Autor Wątek: Lekki namiot wyprawowy  (Przeczytany 254498 razy)

Offline Kobieta Janus

  • Użytkownik forum
  • Wiadomości: 3593
  • Miasto: Goteborg
  • Na forum od: 20.06.2010
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 4 Lip 2010, 22:37 »
Jeśli czegoś nie przeoczyłam, nikt jeszcze nie wspomniał w tym wątku o namiotach BigAgnes. Są sporo tańsze od Hilleberga (i trochę tańsze od MSR), a też super. Dostałam namiot tej firmy od cioci - pierwszy raz będę w nim nocować za tydzień, więc nie mogę jeszcze nic powiedzieć poza tym, że wygląda super, rozkłada się szybciutko, jest dwupowłokowy (jak chyba wszystkie namioty tej firmy), samonośny, z dwoma wejściami i leciutki - 1.6 czy 1.7 kg za namiot 2-osobowy, w którym spokojnie da się usiąść (zwłaszcza, że ścianki są prawie pionowe - więc nie tylko na środku), a w przedsionkach mieszczą się sakwy i inne graty.
Super pomysłem jest też dodatkowa podłoga, która (poza ochroną podłogi namiotu) pozwala na rozłożenie namiotu bez sypialni - samego tropiku. Dzięki temu można w deszczu rozłożyć najpierw tropik, a później podczepić od dołu sypialnię - i wszystko jest suche. Bardzo fajnym rozwiązaniem (nie wiem, czy to często spotykane) jest też to, że tropik przyczepia się do namiotu (na takie klamerki), a nie szpilkami do ziemi. Oczywiście szpilki też są (do linek + dwie do przedsionków), ale te klamerki w ogromnym stopniu ułatwiają i przyspieszają całą operację, a tropik zawsze jest dzięki temu dobrze naciągnięty.
Parę dni temu nocowała u mnie para Amerykanów będących na wyprawie rowerowej przez Europę, teraz jadących przez Mongolię do Malezji (mają super bloga - www.goingslowly.com ). Okazało się, że mają właśnie namiot BigAgnes i są nim zachwyceni, a śpią w nim prawie co noc od ponad roku, więc o czymś to świadczy:) Zresztą widziałam same pozytywne opinie o tych namiotach.
Oczywiście są wady - cena i konieczność sprawdzania z zagranicy. Ale dostajemy za to bardzo porządny namiot, w którym nie trzeba wybierać między komfortem a wagą. Jeśli traficie kiedyś na jakąś promocję etc., to naprawdę bardzo polecam.

Offline szyroki

  • Wiadomości: 122
  • Miasto: Śląsk
  • Na forum od: 04.03.2010
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 5 Lip 2010, 17:52 »
Ja przypominam o dwupowłokowym Ferrino Lightent, wersja jedno- i dwuosobowa. Dwójka waży 1,65-1,85kg, jedynka niecałe 1,5kg i zbierają dobre recenzje. Przymierzam się do tego namiotu, ale nie w tym roku, bo już jeden kupiłem (duży i ciężki na wyjazd stacjonarny).

Offline Mężczyzna ehwj

  • Wiadomości: 324
  • Miasto: Krościenko Wyżne
  • Na forum od: 21.03.2010
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 14 Lip 2010, 13:31 »
Cytat: "Janusushi"
Jeśli czegoś nie przeoczyłam, nikt jeszcze nie wspomniał w tym wątku o namiotach BigAgnes. Są sporo tańsze od Hilleberga (i trochę tańsze od MSR), a też super. Dostałam namiot tej firmy od cioci - pierwszy raz będę w nim nocować za tydzień, więc nie mogę jeszcze nic powiedzieć poza tym, że wygląda super, rozkłada się szybciutko ...


Ja natomiast przeczytałem gdzieś kilka opinii, że konstrukcja stelaża jaka jest w tych namiotach powoduje, iż wolniej i trudniej się rozkłada namiot w przeciwnieństwie do tradycyjnego iglo z prostymi pałąkami.

Offline Mężczyzna muzykolog84

  • Wiadomości: 142
  • Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 28.06.2010
    • http://www.tomaszrozalski.pl
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 14 Lip 2010, 14:44 »
Dla mnie Gossamer odpada, bo w takim namiocie nie można usiąść w czasie deszczu, rozpalić palnika pod tropikiem itd. To jest zbyt minimalistyczny namiot dla mnie. Moim zdaniem najważniejsze, aby namiot był krótki po złożeniu (do 45cm) tak, aby zmieścił się w sakwie. Ja jeżdżę na modelach iglo (najszybciej się rozkładają) firmy Hannah.
wypraw: 6, łącznie w 27 krajach 25982km na rowerze
obecnie pracuję nad: www.lisowczycy.com.ua

Offline Puzel

  • Wiadomości: 9
  • Miasto: Cieszyn
  • Na forum od: 11.03.2010
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 19 Lip 2010, 17:01 »
Szukałem trochę i natrafiłem ciekawy spis lekkich namiotów.
Może się Wam przyda.

-Komandos Marabuta, 380 zł, 1,8 kg - już wycofany, ale może można go gdzieś wyszarpnąć...
-Mayo Marabuta, 599 zł, 2,3 kg
-Alp Lite Campusa, 2,3 kg, 699 zł
-Islandia II Profi Fjord Nansen, 450 zł, 2,25 kg
-Viper Colemana, 2,1 kg, cena nieznana, bo mimo iż b. fajny nie ma go prawdopodobnie w Polsce, rozmawiając z dystrybutorem na Polskę usłyszałem "ok. 700 zł",
-Raid Colemana, 1 kg, 600 zł
-Weight Watcher Jacka Wolfskina, 2,4 kg, 580 zł
-Gossamer Jacka Wolfskina , 1,55 kg, 390 zł - mój typ, bardzo fajna jedynka, solidna i tania
-Micro Zoid MSR, 1,3 kg, 859 zł
-Zoid 1,5 MSR, 1,6 kg, 999 zł
-Micra Salewy, 2,4 kg, 599 zł

I coś takiego http://allegro.pl/item1149496086_nowy_niezwykle_lekki_namiot_vaude_bivi_0_91kg.html
Okazja przepadła :|

Symfonian, mam pytanie czy do Gossamera da się w miarę wygodnie zmieścić z sakwami?  :mrgreen:
"Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód" Albert Einstein

Offline Mężczyzna arkadoo

  • Wiadomości: 2767
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 22.11.2006
    • http://www.rower.fan.pl
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 19 Lip 2010, 20:04 »
Cytat: "Puzel"

Symfonian, mam pytanie czy do Gossamera da się w miarę wygodnie zmieścić z sakwami?  :mrgreen:


Jak jesteś niski, to z dwoma sakwami wejdziesz. Obecnie Gossamer waży 1,8 kg. Zobacz też Fjord Nansen Muwang - waga taka sama, a namiot jest wyższy i ma sensowny przedsionek.
Watch out where the huskies go,
And don't you eat that yellow snow

Offline Mężczyzna Symfonian

  • Dominik
  • Wiadomości: 1444
  • Miasto: Piekary Śląskie
  • Na forum od: 18.05.2009
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 19 Lip 2010, 22:39 »

Offline apioo

  • Wiadomości: 11
  • Miasto: Rzeszów
  • Na forum od: 26.06.2010
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 21 Lip 2010, 10:20 »
Janusushi, jaki model Big Agnes posiadasz??

Ten wydaje się być ciekawy, jest lekki i ma duży przedsionek, występuje również w wersji 2 i 3 osobowej :)
http://www.bigagnes.com/Products/Detail/Tent/EmeraldMountainSL1
Pozdrawiam:)

Offline toosh

  • Wiadomości: 434
  • Miasto: Żywiec
  • Na forum od: 14.02.2009
    • http://toosh88.blogspot.com/
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 16 Sie 2010, 19:57 »
Nie klniecie na te 'nory' na noclegach z dużą ilością komarów?

LINK  - tak wygląda mój namiot, więcej można przeczytać TU

Niecałe 900g, dwupowłokowiec, w środku można wygodnie usiąść, zjeść, spisać notatki.
www.toosh88.blogspot.com "prawie ULTRALIGHT"

Offline kotar

  • Wiadomości: 44
  • Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 15.08.2010
    • http://www.artsalive.pl
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 17 Sie 2010, 23:53 »
Zanim znalazłem to forum też poszukiwałem namiotu na wyprawy rowerowe.
Postawiłem kilka warunków:
2 osobowy, stosunkowo mały po spakowaniu (max 45 cm), 2 powłokowy, stosunkowo lekki (ok 2-2,5kg), w cenie do 500 PLN i fajnie by było go zobaczyć na miejscu (w trójmieście).

w Horyzoncie pokazali mi Muwang I - bardzo fajny, lekki namiot - niestety wersji 2 osobowej nigdzie nie było - a bym się na nią pewnie zdecydował.

w Decathlonie znalazłem T2 Ultralight Pro - malutki po spakowaniu, lekki - jednak czarne wykończenie w środku według mnie powodowałoby depresję podczas deszczu czy innego przymusowego pobytu...

Finalnie zdecydowałem się na namiot Fjorda Nansena - Troll 2; 2,4kg (według mojej wagi), po porządnym spakowaniu ok 43cm długi (czasami rurki pakuje osobno - wtedy resztę można dużo lepiej skompresować...); Da się go rozbić podczas deszczu nie mocząc sypialni (nawet w 2-3 minuty jeśli zostawi się spięty tropik z sypialnią).
Wiem, że nie jest to idealny namiot ale w tej cenie to chyba jeden z lepszych jakie się da znaleźć. Jak na razie byłem z nim na 3 wyjazdach w tym jeden ze srogą ulewą i silnym wiatrem. Nic nie przeciekło nic się nie urwało - spisał się tak jak powinien dobry namiot.

Offline zoltanasturcja

  • Wiadomości: 153
  • Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 22.05.2009
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 20 Sie 2010, 04:16 »
Troll jest calkiem ok, poza tym, ze oddychalnosc ma jak gumowany ortalion, czyli zadna ;) Zakladajac, ze nie jest to namiot do dlugoterminowego biwakowania nad jeziorkiem, tylko na wypady rowerowe, to jest super. W miare lekki, odpowiedniego koloru :), ma obszerny przesionek, no i przede wszystkim zewnetrzny stelaz, co jest dla mnie decydujacym atutem. Patrzac realistycznie i uczciwie przyznajac, ze nie ma namiotow idealnych w rozsadnej cenie, ten jest wart rozwazenia.

Offline Mężczyzna luckybuster

  • Wiadomości: 111
  • Miasto: GLIWICE/BOGNOR REGIS
  • Na forum od: 21.03.2007
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 20 Sie 2010, 11:40 »
Hej.


juz tak nie przesadzajcie z ta waga.

ja na kilku osobowy wyjady mialem Jacka Wolfskina Bike'n'hike"

http://picasaweb.google.com/luckybusters/WROCAWCHORWACJAKILKALATTEMU#5226492949621219938

wchodzily 3 rowery z sakwami i 3 osoby. waga -3,9?
sprawdzil sie w 100% .ale ze zgubilem stelaz to juz nie podziala:((

z lekkich to moze tutaj :http://www.litebackpacker.com/ultralite-tents/index.html

a z krajowego rynku to polecam cos z Fiorda Nansena :D

Pozdrawiam
Zwykle rzeczy załatwiam od ręki, na cuda potrzebuję 15 minut.

Offline toosh

  • Wiadomości: 434
  • Miasto: Żywiec
  • Na forum od: 14.02.2009
    • http://toosh88.blogspot.com/
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 3 Wrz 2010, 00:38 »
Lekkie namioty robi jeszcze Tarptent.


Cytat: "rafalb"
A jak plecy i szyja bolą po nocy w hamaku!! Mówię Ci Toosh- nie warto, ucz się na moich błędach.  :)


W siatce pewnie tak, wyprawowe hamaki są wygodne. W szafie od dawna leżał Amazonas Mosqito Traveller.

Spałem w nim ostatnio dwa razy, po odpowiednim zamocowaniu i położeniu się w poprzek plecy są proste i jest bardzo wygodnie. Trzeba tylko mieć coś pod plecy, bo podwiewa, wystarczy ucięta 50g podkładka z alu maty.

Sam hamak waży 450g, tarp 300-400g, a cały komplet poniżej 1kg. To 100g więcej, niż mój namiot, w którym spałem na Bałkanach. Często miałem problem ze znalezieniem płaskiego kawałka ziemi pod namiot, a hamak można rozwiesić na każdej górce.
www.toosh88.blogspot.com "prawie ULTRALIGHT"

Offline Mężczyzna Borafu

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 10451
  • Miasto: Łódź
  • Na forum od: 02.04.2010
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 3 Wrz 2010, 11:09 »
toosh, bardzo mi się spodobało to poncho/namiot. ale jak pokazałem to swojej pani, to spytała mnie jak chciałbym to używać w czasie deszczu?
A konkretnie - jak pada deszcz, to żeby przenocować musisz najpierw się rozebrać z ubrania przeciwdeszczowego, rozbić namiot i przemoczony wleźć do środka? I każde wyjście z namiotu kiedy pada trzeba robić bez osłony?
Wydało mi się to jakimś problemem, a jak to jest w praktyce?

Offline toosh

  • Wiadomości: 434
  • Miasto: Żywiec
  • Na forum od: 14.02.2009
    • http://toosh88.blogspot.com/
Odp: Lekki namiot wyprawowy
« 3 Wrz 2010, 12:42 »
Ja tego poncha na wyprawach rowerowych nie używam jako odzieży przeciwdeszczowej, pewnie nawet nie da się w nim jechać. Na wypadach pieszych podczas rozbijania w deszczu trzeba trochę zmoknąć.

Nie rozbijałem się na wyprawie rowerowej w deszczu, poncho ma 100cm wysokości, w środku można usiąść i się przebrać, więc wygląda to tak samo jak przy innych namiotach.

Jeśli nie chcesz używać go jako poncha to może poczekaj na normalny namiot Arrizonu? Będzie miał przedsionek i lepszą wentylację, niż poncho.  LINK
www.toosh88.blogspot.com "prawie ULTRALIGHT"

Tagi:
 




Organizujemy










Partnerzy





Patronat




Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:











CDN ....
Mobilna wersja forum