Autor Wątek: Litwa, Łotwa i Estonia  (Przeczytany 12953 razy)

Offline MaciekPaciek91

• Miasto: Bolesławiec
  • Na forum od: 02.03.2008
Litwa, Łotwa i Estonia
« 13 Maj 2009, 00:00 »
Witam. Nadszedł ten czas, że i taki jak ja musi zacząć przygotowania do wakacji, coby nie siedzieć w domu :D . W skrócie: planujemy z kolegą (Juliusz) drugą już wspólną podróż. Tym razem kierunek PN, ściślej LT, LV, EST. Okazuje się że nie ma/są bardzo trudno dostępne w miarę dokładne mapy tych krajów. Interesują mnie mapy w skali ok. 1:300 000 oraz dokładniejsze. Przypuszczam że ktoś z Was może posiadać takowe np. po odbytej już wyprawce i chętnie by nam takie odsprzedał. Mile widziane także rady w temacie planowania trasy przez te rejony tj. jak skutecznie uporać się z tamtejszymi wiatrami. Wstępnie powiem że chcielibyśmy jadąc w jedną stronę zgłębiać uroki tych krajów, ich kultury, ludzi i krajobrazów, w drugą myślimy jechać wybrzeżem. Odpadają główne, tranzytowe szosy, chcemy się trzymać bocznych urokliwych dróg (asfaltowych)... o czymś zapomniałem? ehhh... dopisze się :wink: Z góry dzięki za wszelką pomoc
Każdy człowiek, którego spotykam, jest ode mnie w pewien sposób lepszy. Tak postrzegam ludzi./ Ralph Waldo Emerson

Offline Juliusz

• Miasto: Płock/Poznań
  • Na forum od: 16.03.2008
Litwa, Łotwa i Estonia
« 13 Maj 2009, 00:07 »
Nono,  ja dopisuję się do prośby Maćka.

Już jedną, pierwszą wprawę mamy za sobą, teraz czas na kolejną  8) . Będziemy jechać rekreacyjnie, piszcie o tym, co warto zobaczyć a czego nie ma w przewodnikach.... Wstępnie plan to pętelka po Litwie, Łotwie i Estonii (w tym oglądanie stolic (+ Helsinki?))

Średnio planujemy około 100km/dzień, a czas imprezy jest nieokreślony  :mrgreen: . Jak nam się gdzieś spodoba to zostajemy... hehe  :D .
"Stop fearing. Stop panicking. Turn off your TV. Start thinking." N.B.

Offline Mężczyzna aard

• Miasto: Łódź
  • Na forum od: 15.08.2007
    • Moje wyprawy
Re: potrzebne mapy (papierowe) :P
« 13 Maj 2009, 09:27 »
Szerokich dróg, Chłopaki! Pokusicie się o jednodniówkę z Płocka do Suwałk? ;)

Cytat: "MaciekPaciek91"
chcemy się trzymać bocznych urokliwych dróg (asfaltowych)...

W świetle moich doświadczeń z Litwy to niekoniecznie musi się okazać możliwe. Tam często albo jest główna (nierzadko dwupasmówka) albo szuter :shock:
Więcej moich refleksji tutaj: http://aard.blox.pl/2009/05/Litwo-obczyzno-moja.html#ListaKomentarzy (mój komentarz z 11 maja)
A na rowerze zawsze jest miejsce siedzące...

Offline Juliusz

Litwa, Łotwa i Estonia
« 13 Maj 2009, 09:39 »
Nie aard, raczej nie  :mrgreen: . Czuję, że jestem w dobrej formie, ale 330 km =  :shock: .  To jeszcze nie dla mnie.

Na trasę z Płocka do Suwałk zakładam trzy dni  :wink: .
A Maciek to zapewne pociągiem się dotoczy z Bolesławca. On do granicy z Litwą ma kaaaawał drogi.

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 13 Maj 2009, 10:03 »
aard, to nie moje klimaty żeby cisnąć i żyłować. To ma być piękny, pachnący partyzantką wypad :wink:
ps ładnie Ci w bordo :lol:
Każdy człowiek, którego spotykam, jest ode mnie w pewien sposób lepszy. Tak postrzegam ludzi./ Ralph Waldo Emerson

Offline Mężczyzna Waxmund

• Moderator Globalny
  • Ironman
  • Miasto: Baszowice k/Kielc
  • Na forum od: 07.06.2007
    • www.waxmund.pl
Litwa, Łotwa i Estonia
« 13 Maj 2009, 10:24 »
no, bolesławiec to drugi koniec Polski niemalże, więc sam dojazd by sporo zajął Maćkowil....

to jak chłopaki, będziecie jeździć urokliwymi bocznymi szutrami?  :wink:
Czasami na drodze spotykam prawdziwych rowerowych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę... aż ciężko ich czasem wyprzedzić...

www.waxmund.pl

Offline Mężczyzna aard

• Moje wyprawy
Litwa, Łotwa i Estonia
« 13 Maj 2009, 11:17 »
Nie no, ja żartowałem z tą jednodniówką do Suwałk! :)
Nie dajcie się zwariowac, zwłaszcza, że macie nieograniczoną ilość czasu :)

Offline skolioza

• Miasto: kraków
  • Na forum od: 01.04.2009
    • http://www.RetroMTB.pl
Litwa, Łotwa i Estonia
« 13 Maj 2009, 15:32 »
Estonię i Łotwę mam chyba w 300000, Litwę w 500000 (ale zaskoczony byłem jej dokładnością) Sprzedawać nie chcę ale możemy jakoś się dogadać co do udostępnienia

Kupiłem je w Sklepie Podróżnika w Krk, mieli też dokładniejsze skale, ale już nie całych państw (wycinki) Jeśli potrzebujecie na własność polecam mail/telefon do sklepu

Po Litwie "bokami" jeździło mi się super, kwestia tylko co kto lubi....;-)
TUTAJ  masz naszą pętelkę, generalnie nie przypominam sobie jakiegoś na który z jakiś powodów nie pojechałbym raz jeszcze (no może jeden tuż przed granicą w Ogrodnikach był upierdliwy - miękki i "tarka" non stop)

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 13 Maj 2009, 16:22 »
skolioza, głupio dzierżawić, bo wiadomo że wtedy obawa przed zniszczeniem, ale jeśli nie pozyskam na własność to się zgłoszę, wielkie dzięki :wink:

Offline skolioza

Litwa, Łotwa i Estonia
« 13 Maj 2009, 22:10 »
Spox w razie czego są gotowe do wypożyczenia :) dzierzawa to jakos tak za bardzo z kasą mi sie kojarzy  :P
A macie już jakieś wytyczne co do trasy - mogę zaglądnąc do Podróżnika i zlustrowac temat dostepnosci map u mnie na miejscu Z tym że jak beda w kawalkach to musze wiedziec co ew moze Was interesowac

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 13 Maj 2009, 22:19 »
Wiesz, nie ma nic za darmo, ale formy zapłaty są rozmaite... np. handel wymienny, w tym wypadku może być piwno-mapniczy :lol:  
Tak serio to bardzo miło z Twojej strony że w razie czego poratujesz, dzięki, będziemy w kontakcie :wink:
ps oczywiście mapy oddam a piwo zatrzymasz

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 22 Maj 2009, 15:51 »
Tak więc mapy częściowe to raczej nie... są drogie i... ich objętość
Te, które masz mnie ciekawią, ale to już na PW

Offline Mężczyzna robertrobert1

• Miasto: Warszawa
  • Na forum od: 19.04.2009
Re: potrzebne mapy (papierowe) :P
« 22 Maj 2009, 18:40 »
Tym razem kierunek PN, ściślej LT, LV, EST. Okazuje się że nie ma/są bardzo trudno dostępne w miarę dokładne mapy tych krajów. Interesują mnie mapy w skali ok. 1:300 000 oraz dokładniejsze. Przypuszczam że ktoś z Was może posiadać takowe np. po odbytej już wyprawce i chętnie by nam takie odsprzedał. Mile widziane także rady w temacie planowania trasy przez te rejony tj. jak skutecznie uporać się z tamtejszymi wiatrami. Wstępnie powiem że chcielibyśmy jadąc w jedną stronę zgłębiać uroki tych krajów, ich kultury, ludzi i krajobrazów, w drugą myślimy jechać wybrzeżem. Odpadają główne, tranzytowe szosy, chcemy się trzymać bocznych urokliwych dróg (asfaltowych)... o czymś zapomniałem? ehhh... dopisze się :wink: Z góry dzięki za wszelką pomoc

Oto co mam do powiedzenia:
1. Polecam przejechać sie po Estońskich wyspach. Po przejzeniu strony Remigiusza właśnie sam planuję tam wyprawę.

2. Na Litwie polecam :
- Szawle- miasto i wzgórze tysiąca krzyzy
- skansen koło Kowna
- morze kowieńskie
- pierwsza stolice Litwy
- Troki czyli druga stolice Litwy

- natomiast nie polecam samego Wilna

3. Na te 3 państwa polecam atlas z mapami, w którym to są rozróżnione drogi asfaltowe i szutrowe. Ta wiedza jest cenna gdyż szutrowe litewskie drogi sa kopne albo posiadaja tarke co daje max predkosc rzędu 10 km/h.

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 22 Maj 2009, 19:22 »
robertrobert1, dzięki za info- sprawdzę podane informacje, a raczej Juliusz, bo taka u nas umowa że ja zajmę się mapami a On "czerwonymi punktami" na trasie i atrakcjami. A dlaczego Wilna nie polecasz?

Offline Mężczyzna hose morales

• Na forum od: 06.01.2009
Litwa, Łotwa i Estonia
« 23 Maj 2009, 13:12 »
Bylem w Wilnie na wiosnę ok 3 dni. Wprawdzie nie rowerem,ale jeśli pytałbyś ludzi czy warto czy nie, to moim zdaniem zdecydowanie warto, Chociażby przejazdem. Odhaczyć najważniejsze punkty i jechać dalej.

I zapytaj aard'a i chłopaków. Oni teraz skoczyli na Litwę to lepiej powiedzą.

Offline toosh

• Miasto: Żywiec
  • Na forum od: 14.02.2009
    • http://toosh88.blogspot.com/
Litwa, Łotwa i Estonia
« 23 Maj 2009, 14:16 »
Cytat: "hose morales"
Chociażby przejazdem. Odhaczyć najważniejsze punkty i jechać dalej.

Podpisuję się pod tym, jak będziesz w Trokach to do Wilno jest tak blisko, że szkoda by było nie zajechać.

Tu masz naniesione punkty do odwiedzenia.
http://www.e-cycle.info/news/103
www.toosh88.blogspot.com "prawie ULTRALIGHT"

Offline Juliusz

Litwa, Łotwa i Estonia
« 23 Maj 2009, 14:40 »
Ja już raz w Wilnie byłem, z chęcią wrócę po prawie dziesięciu latach i zobaczę co się zmieniło  :wink: . Stare Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zobaczyć  :wink:

Wilno, Rygę i Tallin odwiedzimy na pewno. Jak fundusze pozwolą to fajnie byłoby zrobić sobie wycieczkę promem do Helsinek (zobaczmy na miejscu po ile będzie prom  :) ).

A Góra Krzyży na żywo robi wrażenie, nawet na niewierzącym  :shock: . Jeszcze dokładnie nie zagłębiałem się w cele zabytkowe, ale jakąś wizję już mam  :) .

Będziemy mieli dużo czasu, więc postaramy się całkiem dobrze spenetrować te trzy kraje. Nic nas nie goni. Przesadnego planowania staramy się unikać  :D.  Cała reszta i tak 'wyjdzie w praniu'.

Litwa, Łotwa i Estonia
« 23 Maj 2009, 22:33 »
A dlaczego Wilna nie polecasz?

Wilno na mnie zrobiło niemiłe wrażenie.
Po pierwsze, wjazd. Praktycznie do miasta wjeżdża się tylko drogami głównymi wśród wielkiego sznuru samochodów. Na tych drogach nie ma pobocza więc jest to walka o przeżycie.
Po drugie, miasto. Jest w dolinie więc jest ściśle zabudowane i praktycznie nie masz żadnej panoramy.
Po trzecie, nawierzchnia. Stare miasto jest wybrukowane więc komfortu jazdy nie ma żadnego.

Ja widzę jeden sens wjazdu do tego miasta... Na Starym mieście, obok informacji turystycznej jest księgarnia gdzie kupisz wspomnianą przeze mnie atlas-mapę.

Litwa, Łotwa i Estonia
« 23 Maj 2009, 22:36 »
Cytat: "Juliusz"

Będziemy mieli dużo czasu, więc postaramy się całkiem dobrze spenetrować te trzy kraje.Przesadnego planowania staramy się unikać .

A to jest dla mnie dziwne bo właśnie dzięki dokładnemu planowaniu dobrze spenetrujesz te kraje zwłaszcza Estonię, która jest niemała.

Offline Mężczyzna Robert

• łyżka dziegciu
  • Miasto: Konin
  • Na forum od: 03.12.2007
Litwa, Łotwa i Estonia
« 23 Maj 2009, 22:58 »
ok robertrobert1, a jak podobało Ci się samo miasto? zabytki i inne 'atrakcje'?

Offline Juliusz

Litwa, Łotwa i Estonia
« 23 Maj 2009, 23:05 »
Województwo Mazowieckie i Podlaskie razem są większe od Estonii, więc nie jest to duży kraj.

robertrobert1, plan będzie, ale ramowy, nie szczegółowy  :wink:  . Niespodzianka i przygoda to dla mnie elementy wyprawy. Nie chcę mieć dokładnego planu i trasy do 'odrobienia'.

Niech każdy podróżuje tak jak lubi a będzie dobrze  :wink: .

Litwa, Łotwa i Estonia
« 24 Maj 2009, 00:14 »
Cytat: "vagabond"
ok robertrobert1, a jak podobało Ci się samo miasto? zabytki i inne 'atrakcje'?

No właśnie... nie podobało się bo nie było nic szczegolnego co by było charakterystyczne dla tego miasta. Np dla Kowna charakterystycznym i fajnym miejscem jest jego deptak położony w centrum miasta.

Wilno nie ma takiego miejsca a stoliki na starym mieście ustawione wprost na brukowanej, ruchliwej jezdni to nie jest bezpieczne miejsce do odpoczynku.

Offline skolioza

Litwa, Łotwa i Estonia
« 24 Maj 2009, 13:58 »
Jak o Wilno chodzi:
- polecam nasz patent - nocleg w Trokach na kempingu i zwiedzanie miasta na lekko
- dogodny dojazd z kempingu znajduje się na północ od głównej drogi Troki Wilno i na południe od autostrady z Kowna przez miejscowośc Lentvaris (4 lata temu była to cicha droga przez zapyziałe miejscowości)
- panoramę miasta polecam oglądnąc z Wzgórza Zamkowego lub Wzgórza Trzech Krzyży
A w kwestii szutrówek: 99% którymi jechałem to twarde, gładkie drogi, raz zdażyło nam się wjechac na drogę grząską z tarką

Robero, może my nie o tym samym państwie piszemy? :wink:

Offline Juliusz

Litwa, Łotwa i Estonia
« 24 Maj 2009, 14:23 »
Dzięki za rady. Z dnia na dzień nasze plany krystalizują się  :) .
skolioza, jak szerokich opon używałeś jeżdżąc po litewskich drogach?

Litwa, Łotwa i Estonia
« 24 Maj 2009, 20:16 »
Cytat: "skolioza"

A w kwestii szutrówek: 99% którymi jechałem to twarde, gładkie drogi, raz zdażyło nam się wjechac na drogę grząską z tarką

Robero, może my nie o tym samym państwie piszemy? :wink:

Ależ nie! Ja na Litwie jechałem także wspaniałą szutrówką w okolicach Wilna ale szutrowa droga w okolicach "morza kowieńskiego" na długo zapadła mi w pamięci. Pamiętam także nieprzejezdne piaszczyste szlaki rowerowe w okolicach Druskiennik.

Nie zapomnę także asfaltowych dróg bez ani jednego samochodu w okolicy Birży  czy z Bubai do Kelme.

Spędziłęm na Litwie 2 tygodnie zwiedzając przy tym 3/4 kraju.  Litwa jest pełna skrajności więc wszystko co się powie będzie prawdą.

Offline skolioza

Litwa, Łotwa i Estonia
« 24 Maj 2009, 20:32 »
Cytat: "robertrobert1"
 Litwa jest pełna skrajności więc wszystko co się powie będzie prawdą.

Fakt - przed naszą wizytą sporo pieniążków wpompowała tam Unia i niektóre drogi zaznaczone jako szutrowe okazywały się gładziutkimi asfaltami

skolioza, jak szerokich opon używałeś jeżdżąc po litewskich drogach?

Z braku laku - o ile pamiętam - było to 1,5"

Offline Svolken

• Na forum od: 14.03.2009
Litwa, Łotwa i Estonia
« 24 Maj 2009, 20:41 »
robertrobert1 - przyznam, że niepolecanie Wilna brzmi dziwnie, ale może patrzysz z punktu widzenia siodełka, a ja z tego trochę wyżej. Poza tym nie rozumiem jak można mieć pretensje o to, że miasto jest położone tak, a nie inaczej :) A panoramę znajdziesz jak poszukasz, tylko trzeba wiedzieć gdzie :P

Litwa, Łotwa i Estonia
« 24 Maj 2009, 21:48 »
Cytat: "Svolken"
A panoramę znajdziesz jak poszukasz, tylko trzeba wiedzieć gdzie :P

Jedyną panorame jak widziałem to był widok ze wzgórza zamkowego. Cóż ... jak na panoramę to był to kiepski widok.

PS. Wilno zwiedziłem nie tylko z punktu siodełka rowerowego i mając 2 punkty widzenia nadal twierdzę, że to miasto nie jest warte odwiedzin ale ... ja tam byłem w 2002 r więc przez ten czas może i panorama się nieco poprawiła.

Oto co wtedy zobaczyłem:

http://picasaweb.google.pl/Robertnarowerze/Litwa2002#

Litwa, Łotwa i Estonia
« 24 Maj 2009, 22:01 »
 Litwa jest pełna skrajności więc wszystko co się powie będzie prawdą.

Fakt - przed naszą wizytą sporo pieniążków wpompowała tam Unia i niektóre drogi zaznaczone jako szutrowe okazywały się gładziutkimi asfaltami

Z jednej strony to dobrze z drugiej strony szkoda bo drogi szutrowe miały swój urok.

Offline Mężczyzna Daniel

• turysta licznikowy
  • Miasto: Augsburg
  • Na forum od: 16.03.2009
Litwa, Łotwa i Estonia
« 24 Maj 2009, 22:27 »
W Wilnie rowerem co prawda nie byłem, ale zwiedziłem je choć trochę dwa lata temu. Jak dla mnie ma swój niepowtarzalny urok. Wiele naprawdę ładnych miejsc, zadbane i specyficzna atmosfera spokojnego, niewielkiego miasta. które jednak jest stolicą. Zdecydowanie chciałbym pojechać tam znowu.
Wracam do jeżdżenia.

Offline Mężczyzna rafalb

• Miasto: Łuków/ Gdynia
  • Na forum od: 26.03.2008
    • Wciąż w drodze...
Litwa, Łotwa i Estonia
« 25 Maj 2009, 15:24 »
Oto co wtedy zobaczyłem:

http://picasaweb.google.p...erze/Litwa2002#

Rower obwieszony- pierwsza klasa! :lol:

Offline Mężczyzna aard

• Moje wyprawy
Litwa, Łotwa i Estonia
« 1 Cze 2009, 12:46 »
Wilno zdecydowanie polecam. Co do dróg wjazdowych, to prawdą jest, co napisał Robert, natomiast, jesli chodzi o panoramę, to strzał kulą w płot. Nie wiem, skąd ten pogląd, Robercie, nie dotarłeś na Wzgórze Trzech Krzyży?

Poza Trokami to zdecydowanie najfajniejsze miejsce, które widziałem na Litwie - absolutnie warto wjechać do stolicy i to zjazdem ekpresówką od strony Kowna. Może to i walka o przeżycie, ale przy prędkości ponad 60 km/h nabiera ona uroku! :D

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 1 Cze 2009, 19:14 »
Więc tak... mapy już mam kompletne- to dzięki Skoliozie :D (dzięki)
prosimy o podpowiedzi ciekawych miejsc, i Pana aard'a o zmianę tytułu topica na " LITWA ŁOTWA ESTONIA" albo inne "INFLANTY" co by klawiatury nie musiał strzępić w nadmiarze :wink:

Ponieważ to był Twój temat, więc sam mogłeś zmienić tytuł, ale niech tam, zrobiłem to dla Ciebie, strzępiąc klawiaturę bez lit(w)ości ;)

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 10 Cze 2009, 13:35 »
Wiecie może ile kosztują bilety na prom z Estonii na wyspę Hiiumaa, z Hiiumaa na Saaremaa i stąd już może do jakiegoś łotewskiego portu?? Pytanie raczej do Remigiusza, ale jeśli ktoś z Was nie jest Remigiuszem i wie coś w tym temacie to też się nie krępujcie :wink:
----------------------------------------------------
Raczej do Łotwy nie kursują, ale prom z Saaremaa do Estonii też by mógł być

Offline skolioza

Litwa, Łotwa i Estonia
« 10 Cze 2009, 14:17 »
Więc tak... mapy już mam kompletne- to dzięki Skoliozie :D (dzięki)

Polecam się na przyszłośc :D I oczywiście udanej wyprawy, wiatru w plecy itp :D

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 15 Cze 2009, 11:21 »
Podbiję wątek, co by Remigiusz go dostrzegł w natłoku forumowych wrażeń :D Proszę o informacje na temat promów z Estonii na wyspę Hiiumaa, z Hiiumaa na Saaremaa, i z Saaremaa spowrotem do Estonii. Chodzi mi głównie o ceny tychże promów, bo wyspy bardzo nas zainteresowały, a nie wiem czy damy radę z kasą :wink:

Offline Mężczyzna Remigiusz

• Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 14.06.2007
    • http://www.rowerowarodzinka.pl
Litwa, Łotwa i Estonia
« 15 Cze 2009, 14:14 »
Koledzy, niestety dokładnie nie pamiętam cen promów (my i tak płynęliśmy wtedy z samochodem i to blaszak kosztował najwięcej). Mogę powiedzieć tylko tyle, że ceny w obrębie Estonii były niskie. Raczej ich nie odczujecie, głównie kasuje się za samochody. Z Saaremy pływały nieregularnie jakieś promy na Łotwę. I tu już dobrze pamiętam, że ceny były bardzo wysokie.
Niestety jestem w stanie operować tylko stwierdzeniami wysokie/niskie, wybaczcie :)
I jeszcze jedno. Dla nas był to najtańszy wyjazd. Przez 3 tygodnie poszło tylko po 900 zł na głowę, w czym 430 stanowił koszt paliwa. Chyba gdzieś pisaliście o budżecie 1000 zł, co wydaje mi się dość bezpieczną kwotą :)

Spórzcie, czy na waszych mapach w Estonii zaznaczono chaty turystyczne. Jest ich w całym kraju ze dwadzieścia parę, ale to kapitalne miejsca na noclegi, szczególnie jakby padało. Poza tym polecam oznakowane drewnianymi drogowskazami pola biwakowe. Jest tam pełna infrastruktura do kulturalnego pichcenia i spożywania, jeziorka itp. Generalnie fulserwis :)

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 15 Cze 2009, 16:24 »
OK, to już jasne, a właśnie nie mam na mapie naznaczonych tych miejscówek. Masz może dojście do mapy na jakiejś stronie www, gdzie byłoby to pokazane :?:

Offline Mężczyzna Daniel

• turysta licznikowy
  • Miasto: Augsburg
  • Na forum od: 16.03.2009
Litwa, Łotwa i Estonia
« 16 Cze 2009, 01:12 »
Przepraszam, że się wcinam, ale czy orientuje się ktoś jak z Tallina chodzą do Polski pociągi? I jakie są tak mniej więcej ich ceny?
Wracam do jeżdżenia.

Offline Mężczyzna Remigiusz

• Miasto: Gdańsk
  • Na forum od: 14.06.2007
    • http://www.rowerowarodzinka.pl
Litwa, Łotwa i Estonia
« 16 Cze 2009, 08:18 »
Masz może dojście do mapy na jakiejś stronie www, gdzie byłoby to pokazane

Wydaje mi się, że na słynnym czeskim serwerze jest skan jakiejś bardzo dokładnej mapy (100 lub 200), ale niestety ta wersja nie ma odpowiednich oznaczeń:
http://mapy.mk.cvut.cz/list/data/Estonsko-Estonia/Complete-jpg
My mieliśmy atlas 1:200 estońskiej firmy Eomap i tam było wszystko, co trzeba. Polecam to wydawnictwo, choć do najtańszych nie należało.

Litwa, Łotwa i Estonia
« 19 Cze 2009, 21:40 »
Cytat: "Daniel"
Przepraszam, że się wcinam, ale czy orientuje się ktoś jak z Tallina chodzą do Polski pociągi?

Przykro mi ale te kraje ( Estonia, Łotwa, Litwa) są tragiczne pod względem skomunikowania z Polską. Najlepszym sposobem jest opcja autokarowa.

Offline Maciek

• Miasto: WM / WB
  • Na forum od: 08.08.2006
Litwa, Łotwa i Estonia
« 19 Cze 2009, 21:45 »
Cytat: "Daniel"
Przepraszam, że się wcinam, ale czy orientuje się ktoś jak z Tallina chodzą do Polski pociągi?

Przykro mi ale te kraje ( Estonia, Łotwa, Litwa) są tragiczne pod względem skomunikowania z Polską. Najlepszym sposobem jest opcja autokarowa.

Albo wersja "na piechotę". Dojeżdżasz pociągiem do miejscowości najbliżej granicy, a granicę przekraczasz na rowerze i podążasz do najbliższej miejscowości, gdzie jest dworzec.
Pozdrawiam,

Maciek

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 28 Cze 2009, 17:02 »
Niniejszym żegnam się z forum na czas nieokreślony... może na zawsze? Może. Jak mi się tam spodoba, to czemu nie :P Nie apeluję o niepisanie postów, bo i tak nie czytam wszystkiego, tylko to, co mnie interesuje- takiemu to dobrze :wink: Obiecuję, że przywiozę wam pocztówkę :D

Offline Mężczyzna szkodnik

• Miasto: Bełchatów\ Wrocław\ Warszawa
  • Na forum od: 12.05.2007
Litwa, Łotwa i Estonia
« 28 Cze 2009, 17:12 »
Pomyślnych wiatrów ;)
"Raz do roku pojedź w miejsce w którym jeszcze nie byłeś.
Bądź dobry dla Matki Ziemi.
Dziel się swoją wiedzą."

Offline Kobieta anja

• Miasto: Żory / Wrocław
  • Na forum od: 21.04.2009
    • http://picasaweb.google.pl/ania.jaskulska
Litwa, Łotwa i Estonia
« 28 Cze 2009, 17:55 »
Powodzenia...

Na zawsze? Wrócisz, wrócisz... ;)

Offline Mężczyzna Robert

• łyżka dziegciu
Litwa, Łotwa i Estonia
« 28 Cze 2009, 21:21 »
Życzę Wam powodzenia!
Udanej wyprawy

Offline skolioza

Litwa, Łotwa i Estonia
« 28 Cze 2009, 21:42 »
Bawcie się dobrze!

Offline Juliusz

Litwa, Łotwa i Estonia
« 28 Cze 2009, 21:57 »
Dzięki Panowie! Do 'usłyszenia' już niedługo  :) .

Offline Mężczyzna Robert

• łyżka dziegciu
Litwa, Łotwa i Estonia
« 29 Cze 2009, 01:26 »
ehhh... odprawiłem i (ponownie) pożegnałem Juliusza na czacie.
DO HELSINEK PANOWIE!

Offline Mężczyzna mordimer

• Miasto: Katowice
  • Na forum od: 15.06.2006
    • http://www.wyprawy.yoyo.pl
Litwa, Łotwa i Estonia
« 30 Cze 2009, 18:27 »
Jak o Wilno chodzi:
- polecam nasz patent - nocleg w Trokach na kempingu i zwiedzanie miasta na lekko
- dogodny dojazd z kempingu znajduje się na północ od głównej drogi Troki Wilno i na południe od autostrady z Kowna przez miejscowośc Lentvaris (4 lata temu była to cicha droga przez zapyziałe miejscowości)
- panoramę miasta polecam oglądnąc z Wzgórza Zamkowego lub Wzgórza Trzech Krzyży

Ja byłem w zeszłym roku w Wilnie we wrześniu.
Generalnie mało jest tam dróg, bo i transport/ruch samochodowy nie jest duży. Polecam zatrzymać się na noc w Trokach, zamek na wyspie w nocą oświetlony wygląda o wiele lepiej niż za dnia ;] Panoramę Wilna widać dosyć dobrze ze Wzgórza Trzech Krzyży (Spotkaliśmy tam nawet Polaka, profesora z UJ wykładającego historię, jeśli dobrze pamiętam), na którą wchodzi się około 15min, oczywiście Wzgórze Zamkowe prezentuje się bardzo okazale. Poza tym Druskienniki, mala miejscowosc, którą też warto chociażby się tam przejechać. Kiedyś była to sowiecki największy kurort, gdzie zjeżdżały się władze w celach rehabilitacyjnych...

Offline Mężczyzna usulovski

• Miasto: Carlow, Irlandia
  • Na forum od: 17.07.2008
Litwa, Łotwa i Estonia
« 1 Lip 2009, 00:22 »
Cytat: "mordimer"
Spotkaliśmy tam nawet Polaka, profesora z UJ wykładającego historię, jeśli dobrze pamiętam

Czy ów profesor był sakwiarzem?

Litwa, Łotwa i Estonia
« 1 Lip 2009, 10:10 »
Nie był sakwiarzem. Weszliśmy na wzgórze 3 krzyży i tam go spotkaliśmy. Opowiadał innym turystom z Polski o historii miasta... a potem przyłączył się do nas. Zeszliśmy razem od przeciwnej strony niż weszliśmy i się pożegnaliśmy przy muzeum wileńskim

Litwa, Łotwa i Estonia
« 1 Lip 2009, 11:42 »
Skojarzymło mi się to dr hab. Tadeuszem Czekalskim, który swego czasu zamieszczał na naszej-klasie zdjęcie ze swoich sakwiarskich podróży po Bałkanach (których to historią zajmuje się naukowo), niestety skasował już swój profil.

Jak byś miał fotkę tego gościa z Wilna to mógłbyś wrzucić, ale jeśli nie masz, to trudno, nie dowiemy się kto to był :wink:

zdjęcie
« 1 Lip 2009, 11:57 »
Akurat wtedy odprowadzaliśmy poznanego Polaka.

Litwa, Łotwa i Estonia
« 1 Lip 2009, 12:45 »
Ten pan raczej na pewno nie jest z IHUJ-a; no chyba, że jest jest emerytowanym profesorem.

Offline Kobieta anja

• Miasto: Żory / Wrocław
  • Na forum od: 21.04.2009
    • http://picasaweb.google.pl/ania.jaskulska
Litwa, Łotwa i Estonia
« 1 Lip 2009, 13:30 »
Cytat: "Vilquu"
Ten pan raczej na pewno nie jest z IHUJ-a; no chyba, że jest jest emerytowanym profesorem.

No nie mów, że znasz wszystkich  :lol:
Poza tym, przecież wykładowca historii nie musi uczyć koniecznie na IHUJ-u  :roll:
może na innym wydziale...

Litwa, Łotwa i Estonia
« 1 Lip 2009, 14:15 »
Cytat: "annajot"

No nie mów, że znasz wszystkich  :lol:
Poza tym, przecież wykładowca historii nie musi uczyć koniecznie na IHUJ-u  :roll:
może na innym wydziale...

Nie jest wielką sztuką zapamiętanie przez pięć lat 36 twarzy (bo tylu pracowników z habilitacją wyliczyłem, profesorów jest jeszcze mniej), toteż znam wszystkich, przynajmniej z widzenia.

Oczywiście mordimer mógł spotkać np. historyka prawa, historyka sztuki, archeologa, kogoś zajmującego się historią architektury itd. Nie będą to jednak historcy sensu stricto.

Offline Juliusz

Litwa, Łotwa i Estonia
« 14 Lip 2009, 20:11 »
Czołem Panowie i Panie! Pozdrowienia z Tallina  :D  :!:

Aktualnie jestešmy na campingu niedaleko centrum miasta, nad samym morzem.

W Trokach jak i w Wilnie juž bylišmy jadac wschodnia strona LT, ŁT i EST. Zameczek w Trokach ładny, wart obejrzenia. Wilno nie zrobiło na nas ogromnego wraženia, co innego Tallin  :P . Do Helsinek nie płyniemy.

Wiekszych awarii nie było, musielismy jedynie zmienic opone, szpryche i wymienic peknieta linke od przerzutki. Ogolnie wszystko gra, widoki ladne choc czasem monotonne, poznalismy takze sporo ciekawych ludzi. :D Do uslyszenia wkrotce  :wink: .

Offline Mężczyzna arkadoo

• Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 22.11.2006
    • http://www.rower.fan.pl
Litwa, Łotwa i Estonia
« 14 Lip 2009, 21:17 »
Jak Litiwini wracają z wycieczki? :wink:  Dużo osób mówiących po polsku spotykacie? Odwiedźcie koniecznie miejsce narodzin dziadka Piłsudskiego. :D
Watch out where the huskies go,
And don't you eat that yellow snow

Litwa, Łotwa i Estonia
« 14 Lip 2009, 22:00 »
Wilno nie zrobiło na nas ogromnego wraženia,  .

Nasuwa mi się komentarz: A nie mówiłem...!

Offline Mężczyzna arkadoo

• Miasto: Wrocław
  • Na forum od: 22.11.2006
    • http://www.rower.fan.pl
Litwa, Łotwa i Estonia
« 14 Lip 2009, 22:04 »
Wilno to wybitnie kościelne miasto. Oprócz atrakcji skaralnych jest tam niewiele ciekawych miejsc.
Watch out where the huskies go,
And don't you eat that yellow snow

Offline Juliusz

Litwa, Łotwa i Estonia
« 29 Lip 2009, 00:23 »
Po 30 dniach tułaczki udało się powrócić do domu... :P

W super skrócie: 3 kraje, 3 stolice, ponad 2500km, natura i wiele ciekawych ludzi  :) . A teraz idę się wyspać  :D  :D  :D . Ciao!

Offline Mężczyzna Robert

• łyżka dziegciu
Litwa, Łotwa i Estonia
« 29 Lip 2009, 14:31 »
o! w końcu wróciliście! :D

Offline Mężczyzna Waxmund

• Moderator Globalny
  • Ironman
  • Miasto: Baszowice k/Kielc
  • Na forum od: 07.06.2007
    • www.waxmund.pl
Litwa, Łotwa i Estonia
« 30 Lip 2009, 03:52 »
wrzucajcie jakies zdjecia, relacje.......
sprawdzily sie mapy ?  :wink:
Czasami na drodze spotykam prawdziwych rowerowych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę... aż ciężko ich czasem wyprzedzić...

www.waxmund.pl

Offline Juliusz

Litwa, Łotwa i Estonia
« 30 Lip 2009, 22:45 »
Mapy niestety się nie sprawdziły. Na mapach Michellina w skali 1: 300 000 było mniej wsi/miasteczek zaznaczonych niż na mojej roboczej mapie Demartu 1: 600 000. Drogi boczne - szutrowe cholernie uciążliwe, nie dość, że szuter, to jeszcze nieprzyjemna tarka, po której nie jedzie się szybciej niż 10 km/h. Większość trasy przejechaliśmy drogami asfaltowymi pobocznymi, choć zdarzało się, że wjeżdżaliśmy na główne, a raz nawet na autostradę  :mrgreen: .

Zdjęcia jak zgram na komputer, wrzucę, a relacje spisaną ma Maciek  :) .

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 30 Lip 2009, 23:06 »
e tam... w każdym razie Brooks jest do dupy, a ściślej: do dupy przyłóż :lol: IMO w klasyfikacji najfajniejszych krajów Czechy wciąż zostają na prowadzeniu. Jakoś specjalnie nie polecam LT LV i EST... żeby nie powiedzieć: nudne, powiem: nieciekawe. Relacji i zdjęć na pewno się doczekacie... tak jak tych z ostatniej wyprawy :P

Offline Juliusz

Litwa, Łotwa i Estonia
« 30 Lip 2009, 23:22 »
Ale żeby nie było aż tragicznie, to są miejsca naprawdę warte polecenia:

a) Tallin - miasto, które jest u mnie w czołówce europejskich w jakich byłem. Super klimat, wspaniały widok ze starówki, przyjaźni ludzie.
b) Jezioro Pejpus - wygląda jak Bałtyk, duże, ale jest cieplejsze, nie jest słone i nie śmierdzi!  :D Dodatkowo puste plaże, żadnych turystów.

Z takich ważniejszych rzeczy, to ostrzegam przed estońskimi sklepami (szczególnie Konsum). Na półkach widnieją ceny zaniżone (dla posiadaczy specjalnych kart - tak się tłumaczyła sprzedawczyni) a cena realna potrafi być o 1/2 wyższa, jest zapisana małym druczkiem pod spodem ceny 'promocyjnej'. Takiego sklepowego chamstwa nigdzie jeszcze nie uświadczyłem.  :roll: ( Z estońskich marketów polecam: saast/super netto, maxima i rimi)
Plusem za to w estońskich sklepach jest możliwość oddawania butelek - za butelkę zwracają 1 eek :) . Przyjemne i pożyteczne  8) .

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 2 Sie 2009, 14:38 »
obiecałem pocztówkę... macie pocztówkę, nawet kilka :P

Offline skolioza

Litwa, Łotwa i Estonia
« 3 Sie 2009, 08:45 »
Mapy niestety się nie sprawdziły. Na mapach Michellina w skali 1: 300 000 było mniej wsi/miasteczek zaznaczonych niż na mojej roboczej mapie Demartu 1: 600 000

szkoda.... moja Litwa sprawdziła się super - skala ta sama, jak porównywałem naszą trasę to szczegółowość ta sama...

Drogi boczne - szutrowe cholernie uciążliwe, nie dość, że szuter, to jeszcze nieprzyjemna tarka, po której nie jedzie się szybciej niż 10 km/h. .

Może my trafiliśmy na jakieś "mega szutry"  :shock:

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 3 Sie 2009, 11:27 »
Nie przesadzaj Julek- dróg jest na tych mapach sporo, nawet tych mega bocznych, jedynie miejscowości mało i to wprowadzało czasem nieporozumienia. Może zaznaczali tylko te wybrane :lol: Ale ogólnie to nie było większych problemów. Szuter, jako szuter jest sam w sobie OK, tylko te, na które nas znosiło były przeorane w poprzek, przez co nie dało się jechać więcej niż 10km/h i telepało przy tym jak byś siedział na pralce. Ostatniego dnia nakierowano nas na świetne szutry. Gładkie i pagórkowate. Miód- na zjeździe 55km/h, kurz, wiatr i radość. No, takie szutry to ja poproszę.

Offline Giovanni

• Miasto: Gdynia
  • Na forum od: 06.06.2008
    • bikestats
Litwa, Łotwa i Estonia
« 11 Sie 2009, 19:08 »
Tallin po prostu powala. Znam tylko jeszcze 4 podobne miasta: Kamieniec Podolski, Sigishoara (Rumunia, Transylwania), Bańska Szczawnica i Lewocza (Słowacja). Podobne - znaczy z tak zachowanym starym miastem. Żałuje że spędziłem tam tylko 1 noc.

"Za dobrych czasów liczyłem wakacje według ilości ognisk, liczyłem wakacje według ilości nocy przespanych pod namiotem."
https://www.strava.com/athletes/27761512

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 15 Sie 2009, 00:52 »
:P

Offline Juliusz

Litwa, Łotwa i Estonia
« 16 Sie 2009, 09:10 »
Co do specjalisty od siodła... był pijany w cztery du....  :o . Ale jakoś udało mu się dotrzeć do chałupy...

Hehe, pomimo, że na podjazdach podprowadzał bicykla, to średnio jechał jak my, przez około 2-3 km... :mrgreen:

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 23 Sie 2009, 01:13 »
http://picasaweb.google.pl/MaciekPaciek91/LitwaOtwaEstonia#
Naskrobałem kilka fotek z wyjazdu... Więcej ciekawych zdjęć ma Paweł- ma lepszy aparat, stąd np. robił wszystkie w Rydze

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 23 Sie 2009, 23:22 »
Może w czasie teraźniejszym to się niezbyt szykuje, bo czas szybko leci a obowiązków i innych grill'ów nad wodą dużo, ale generalnie tak, myślę że coś tam natworzymy konkretniejszego :)

Litwa, Łotwa i Estonia
« 24 Sie 2009, 22:48 »
Cytat: "Michał Wolff"
widać, że drogi to Was tam nie rozpieszczały :lol:

Bez przesady! Na 38 zdjęć tylko na 4 zdjęciach jest droga szutrowa a na tej

http://picasaweb.google.pl/MaciekPaciek91/LitwaOtwaEstonia#5372926785795922882

śmiem twierdzić, że jedzie się lepiej niż po asfalcie.

Offline MaciekPaciek91

Litwa, Łotwa i Estonia
« 24 Sie 2009, 23:03 »
Planowaliśmy jeździć więcej szutrami. Ale szutry okazały się poprzecznie prążkowane (sprawka bezlitosnych traktorzystów) co zmuszało do jazdy 8km/h z bólem rąk od ciągłego telepania. Wyszło że w większości jeździliśmy drogamu "średniego ruchu", które często okazywały się dziurawe jak polskie, a chwilami tęskniło się za polskimi :) Nie narzekam, ale to chyba kraje z najgorszymi drogami, do jakich dotąd trafiłem na kole... Szutry ładnie wyglądają na zdjęciach, ale fajnie się jedzie tylko po nielicznych.

Organizujemy

Partnerzy

Patronat

Objęliśmy patronat medialny nad wyprawami:

CDN ....
Mobilna wersja forum