Autor Wątek: Naprawa roweru - proszę pomoc.  (Przeczytany 25705 razy)

Offline Kobieta emonika

  • Wiadomości: 1164
  • Miasto: Kościerzyna/Kaszuby
  • Na forum od: 26.05.2014
Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 26 Cze 2017, 19:18 »
.
Mam kłopot - mimo tylu informacji w necie i tu na forum - nie jestem w stanie wybrać (no i w finale zakupić) odpowiednich części, które pozwolą jakoś doprowadzić do ładu moją Lady.
Do wymiany:
 1.linki (na nierdzewne), pancerze - hamulców i przerzutek:
http://allegro.pl/zestaw-linek-i-pancerzy-hamulcow-shimano-mtb-road-i6569655308.html
http://allegro.pl/zestaw-linek-i-pancerzy-przerzutki-shimano-i6047731551.html 
 2.kaseta: obecnie CS-HG41-8  - rozumiem, że wymienić na tę samą
 3.łańcuch: nie mam pojęcia co to za łańcuch i nie wiem jaki kupić.
 4.klocki hamulcowe - myślę o tych: http://allegro.pl/klocki-mtb-author-abs-3cc-do-v-brake-i6784514280.html
 5. największy problem to mechanizm korbowy/korba: obecnie FC-430 - i nie wiem czy muszę wymienić całą - czy tylko tarcze najmniejszą i średnią - jeśli tak - to które/jaki model konkretnie... ? Szukam, czytam, i .... i nie wiem. Bo się nie znam.
Jeżdżę na SRAM X5.  -ale to chyba nie ma znaczenia przy wymianie kasety, łańcucha i korby... (chyba). aha - kółeczka przerzutki ! też muszę wymienić (tylna przerzutka SramX5).  ehhh....


Jeżeli ktoś ma czas  i chce mu się poszperać w necie, baaardzo proszę o wskazanie co powinnam kupić - aby rower ruszył - i co najważniejsze: nie chcę aby rower zwiększy swoją wagę i  jednocześnie nie chcę też aby mój "portfel umarł śmiercią głodową" - czyli niskobudżetowo. 
 
"Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność i daje więcej światła"

Offline Mężczyzna RS

  • Wiadomości: 2438
  • Miasto: Częstochowa
  • Na forum od: 17.11.2016
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 26 Cze 2017, 19:38 »
Postaram się napisać coś z sensem, ale proszę innych o zweryfikowanie.
1. Linki kupuję przez internet co jakiś czas przy okazji innych zakupów. Nie zgłębiam tematu, bo wymieniam dość często.
Pancerze biorę ze sklepu stacjonarnego - kupuję tylko tyle, ile potrzebuję.
2. Kasetę możesz kupić taką samą (zwróć uwagę na ilość zębów) albo klasy wyższej.
3. Łańcuch powinien obsługiwać osiem rzędów, czyli będzie pewnie miał oznaczenie 6/7/8 albo 7/8. Przynajmniej klasy kasety.
4. Klocki opuszczam, bo musiałbym coś sprawdzić.
5. W mechanizmie korbowym mogą być do wymiany tarcze lub/i wkład suportu. Nie potrafię ocenić na odległość.
Tarcze można dokupić Shimano - będą miały na opakowaniu info, że pasują do Twojej korby. Może takie cuś: https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/rowerowe-mechanizmy-korbowe/tarcze-i-czesci/p,tarcza-mechanizmu-korbowego-alivio-fc-m430-32z-czarna-shimano,568148.html?skad=googlepla&gclid=CNuZvNiD3NQCFVpeGQodXsYJ7Q#75540003
Nowy wkład suportu musi mieć taką samą długość osi jak stary.

W tej chwili nie mogę napisać więcej, bo muszę odejść od komputera. Jak będzie potrzeba, to wrócimy do rozmowy.

ed.
Rozważyłbym kasetę:
https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/lancuchy-kasety-wolnobiegi/kasety-rowerowe/p,kaseta-alivio-cs-hg51-8-rz-shimano,45884.html

i łańcuch:
https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/lancuchy-kasety-wolnobiegi/lancuchy-rowerowe/p,lancuch-cn-hg71-116-ogniw-6-8-rz-shimano,405780.html

Chociaż ja ostatnio kupiłem kilka tych:
https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/lancuchy-kasety-wolnobiegi/lancuchy-rowerowe/p,lancuch-alivio-cn-hg40-8-rz-shimano,121134.html
I wydaje mi się, że do spokojnej jazdy się nadadzą (przy dość częstej kontroli rozciągnięcia).
« Ostatnia zmiana: 26 Cze 2017, 20:09 RS »

Offline Mężczyzna A|ex

  • #GravelFun
  • Wiadomości: 834
  • Miasto: Bydgoszcz
  • Na forum od: 23.09.2013
    • Dziennik Rowerowy
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 26 Cze 2017, 21:21 »
Łańcuch co najmniej HG50, ze względu na chromowane sworznie.

Klocki:
https://m.centrumrowerowe.pl/czesci/hamulce-rowerowe/klocki-okladziny/p,klocki-hamulcowe-cp510-czarne-oem-clark-s,454.html

Edit:
Dobrze jest HG71, zasugerowałem się kasetą.
#Steel is Real

Offline Kobieta emonika

  • Wiadomości: 1164
  • Miasto: Kościerzyna/Kaszuby
  • Na forum od: 26.05.2014
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 00:42 »
OK.
 Serdeczne  - DZIĘKUJĘ dla Was.

Jakieś już pojęcie mam.

Suport wymieniałam rok temu. Więc chyba nie musze znów.

Jeszcze jedno pytanie: skoro łańcuch "leci mi górą" czyli przeskakuje na najmniejszej tarczy i na średniej... to rozumiem że do wymiany są te dwie właśnie.... ? Pytam bo słyszałam, że dużą się wymienia i średnią zawsze. Nic z tego nie rozumiem...
"Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność i daje więcej światła"

Offline Mężczyzna Turysta

  • Wiadomości: 5710
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.06.2011
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 05:28 »
Dużą tarczę wymienia się najrzadziej
Średnia tarcza zawsze leci do wymiany
No nie, nie można tak kategorycznie. Zależy przecież, jak kto tych tarcz używa i wymienia się je również w zależności od zużycia. Ja na przykład częściej używam blatu niż środkowej. Najmniejszej nie miałem potrzeby wymieniać nigdy, w żadnym rowerze.
Poza tym "zawsze" sugeruje, że przy każdej zmianie łańcucha - z plasteliny te zębatki masz?

Offline Mężczyzna łatośłętka

  • Skup i ubój. Rozbiór.
  • Wiadomości: 8370
  • Miasto: nie, wioska
  • Na forum od: 21.03.2013
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 07:31 »
(Spojler:

emonika: Kiedy już tym rowerem do Kruszynian dojedziesz, jeśli tam będziesz chciała przez noc pozostać, ani na dziko, ani w 'kimś domku chciała nie będziesz, - w Perle /Perła/, od Krynek po prawej, trochę przed wioski środkiem, jest pole namiotowe.) 
tutaj jestem łatoś, odtąd łętka ... łatośłętka!

Offline Mężczyzna LXVII

  • Wiadomości: 227
  • Miasto: Ostrów Wlkp.
  • Na forum od: 01.07.2015
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 07:50 »
emonika

kup od razu komplet łańcuch + kaseta, np:

http://allegro.pl/zes-8s-shimano-kaseta-hg51-11-32-lancuch-hg71-i6174192029.html
http://allegro.pl/zestaw-kaseta-sram-pg-850-11-32-lancuch-pc-850-i6207297709.html

jesteś pewna, że łańcuch ślizga Ci się po tarczach a nie po koronkach kasety?

pozdrawiam
LXVII

Offline Mężczyzna RS

  • Wiadomości: 2438
  • Miasto: Częstochowa
  • Na forum od: 17.11.2016
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 08:00 »
... słyszałam, że dużą się wymienia i średnią zawsze...
Zawsze, kiedy jest taka potrzeba :)
Jeśli zęby blatu nie są zużyte, to może zostać, chociaż teoretycznie, może mieć niekorzystny wpływ na łańcuch. Jednak znacznie groźniejszy jest (dla tarcz korby i kasety) wyciągnięty łańcuch niż zużyty blat dla łańcucha.
Jeśli możesz zrobić fotkę zębom tarcz, to może znajdzie się tu ktoś, kto będzie potrafił ocenić ich stan i upewnić Cię w decyzjach.
Jeśli zdecydujesz się zmieniać blat, to chyba bym odradzał ten z kompletu, który podlinkowałem, bo jest zrobiony ze stali - ciężki. Blaty wyższych grup są aluminiowe i takiego bym poszukał.

