat. Dzięki :)

Btw, w wakacje widzę 19,90 euro - to ten najniższy próg cenowy?

Szy.

Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie

Offline Wilk

  • Wiadomości: 19510
  • Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 2 Kwi 2019, 15:08 »
Za długo mnie tu nie było i odzwyczaiłem się od dyskutowania z Tobą - czyli konieczności swoistego "benchmarkingu" napisanych przez siebie słów, by nie zostawić w nich furtki, tym samym umożliwiając Twoje "cięte riposty".
Osobiste wycieczki to sobie odpuść - bo niczego do tematu nie wnoszą. Ja nie napisałem w Twoim kierunku takiej wycieczki, choć z daleka pachnie mi to sponsorowanym  szeptanym marketingiem. Ale skoro nie mam ku temu żadnych dowodów, a jedynie przypuszczenia - to wycieczek nie robię; więc bądź łaskaw nie rozpoczynać ich w moim kierunku.
Doskonale wiesz, że odnosiłem się do tych linii Flixbusa, które umożliwiają transport z rowerem. Mogę tylko powtórzyć to samo, że w dalszym ciągu uważam, że ułatwiają one transport z rowerem.

Nie, wcale tego nie wiedziałem i nijak to z Twojej wypowiedzi nie wynikało. Chwaliłeś FlixBusa jako całość, nie wspominając słowem że chodzi Ci może o 1-2% ich połączeń w Polsce. A to nie jest "delikatna różnica" - tylko różnica absolutnie podstawowa. Co komu po takim ułatwieniu jak nie jest prawie nigdzie dostępne i istnieje tylko na papierze? Ja z Warszawy, najważniejszego węzła FlixBusa w Polsce - praktycznie takich połączeń nie mam w ogóle.
Wyraźnie również wspomniałem, że polityka prorowerowa Flixbusa nie jest stosowana szerzej w Polsce ze względu na wciąż wykorzystywaną flotę tego "wygodnego" Polskiego Busa, gdzie nie ma możliwości instalacji bagażników rowerowych. Nowi zewnętrzni podwykonawcy Flixbusa - np. Inter na trasie Zakopane-Szczecin, którym będę jechał - oferują zabranie roweru w chyba co drugim (co trzecim?) rejsie.

Takie gadanie ;)
Kto im kazał zmieniać regulacje Polskiego Busa? Jak nie chce im się  instalować bagażników na rowery - to niech nie zamykają starego kanału przewozu rowerów. Bo tak to wylali dziecko z kąpielą - wprowadzili rozwiązanie dostępne na minimalnej ilości połączeń, jednocześnie blokując stary system, może niedoskonały, ale za to dostępny na każdym połączeniu.

Że jest takich linii mało? Nie zaprzeczam. Zauważam jednak, że wraz z pojawieniem się Flixbusa po raz pierwszy rower pojawił się w opcjach rezerwacji w komunikacji autobusowej i po raz pierwszy zapachniało cywilizacją. Wydawać by się mogło, że każdy rowerzysta powinien się ucieszyć...

Ale z czego mam się cieszyć, jak to rozwiązanie w 98% wirtualne? To dokładnie tak jakby PKP wprowadziło przewóz rowerów tylko w super-wypasionych wagonach rowerowych, których byłoby w Polsce kilka, a w pozostałych pociągach zabronili przewozu roweru. Nie wiem jak Ty - ale ja wolę stawiać rower pod kiblem, ale mieć możliwość przewozu roweru.
W PB nie było problemów tylko początkowo, w autokarach jednopoziomowych, których luk bagażowy był dość duży w stosunku do potrzeb. Sam się zachwycałem pierwszymi naszymi kursami, między innymi do Wiednia. Gdy wprowadzono masowo autokary dwupoziomowe, a ludzie na dolnym poziomie zajęli dotychczasowe miejsce bagażu, sytuacja zmieniła się diametralnie. To cytat z mejla do mnie od Polskiego Busa

Gadasz o teorii, ale ja znam praktykę. Mnóstwo razy przewoziłem rower dwupoziomowym autobusem, brali go i do luku i do paki z tyłu.
Nazwanie tego komfortowym jest raczej trudne. Tym bardziej, gdy nie jesteś "samotnym wilkiem" z podsiodłówką, a parą lub grupą znajomych z wiele większą ilością klasycznego bagażu. I jeszcze szefem tej grupy, na którego barkach leży obowiązek zapewnienia uczestnikom wyjazdu pewnego powrotu do domu.

Kilkukrotnie jechaliśmy w 3 rowery, w tym raz zapakowane na 3 tygodniowy wyjazd. Kierowcy jak to kierowcy lubią sobie pokwękać - ale na najmniej kilkadziesiąt podróży z rowerem ANI RAZU nie odmówiono mi zabrania roweru.

Kwestia opłaty jest również kwestią gustu. Mogę zapłacić dodatkowe 40 złotych za komfort niebycia zmuszonym do pakowania roweru, myślenia czy zostanę zabrany, niepewności moich towarzyszy, którzy następnego dnia idą do pracy, itp.
A dla mnie cena podwajająca koszt biletu na przejazd osoby nie jest pryszczem, tylko mocno zawyżoną opłatą w stosunku do oferowanej usługi.

Bzdury. Tak po prostu. Bzdury. Od konstrukcji strony, jej tzw. użyteczności, procesu zakupu biletów, przez możliwość wprowadzania zmian, formę zwrotu, istnienie aplikacji, a przede wszystkim: opcję bezbolesnej i wyciągniętej na tak istotne miejsce rezerwacji roweru.

Dla Ciebie może bzdury - ja piszę  o realiach jak to wyglądało z punktu widzenia klienta Polskiego Busa. Dziesiątki razy kupowałem u nich telefonem bilety na trasie, nawet 20-30min przed odjazdem bez problemu, podobnie łatwo było bilet zwrócić. Gadanie, ze FlixBus w tym zakresie robi nową jakość - to sianie popeliny, wiele wygodniej niż w PB już się tego nie da zrobić. To są zupełne detale i z punktu widzenia klienta nic nie zmieniające, bo internetowa strona zakupów w Polskim Busie była na wysokim poziomie i niewiele to już się dało usprawnić.

Offline Kobieta ewcyna

  • Wiadomości: 382
  • Miasto: różnie, teraz.. Oman
  • Na forum od: 13.11.2012
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 19 Maj 2019, 11:12 »
Jechałam na trasie Bydapeszt-Czestochowa, rower wpakowano do środka bo było mało ludzi. Autobus przez Katowice doWwy. Dobra opcja choć za droga, ale gwarancja zabrania roweru jest.
W Neobusie było 20 zł ale to lokalne trasy na południe Polski.
You can't buy happiness but you can buy a bike and that's pretty close
http://ewcyna.com/

Offline Mężczyzna Piotr1975

  • Wiadomości: 534
  • Miasto: Bruksela
  • Na forum od: 08.11.2017
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 19 Maj 2019, 11:19 »
Jechałem Flixbusem na trasie Bruksela Bajonne, Santiago de Compostela Paryż i Paryż Bruksela. Za każdym razem tak samo. Kupno biletu, telefon na infolinie i rezerwacja bagażu specjalnego. Rower spakowany w torbę do transportu roweru. Telefonicznie zostałem poinformowany że karton nie przejdzie. Jako ciekawostkę podam że nikt nie chciał ode mnie tych 9€ za przewóz bagażu specjalnego.
Nieskończenie mądry jest nasz Stwórca Pan
Swoje dzieło dał obejrzeć również mnie

Offline Kobieta ewcyna

  • Wiadomości: 382
  • Miasto: różnie, teraz.. Oman
  • Na forum od: 13.11.2012
Odp: Z rowerem we flixbusie
« 19 Maj 2019, 16:12 »
A to jechałeś na starych zasadach, dobrze wiedzieć że tak też 0rzechodzi.
Ja zrobiłam tak, że szuka się w systemie rezerwacji przejazdów z możliwością przewozu roweru i gdy się takowy wybierze to od razu dolicza kwotę do biletu.
You can't buy happiness but you can buy a bike and that's pretty close
http://ewcyna.com/

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum