Autor Wątek: Zmiany w podziale administracyjnym  (Przeczytany 13325 razy)

Offline Mężczyzna LKRISS

• Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 04.11.2018
    • simrace.pl
Odp: Zmiany w podziale administracyjnym
« 17 Kwi 2019, 17:57 »
Aktualnie jest 2232 gmin.
To nie jest prawda. Po likwidacji gminy Ostrowice mamy w Polsce 2477 gmin.

Masz rację. Dziwna sprawa, że kody pocztowe nie występują dla wszystkich gmin? Muszę podpytać Pocztę Polską na jakich zasadach to działa.

Swoją drogą w statystykach na stronie można by dodać zdobyte gminy miejskie, miejsko-wiejskie oraz miejskie.

Uznajmy więc, że informację jaką wcześniej podałem dotyczy ilości gmin dla których są przydzielone kody pocztowe przez PP.

źródło wiki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_gmin_w_Polsce
Polski Klub MTB

Offline Mężczyzna Sedymen

• Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
« 17 Kwi 2019, 20:02 »
Problem jest wi,ekszy. Czasami jedna gmina ma mkilka kodów pocztowych. tak jest np. w dużych miastach. Łódź np. ma kilka kodów pocztowych. Kod pocztowy na PP oznacza określony "rejon" pocztowy. Nie musi on odpowiadać jednostce administracyjnej, tak jak nie każda placówka pocztowa ma indywidualny kod. W jednym kodzie może być kilka placówek a oddziela je tzw. "rejon doręczeń", który decyduje do której placówki latamy z awizo.

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie! - L. Staff

Offline Mężczyzna transatlantyk

• Moderator Globalny
  • GM 1899
  • Miasto: Annopol
  • Na forum od: 21.11.2007
« 20 Kwi 2019, 22:37 »
System kodów pocztowych powstawał w PRL. Nie wiem dokładnie czy przed czy po reformie administracyjnej z 1975 roku, czyli przy 17 czy 49 województwach. Zamieszanie może być duże. Nie należy oczekiwać spójności.

Offline Mężczyzna LKRISS

• simrace.pl
« 21 Kwi 2019, 12:09 »
No właśnie. Teraz pytanie kto odpowiada za ten podział i aktualny stan? Poczta Polska jako monopolista na rynku czy też jakaś inna instytucja rządowa? 
Polski Klub MTB

Offline Mężczyzna Sedymen

• Miasto: Pabianice
  • Na forum od: 14.02.2017
« 21 Kwi 2019, 12:44 »
Teraz pytanie kto odpowiada za ten podział i aktualny stan?
Nie ma problemu i nikt nie musi za nic odpowiadać. Rejony pocztowe nie muszą się pokrywać z podziałem administracyjnym. To nie ma żadnego znaczenia. Możesz dowolnie zmieniać podziały administracyjne a kody pocztowe dla adresu pozostają te same. Decyduje o tym geografia (dostępność komunikacyjna, odległość, nasycenie placówkami pocztowymi, liczba mieszkańców). Sporadycznie kod może się zmienić. Jeżeli gdzieś rośnie liczba mieszkańców to może Ci się zmienić kod bo np Poczta stworzy nowy rejon pocztowy (chociaż poczta częściej się zwija niż rozwija). Ilość kodów pocztowych odpowiadająca różnym miejscowością lub adresom  jest też większa niż ilość kodów używana przez mieszkańców. Za tymi "ukrytymi" kodami chowają się często właśnie różne rejony doręczeniowe, jednak my posługujemy się tylko kodem poczty głównej i o tym dalszym podziale nie wiemy.
Każdy adres (ulica) przypisana jest do placówki doręczeniowej. Tam trafia Twoja korespondencja, stamtąd "przychodzi" listonosz  i tam latasz po awizo. Placówki czasem mają swój kod, ale np. w miastach pod jednym kodem kryje się kilka placówek i dzielą rejon pocztowy na obszary doręczeniowe. Wówczas dla obszaru kodowego istnieje "poczta główna", która obsługuje korespondencję sortowaną według kodu.

A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie! - L. Staff

Offline Mężczyzna LKRISS

• simrace.pl
« 25 Kwi 2019, 13:09 »
Przyznam, że nie przekonuje mnie twoje wyjasnienie tego problemu. Ale wiadomo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dla mnie to lekka abstrakcja, ze w oficjalnym spisie PNA bo tak to się nazywa (Pocztowe Numery Adresowe) brak kodów pocztowych na których są porejestrowane firmy i takie dane widnieją w KRS-ach. 
Polski Klub MTB

Tagi:

Organizujemy

Partnerzy

Patronat

Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:

CDN ....
Mobilna wersja forum