Offline Mężczyzna RS

  • Wiadomości: 2438
  • Miasto: Częstochowa
  • Na forum od: 17.11.2016
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 08:05 »
...
kup od razu komplet łańcuch + kaseta...
Dlaczego?

Offline Kobieta emonika

  • Wiadomości: 1164
  • Miasto: Kościerzyna/Kaszuby
  • Na forum od: 26.05.2014
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 08:15 »

 Zależy przecież, jak kto tych tarcz używa i wymienia się je również w zależności od zużycia. Ja na przykład częściej używam blatu niż środkowej. Najmniejszej nie miałem potrzeby wymieniać nigdy, w żadnym rowerze.

Używam średniej i małej - dużej sporadycznie.
"Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność i daje więcej światła"

Offline Kobieta emonika

  • Wiadomości: 1164
  • Miasto: Kościerzyna/Kaszuby
  • Na forum od: 26.05.2014
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 08:17 »
(Spojler:
emonika: Kiedy już tym rowerem do Kruszynian dojedziesz, jeśli tam będziesz chciała przez noc pozostać, ani na dziko, ani w 'kimś domku chciała nie będziesz, - w Perle /Perła/, od Krynek po prawej, trochę przed wioski środkiem, jest pole namiotowe.)

Serdecznie dziękuję za info. Zobaczymy co i jak - Krynki  - miały być "tym pierwszym razem" na dziko. Ale róznie to u mnie bywa :D
"Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność i daje więcej światła"

Offline Kobieta emonika

  • Wiadomości: 1164
  • Miasto: Kościerzyna/Kaszuby
  • Na forum od: 26.05.2014
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 08:25 »
jesteś pewna, że łańcuch ślizga Ci się po tarczach a nie po koronkach kasety?
pozdrawiam
LXVII
Po tarczach i po kasecie też.

... słyszałam, że dużą się wymienia i średnią zawsze...
Zawsze, kiedy jest taka potrzeba :)
Jeśli zęby blatu nie są zużyte, to może zostać, chociaż teoretycznie, może mieć niekorzystny wpływ na łańcuch. Jednak znacznie groźniejszy jest (dla tarcz korby i kasety) wyciągnięty łańcuch niż zużyty blat dla łańcucha.
Jeśli możesz zrobić fotkę zębom tarcz, to może znajdzie się tu ktoś, kto będzie potrafił ocenić ich stan i upewnić Cię w decyzjach.
Jeśli zdecydujesz się zmieniać blat, to chyba bym odradzał ten z kompletu, który podlinkowałem, bo jest zrobiony ze stali - ciężki. Blaty wyższych grup są aluminiowe i takiego bym poszukał.

Zęby kasety jak i tarczy średniej i małej są ostre i pochylone - jak będę w domu to może uda mi sie zrobić foto.



"Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność i daje więcej światła"

Offline Mężczyzna RS

  • Wiadomości: 2438
  • Miasto: Częstochowa
  • Na forum od: 17.11.2016
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 08:30 »
...
Zęby kasety jak i tarczy średniej i małej są ostre i pochylone - jak będę w domu to może uda mi sie zrobić foto.
Tylko jeśli masz wątpliwości. Ale wydaje mi się, że wiesz co piszesz, a wymiana tych dwóch tarcz nie jest wielkim kosztem, więc uważam, że warto to zrobić jak należy.

Offline Mężczyzna Borafu

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 10436
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 02.04.2010
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 10:31 »
Jeśli zdecydujesz się zmieniać blat, to chyba bym odradzał ten z kompletu, który podlinkowałem, bo jest zrobiony ze stali - ciężki. Blaty wyższych grup są aluminiowe i takiego bym poszukał.
Chyba że nie przepadasz za serwisowaniem roweru a różnica w masie o jakieś 120g ci nie robi to bierz stalową  ;)
Ja np. w swojej starej szosówce środkową tarczę wymieniłem na stalową bo aluminium się zajechało bardzo szybko.

Offline Mężczyzna LXVII

  • Wiadomości: 227
  • Miasto: Ostrów Wlkp.
  • Na forum od: 01.07.2015
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 10:38 »
...
kup od razu komplet łańcuch + kaseta...
Dlaczego?

tylko i wyłącznie dlatego, że emonika miła wątpliwości, czy będzie współpracował komplet kaseta/łańcuch

a może i będzie taniej (przesyłka)

LXVII

Offline Mężczyzna A|ex

  • #GravelFun
  • Wiadomości: 834
  • Miasto: Bydgoszcz
  • Na forum od: 23.09.2013
    • Dziennik Rowerowy
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 10:45 »
(Spojler:
emonika: Kiedy już tym rowerem do Kruszynian dojedziesz, jeśli tam będziesz chciała przez noc pozostać, ani na dziko, ani w 'kimś domku chciała nie będziesz, - w Perle /Perła/, od Krynek po prawej, trochę przed wioski środkiem, jest pole namiotowe.)

Serdecznie dziękuję za info. Zobaczymy co i jak - Krynki  - miały być "tym pierwszym razem" na dziko. Ale róznie to u mnie bywa :D
2 lata temu spaliśmy z mw w Krynkach przy małym​ zalewie/stawie. Całą noc pilnowali nas wędkarze.
Był tam stół i wychodek.
#Steel is Real

Offline Mężczyzna RS

  • Wiadomości: 2438
  • Miasto: Częstochowa
  • Na forum od: 17.11.2016
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 11:13 »
Chyba że nie przepadasz za serwisowaniem roweru a różnica w masie o jakieś 120g ci nie robi to bierz stalową  ;)
Ja np. w swojej starej szosówce środkową tarczę wymieniłem na stalową bo aluminium się zajechało bardzo szybko.
Ha, bo to była tarcza środkowa. Tutaj zgadzam się z podjazdy - najczęściej się zużywają środkowe, ale nie chciałem brnąć w dyskusję, bo to jest generalizowanie, z natury niesprawiedliwe w przypadkach jednostkowych :)
Na szczęście Monika blat ma chyba w dobrym stanie.
Ale jeśli ma stalowy, to mogłaby go wymienić na lżejszy  ;)
Przyznaję, że czasami zapominam, iż dla niektórych grzebanie w smarze rowerowym może być kłopotliwe i mało ekscytujące.

Offline Kobieta emonika

  • Wiadomości: 1164
  • Miasto: Kościerzyna/Kaszuby
  • Na forum od: 26.05.2014
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 12:30 »

2 lata temu spaliśmy z mw w Krynkach przy małym​ zalewie/stawie. Całą noc pilnowali nas wędkarze.
Był tam stół i wychodek.

Czy to było tam gdzie patrząc na drugą stronę  stawu/zalewu było widacć kościół w Krynkach ? To ten staw?
"Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność i daje więcej światła"

Offline Mężczyzna A|ex

  • #GravelFun
  • Wiadomości: 834
  • Miasto: Bydgoszcz
  • Na forum od: 23.09.2013
    • Dziennik Rowerowy
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 27 Cze 2017, 19:57 »
Dokładnie tak.
Nadmiar: 53.261501,23.763667
#Steel is Real

Offline Kobieta emonika

  • Wiadomości: 1164
  • Miasto: Kościerzyna/Kaszuby
  • Na forum od: 26.05.2014
Odp: Naprawa roweru - proszę pomoc.
« 18 Lip 2017, 16:59 »
Dziękuję za wszystkie wskazówki, porady i linki.
Moja Lady gotowa do drogi :)
Czekamy na piątek :)
Pozdrawiam Was serdecznie   i trzymajcie kciuki za to - aby nie padał mi deszcz.   8)
"Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność i daje więcej światła"

Tagi:
 




Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum