Autor Wątek: Przewożenie roweru pociągiem  (Przeczytany 102352 razy)

Offline Wilk

• Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 09.07.2006
    • Wyprawy Rowerowe
Odp: Przewożenie roweru pociągiem
« 10 Paź 2018, 13:16 »
https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/nowe-prawa-pasazerow-kolei-przeglosowane-pelen-zwrot-za-dwie-godziny-opoznienia--89006.html

Dobre rozwiązanie - obowiązkowe miejsce dla rowerów w każdym pociągu, to zmusi beton z PKP do pewnych zmian, bo obecnie nie brakuje u nas pociągów bez takiej możliwości.
"Najmarniejszy kot jest arcydziełem"
Leonardo da Vinci

Offline Mężczyzna Bubu

• Miasto: Ziemia Dobrzyńska
  • Na forum od: 06.06.2018
« 11 Paź 2018, 15:27 »
Super, minimum 8 miejsc to już coś. Tylko, jeśli dobrze rozumiem, to ma wejść w życie od 2020 najwcześniej (zakładając, że PE przegłosuje ten projekt - na razie jest to uzgodnienie komisji). Czyli na razie wszystkie modernizacje mogą iść starym trybem. Ale zawsze to krok w dobrym kierunku. Istotne, że zalecenie to będzie obowiązywało wszystkich, łącznie z lokalnymi.

Wilku, co do tego betonu, to bym tak ostro sprawy nie stawiał. IMHO, dużo rzeczy na kolei zmieniło się na lepsze, chociaż zrobililśmy wiele, ale wiele jeszcze zostało do zrobienia ;) - szczególnie w kwestii rowerów. Jest coraz więcej pociągów, w których można przewieźć rower. Mało jest wciąż dobrych opcji dla większych rodzin/grup - to fakt - zwłaszcza w ruchu dalekobieżnym.

Offline Mężczyzna podjazdy

• niech tak się stanie
  • Miasto: Poznań
  • Na forum od: 01.02.2011
« 17 Paź 2018, 13:18 »
Wczoraj wracałem z gór i pociąg Katowice-Kołobrzeg miał wagon na kilkanaście rowerów (6+12). To już wystarczająca liczba. Dobrze, że jeździ przez Poznań. Mam nadzieję, że zimą ten wagon też będzie kursował, bo nad morze lubię jeździć zwłaszcza zimą.
"Mogło być gorzej. Twój wróg mógł być twoim przyjacielem." Stanisław Jerzy Lec.

Offline Mężczyzna Bubu

• Miasto: Ziemia Dobrzyńska
  • Na forum od: 06.06.2018
« 17 Paź 2018, 22:43 »
Wczoraj wracałem z gór i pociąg Katowice-Kołobrzeg miał wagon na kilkanaście rowerów (6+12). To już wystarczająca liczba.

Co to jest za wagon - jakaś wersja 111Arow? Masz jakieś zdjęcia? Rozumiem, że 6 z jednej strony i 12 z drugiej strony? To faktycznie jest zazwyczaj wystarczające, chociaż na takiej trasie w wakacyjny weekend można spodziewać się większej liczby rowerów. Żeby tak wszytkie wagony miały - dobrze Wam w tym Poznaniu.

• niech tak się stanie
« 17 Paź 2018, 22:54 »
Co to jest za wagon - jakaś wersja 111Arow?
Chyba trochę przesadziłem, z 3+9 tego co widzę. Dużo pustego miejsca zrobiło wrażenie ;) Tym niemniej były dwa rowerowe w składzie, ale do drugiego nie szedłem ze względu na zbyt łatwy do kradzieży bagaż.
Wagon 16 - tablica

Wagon 16 - wieszaki

Fotele regulowane (wysuwane), gniazdka i stoliki, klima ustawiona na jakieś +23 (to jednak da się, bo zwykle jest albo na full zimno, albo wcale), głośniki normalne, da się słuchać. Był nawet miły konduktor, ale jak pociąg utknął w polu na półtorej godziny pod Rawiczem (awaria sieci trakcyjnej, staliśmy na akumulatorach bez klimy itp. fajerwerków) to już się nie pojawiał.
« Ostatnia zmiana: 17 Paź 2018, 23:03 podjazdy »

Offline Mężczyzna maper

• Miasto: Straszyn
  • Na forum od: 15.02.2016
« 15 Lis 2018, 20:47 »
Może będzie to miało jakiś pozytywny wpływ na jakość podróżowania koleją. Również z rowerem:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/PE-za-podwyzkami-odszkodowan-za-opoznienia-pociagow-4177008.html

Offline Mężczyzna kawerna

• Piotr(ek) Hrehorowicz w realu
  • Miasto: Kraków
  • Na forum od: 22.09.2013
« 19 Lis 2018, 12:02 »

http://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20181106IPR18319/parlament-europejski-glosuje-za-wzmocnieniem-praw-pasazerow-kolei

[. . .]

Więcej miejsca dla rowerów

Pasażerowie mają prawo zabrać ze sobą do pociągu rower, również w pociągach dużych prędkości, pociągach dalekobieżnych, pociągach transgranicznych i lokalnych. Przyjęty tekst stanowi, że nowe i odnowione pociągi muszą mieć dobrze oznaczone miejsca do transportu rowerów bez konieczności ich zdemontowania.

Jednolite stosowanie unijnych przepisów dotyczących praw pasażerów kolei

Posłowie poparli również wcześniejsze stopniowe wygaszanie tymczasowych zwolnień (zestawienie po angielsku) stosowanych przez kilka państw członkowskich pozwalających im na wybiórcze stosowanie przepisów dotyczących krajowych usług kolejowych z 2009 roku. Zwolnienia te powinny wygasnąć najpóźniej rok po wejściu w życie obecnej nowelizacji.

Posłowie chcą również, aby znowelizowane przepisy były stosowane w odniesieniu do kolei podmiejskich.

Sprawozdawca Bogusław Liberadzki (S&D, Polska): "To wielki dzień dla praw konsumentów. Już wkrótce pasażerowie będą mogli wziąć rower do każdego pociągu, a osoby o ograniczonej sprawności ruchowej będą mogły oczekiwać lepszej pomocy na stacjach i w pociągach. Parlament bardzo poważnie traktuje prawa konsumentów, dlatego proponujemy również wyższe odszkodowania w przypadku opóźnień i chcemy zapewnić pełną ochronę przepisów pasażerom podróżujący na trasach obejmujących więcej niż jedno połączenie i posiadającym osobne bilety.”
... i stałem się social-rowerzystą...

• niech tak się stanie
« 6 Gru 2018, 18:43 »
W nocy z soboty na niedzielę wchodzi Wspólny Bilet. Z tego co wyczytałem przy przesiadkach będzie jedna opłata za rower (10 zł, a nie 16,10 zł jak teraz)  i jedna odległość taryfowa (czyli dokładanie dojazdu pociągiem Regio po długiej trasie pociągiem droższym będzie kosztowało bardzo niewiele). To fajna zmiana.
https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/krajowe/wspolny-bilet.html

Offline Mężczyzna Waldic

• Miasto: Elbląg
  • Na forum od: 23.01.2010
« 14 Lut 2019, 11:00 »
I musisz drażnić?  ;D

• niech tak się stanie
« 14 Lut 2019, 11:05 »
Wolę wieszaki, bo karimatę można rozłożyć jak nie ma rowerów, a tutaj to trochę niewygodne spanie :P

Offline Mężczyzna Borafu

• Moderator Globalny
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 02.04.2010
« 14 Lut 2019, 13:11 »
Gdzie takie cuda jeżdżą?
TLK by pewnie odpowiedziały że w Photoshopie  ;)

Offline Mężczyzna paweł.70

• Dymek
  • Miasto: Świdnik
  • Na forum od: 28.11.2011
    • Dymek
« 14 Lut 2019, 19:36 »
Można? Można. :P

Liczy się podróż, a nie cel.

Offline Mężczyzna szy

• Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 29.04.2009
« 15 Lut 2019, 11:51 »
Ten wagon wyżej to chyba za oceanem? Tak mi się wydaje, stara fota.

Nie wiem czy poniższego już nie wrzucałem, ale w podobnym układzie (50/50 ludzie/rowery) jeździ się w Niemczech, linia Berlin-Amsterdam (wysiadaliśmy w Hanowerze w Dolnej Saksonii):

Szy.

znajkraj. turystyka rowerowa i narciarska, między innymi:
Rowerem po Niemczech. 9 najlepszych szlaków rowerowych w Niemczech [2018]
www.znajkraj.pl

Tagi:

Organizujemy

Partnerzy

Patronat

Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:

CDN ....
Mobilna wersja forum