Autor Wątek: Przyczepkowe patenty i rozwiązania - pytania i odpowiedzi  (Przeczytany 4169 razy)

Offline Mężczyzna Popiel

  • Wiadomości: 840
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 01.06.2011
    • Amatorska Grupa Rowerowa Dzięcioły
Wątek powstał, bo czasami człowiek chciałby coś zmodyfikować a nie ma pomysłu jak to zrobić.
Ja akurat mam pomysł ale problem z dobraniem odpowiedniego komponentu.

Mamy przyczepkę Croozer kid 2 z zamontowaną Czeską amortyzacją piórową jak na zdjęciu


Jak widać trzyma się to na gumach, które działają nieźle ale... mogłyby lepiej. Te które posiadam są niby do 25 kg, ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć.

Moje rozwiązanie to zamiana gum na sprężyny. Wiem, że znacznie poprawi to komfort jazdy tyle, że nie mam zielonego pojęcia jakie sprężyny mam kupić. To, że rozciągane i z hakami to wiem, ale reszta parametrów aby to wszystko działało...

Kto pomoże?
Mieć rower i nie mieć roweru to już dwa rowery.
Alien... trzeci pasażer na foteliku.

Offline Mężczyzna tomzoo

  • Wiadomości: 1746
  • Miasto: Poznań / Niepruszewo
  • Na forum od: 19.08.2009
    • Moje zdjęcia
Ja bym się wziął za to od znalezienia takiego ustrojstwa i pomierzenia jakie siły generują te gumy w poszczególnych stopniach rozciągnięcia - czyli zrobić podziałkę wydłużenia np. co 1 cm lub inną (nie wiem jak bardzo się to rozciąga) i mierzyć siły na różnych stopniach rozciągnięcia. A potem zwrócić się do jakiegoś uczonego w piśmie od sprężyn (konstruktora, inżyniera, pana ze sklepu metalowego lub t.p.) co by spróbował coś dobrać. Inną kwestią jest to, czy takie sprężyny są dostępne jako gotowce. Jedyne sprężyny rozciągane z hakami na końcach, które jestem w stanie sobie skojarzyć - to takie od ruskiego ekspandera. ;)
Na obrazku widzę - są tam dwie gumy, które można niezależnie od siebie zaczepiać o różne otwory - czym można pewnie regulować progresję skoku dla różnych obciążeń. Przy jednej sprężynie regulacja prawdopodobnie nie będzie już tak elastyczna.
Takie moje dumanie w temacie ;)

Jeżdżę szlakami, gdy mi z nimi po drodze...
Zdjęcia z moich wyjazdów i nie tylko    Trochę słowa pisanego

Offline Mężczyzna Popiel

  • Wiadomości: 840
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 01.06.2011
    • Amatorska Grupa Rowerowa Dzięcioły
Dzięki za podpowiedź. Siłomierz fakt, coś by tu mógł pomóc.

Na obrazku widzę - są tam dwie gumy, które można niezależnie od siebie zaczepiać o różne otwory - czym można pewnie regulować progresję skoku dla różnych obciążeń. Przy jednej sprężynie regulacja prawdopodobnie nie będzie już tak elastyczna.
Takie moje dumanie w temacie ;)

To jest jedna guma przepleciona przez "oczko" i podczepiona do pióra i zgadza się, że w zależności od zaczepienia gumy o otwory wpływa się na skok przy danym obciążeniu. Jedna sprężyna powinna wystarczyć tyle, że musi być odpowiednio dobrana.
Mieć rower i nie mieć roweru to już dwa rowery.
Alien... trzeci pasażer na foteliku.

Offline Mężczyzna Mariusz

  • Jestem, jaki jestem...
  • Wiadomości: 1945
  • Miasto: Leszno
  • Na forum od: 18.02.2012
Wykonanie praktycznie każdej sprężyny możesz zlecić odpowiedniej firmie. Dużo większym problemem jest dobór odpowiedniej charakterystyki pracy sprężyny.
Poszukaj może w Twojej okolicy jest taka firma, pewnie pomogą dobrać sprężyny.
W dobie internetu każdy kreuje swój wizerunek, tak jak chciałby, by widzieli go inni...
Każdy jest tu seksbombą, póki ma top fejs i konto, plastikowe lale nadymane jak ponton,
Ukryci za nickiem, poznają się jednym klikiem, bajerują się zamiast słowem plikiem...  
A trików jest bez liku, tą albo tą, która lepszy robi dzióbek na fejsiku...Ulepieni jak z plastiku, takich ludzi jest bez liku, żyj naprawdę, nie w wirtualnym cyrku...     Mesajah

Offline Mężczyzna hansglopke

  • Wiadomości: 2643
  • Miasto: Zduńska Wola
  • Na forum od: 22.02.2013
Gumka jest uniwersalna bo pasuje na każdy otwór.  W razie zerwania, zurzycia, łatwo dokupić z metra i jest.  Zanim dobierzesz odpowiednią sprężynę, to dzieci wyrosną z przyczepki i cały misterny plan.........
"Rower do ultra musi być przede wszystkim wygodny. Reszta jest mniej ważna."  - Turysta

Offline Mężczyzna Popiel

  • Wiadomości: 840
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 01.06.2011
    • Amatorska Grupa Rowerowa Dzięcioły
Wykonanie praktycznie każdej sprężyny możesz zlecić odpowiedniej firmie.
Zgadza się jednak wolałbym coś bardziej uniwersalnego niż dedykowanego. Sprężyny mają przeważnie jakiś przedział optymalnej pracy więc któraś ze sztancy zapewne się nada pytanie tylko, która i jak określić jej parametry.

Poszukaj może w Twojej okolicy jest taka firma, pewnie pomogą dobrać sprężyny.
Firma produkująca zapewne się znajdzie jednak wątpię aby interesował ich detal, natomiast sklepy detaliczne to porażka.

Zanim dobierzesz odpowiednią sprężynę, to dzieci wyrosną z przyczepki i cały misterny plan.........
Tego się najbardziej obawiam :)

Chyba będę musiał sobie odświeżyć obliczanie sił, sprężystości itd. i policzyć sobie samemu :)
Mieć rower i nie mieć roweru to już dwa rowery.
Alien... trzeci pasażer na foteliku.

Tagi:
 









Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum