Autor Wątek: Naprawa roweru - proszę pomoc.  (Przeczytany 5050 razy)

Offline Kobieta emonika

• Miasto: Kościerzyna/Kaszuby
  • Na forum od: 26.05.2014
Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 26 Cze 2017, 19:18 »
.
Mam kłopot - mimo tylu informacji w necie i tu na forum - nie jestem w stanie wybrać (no i w finale zakupić) odpowiednich części, które pozwolą jakoś doprowadzić do ładu moją Lady.
Do wymiany:
 1.linki (na nierdzewne), pancerze - hamulców i przerzutek:
http://allegro.pl/zestaw-linek-i-pancerzy-hamulcow-shimano-mtb-road-i6569655308.html
http://allegro.pl/zestaw-linek-i-pancerzy-przerzutki-shimano-i6047731551.html 
 2.kaseta: obecnie CS-HG41-8  - rozumiem, że wymienić na tę samą
 3.łańcuch: nie mam pojęcia co to za łańcuch i nie wiem jaki kupić.
 4.klocki hamulcowe - myślę o tych: http://allegro.pl/klocki-mtb-author-abs-3cc-do-v-brake-i6784514280.html
 5. największy problem to mechanizm korbowy/korba: obecnie FC-430 - i nie wiem czy muszę wymienić całą - czy tylko tarcze najmniejszą i średnią - jeśli tak - to które/jaki model konkretnie... ? Szukam, czytam, i .... i nie wiem. Bo się nie znam.
Jeżdżę na SRAM X5.  -ale to chyba nie ma znaczenia przy wymianie kasety, łańcucha i korby... (chyba). aha - kółeczka przerzutki ! też muszę wymienić (tylna przerzutka SramX5).  ehhh....

Jeżeli ktoś ma czas  i chce mu się poszperać w necie, baaardzo proszę o wskazanie co powinnam kupić - aby rower ruszył - i co najważniejsze: nie chcę aby rower zwiększy swoją wagę i  jednocześnie nie chcę też aby mój "portfel umarł śmiercią głodową" - czyli niskobudżetowo. 

"Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność i daje więcej światła"

Offline Mężczyzna RS

• Miasto: Częstochowa
  • Na forum od: 17.11.2016
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 26 Cze 2017, 19:38 »
Postaram się napisać coś z sensem, ale proszę innych o zweryfikowanie.
1. Linki kupuję przez internet co jakiś czas przy okazji innych zakupów. Nie zgłębiam tematu, bo wymieniam dość często.
Pancerze biorę ze sklepu stacjonarnego - kupuję tylko tyle, ile potrzebuję.
2. Kasetę możesz kupić taką samą (zwróć uwagę na ilość zębów) albo klasy wyższej.
3. Łańcuch powinien obsługiwać osiem rzędów, czyli będzie pewnie miał oznaczenie 6/7/8 albo 7/8. Przynajmniej klasy kasety.
4. Klocki opuszczam, bo musiałbym coś sprawdzić.
5. W mechanizmie korbowym mogą być do wymiany tarcze lub/i wkład suportu. Nie potrafię ocenić na odległość.
Tarcze można dokupić Shimano - będą miały na opakowaniu info, że pasują do Twojej korby. Może takie cuś: https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/rowerowe-mechanizmy-korbowe/tarcze-i-czesci/p,tarcza-mechanizmu-korbowego-alivio-fc-m430-32z-czarna-shimano,568148.html?skad=googlepla&gclid=CNuZvNiD3NQCFVpeGQodXsYJ7Q#75540003
Nowy wkład suportu musi mieć taką samą długość osi jak stary.

W tej chwili nie mogę napisać więcej, bo muszę odejść od komputera. Jak będzie potrzeba, to wrócimy do rozmowy.

ed.
Rozważyłbym kasetę:
https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/lancuchy-kasety-wolnobiegi/kasety-rowerowe/p,kaseta-alivio-cs-hg51-8-rz-shimano,45884.html

i łańcuch:
https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/lancuchy-kasety-wolnobiegi/lancuchy-rowerowe/p,lancuch-cn-hg71-116-ogniw-6-8-rz-shimano,405780.html

Chociaż ja ostatnio kupiłem kilka tych:
https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/lancuchy-kasety-wolnobiegi/lancuchy-rowerowe/p,lancuch-alivio-cn-hg40-8-rz-shimano,121134.html
I wydaje mi się, że do spokojnej jazdy się nadadzą (przy dość częstej kontroli rozciągnięcia).
« Ostatnia zmiana: 26 Cze 2017, 20:09 RS »

Offline Mężczyzna A|ex

• #GravelFun
  • Miasto: Bydgoszcz
  • Na forum od: 23.09.2013
    • Dziennik Rowerowy
« 26 Cze 2017, 21:21 »
Łańcuch co najmniej HG50, ze względu na chromowane sworznie.

Klocki:
https://m.centrumrowerowe.pl/czesci/hamulce-rowerowe/klocki-okladziny/p,klocki-hamulcowe-cp510-czarne-oem-clark-s,454.html

Edit:
Dobrze jest HG71, zasugerowałem się kasetą.
#Steel is Real

Offline Kobieta emonika

« 27 Cze 2017, 00:42 »
OK.
 Serdeczne  - DZIĘKUJĘ dla Was.

Jakieś już pojęcie mam.

Suport wymieniałam rok temu. Więc chyba nie musze znów.

Jeszcze jedno pytanie: skoro łańcuch "leci mi górą" czyli przeskakuje na najmniejszej tarczy i na średniej... to rozumiem że do wymiany są te dwie właśnie.... ? Pytam bo słyszałam, że dużą się wymienia i średnią zawsze. Nic z tego nie rozumiem...

Offline Mężczyzna podjazdy

• niech tak się stanie
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
« 27 Cze 2017, 01:15 »
Suport wymieniałam rok temu. Więc chyba nie musze znów.
Support wymienia się doraźnie, jak złapie duże luzy lub będzie tak głośno pracował (strzykał), że dostajemy świra. Duże luzy to takie, że ramię korby ma luz kilku mm (czyli sama oś suportu ma części dziesiąte milimetra luzu). To, po ilu km się popsuje, to kwestia losowa - mi bywało, że po kilku tysiącach, a że po 20/30 tysiącach km.

Dużą tarczę wymienia się najrzadziej, ja ją wymieniam średnio co 2-3 wymianę reszty, w momencie gdy stary łańcuch mi z niej spada przy układzie z przodu tarcza, a z tyłu 3 zębatka od największej. To znaczy, że jest zużyta i nie trzyma na przekosie. To można co prawda zniwelować pilnikiem do metalu, ale nie przy każdej tarczy i nie w nieskończoność. Poza tym, trzeba wiedzieć co podpiłować. Mniejsze zużycie wynika z tego, że na tę tarczę przypadają niewielkie momenty obrotowe (rzadko kto rusza z blatu), nacisk rozkłada się na większą liczbę zębów, no i nie gromadzi się na niej błoto i piach tak jak na małych tarczach, bo jest na zewnątrz.
Średnia tarcza zawsze leci do wymiany, mała u mnie też.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna Turysta

• Kapituła MP-P 2017
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
« 27 Cze 2017, 05:28 »
Dużą tarczę wymienia się najrzadziej
Średnia tarcza zawsze leci do wymiany
No nie, nie można tak kategorycznie. Zależy przecież, jak kto tych tarcz używa i wymienia się je również w zależności od zużycia. Ja na przykład częściej używam blatu niż środkowej. Najmniejszej nie miałem potrzeby wymieniać nigdy, w żadnym rowerze.
Poza tym "zawsze" sugeruje, że przy każdej zmianie łańcucha - z plasteliny te zębatki masz?

Offline Mężczyzna łatośłętka

• Skup i ubój. Rozbiór.
  • Miasto: nie, wioska
  • Na forum od: 21.03.2013
« 27 Cze 2017, 07:31 »
(Spojler:

emonika: Kiedy już tym rowerem do Kruszynian dojedziesz, jeśli tam będziesz chciała przez noc pozostać, ani na dziko, ani w 'kimś domku chciała nie będziesz, - w Perle /Perła/, od Krynek po prawej, trochę przed wioski środkiem, jest pole namiotowe.) 
tutaj jestem łatoś, odtąd łętka ... łatośłętka!

Offline Mężczyzna LXVII

• Miasto: Rybakowo/Gorzów Wlkp.
  • Na forum od: 01.07.2015
« 27 Cze 2017, 07:50 »
emonika

kup od razu komplet łańcuch + kaseta, np:

http://allegro.pl/zes-8s-shimano-kaseta-hg51-11-32-lancuch-hg71-i6174192029.html
http://allegro.pl/zestaw-kaseta-sram-pg-850-11-32-lancuch-pc-850-i6207297709.html

jesteś pewna, że łańcuch ślizga Ci się po tarczach a nie po koronkach kasety?

pozdrawiam
LXVII

Offline Mężczyzna RS

« 27 Cze 2017, 08:00 »
... słyszałam, że dużą się wymienia i średnią zawsze...
Zawsze, kiedy jest taka potrzeba :)
Jeśli zęby blatu nie są zużyte, to może zostać, chociaż teoretycznie, może mieć niekorzystny wpływ na łańcuch. Jednak znacznie groźniejszy jest (dla tarcz korby i kasety) wyciągnięty łańcuch niż zużyty blat dla łańcucha.
Jeśli możesz zrobić fotkę zębom tarcz, to może znajdzie się tu ktoś, kto będzie potrafił ocenić ich stan i upewnić Cię w decyzjach.
Jeśli zdecydujesz się zmieniać blat, to chyba bym odradzał ten z kompletu, który podlinkowałem, bo jest zrobiony ze stali - ciężki. Blaty wyższych grup są aluminiowe i takiego bym poszukał.

Offline Mężczyzna RS

« 27 Cze 2017, 08:05 »
...
kup od razu komplet łańcuch + kaseta...
Dlaczego?

Offline Kobieta emonika

« 27 Cze 2017, 08:15 »

Zależy przecież, jak kto tych tarcz używa i wymienia się je również w zależności od zużycia. Ja na przykład częściej używam blatu niż środkowej. Najmniejszej nie miałem potrzeby wymieniać nigdy, w żadnym rowerze.

Używam średniej i małej - dużej sporadycznie.

Offline Kobieta emonika

« 27 Cze 2017, 08:17 »
(Spojler:
emonika: Kiedy już tym rowerem do Kruszynian dojedziesz, jeśli tam będziesz chciała przez noc pozostać, ani na dziko, ani w 'kimś domku chciała nie będziesz, - w Perle /Perła/, od Krynek po prawej, trochę przed wioski środkiem, jest pole namiotowe.)

Serdecznie dziękuję za info. Zobaczymy co i jak - Krynki  - miały być "tym pierwszym razem" na dziko. Ale róznie to u mnie bywa :D

Offline Kobieta emonika

« 27 Cze 2017, 08:25 »
jesteś pewna, że łańcuch ślizga Ci się po tarczach a nie po koronkach kasety?
pozdrawiam
LXVII
Po tarczach i po kasecie też.

... słyszałam, że dużą się wymienia i średnią zawsze...
Zawsze, kiedy jest taka potrzeba :)
Jeśli zęby blatu nie są zużyte, to może zostać, chociaż teoretycznie, może mieć niekorzystny wpływ na łańcuch. Jednak znacznie groźniejszy jest (dla tarcz korby i kasety) wyciągnięty łańcuch niż zużyty blat dla łańcucha.
Jeśli możesz zrobić fotkę zębom tarcz, to może znajdzie się tu ktoś, kto będzie potrafił ocenić ich stan i upewnić Cię w decyzjach.
Jeśli zdecydujesz się zmieniać blat, to chyba bym odradzał ten z kompletu, który podlinkowałem, bo jest zrobiony ze stali - ciężki. Blaty wyższych grup są aluminiowe i takiego bym poszukał.

Zęby kasety jak i tarczy średniej i małej są ostre i pochylone - jak będę w domu to może uda mi sie zrobić foto.

Offline Mężczyzna RS

« 27 Cze 2017, 08:30 »
...
Zęby kasety jak i tarczy średniej i małej są ostre i pochylone - jak będę w domu to może uda mi sie zrobić foto.
Tylko jeśli masz wątpliwości. Ale wydaje mi się, że wiesz co piszesz, a wymiana tych dwóch tarcz nie jest wielkim kosztem, więc uważam, że warto to zrobić jak należy.

Offline Mężczyzna Borafu

• Moderator Globalny
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 02.04.2010
« 27 Cze 2017, 10:31 »
Chyba że nie przepadasz za serwisowaniem roweru a różnica w masie o jakieś 120g ci nie robi to bierz stalową  ;)
Ja np. w swojej starej szosówce środkową tarczę wymieniłem na stalową bo aluminium się zajechało bardzo szybko.

Offline Mężczyzna LXVII

• Miasto: Rybakowo/Gorzów Wlkp.
  • Na forum od: 01.07.2015
« 27 Cze 2017, 10:38 »
...
kup od razu komplet łańcuch + kaseta...
Dlaczego?

tylko i wyłącznie dlatego, że emonika miła wątpliwości, czy będzie współpracował komplet kaseta/łańcuch

a może i będzie taniej (przesyłka)

LXVII

Offline Mężczyzna A|ex

• #GravelFun
    • Dziennik Rowerowy
« 27 Cze 2017, 10:45 »
(Spojler:

Serdecznie dziękuję za info. Zobaczymy co i jak - Krynki  - miały być "tym pierwszym razem" na dziko. Ale róznie to u mnie bywa :D
2 lata temu spaliśmy z mw w Krynkach przy małym​ zalewie/stawie. Całą noc pilnowali nas wędkarze.
Był tam stół i wychodek.
#Steel is Real

Offline Mężczyzna RS

« 27 Cze 2017, 11:13 »
Chyba że nie przepadasz za serwisowaniem roweru a różnica w masie o jakieś 120g ci nie robi to bierz stalową  ;)
Ja np. w swojej starej szosówce środkową tarczę wymieniłem na stalową bo aluminium się zajechało bardzo szybko.
Ha, bo to była tarcza środkowa. Tutaj zgadzam się z podjazdy - najczęściej się zużywają środkowe, ale nie chciałem brnąć w dyskusję, bo to jest generalizowanie, z natury niesprawiedliwe w przypadkach jednostkowych :)
Na szczęście Monika blat ma chyba w dobrym stanie.
Ale jeśli ma stalowy, to mogłaby go wymienić na lżejszy  ;)
Przyznaję, że czasami zapominam, iż dla niektórych grzebanie w smarze rowerowym może być kłopotliwe i mało ekscytujące.

Offline Kobieta emonika

« 27 Cze 2017, 12:30 »

2 lata temu spaliśmy z mw w Krynkach przy małym​ zalewie/stawie. Całą noc pilnowali nas wędkarze.
Był tam stół i wychodek.

Czy to było tam gdzie patrząc na drugą stronę  stawu/zalewu było widacć kościół w Krynkach ? To ten staw?

Offline Mężczyzna A|ex

• #GravelFun
    • Dziennik Rowerowy
« 27 Cze 2017, 19:57 »
Dokładnie tak.
Nadmiar: 53.261501,23.763667
#Steel is Real

Offline Kobieta emonika

« 18 Lip 2017, 16:59 »
Dziękuję za wszystkie wskazówki, porady i linki.
Moja Lady gotowa do drogi :)
Czekamy na piątek :)
Pozdrawiam Was serdecznie   i trzymajcie kciuki za to - aby nie padał mi deszcz.   8)

Tagi:

Organizujemy

Partnerzy

Patronat

Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:

CDN ....
Mobilna wersja forum